در روزهای گذشته شاهد بالا و پایین رفتن قیمت دلار بودیم، قیمت دلار در 2روز گذشته کاملا مشخص بود، ولی مجددا قیمت دلار دچار نواساناتی شد و کانال عوض کرد بنابراین باید دید در روزهای آینده قیمت دلار چگونه خواهد شد دیشب تغییر کانال دلار موجب سردرگمی معامله گران شد که درادامه گزارش به بررسی این موضوع می پردازیم. 

پیش بینی معامله گران از قیمت دلار در بازار امروز

 قیمت دلار در معاملات پشت خطی شب گذشته صعودی شد. اما تحلیلگران قیمت دلار امروز 29 آذرماه را چطور پیش بینی می کنند؟  قیمت دلار آمریکا در ابتدای معاملات نقدی روز گذشته محدوده 29 هزار و 800 تومان را از دست داد. معامله گران به این افت قیمت واکنش سریع نشان دادند و خریدهای خود را بالا بردند. آنها توانستند  قیمت دلار را به بالای 29 هزار تومان برسانند. این اسکناس آمریکایی روز گذشته در محدوده  29 هزار و 920  قرار گرفت.  

قیمت دلار در روز های اخیر بر مدار کاهش قرار گرفته است. معامله گران بازار ارز معتقدند در صورتی که امروز خط ۲۹ هزار و ۸۰۰ تومانی اسکناس آمریکایی شکسته شود، معامله گران صعودی تا حدی از جریان بازار خارج خواهند شد. 

از سوی دیگر  گفته می شود که عرضه ارز توسط بازارساز در روزهای اخیر در حد متناسبی در مقایسه با تقاضا قرار داشته است.

 برخی فعالان باور دارند، سریع‌تر شدن روند مذاکرات و نزدیک بودن به دور بعدی گفت‌وگوهای هسته‌ای موجب می‌شود معامله‌گران خریدار برای حضور در بازار احتیاط بیشتری کنند.

از نگاه تحلیل‌گران هر چقدر فواصل بین مذاکرات طولانی‌تر باشد، احتمال ورود سفته‌بازان به بازار بیشتر خواهد شد، به خصوص وقتی توافقات اولیه‌ای نیز بین طرفین صورت نگرفته باشد. بازار ارز حدود ۹ ماه است که انتظار احیای برجام را می‌کشد و همین موضوع تا حد زیادی انتظارات معامله‌گران را تحت تاثیر قرار داده است.

خط حمایتی قیمت درهم برای دلار 

قیمت درهم که محرکی برای صعود دلار است روز گذشته بالای محدوده ۸ هزار و ۲۰۰ تومانی قرار داشت. با درهم ۸ هزار و ۲۰۰ تومانی، ارزش دلار در بازار داخلی می توانست بالای مرز ۳۰ هزار تومانی قرار بگیرد. 

به گفته بازیگران ارزی در روزهای اخیر ارزش دلار نسبت به حواله درهم پایین تر بوده است و همین موضوع  نشان می دهد که میزان عرضه در بازار داخلی بالاست. در واقع میزان عرضه اسکناس آمریکایی به اندازه ای بالاست که اجازه نمی دهد که قیمت دلار با حواله درهم هماهنگ شود.

 برخی از فعالان بازار ارز  معتقدند تا زمانی که درهم بالای خط ۸ هزار و ۲۰۰ تومانی قرار دارد، نمی توان انتظار افت معنادار را برای اسکناس آمریکایی داشت در مقابل نزول قیمت اسکناس ممکن است بدبینی به بازار ارز را بیشتر کند.

اما  معامله گران سرنوشت قیمت دلار  در بازار ارز امروز 29 آذر 1400 را چگونه پیش بینی کرده اند؟ 

پیش بینی قیمت دلار از کانال هرات

در معاملات پشت خطی دلار هرات شب گذشته قیمت دلار  بر روی 29 هزار و  900 تومان قرار گرفت که نسبت به قیمت شنبه شب 100 تومان رشد کرده بود. شنبه شب در معاملات پشت خطی قیمت دلار  بر روی 29 هزار و  800 تومان قرار داشت.  بدین ترتیب در بازار هرات معامله گران به استقبال  افزایش قیمت دلار  رفتند. در واقع معامله گران دلار پیش بینی کردند که قیمت دلار در بازار ارز امروز 29 آذر 1400 صعودی می شود. 

پیش بینی قیمت دلار از مسیر قیمت درهم

قیمت درهم در معاملات پشت خطی شب گذشته  مرز 8 و 210  اعلام شد که نسبت به معاملات مقدی روز یکشنبه 10 تومان رشد کرده بود. قیمت طلایی درهم  شب گذشته بر روی 8 هزارو 200 تومَان قرار گرفت . معامله گران معتقدند قیمت درهم بالای  این عدد رسیدن آن به 8 هزار و 300 تومان نیز محتمل است. 

پیش بینی قیمت دلار از مسیر بازار فردایی

قیمت دلار فردایی شب گذشته بر روی 29 هزار و  890 قرار گرفت که نسبت به قیمت دلار در معاملات پشت خطی  شنبه شب 40 تومان بالاتر بود. این بدین معناست که معامله گران فردایی بازار ارز امروز  دوشنبه را  صعودی پیش بینی کرده اند

دلار صعودی شد

صرافی‌های بانک‌ها صبح امروز ۲۸ آذر ۱۴۰۰ قیمت دلار را برای فروش به مردم ۲۷۴۴۱۹ ریال اعلام کرده‌اند که نسبت به آخرین قیمت‌های روز کاری گذشته افزایش یافته است. نرخ خرید در این صرافی‌ها نیز ۲۶۸۹۸۵ ریال است.

صرافی‌های بانک‌ها صبح امروز ۲۸ آذر ۱۴۰۰ قیمت دلار را برای فروش به مردم ۲۷۴۴۱۹ ریال اعلام کرده‌اند که نسبت به آخرین قیمت‌های روز کاری گذشته افزایش یافته است. نرخ خرید در این صرافی‌ها نیز ۲۶۸۹۸۵ ریال است.

قیمت فروش یورو نیز در صرافی‌های بانک‌ها، ۳۰۸۰۸۰ ریال و نرخ خرید آن ۳۰۱۹۸۰ ریال اعلام شده است.

چه بلایی سر دلار آمد؟

رفت و برگشت قیمت دلار در بازار ارز تهران موجب سرگیجه معامله گران قیمت دلار شده است. اخبار ضد و نقیض برجام نیز به این سردرگمی دامن بیشتری زده است.

 قیمت دلار در روز دوشنبه کانال ۳۰ هزار تومان را از دست داد و تا ۲۹ هزار و ۴۰۰ تومان عقب نشینی کرد. روز سه شنبه ورق در بازار ارز برگشت و قیمت دلار دو نیمه متفاوت را تجربه کرد.

بازار ارز با بگیر و ببند آرام می‌گیرد؟

در هفته گذشته قیمت دلار بر مدار کاهش بود و تا ۲۹ هزار و ۲۰۰ تومان افت کرد، اما در نیمه دوم روز ورق برگشت و بار دیگر توانست به کانال ۳۰ هزار تومان برگردد و تا محدوده ۳۰ هزار و ۱۰ تومان پیشروی کند.

قیمت درهم نیز نیز اهرمی برای برای صعود دلار شد. درهم دیروز توانست خود را به بالا مرز ۸ هزار و ۲۰۰ تومان برساند و با ۸ هزار ۲۸۰ تومان معامله شود.

پیش بینی تحلیل گران فنی درباره قیمت دلار

تحلیگران فنی معتقدند اگر قیمت دلار بر روی ۳۰ هزار و ۲۰۰ تومان تثبیت شود. این اسکناس آمریکایی می تواند به سوی دو مقاومت ۳۰ هزار و ۸۰۰ تومان و ۳۱ هزار تومانی حرکت کند اما گر این اتفاق رخ ندهد احتمال برگشت قیمت دلار به زیر ۳۰ هزار تومان محتمل است.

اما در معاملات پشت خطی شب گذشته قیمت دلار به چه سمتی حرکت کرد؟ معامله گران سرنوشت قیمت دلار در بازار ارز امروز ۲۴ آذر ۱۴۰۰ را چگونه پیش بینی کرده اند؟

پیش بینی قیمت دلار از کانال هرات

در معاملات پشت خطی دلار هرات در شب های گذشته قیمت دلار بر روی ۳۰ هزار و ۲۶۰ تومان قرار گرفت که نسبت به قیمت دوشنبه شب ۷۴۰ تومان بالا رفته بود. دوشنبه شب در معاملات پشت خطی قیمت دلار بر روی ۲۹ هزار و ۵۲۰ تومان قرار داشت. بدین ترتیب در بازار هرات معامله گران به استقبال افزایش قیمت دلار رفتند. در واقع معامله گران دلار پیش بینی کردند که قیمت دلار در بازار ارز امروز چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۴۰۰ گران می شود

پیش بینی قیمت دلار از مسیر قیمت درهم

قیمت درهم در معاملات پشت خطی چند روز گذشته ۸ هزار و ۲۵۰ تومان اعلام شد. این قیمت نسبت به معاملات نقدی همان روز ۳۰ تومان پایین تر بود.قیمت طلایی درهم شب گذشته بر روی ۸ هزارو ۱۸۰ تومان قرار گرفت

پیش بینی قیمت دلار از مسیر بازار فردایی

قیمت دلار فردایی شب گذشته بر روی ۳۰ هزار و ۲۵۰ تومان قرار گرفت که نسبت به قیمت دلار در معاملات پشت خطی دوشنبه شب ۷۹۰ تومان بالاتر بود. این بدین معناست که معامله گران فردایی بازار ارز امروز را صعودی پیش بینی کرده اند

دنده معکوس قیمت دلار، سکه و طلا 

بازار ارز و طلای تهران این روزها شاهد دنده معکوس قیمت دلار متشکل  ، قیمت درهم ،  قیمت طلا و قیمت سکه بوده است. 

بازار متشکل ارزی در چند روز اخیر  کاهش قیمت دلار  را تجربه می کند . دلار  در ساعات پایانی معاملات نقدی  روز دوشنبه 22 آذر 1400 به مسیر روزهای گذشته خود ادامه داد و 135 تومان ارزان شد و با 27 هزار و 287  تومان معامله شد. 

عقب نشینی قیمت درهم به سمت مرز 8 هزار تومان

قیمت درهم  نیز در این چند روز اخیر در حال عقب نشینی به سمت مرز 8 هزار تومان بوده است. قیمت درهم  امروز 80 تومان از ارز ش خئد را از دست داد و با 8 هزار و 150 تومان معامله شد. با ضرب کردن قیمت درهم در نرخ تبدیل درهم به دلار (3.673) عدد 29 هزار و 934 تومان به دست می‌آمد. 

برگشت قیمت سکه به کانال 12 میلیونی

قیمت اونس طلا امروز با رشد ۰.۲۲ درصدی به ۱۷۸۷ دلار رسید. اما در بازار داخلی قیمت طلا 18 عیار و قیمت سکه بر مدار کاهش قرار گرفتند. قیمت طلا امروز 12 هزار و 200 تومان  افت را به ثبت رساند و 1 میلیون و 283 هزار و 400 تومان قرار گرفت. قیمت سکه نیز در ادامه روند کاهشی روز های کذشته امروز نیز نزولی شد. این فلز گران بهای داخلی در بازار امروز 95 هزار تومان ارزان شد و به کانال 12 میلیون تومان برگشت. قیمت سکه امروز با 12 میلیون و 975 هزار تومان معامله شد. 

دلار روز گذشته در بازار آزاد در محدوده قیمتی ۳۰ هزار و ۴۰۰ تومان معامله شد که نسبت به روز گذشته ۳۵۰ تومان کاهش یافته است.

دلار دیروز در بازار آزاد در محدوده قیمتی ۳۰ هزار و ۴۰۰ تومان معامله شد که نسبت به روز گذشته قیمت آن ۳۵۰ تومان ارزان شده است.

دلار دیروز در بازار آزاد ۳۰ هزار و ۴۰۰ تومان قیمت خورد. همچنین تا ساعت تنظیم این خبر قیمت دلار در صرافی‌های بانکی ۲۷ هزار و ۶۹۳ تومان معامله شده است.

قیمت+دلارقیمت دلار در صرافی ملی

 دلار امروز در صرافی‌های بانکی ۲۷ هزار و ۶۹۳ تومان معامله شد که قیمت آن نسبت به روز  گذشته ۵ تومان کاهش یافته است.

تا ساعت تنظیم این خبر، قیمت خرید و فروش دلار از سوی صرافی ملی به ترتیب ۲۷ هزار و ۱۴۵ تومان و ۲۷ هزار و ۶۹۳ تومان اعلام شد که قیمت فروش آن نسبت به دیروز ۵ تومان کاهش یافته است.

همچنین، قیمت خرید یورو  ۳۱ هزار و ۳۶۱ تومان و قیمت فروش آن ۳۱ هزار و ۹۹۴ تومان از سوی صرافی ملی اعلام شد. که قیمت فروش آن نسبت به روز گذشته ثابت مانده است.

یکی از عواملی که موجب شد دلار در مسیر نزولی قرار بگیرد، ادعایی بود که توسط شماری از معامله‌گران نسبت به نتایج مذاکرات هسته‌ای مطرح شد.

در دومین روز هفته، اوضاع بازار به‌طور کامل در دست کاهشی‌ها بود. اسکناس آمریکایی که در ابتدای روز با توجه به تحرکات معامله‌گران در بازار پشت خطی روز شنبه، توانسته بود به نزدیکی سطح ۳۰ هزار و ۵۰۰ تومان برسد، به یکباره با فشار فروش مواجه شد و تا قبل از ساعت ۲ ظهر حمایت ۳۰ هزار و ۲۰۰ تومان را از دست داد. رصد فعالیت معامله‌گران در انتهای شب شنبه نشان می‌دهد که دلار در این معاملات توانسته بود خود را تا محدوده ۳۰ هزار و ۴۰۰ تومان بالا بکشد.

 در حالی که معامله‌گران تصور می‌کردند با این اهرم می‌توانند اسکناس آمریکایی را در روز یکشنبه دچار رشد بیشتری کنند، اتفاق متفاوتی در بازار رخ داد و فروشنده‌ها قدرت را در دست گرفتند.

 پس از آنکه حمایت ۳۰ هزار و ۲۰۰ تومانی از دست رفت، تا ساعت ۴ بعدازظهر فروش‌های بیشتری صورت گرفت و دلار در نهایت در مرز ۳۰ هزار تومانی قرار گرفت. این قیمت ۴۰۰ تومان کمتر از روز شنبه بود. در صورتی که دلار مرز ۳۰ هزار تومانی را از دست بدهد، ممکن است تا محدوده ۲۹ هزار و ۲۰۰ تومان عقب‌نشینی کند.

قیمت دلارخوش‌بینی به مذاکرات هسته‌ای

به گفته فعالان، یکی از عواملی که موجب شد دلار در مسیر نزولی قرار بگیرد، ادعایی بود که توسط شماری از معامله‌گران نسبت به نتایج مذاکرات هسته‌ای مطرح شد. بخشی از این معامله‌گران به نقل از الجزیره عنوان می‌کردند که توافق‌هایی بین ایران و طرف‌های مذاکرات صورت گرفته است.

شاید برای گمانه‌زنی زود باشد، ولی دیروز بازار بیشتر به اخبار مثبت واکنش نشان می‌داد و به عنوان مثال اظهارات وزیر خارجه آلمان را جدی نگرفت که عنوان کرده بود پیشرفتی در مذاکرات احیای برجام صورت نگرفته است. برخی فعالان عنوان می‌کردند که شاید معامله‌گران بزرگ بازار اطلاعاتی دارندکه سایرین از آن مطلع نیستند.

 اصلاح و سودگیری ارزی

دسته دیگری از فعالان اعتقاد داشتند که افت دیروز بازار ارتباط مستقیمی با مذاکرات وین نداشته است. از نگاه آنها بازار به‌طور هیجانی در هفته گذشته در مسیر صعودی قرار گرفت و حدود ۵ درصد افزایش قیمت را به ثبت رساند.

با این حال، با کاهش هیجانات، برخی از معامله‌گران از خریدهای قبلی خود شروع به سودگیری کرده‌اند و با فشار فروش آنها از ابتدای هفته جاری، اسکناس آمریکایی در یک مسیر نزولی قرار گرفته است. در این شرایط نقطه حمایتی بعدی برای بازیگران ارزی اهمیت دارد. اگر بازار در مرز ۳۰ هزار تومانی مورد حمایت قرار بگیرد، بار دیگر افزایشی‌ها به بازار وارد خواهند شد و تلاش خواهند کرد اسکناس آمریکایی را به بالای کانال ۳۱ هزار تومانی ببرند.

گفته می‌شود یکی از دلایل افت دلار این بود که در هفته گذشته چند بار در شکستن مرز ۳۱ هزار تومانی ناکام شده بود.

 اثر بودجه بر روند دلار

بخشی از فعالان باور داشتند که انقباضی بودن بودجه زمینه‌ساز افت قیمت دلار شده است. شماری از آنها اعلام می‌کردند که هزینه‌های دولت برای سال آتی چندان افزایش پیدا نکرده است و از این جهت زمینه‌ساز کاهش انتظارات تورمی خواهد شد.

در کنار این، حذف ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی در بودجه سال ۱۴۰۱ از نگاه برخی از معامله‌گران می‌تواند زمینه‌ساز افزایش عرضه ارز به بازار شود. بازار به احتمال زیاد مفاد بودجه را طی روزهای آتی به دقت مورد بررسی قرار خواهد داد و اثرات آن بر قیمت دلار را بررسی خواهد کرد.

حداقل در روز یکشنبه مفاد بودجه نگاه بازیگران ارزی را بیشتر به سوی کاهش قیمت هدایت کرد. با افت قیمت دلار، سکه امامی نیز در مسیر نزولی قرار گرفت و تا مرز ۱۳ میلیون تومان پایین رفت. افت قیمت سکه متناسب با دلار نبود و این مساله کمی تردید معامله‌گران نسبت به افت اسکناس آمریکایی را بالا برد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: