حقوق بازنشستگان 20 مهرماه واریز می شود. حقوق بازنشستگان بر اساس حروف الفبا در هرماه به ترتیب پرداخت می شود.حقوق بازنشستگان از دو هفته قبل آغاز شده و تا دیروز همه بازنشستگان حقوق مهرماهخود را دریافت کرده اند. درادامه جزئیات بیشتر درباره واریزی حقوق بازنشستگان را بخوانید.

حقوق بازنشستگان به زودی کاهش می‌یابد!

دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۱ مواردی را پیش‌بینی کرده است که بنا به گفته احسان ارکانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه نیاز به اصلاحات اساسی دارد. یکی از موضوعاتی که به عقیده ارکانی حتما باید اصلاح شود ۲ بند مهم در تغییر شرایط بازنشستگی است.

دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۱ پیش‌بینی کرده است که مبنای تعیین حقوق بازنشستگی از میانگین ۲ سال آخر خدمت بازنشستگی به ۳ سال آخر بازنشستگی افزایش یابد. این تغییر به مفهوم کاهش حقوق بازنشستگی خواهد بود.

با توجه به اینکه حقوق افراد در سه سال مانده به بازنشستگی رقمی کمتر از ۲ سال و یک سال مانده به بازنشستگی است؛ با این تغییر محاسبه، عملا میانگین حقوق بازنشستگان کاهش می‌یابد.

 

یکی دیگر از موضوعات پرحاشیه بودجه سال بعد مسئله عوارض خروج مسافران است که به رغم پیش‌بینی ۱۴ برابر شدن درآمد دولت از این محل، رئیس سازمان برنامه و بودجه افزایش ۱۴ برابری تعرفه‌ها را تکذیب کرد و به گفته ارکانی مسئولان سازمان برنامه قول دادند عوارض خروج برای سال آینده افزایش پیدا نکند. به این ترتیب سال بعد حتی در صورت عدم افزایش تعداد مسافرت ها، دولت اجازه افزایش عوارض خروج را نخواهد داشت.

احسان ارکانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: به عقیده من کلیات بودجه رای خواهد آورد، اما پیش‌بینی من این است که در جزییات بودجه تغییرات زیادی صورت گیرد. به طور مثال در بودجه پیش‌بینی شده سنوات بازنشستگی از ۳۰ سال به ۳۲ سال افزایش پیدا کند که این مسئله نیازمند بازنگری است.

او تاکید کرد: ایرادی که ما به این حکم داریم این است که چنین تصمیم گیری در صلاحیت قانون بودجه یکساله کشور نیست چرا که سنوات بازنشستگی جزو مفاد قانون مدیریت خدمات کشوری است. اگر بنا باشد سن خدمات بازنشستگی تغییر کند؛ مجلس یا دولت باید طرح یا لایحه اصلاحی ارائه کنند تا بند مرتبط قانونی اصلاح شود. بدون این لایحه یا طرح نمی‌توان در چارچوب یک لایحه موقت یکساله که ارتباطی با سایر قوانین موضوع ندارد؛ اصلاح صورت گیرد. این اتفاق به مثابه آن است که در قانون بودجه یک حکم بگذاریم که سربازی از ۲ سال به یک سال کاهش پیدا کند. قطعا این تصمیم گیری به هیچ وجه در صلاحیت بودجه یکساله نیست.

ارکانی در ادامه متذکر شد: موضوع مهم دیگری که در لایحه ۱۴۰۱ پیش‌بینی شده این است که حقوق بازنشستگان کاهش یابد. درحال‌حاضر میانگین ۲ سال آخر خدمت بازنشسته به عنوان مبنای حقوق در نظر گرفته می‌شود، اما دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۱ این را به میانگین ۳ سال آخر تغییر داده لذا با توجه به کمتر بودن حقوق سه سال مانده به بازنشستگی، میانگین دریافتی بازنشستگان کاهش می‌یابد. در این مورد نیز نمی‌توان در لایحه بودجه تصمیم گرفت و اگر قرار است اصلاحی صورت گیرد باید قانون مدیریت خدمات کشوری اصلاح شود.

او با تاکید بر اینکه این دو بندی که دولت در بودجه سال آینده پیش‌بینی کرده است ظلم به بازنشستگان است خاطرنشان کرد: در واقع دولت کاهش بار مالی دولت را از قشر مظلوم و تقریبا خاموش بازنشستگان شروع کرده است که از نظر ما کار صحیحی نیست.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در خصوص عوارض خروج سال آینده نیز توضیح داد: دولت قول داد که عوارض خروج سال آینده را افزایش ندهد.

احسانی در شرح ماجرای عوارض خروج گفت: خود ما که عدد ۱۵۰۰ میلیارد تومان درآمد حاصل از خروج از کشور را در لایحه دیدیم و با ۱۱۰ میلیارد تومان بودجه امسال مقایسه کردیم مشخص بود که عوارض خروج از کشور در سال آینده ۱۴ برابر دیده شده است.

او ادامه داد: با توجه به اینکه آمار خروج از کشور را مشابه امسال تلقی کردیم جمع بندی ما این بود که دولت یک رقم چشمگیری را در رقم تعرفه عوارض خروج از کشور در نظر گرفته است که با فرض ثابت بودن تعداد مسافرت‌ها در سال آینده، عوارض خروج از کشور از ۴۰۰ هزار تومان به ۵ میلیون تومان افزایش پیدا می‌کرد.

اما واکنش دولت به این محاسبه تکذیب بود. ابتدا آقای میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه این عدد را برای تعرفه تکذیب کرد و بعد از آن نیز آقای پورمحمدی در کمیسیون برنامه و بودجه واکنش مشابه نشان داد و در پاسخ به اینکه این ۱۴ برابر شدن درآمد حاصل از عوارض خروج ناشی از چیست؟ توضیح داد که بر اساس تخمین‌های سازمان برنامه و بودجه یک رشد ۱۴ برابری را در مسافرت‌های ایرانیان به خارج از کشور پیش‌بینی کرده ایم؛ لذا عوارض خروج سال آینده همان ۴۰۰ هزار تومان برای سال آینده خواهد بود.

او عنوان کرد: تصور ما این است که با بهبود وضعیت شیوع کرونا ممکن است در سال آینده سفر‌ها بهبود پیدا کند، اما اینکه ما به یکباره ۱۴برابر افزایش مسافرت داشته باشیم به نظر غیر واقع بینانه است. ۱۴ برابر عدد کمی نیست و به این مفهوم است که ما ۱۳۰۰ درصد رشد را پیش‌بینی کنیم که با واقعیت‌ها چندان سازگاری ندارد. در هر حال هم آقای میرکاظمی و هم آقای پورمحمدی قول دادند که عوارض خروج در سال آینده افزایش پیدا نکند.

ارکانی یادآور شد: یعنی با فرض اینکه ۱۴ برابر افزایش رشد مسافرت‌ها نیز تحقق پیدا نکند؛ دولت حقی برای افزایش عوارض خروج مسافران نخواهد داشت. نهایتا در صورت عدم افزایش ۱۴ برابری مسافرت‌ها دولت باید بپذیرد که با عدم تحقق این ردیف درآمدی مواجه خواهد شد و در این خصوص بیش برآورد صورت گرفته است. اینگونه پیش‌بینی‌های دست بالا در بخش درآمد‌ها باعث می‌شود که کسری بودجه و کسری تراز عملیاتی اتفاق بیفتد، چون پیش‌بینی درآمد‌ها واقع بینانه نخواهد بود.ش

واریزی حقوق بازنشستگان در مهرماه چقدر بود؟

روال ماهانه واریز حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی به این صورت است که از روز ۲۰ هر ماه آغاز می‌شود. بازنشستگان براساس یک جدولی از حروف الفبا از ۲۰ تا ۳۰ هر ماه خود را به ترتیب دریافت می‌کنند.

حقوق این ماه نیز از سه‌شنبه دو هفته قبل شروع شده و تا دیروز همه‌ی بازنشستگان حقوق مهر ماه خود را گرفته‌اند. تعداد کل بازنشستگان طبق آمارهای سازمان تامین اجتماعی حقوق ۳٫۳ میلیون نفر است.همچنین آنطور که رئیس کانون بازنشستگان استان تهران گفته حدود ۲۰ هزار بازنشسته تهرانی وام ضروری هفت میلیون تومانی خود را دریافت کرده‌اند. همچنین مدیران سازمان تامین اجتماعی قول داده‌اند که تا پایان مهر به بیش از هشت هزار نفر دیگر وام پرداخت شود.بنابراین در بیش از یک هفته اخیر ۳٫۳ میلیون نفر حقوق مهر خود را گرفته‌اند و بیش از هشت هزار نفر نیز هفت میلیون تومان وام ضروری گرفته‌اند. این وام به صورت قرض‌الحسنه پرداخت می‌شود. بازنشستگان اقساط آن را از حقوق خود پرداخت می‌کنند.

همچنین قرار است ثبت‌نام‌ها ادامه داشته باشد، طبق گفته دهقان‌کیا با واریز هشت هزار فقره وامی که قرار بوده در این ماه واریز شود، حدود ۲۲ هزار ظرفیت دیگر باقی می‌ماند.

جزئیات ثبت نام وام 12 میلیونی برای بازنشستگان

مدیرکل امور فرهنگی صندوق بازنشستگی از نام‌نویسی وام ضروری ۱۲ میلیون تومانی بازنشستگان و وظیفه‌بگیران از امروز خبر داد.

محمود مرتضایی‌فرد گفت: نام‌نویسی اینترنتی وام ضروری مرحله اول سال ۱۴۰۱-۱۴۰۰ بازنشستگان و وظیفه بگیران این صندوق از یکم آبان به مدت ۳۰ روز و فقط از طریق درگاه خدمات الکترونیک صندوق بازنشستگی کشوری به نشانی sabasrm.ir انجام خواهد شد. 

محمود مرتضایی‌فرد، مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی صندوق بازنشستگی کشوری نیز چند روز پیش ذکر اینکه این تسهیلات به مبلغ ۱۲میلیون تومان با اقساط ۳۶ ماهه و با کارمزد چهار درصد ارائه می‌شود، در این خصوص بیان کرده بود: پس از اتمام مهلت یک‌ماهه ثبت‌نام، سوابق متقاضیان از جمله مجموع وام‌های دریافتی، بهره‌مندی از سایر تسهیلات، میزان حقوق و… بررسی می‌شود و با اولویت‌بندی و بر اساس میزان اعتبار تخصیصی از سوی بانک صادرات و تعداد تسهیلات که ۳۰۰هزار فقره است، «واجدین شرایط» تعیین می‌شوند و اسامی آنها از طریق درگاه خدمات الکترونیک صندوق اعلام خواهد شد.

ثبت نام وام ضروری بازنشستگان کشوری

ثبت‌نام اینترنتی وام ضروری مرحله اول سال 1401-1400 بازنشستگان و وظیفه‌بگیران این صندوق از  اول آبان ماه به مدت 30 روز و فقط از طریق درگاه خدمات الکترونیک صندوق بازنشستگی کشوری به نشانی sabasrm.ir انجام شد. 

این تسهیلات به مبلغ 12 میلیون تومان با اقساط 36 ماهه و با کارمزد 4 درصد ارائه می شود و متقاضیان می‌توانند در بازه زمانی اعلام شده به این سایت اینترنتی مراجعه و با وارد کردن اطلاعات سه‌گانه «دفترکل، کد ملی و شماره حساب» درخواست خود را برای دریافت وام ثبت کنند.

پس از اتمام مهلت یک ماهه ثبت‌نام، سوابق متقاضیان از جمله مجموع وام‌های دریافتی، بهره‌مندی از سایر تسهیلات، میزان حقوق و … بررسی می‌شود و با اولویت‌بندی و براساس میزان اعتبار تخصیصی از سوی بانک صادرات و تعداد تسهیلات که 300 هزار فقره است، «واجدین شرایط» تعیین و اسامی آنها از طریق درگاه خدمات الکترونیک صندوق اعلام خواهد شد.

پرداخت وام ضروری 12 میلیون تومانی سال 1401-1400 به حساب «واجدین شرایط» به صورت ماهانه و براساس نوبت‌بندی که در سایت اعلام می‌شود انجام خواهد شد که اطلاعات آن پس از مشخص شدن نتایج، اطلاع‌رسانی می‌شود. همچنین وام ضروری بازنشستگان و وظیفه‌بگیران کشوری پیش از این مبلغ 10میلیون تومان بود.

محمود مرتضایی فرد مدیرکل امور فرهنگی صندوق بازنشستگی از نام‌نویسی وام ضروری ۱۲ میلیون تومانی بازنشستگان و وظیفه‌بگیران از امروز خبر داد.

وی گفت: نام‌نویسی اینترنتی وام ضروری مرحله اول سال ۱۴۰۱-۱۴۰۰ بازنشستگان و وظیفه بگیران این صندوق از یکم آبان به مدت ۳۰ روز و فقط از طریق درگاه خدمات الکترونیک صندوق بازنشستگی کشوری انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه «این تسهیلات به مبلغ ۱۲ میلیون تومان با اقساط ۳۶ ماهه و با کارمزد ۴ درصد ارائه می‌شود» اظهار داشت: متقاضیان می‌توانند در بازه زمانی اعلام شده به این سایت اینترنتی مراجعه و با وارد کردن اطلاعات سه گانه «دفترکل، کد ملی و شماره حساب» درخواست خود را برای دریافت وام ثبت کنند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۸ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: