در روزهای گذشته شاهد بالا و پایین رفتن قیمت دلار بودیم، قیمت دلار در 2روز گذشته کاملا مشخص بود، ولی مجددا قیمت دلار دچار نواساناتی شد و کانال عوض کرد بنابراین باید دید در روزهای آینده قیمت دلار چگونه خواهد شد دیشب تغییر کانال دلار موجب سردرگمی معامله گران شد که درادامه گزارش به بررسی این موضوع می پردازیم. 

در صرافی‌‌ها قیمت خرید دلار ۲۷۰۸۳ تومان و فروش آن ۲۷۴۴۱ تومان اعلام شد. قیمت خرید و فروش یورو نیز به ترتیب ۳۰۵۲۵ و ۳۰۹۴۲ تومان است.

قیمت روز دلار صرافی ملی

قیمت دلار برای خرید ۲۶۸۵۲ تومان و قیمت دلار برای فروش۲۷۳۹۵تومان است. همچنین قیمت یورو برای خرید ۲۹۹۷۰ تومان و قیمت یورو برای فروش ۳۰۵۷۵ تومان است.

قیمت دلار که در هفته گذشته به سمت کانال ۳۰ هزار تومان پیشروی کرده بود در بازار ارز اولین روز هفته جاری از این مرز فاصله گرفت.این اسکناس آمریکایی روز شنبه شاهد ثبات نسبی بود و با ۲۹ هزار و ۷۵۰ تومان در بازار ارز معامله شد.

این قیمت تا اواسط روز شنبه تقریبا بدون تغییر ماند و معاملات بازار تا ساعت ۲ بعد‌از‌ظهر روز شنبه در همان حوالی ۲۹ هزار و ۷۰۰ تا ۸۰۰ تومان انجام می‌شد. در نهایت بازار ارز روز شنبه در قیمت ابتدای روز یعنی ۲۹ هزار و ۷۵۰ تومان بسته شد.

قیمت دلار

سیگنال اروپایی برجام به بازار ارز

مذاکرات برجام به دلیل تعطیلات سال نو میلادی تا روز دوشنبه  به تعویق افتاده است اما در همین حین یک پیام جدید مورد توجه معامله گران بازار ارز قرار گرفت. اروپایی‌ها برای نخستین بار از پیشرفت در مذاکرات وین سخن گفتند. رادیو ملی امریکا (ان.پ.آر) اعلام کرد نشانه‌هایی از پیشرفت مذاکرات وین به سمت توافق دیده می‌شود و برای نخستین بار، مذاکره کنندگان اروپایی از پیشرفت در روند این مذاکرات، گزارش داده‌اند.

برخی دیپلمات های حاضر در روند مذاکرات ضمن ابراز خوش بینی به حصول نتیجه در این دور از گفت و گوها، اعلام کرده اند ممکن است تا قبل از فرا رسیدن ماه فوریه(کمتر از یک ماه دیگر)، مذاکره کنندگان به توافق دست یابند.

 رابرت مالی هم درباره برجام گفت:ما با توافق بدتری موافقت نمی‌کنیم، زیرا ایران برنامه هسته‌ای خود را توسعه داده است. به زودی تلاش برای احیای این توافق معادل تلاش برای دوباره جان دادن به یک مرده خواهد بود. در این صورت، ایالات متحده و متحدانش ممکن است مجبور شوند که با ترفند‌های ایران در برنامه هسته‌ای اش روبرو شوند.مذاکرات غیر مستقیم ایران و امریکا ممکن است باعث شود هر دو طرف قبل از اتمام کار، بازی را متوقف کنند.

برجام، تقاضای دلار را کاهش داد

به گفته فعالان حجم خرید و فروش ها در بازار ارز بسیار پایین آمده است و به نظر می رسد که بازیگران بزرگ در انتظار آشکار شدن نتایج دور هشتم مذاکرات هسته ای هستند.

در چنین فضایی این انتظار وجود دارد که دلار از محدوده ۲۹ هزار و ۵۰۰ الی ۳۰ هزار و ۲۰۰ تومان خارج نشود. اما معامله گران  قیمت دلار در  دومین  روز بازار ارز  این هفته 12 دی 1400 را چگونه پیش بینی کرده اند؟ 

پیش بینی قیمت دلار از مسیر قیمت درهم

قیمت درهم در معاملات پشت خطی شب گذشته  8 هزار و 110 تومان اعلام شد که نسبت به معاملات نقدی روز چهارشنبه ثابت بود. قیمت طلایی درهم نیز  شب گذشته بر روی 8 هزارو 130 تومَان قرار گرفت. معامله گران معتقدند اگر  قیمت درهم بالای  این عدد برسد، رسیدن آن به 8 هزار و 250 تومان نیز محتمل است. 

پیش بینی قیمت دلار از مسیر بازار فردایی

قیمت دلار فردایی در معاملات پست خطی شب گذشته بر روی 29 هزار و 700 تومان قرار گرفت که نسبت به قیمت دلار در معاملات پشت خطی  جمعه شب گذشته  220  تومان کاهش را تجربه کرده بود. . بنابراین معامله گران  دلار فردایی قیمت دلار امروز  یکشنبه 12 دی 1400  را نزولی پیش بینی کرده اند.

پیش بینی قیمت دلار از کانال هرات

در معاملات پشت خطی دلار هرات  شب  گذشته قیمت دلار  بر روی 29 هزار و 490 تومان قرار گرفت که نسبت به قیمت جمعه شب گذشته   250  افت کرده بود.  جمعه شب در معاملات پشت خطی قیمت دلار  بر روی 29 هزار و 740 تومان قرار داشت.  بدین ترتیب در بازار هرات معامله گران به استقبال  کاهش  قیمت دلار  رفتند. در واقع معامله گران دلار پیش بینی کردند که قیمت دلار در بازار ارز امروز  یکشنبه 12 دی 1400  پایین می رود

پیش بینی معامله گران از قیمت دلار در بازار امروز

 قیمت دلار در معاملات پشت خطی شب های گذشته صعودی شد. قیمت دلار آمریکا در ابتدای معاملات نقدی روزهای  گذشته محدوده 29 هزار و 800 تومان را از دست داد. معامله گران به این افت قیمت واکنش سریع نشان دادند و خریدهای خود را بالا بردند. آنها توانستند  قیمت دلار را به بالای 29 هزار تومان برسانند. این اسکناس آمریکایی روز گذشته در محدوده  29 هزار و 920  قرار گرفت.  

قیمت دلار در روز های اخیر بر مدار کاهش قرار گرفته است. معامله گران بازار ارز معتقدند در صورتی که امروز خط ۲۹ هزار و ۸۰۰ تومانی اسکناس آمریکایی شکسته شود، معامله گران صعودی تا حدی از جریان بازار خارج خواهند شد. 

از سوی دیگر  گفته می شود که عرضه ارز توسط بازارساز در روزهای اخیر در حد متناسبی در مقایسه با تقاضا قرار داشته است.

 برخی فعالان باور دارند، سریع‌تر شدن روند مذاکرات و نزدیک بودن به دور بعدی گفت‌وگوهای هسته‌ای موجب می‌شود معامله‌گران خریدار برای حضور در بازار احتیاط بیشتری کنند.

از نگاه تحلیل‌گران هر چقدر فواصل بین مذاکرات طولانی‌تر باشد، احتمال ورود سفته‌بازان به بازار بیشتر خواهد شد، به خصوص وقتی توافقات اولیه‌ای نیز بین طرفین صورت نگرفته باشد. بازار ارز حدود ۹ ماه است که انتظار احیای برجام را می‌کشد و همین موضوع تا حد زیادی انتظارات معامله‌گران را تحت تاثیر قرار داده است.

خط حمایتی قیمت درهم برای دلار 

قیمت درهم که محرکی برای صعود دلار است روز گذشته بالای محدوده ۸ هزار و ۲۰۰ تومانی قرار داشت. با درهم ۸ هزار و ۲۰۰ تومانی، ارزش دلار در بازار داخلی می توانست بالای مرز ۳۰ هزار تومانی قرار بگیرد. 

به گفته بازیگران ارزی در روزهای اخیر ارزش دلار نسبت به حواله درهم پایین تر بوده است و همین موضوع  نشان می دهد که میزان عرضه در بازار داخلی بالاست. در واقع میزان عرضه اسکناس آمریکایی به اندازه ای بالاست که اجازه نمی دهد که قیمت دلار با حواله درهم هماهنگ شود.

 برخی از فعالان بازار ارز  معتقدند تا زمانی که درهم بالای خط ۸ هزار و ۲۰۰ تومانی قرار دارد، نمی توان انتظار افت معنادار را برای اسکناس آمریکایی داشت در مقابل نزول قیمت اسکناس ممکن است بدبینی به بازار ارز را بیشتر کند. اما معامله گران سرنوشت قیمت دلار  در بازار ارز امروز 29 آذر 1400 را چگونه پیش بینی کرده اند؟ 

پیش بینی قیمت دلار از کانال هرات

در معاملات پشت خطی دلار هرات شب گذشته قیمت دلار  بر روی 29 هزار و  900 تومان قرار گرفت که نسبت به قیمت شنبه شب 100 تومان رشد کرده بود. شنبه شب در معاملات پشت خطی قیمت دلار  بر روی 29 هزار و  800 تومان قرار داشت.  بدین ترتیب در بازار هرات معامله گران به استقبال  افزایش قیمت دلار  رفتند. در واقع معامله گران دلار پیش بینی کردند که قیمت دلار در بازار ارز امروز 29 آذر 1400 صعودی می شود. 

پیش بینی قیمت دلار از مسیر قیمت درهم

قیمت درهم در معاملات پشت خطی شب گذشته  مرز 8 و 210  اعلام شد که نسبت به معاملات مقدی روز یکشنبه 10 تومان رشد کرده بود. قیمت طلایی درهم  شب گذشته بر روی 8 هزارو 200 تومَان قرار گرفت . معامله گران معتقدند قیمت درهم بالای  این عدد رسیدن آن به 8 هزار و 300 تومان نیز محتمل است. 

پیش بینی قیمت دلار از مسیر بازار فردایی

قیمت دلار فردایی شب گذشته بر روی 29 هزار و  890 قرار گرفت که نسبت به قیمت دلار در معاملات پشت خطی  شنبه شب 40 تومان بالاتر بود. این بدین معناست که معامله گران فردایی بازار ارز امروز  دوشنبه را  صعودی پیش بینی کرده اند

دلار صعودی شد

صرافی‌های بانک‌ها صبح امروز ۲۸ آذر ۱۴۰۰ قیمت دلار را برای فروش به مردم ۲۷۴۴۱۹ ریال اعلام کرده‌اند که نسبت به آخرین قیمت‌های روز کاری گذشته افزایش یافته است. نرخ خرید در این صرافی‌ها نیز ۲۶۸۹۸۵ ریال است.

صرافی‌های بانک‌ها صبح امروز ۲۸ آذر ۱۴۰۰ قیمت دلار را برای فروش به مردم ۲۷۴۴۱۹ ریال اعلام کرده‌اند که نسبت به آخرین قیمت‌های روز کاری گذشته افزایش یافته است. نرخ خرید در این صرافی‌ها نیز ۲۶۸۹۸۵ ریال است.

قیمت فروش یورو نیز در صرافی‌های بانک‌ها، ۳۰۸۰۸۰ ریال و نرخ خرید آن ۳۰۱۹۸۰ ریال اعلام شده است.

چه بلایی سر دلار آمد؟

رفت و برگشت قیمت دلار در بازار ارز تهران موجب سرگیجه معامله گران قیمت دلار شده است. اخبار ضد و نقیض برجام نیز به این سردرگمی دامن بیشتری زده است.

 قیمت دلار در روز دوشنبه کانال ۳۰ هزار تومان را از دست داد و تا ۲۹ هزار و ۴۰۰ تومان عقب نشینی کرد. روز سه شنبه ورق در بازار ارز برگشت و قیمت دلار دو نیمه متفاوت را تجربه کرد.

بازار ارز با بگیر و ببند آرام می‌گیرد؟

در هفته گذشته قیمت دلار بر مدار کاهش بود و تا ۲۹ هزار و ۲۰۰ تومان افت کرد، اما در نیمه دوم روز ورق برگشت و بار دیگر توانست به کانال ۳۰ هزار تومان برگردد و تا محدوده ۳۰ هزار و ۱۰ تومان پیشروی کند.

قیمت درهم نیز نیز اهرمی برای برای صعود دلار شد. درهم دیروز توانست خود را به بالا مرز ۸ هزار و ۲۰۰ تومان برساند و با ۸ هزار ۲۸۰ تومان معامله شود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۲ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: