خرید ملک در پرتغال یکی از ساده‌ترین روش‌هایی است که منجر به اخذ گلدن ویزای پرتغال و اقامت در حوزه شنگن و تردد در اروپا می‌شود. بسیاری از شهروندان ایرانی این روزها سودای مهاجرت و یا حداقل سرمایه‌گذاری در خارج از ایران و کسب درآمد دلاری در سر دارند. خرید ملک در پرتغال یکی از همین روش‌هاست. با خرید ملک در پرتغال، می‌توانید گلدن ویزای پرتغال و اقامت این کشور را بدون شرط حضور مداوم به دست آورید و آزادانه به تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا سفر کنید. همچنین پنج سال پس از خرید ملک در پرتغال و مجوز اقامت موقت، می‌توانید برای اخذ اقامت دائم و شهروندی این کشور درخواست بدهید و پارسپورت پرتغالی بگیرید. اگر دریافت گلدن ویزای این کشور از طریق خرید ملک در پرتغال برایتان جذاب است، این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

پرتغال کجاست؟

جمهوری پرتغال، کشوری در جنوب غربی اروپا است. پایتخت آن لیسبون و زبان رسمی آن پرتغالی است. واحد پول این کشور یورو است. این کشور از اعضای اتحادیه اروپا و ناتو است و شیوه حکومتی آن جمهوری پارلمانی است. پرتغال جزء کشورهای توسعه‌یافته به‌شمار می‌آید.

این کشور غربی‌ترین کشور سرزمین اصلی اروپاست و خاک پرتغال به همراه تنها همسایه خود، اسپانیا، شبه‌جزیره ایبری را تشکیل می‌دهد. پرتغال از سوی غرب به اقیانوس اطلس محدود شده‌است و دو مجمع‌الجزایر آزور و مادیرا واقع در این اقیانوس نیز جزء خاک پرتغال هستند.

کشور پرتغال دو منطقه کلان‌شهری عمده دارد که یکی کلان‌شهر لیسبون در جنوب و دیگری کلان‌شهر پورتو در شمال است.

پرتغال کجاست؟

پرتغال کجاست؟

وضعیت اقتصادی پرتغال

تا پیش از شیوع ویروس کرونا، وضعیت اقتصادی پرتغال بسیار خوب بود. اما پس از پاندمی و با توجه به تبعات اقتصادی آن و نیز تبعات ناشی از جنگ روسیه علیه اوکراین، اوضاع پرتغال نیز همچون اغلب کشورهای جهان کمی دگرگون شد. اما از سال ۲۰۲۲ دولت پرتغال موفق شد سیاست‌های تازه‌ای اتخاذ کند و به سمت پایداری و بهبود اقتصادی پیش برود.

تورم این کشور پیش از کرونا حدود ۳ الی ۴ درصد بود ولی با رشد بی‌سابقه‌ای به بالای ۱۰ درصد رسید. در حال حاضر نرخ تورم در پرتغال دوباره نزولی شده و به ۹٫۶ درصد است و سیر نزولی خود را ادامه می‌دهد.

اگر قصد دارید با خرید ملک در پرتغال اقامت این کشور را کسب کنید و در آنجا زندگی و کار کنید، نرخ بیکاری و دستمزدها نیز برای شما اهمیت خواهد داشت. پس خوب است بدانید که نرخ بیکاری در این کشور ۵٫۷ درصد است.

در مورد دستمزد نمی‌توان عدد مشخصی بیان کرد. چرا که بر اساس زمینه شغلی یا میزان سابقه کار، این رقم متفاوت خواهد بود. اما به طور کلی می‌توان گفت با میانگین دستمزد ۲۶۴۰ یورو در ماه، نیمی از جمعیت در کشور پرتغال کمتر از این مقدار درآمد دارند، در حالی که نیمی دیگر بیش از این میزان در ماه درآمد کسب می‌کنند. ۱۰ درصد از افراد در پرتغال بیش از ۵۰۴۰ یورو در ماه درآمد دارند. ۱۰ درصد پایین نیز درآمد کمتر از ۱۲۸۰ یورو در ماه دارند.

اخذ گلدن ویزای پرتغال با خرید ملک

اخذ گلدن ویزای پرتغال با خرید ملک

گلدن ویزا؛ اقامت در پرتغال از طریق خرید ملک

برنامه گلدن ویزای پرتغال یا اخذ اقامت از طریق خرید ملک در پرتغال، یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های اخذ اقامت اروپا از طریق سرمایه‌گذاری است. این برنامه که انعطاف و مزایای بسیاری برای سرمایه‌گذاران به همراه دارد، در سال ۲۰۱۲ معرفی شد و تا امروز چندین بار توسط دولت پرتغال بهبود یافته‌است.

در این روش، شما با خرید ملکی حداقل به ارزش ۲۸۰ هزار یورو، (البته با شرایطی خاص که در ادامه ذکر می‌کنیم) می‌توانید اقامت پرتغال را برای خود، همسر و فرزندان وابسته (محصل و مجرد) و همچنین والدین بالای ۶۵ سال خود بگیرید.

اقامت شما به مدت ۵ سال موقت خواهد بود و سالانه تمدید می‌شود تا در نهایت بعد از ۵ سال در صورت مناسب بودن همه شرایط، مجاز به درخواست اقامت دائم و اخذ شهروندی پرتغال شوید.

خوشبختانه برنامه گلدن ویزا در پرتغال شرط حضور ندارد و در مدت این ۵ سال شما باید فقط سالی ۷ روز را در پرتغال بگذرانید. در نتیجه اگر شرایط ترک محل کار یا مهاجرت را ندارید و صرفا می‌خواهید از طریق سرمایه‌گذاری اقامت یک کشور اروپایی که عضو حوزه شنگن است را بدست بیاورید، پرتغال بهترین انتخاب برای شماست.

شرایط اخذ گلدن ویزا از طریق خرید ملک در پرتغال

آیا خرید ملک بدین معناست که هر ملکی بخریم قابل قبول است؟ خیر! ملک خریداری شده باید شرایط زیر را داشته باشد:

شرط اول: نوع ملک

  • خرید ملک در پرتغال به ارزش حداقل ۵۰۰,۰۰۰ یورو: در این گزینه، املاک باید غیر مسکونی باشند.
  • خرید ملک در پرتغال به ارزش حداقل ۴۰۰,۰۰۰ یورو: در صورتیکه ملک خریداری‌شده در مناطق کم‌جمعیت پرتغال باشد.
  • خرید ملک قدیمی در پرتغال به ارزش حداقل ۲۸۰,۰۰۰ یورو: ملکی با قدمت بالای ۳۰ سال در مناطق کم‌جمعیت پرتغال به شرطی که در حال بازسازی باشد و ارزش خرید و بازسازی ملک با هم حداقل ۲۸۰,۰۰۰ یورو شود.

شرط دوم: محل ملک

از سال ۲۰۲۲ به بعد، خرید ملک در لیسبون پرتغال فقط در صورتی به اخذ اقامت منجر می شود که ملک تجاری باشد، خرید ملک مسکونی در لیسبون و پورتو برای اخذ اقامت پرتغال امکان ندارد. در ضمن تمامی املاک خریداری‌شده باید حتما در مناطق مشخصی باشد که توسط دولت اعلام می‌شود.

شرط سوم: عدم سوء سابقه

برای خرید ملک در پرتغال و اخذ گلدن ویزا و اقامت این کشور، شما نباید سابقه کیفری داشته باشید. بنابراین ارائه گواهی رسمی عدم سوء سابقه ضرورت دارد.

جاذبه های گردشگری پرتغال

پرتغال سالانه گردشگران زیادی را به خود جلب می‌کند

اخذ اقامت دائم پرتغال از طریق خرید ملک در پرتغال

یکی از جذابیت‌های برنامه گلدن ویزای پرتغال این است که بعد از ۵ سال امکان اخذ اقامت دائم و شهروندی و دریافت پاسپورت این کشور وجود دارد. نکته جالب برنامه مذکور این است که برای اخذ اقامت دائم و پاسپورت این کشور، شرط حضور طولانی وجود ندارد. شما کافی است در آن ۵ سال که با خرید ملک اقامت موقت گرفته‌اید، سالانه تنها یک هفته در پرتغال اقامت کنید. شهروند پرتغال شهروند کل اتحادیه اروپا است. در نتیجه کسانی که بعد از ۵ سال موفق به اخذ شهروندی پرتغال می‌شوند، شهروند اروپا هستند و حق زندگی، کار، تحصیل و بهره‌مندی از خدمات درمانی در کل اتحادیه اروپا را به‌دست می‌آورند.

 

مزایای اخذ گلدن ویزای پرتغال از طریق خرید ملک

  1. دسترسی آسان از پرتغال به تمام کشورهای حوزه شنگن
  2. امکان حضور غیر مستمر در کشورهای حوزه شنگن به مدت ۶ ماه از سال
  3. اقتصاد پایدار و در حال‌ بهبود پرتغال
  4. مالیات پایین در خرید و انتقال ملک
  5. آب ‌و هوای آفتابی و سواحلی با چشم‌انداز اقیانوس
  6. کسب درآمد و سودآوری بالا از طریق اجاره ملک
  7. اخذ اقامت برای همسر، فرزندان و پدر و مادر

اقامت شما به مدت ۵ سال موقت خواهد بود و سالانه تمدید می‌شود تا در نهایت بعد از ۵ سال در صورت مناسب بودن همه شرایط، مجاز به درخواست اقامت دائم و اخذ شهروندی پرتغال شوید. برای اخذ اقامت شرط حضور در پرتغال وجود ندارد و شما کافیست که تنها یک هفته در سال را به پرتغال سفر کنید.

از متن

نکات مهم درباره اخذ گلدن ویزای پرتغال

الف) اقامت موقت شما در طی پنج سال، تا زمانی اعتبار دارد که ملک مورد نظر را نفروشید. با فروش ملک، اقامت موقت شما نیز لغو می‌شود.

ب) بعد از اخذ اقامت دائم و شهروندی پرتغال، می‌توانید ملک خود را بفروشید و دیگر محدودیتی از این بابت ندارید.

ج) برای اخذ اقامت دائم و شهروندی پرتغال، شما باید مدرک A2 زبان پرتغالی را کسب کنید.

د) همانطور که گفته شد، اخذ اقامت از طریق خرید ملک در پرتغال شرط حضور ندارد و کافیست تنها هفت روز در سال را در پرتغال بگذرانید.

ه) شما می‌توانید ملک خود را اجاره بدهید و از این طریق در طی پنج سال بدون حضور در پرتغال، درآمد یورویی داشته‌باشید.

خرید ملک در پرتغال

خرید ملک در پرتغال

سخن پایانی

اخذ اقامت از طریق خرید ملک در پرتغال یکی از آسان‌ترین و بهترین روش‌ها برای دریافت اقامت اروپاست. شما با خرید ملک می‌توانید بدون حضور در این کشور، اقامت اروپا را اخذ کنید و بدون دردسر سفارتخانه و ویزا به همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا سفر کنید. همچنین پس از پنج سال و با دریافت پاسپورت پرتغال، می‌توانید در همه کشورهای اتحادیه اروپا مشغول کار و زندگی بشوید. کدام انتخاب چنین شانس ارزنده‌ای را برای شما مهیا می‌کند؟

اما مسئله اینجاست که خرید ملک در هر کشور دیگری، نیاز به دقت و احتیاط فراوانی دارد و بدون مشورت با افراد کار بلد، نمی‌توان اقدامی انجام داد. خرید ملک بدون آشنایی قبلی و مشورت با افراد آگاه و متخصص، ممکن است تمام سرمایه شما را از بین ببرد!

ولی نگران نباشید! کارشناسان زبده و متخصص ما در موسسه مهاجرتی رسا با آگاهی کامل از موارد قانونی و آشنایی دقیق با کشور پرتغال، به شما کمک خواهند کرد که با توجه به نیاز و سلیقه خود ملک مورد نظرتان را پیدا کنید، بدون دردسر آن را بخرید و گلدن ویزای پرتغال و اقامت اروپا را در جیبتان داشته باشید. منتظر تماس شما هستیم.