زمان واریز سهمیه بنزین دی ماه مشخص شد. سهمیه بنزین دی ماه امشب واریز خواهد شد. تغییری در میزان سهمیه بنزین رخ نداده استسهمیه بنزین خودروهای مختلف اعلام شد که مشروح خبر سهمیه بنزین را در ادامه بخوانید.

توزیع بنزین با کد ملی

از ابتدای روی کار آمدن دولت جدید تا امروز، خبرهای ضد و نقیضی درباره افزایش قیمت بنزین مخابره شد. احتمال قریب الوقوعی که مسئولان مربوطه آن را صراحتا تکذیب می کنند.

انتشار نامه ای محرمانه در فضای مجازی درباره ارائه سهمیه بنزین به افراد به جای خودروها با واکنش های زیادی همراه شد. اجرایی شدن آزمایشی این طرح در دو جزیره کیش و قشم، حدس و گمان ها را در خصوص افزایش قیمت بنزین قوی تر کرد.

 تغییر در سهمیه بندی بنزین یا افزایش قیمت بنزین؟

موسی احمدی، عضو کمیسیون انرژی مجلس افزایش قیمت بنزین را تکذیب کرد و در ادامه گفت: طرح اختصاص سهمیه بنزین به هر فرد با کد ملی ساز و کار مخصوص به خود را می خواهد تا اثری بر افزایش قیمت بنزین نداشته باشد.

نوایی لواسانی سرپرست منطقه آزاد کیش ضمن تکذیب خبر افزایش قیمت بنزین از اجرایی شدن طرح بنزین برای همه خبر داد. بر اساس این طرح قرار است به ازای هر نفر دارنده کد ملی، ۲۰ لیتر بنزین به قیمت ۱۵۰۰ تومان یارانه تخصیصی تعلق بگیرد. در صورتیکه فردی فاقد خودرو باشد می تواند یارانه تخصیصی خود را انتقال داده و یا به فروش برساند. لازم به ذکر است که مشمولان این طرح تمام دارندگان کارت ملی با بیش از یک سال اقامت در کشور هستند.

افزایش قیمت بنزین شایعه یا واقعیت؟

عباسی دوانی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ضمن رد کردن با اطمینان افزایش قیمت بنزین گفت: دولت برنامه ای برای افزایش قیمت بنزین سهمیه‌ای و آزاد به هیچ وجه ندارد. هر گونه تغییر در قیمت های حامل های انرژی باید به تصویب مجلس برسد و در این مورد تا کنون هیچگونه مصوبه ای اعلام نشده است.

تصمیمات دولت برای بنزین یک شبه نیست!

بهادری جهرمی سخنگوی دولت در خصوص تغییر در سهمیه بندی بنزین گفت: گران شدن قیمت بنزین در دستور کار قرار ندارد اما اگر قرار باشد تصمیم مهمی درباره بنزین گرفته شود طبیعتا همه جوانب آن بررسی خواهد شد. در حال حاضر اگر فردی خودرویی نداشته باشد، سهمیه بنزین به ا و تعلق نمی گیرد در صورتیکه این سرمایه ملی باید  به همه مردم تعلق بگیرد. با اجرای طرح آزمایشی تخصیص سهمیه بنزین در جزیره های کیش و قشم به افرادی که خودرو ندارند  هم سهمیه بنزین تعلق می گیرد که در ادامه این افراد می توانند سهمیه خود را با قیمت مناسب به دیگران عرضه کنند.

یارانه نقدی بنزین چقدر است؟

با اجرای طرح باز توزیع یارانه بنزین، سهمیه بندی خودروها کامل حذف شده و در ازای آن این یارانه به افراد تعلق خواهد گرفت. با اجرای این طرح قیمت بنزین تک نرخی شده و فقط بنزین ۳۰۰۰ تومانی عرضه خواهد شد. مبلغ یارانه بنزین هنوز قطعی نشده است اما طبق گفته های قبلی مسئولان در این طرح سهمیه بندی به هر فرد بین ۱۵ تا ۲۰ لیتر در ماه بنزین تعلق خواهد گرفت. به عنوان مثل برای یک خانواده ۴ نفره، ۶۰ تا ۸۰ لیتر سهمیه بنزین در نظر گرفته می شود. با احتساب قیمت بنزین ۱۵۰۰ تومانی، برای یک خانواده ۴ نفره حدودا ۹۰ تا ۱۲۰ هزار تومان یارانه نقدی واریز خواهد شد.

چرا سهمیه بنزین دیر واریز می شود؟سهمیه بنزین

درحالی که سهمیه بنزین رانندگان، اول هر ماه واریز می‌شود اما سهمیه بنزین رانندگان تاکسی‌های اینترنتی همیشه با تاخیر یک الی دو ماهه رو به رو است.

سهمیه‌بندی و دو نرخی شدن بنزین تبعات زیاد و سنگینی برای اکثریت اقشار جامعه داشته است، یکی از این گروه‌ها، رانندگان فعال در تاکسی‌های اینترنتی از جمله اسنپ و تپسی هستند.

سهمیه سوخت تاکسی‌های اینترنتی فقط به رانندگان واجد شرایط تعلق می‌گیرد، شرکت‌های تاکسی اینترنتی هر ماه فهرست کاربران راننده‌ فعال خود را در اختیار وزارت کشور قرار می‌دهند.

این وزارت‌خانه مجموع پیمایش رانندگان در همه شرکت‌های تاکسی اینترنتی را محاسبه و مشخصات ثبتی آن‌ها را با بانک اطلاعاتی ثبت احوال مطابقت می‌دهند. در نهایت نیز فهرست کاربران واجد شرایط برای اختصاص سهمیه آن ماه در اختیار وزارت نفت قرار می‌گیرد.

مقصر تاخیر واریز سهمیه بنزین کیست؟

سهمیه بنزینراننده‌های فعال تاکسی‌های اینترنتی اعتبار سهمیه سوخت دریافت می‌کنند. این اعتبار سهمیه باید هر ماه از سوی نهادهای دولتی واریز شود، اما در این میان، برخی رانندگان نیز تاکید می‌کنند که مشمول دریافت این سهمیه هستند اما حسابشان با تاخیر دو یا سه ماهه شارژ می‌شود.

یکی از رانندگان که در شرکت اسنپ کار میکند، می‌گوید: « از ۴ بعد از ظهر تا ۱۰ شب صد تومن کار کردم که بیش از پنجاه هزار تومن بنزین سوزوندم و سی هزار تومن هم برای منفی بودن حساب اسنپ و ده تومنی که نگه میداره رفت. با بیست تومن باید برم خونه. سهمیه بنزین درست حسابی هم بهمون نمیدن. خرج استهلاک ماشین که جای خودش رو داره، حداقل برای دلخوشیمون سهمیه بنزین رو سر وقت واریز کنن.»

روابط عمومی تپسی در این باره به تجارت‌نیوز گفت: نزدیک به دو سال از زمان سهمیه‌بندی سوخت می‌گذرد، در طول این مدت در موارد متعددی واریز اعتبار بنزین، برای رانندگان تپسی و سایر تاکسی‌های اینترنتی، از سوی نهاد‌های تصمیم‌گیر با تاخیر روبه رو شده است.

روابط عمومی تپسی ادامه داد: در حال حاضر میزان پیمایش سفیران در تپسی بیستم هر ماه محاسبه و برای وزارت کشور ارسال می‌شود. متاسفانه علی رغم تمام پیگیر‌هایی که ما انجام داده‌ایم، واریز سهمیه بنزین در حال حاضر با دو دوره تاخیر مواجه است. اعتبار سهمیه سوخت تاثیر مستقیم بر روی درآمد رانندگان تاکسی‌های اینترنتی دارد و عدم واریز آن منجر به ایجاد چالش و نارضایتی بین این قشر پر تلاش می‌شود.

ظاهرا  شرکت‌های تاکسی‌های اینترنتی دخالتی در واریز شدن سهمیه بنزین رانندگان ندارند و تنها مشخصات رانندگان و میزان مسافت طی شده هر یک را به نهادهای مسئول اطلاع‌رسانی می‌کنند.

اختصاص سهمیه بنزین به همه شهروندان به کجا رسید؟

طرح وان، یکی از آن طرح‌هاست که مدت زیادی در مجلس خاک می‌خورد و هر از چند گاهی یکی از نمایندگان مجلس صحبت جدیدی راجع به آن می‌کند. بر اساس طرح وان، سهمیه‌ای مساوی از یارانه سوخت به همه افراد اختصاص داده می‌شود و بر خلاف سهمیه‌بندی فعلی، این گونه نیست که یارانه سوخت تنها متعلق به رانندگان باشد؛ در آخر هم اگر چیزی از سهمیه‌ فردی باقی ماند، می‌تواند آن را از طریق بورس کالا بفروشند.

با این حال ماجرای طرح وان بسیار به درازا کشیده شده است؛ انگار هر بار یکی از نمایندگان صحبت جدیدی از این طرح می‌کند و دوباره پرونده‌اش تا سال بعد بایگانی می‎‌شود اما حالا از قبل انتخابات ۱۴۰۰ کاندیداها وعده‌هایی شبیه به طرح وان ارایه می‌دادند و پس از آن هم رییس کمیسیون مجلس صحبت‌های جدیدی درباره این طرح کرد. همین مسایل باعث شد زمزمه‌های واقعی شدن قیمت بنزین و تغییر سهمیه آن رنگ و بوی جدی به خود بگیرد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: