سریال سلمان فارسی به‌ عنوان بزرگترین پروژه تلویزیونی این روز‌ها در حال تصویربرداری است. سریال سلمان فارسی داستان سلمان فارسی، صحابه ایرانی پیامبر اسلام را به تصویر می‌کشد. پروژه سلمان فارسی به کارگردانی داوود میرباقری این روز‌ها در شهرک غزالی در حال فیلمبرداری است و عوامل در حال ساخت فصل ایران این سریال هستند.

سریال «سلمان فارسی» به نویسندگی و کارگردانی داوود میرباقری و تهیه‌کنندگی حسین طاهری به زندگی و زمانه یار ایرانی پیامبر اکرم (ص) در ۳ فصل ایران ساسانی، بیزانس و حجاز صدر اسلام می‌پردازد.

جزییاتی از سریال سلمان فارسی

سریال سلمان فارسی در ژانر درام تاریخی در حال ساخت است که تصویربرداری آن از ١١ دی ماه ۱۳۹۸ آغاز شده است. این مجموعه قرار است در ۶۰ قسمت ساخته شود.

تصویربرداری این سریال در مناطقی از جمله، ارمنستان، قشم، شاهرود، آبسرد و ... انجام شده است.

ضبط بخش‌های مربوط به تاریخ ایران در زمان ساسانیان که به تولد سلمان فارسی برمی‌گردد، قرار بود امسال آغاز شود، اما عوامل همچنان مشغول دوره تاریخی بیزانس این سریال هستند. بر اساس آنچه که اعلام شده است، بخش‌های مربوط به تاریخ ایران قرار است سال آینده ضبط شود.

کاروان‌سرای مرمر یکی از لوکیشن‌های ایران باستان است که بخشی از تصویربرداری سریال در آنجا انجام می‌شود. فصل ایران باستان یکی از مهم‌ترین فصل‌های «سلمان فارسی» است و برای نخستین بار این دوره از تاریخ به تصویر کشیده می‌شود.

بازیگران سریال سلمان فارسی

نام بسیاری به‌عنوان بازیگران سریال «سلمان فارسی» مطرح می‌شود. بار‌ها امرالله احمدجو و برخی دیگر از عوامل این سریال اعلام کرده‌اند که نزدیک به هر فصل و بخش، بازیگر مرتبط به آن انتخاب می‌شود و جلوی دوربین قرار می‌گیرد. این اتفاقات و فضا‌ها نیازی به گمانه‌زنی ندارد. حسین طاهری تهیه‌کننده سریال درباره فرآیند انتخاب بازیگران به خبرنگار تسنیم گفت: از سراسر ایران گروه فرستاده شده‌اند تا بچه‌ها استان به استان برنامه‌ریزی و نگاه کنند برای اینکه یک مقداری عمومی‌تر و جامع‌تر در انتخاب بازیگران داخل کشور باشد.

اما در این بین اسامی بازیگرانی همچون علیرضا شجاع نوری، داریوش فرهنگ، محمدرضا هدایتی، فرهاد اصلانی ، مرحوم چنگیز جلیلوند، مهدی فقیه، محمدجواد جعفرپور، علیرضا مهران، مجید مظفری، احترام برومند، تورج نصر، محمد فیلی، جعفر دهقان، شکرخدا گودرزی، علی دهکردی و بازیگرانی از کشور ارمنستان، یونان، مراکش و تونس در این سریال تاریخی به چشم می خورد.

حدود ۱۵۰۰ بازیگر تئاتری و بومی جلوی دوربین این سریال رفته‌اند.

زمان پخش سریال سلمان فارسی

این سریال در سه فصل دوران ایران ساسانی، امپراتوری بیزانس و حجاز صدر اسلام به زندگی و زمانه یار ایرانی پیامبر اسلام (ص) می‌پردازد. با پایان فیلمبرداری فصل بیزانس، حدود پنج ماه است که فیلمبرداری فصل ایران ساسانی آن آغاز شده است.

سریال سلمان فارسی در ۶۰ قسمت و از سال ۱۴۰۵ پخش خواهد شد.

ماجرای نسخه سینمایی سلمان فارسی

پیش‌بینی شده است در فصل‌بندی این بخش از داستان سریال «سلمان فارسی» از تولد روزبه (سلمان) تا پیش از وفات پیامبر اسلام (ص) روایت شود و تا ۱۴۰۵ آماده پخش شود.

در مورد زمان پخش و حتی ساخت نسخه سینمایی سریال «سلمان فارسی» نیز بحث‌هایی مطرح شده است که حسین طاهری تهیه‌کننده سریال «سلمان فارسی» به آن پاسخ داد. او به خبرنگار تسنیم گفت: اگر فصل ایران را بتوانیم با ریتم بالاتری پیش ببریم ان‌شاءالله امیدوارم که بنابر اعلام قبلی همان ۱۴۰۵ اتفاق بیفتد. درباره نسخه سینمایی هم بحث‌هایی مطرح شده است به‌نظرم می‌آید یک تعداد نسخه سینمایی خواهیم داشت؛ خود سریال فضای جهانی دارد و بضاعت قصه‌ها اجازه می‌دهد مستقل بتوانیم چند نسخه سینمایی را داشته باشیم.

مرقد مطهر سلمان فارسی صحابی ایرانی پیامبر اکرم (ص) و از یاران حضرت امیرالمؤمنین علی (ع) در ۳۰ کیلومتری جنوب‌شرقی شهر بغداد در شهر مدائن قرار دارد؛ کنار حرم سلمان فارسی مرقد طاهر فرزند امام محمدباقر (ع)، مرقد عبدالله‌بن جابر انصاری و مرقد حُذَیفة‌بن ایمان قرار دارند، سلمان فارسی (ع) هشت صفر سال ۳۶ هجری قمری درگذشت.