واکسن کرونای آسترازنکا از واکسن های پرمصرف در بین مردم جهان است. در ساخت واکسن کرونای آسترازنکا روش سنتی به کار نرفته است. واکسن کرونای آسترازنکا هم مانند هر واکسن دیگری عوارضی دارد. عوارض واکسن کرونای آسترازنکا در افراد مختلف یکسان نیست. در ادامه با هشدارهای مهم درباره تزریق واکسن کرونای آسترازنکا شما را آشنا می کنیم.

اولین نکته‌ای که در دریافت واکسن آسترازنکا باید به آن توجه کنید این است که بلافاصله بعد از دریافت واکسن مرکز بهداشت را ترک نکنید.

از آنجایی که این واکسن نیز مانند برخی دیگر از واکسن‌های مقابله با کرونا، نظیر سینوفارم و فایزر، مورد تایید سازمان بهداشت جهانی واقع شده است، بسیاری از کشورها نیز اقدام به خریداری آن برای واکسینه کردن مردم کرده‌اند. این واکسن در برخی از مراکز بهداشت و درمانی کشور ما نیز تزریق می‌شود.

 این واکسن نیز مانند برخی دیگر از واکسن‌های مقابله با کرونا، نظیر سینوفارم و فایزر، مورد تایید سازمان بهداشت جهانی واقع شده است، بسیاری از کشورها نیز اقدام به خریداری آن برای واکسینه کردن مردم کرده‌اند. این واکسن در برخی از مراکز بهداشت و درمانی کشور ما نیز تزریق می‌شود.

 

در ساخت واکسن کرونای آسترازنکا از چه تکنولوژی استفاده شده است؟

تکنولوژی ساخت واکسن آسترازنکا؛ برخلاف واکسن سینوفارم، به روش سنتی نیست. یعنی این واکسن حاوی هیچ ویروس زنده‌ای نیست. بنابراین نمی‌تواند افراد را بیمار کند.

در حقیقت در ساخت واکسن آسترازنکا، بخشی از پروتئین ویروس استفاده شده است. بنابراین می‌تواند ایمنی قابل قبولی را در افرادی که این واکسن را دریافت کرده‌اند، ایجاد کند.

عوارض پس از تزریق واکسن کرونای آسترازنکا شامل چه مواردی است؟

اولین نکته‌ای که در دریافت واکسن آسترازنکا باید به آن توجه کنید این است که بلافاصله بعد از دریافت واکسن مرکز بهداشت را ترک نکنید. برای اطمینان از عدم واکنش شدید و سریع بدن خود به واکسن دریافتی، بهتر است ۱۵ الی ۲۰ دقیقه در محل دریافت واکسن منتظر بمانید.

توجه داشته باشید که احتمال بروز برخی از عوارض بعد از دریافت واکسن وجود دارد. بنابراین هر چند در تکنولوژی ساخت واکسن‌ها به این نکته توجه شده است که بتواند بدون ایجاد خطر ابتلا به بیماری در بدن مصونت ایجاد کند، اما بروز برخی از عوارض جانبی پس از دریافت واکسن کاملاً طبیعی است.

این علائم ممکن است در افراد مختلف به شکل‌های گوناگونی ظاهر شود. شدت این عوارض نیز معمولا یکسان نیست. اما در هر حال طی چند روز پس از دریافت واکسن کاملا از بین می‌رود.

برخی از رایج‌ترین علائمی که ممکن است بعد از دریافت واکسن کرونا تجربه کنید، شامل موارد زیر است:

 احساس درد، کبودی یا خارش در محل دریافت واکسن

 تب خفیف

در صورتی که هریک از این علائم را تجربه می‌کنید، بهتر است استراحت کنید و مایعات کافی مصرف کنید. اما توجه داشته باشید که علائم واکسن معمولا طی چند روز از بین می‌رود. بنابراین اگر مدت زمان بروز علائم طولانی شد، بهتر است برای اطمینان بیش‌تر، شرح حال خود را با پزشکتان در میان بگذارید.

همچنین توجه داشته باشید که داشتن علائمی مانند گلو درد، آبریزش بینی و یا سرفه جزو عوارض جانبی هیچ یک از واکسن‌های کرونا اعم از فایزر، مدرنا، سینوفارم، آسترازنکا و برکت نیستند.

عوارض سوء ناشی از داروهای مقابله با بیماری‌ها، هرگز قابل چشم‌پوشی نیستند. واکسن آسترازنکا هم از این امر مستثنی نیست. طبق تحقیقات انجام شده درصد بسیار کمی از افراد پس از تزریق این واکسن دچار لختگی خون شده‌اند.

میزان لختگی خون در خانم‌های زیر پنجاه سالی که از داروهای ضد بارداری استفاده می‌کردند، به مراتب بیش‌تر بوده است. به همین دلیل است که بسیاری از کشورها تزریق واکسن آسترازنکا به خانم‌های زیر ۵۰ سال را ممنوع کردند.

نتایج به دست آمده از تحقیقات نشان می‌دهد که ایمنی ایجاد شده توسط واکسن آسترازنکا در افراد مسن به مراتب بیش‌تر است. بنابراین در برخی از کشورها این واکسن تنها برای افراد بالای ۶۰ سال تزریق می‌شود.

میزان اثربخشی واکسن استرازنکا تا چه حدی است؟

تا قبل از پیدایش سویه دلتای ویروس کرونا طبق مطالعات انجام شده، واکسن آسترازنکا تقریبا ۹۲ درصد ایمنی در برابر ویروس کرونا ایجاد می‌کرد. اما اکنون و با پیدایش گونه‌های مختلف این ویروس، اثربخشی واکسن آسترازنکا نیز کاهش یافته است. در حال حاضر و با توجه به پیدایش گونه دلتای بیماری کرونا، ایمنی ایجاد شده توسط واکسن آسترازنکا چیزی حدود ۶۰ تا ۶۷ درصد است. با این همه به جرات می‌توان گفت که واکسن آسترازنکا به شکل موثری از ابتلای شدید و مرگ بر اثر ابتلا به کرونا به طرز قابل توجهی می‌کاهد.

چرا واکسن آسترازنکا به یکی از واکسن‌های محبوب جهان تبدیل شده است؟

تکنولوژی ساختی متفاوت از روش سنتی تولید واکسن و قیمت مناسب واکسن آسترازنکا، سبب محبوبیت آن در بسیاری از کشورهای جهان شده است. البته در کنار قیمت تمام شده پایین این واکسن، میزان مصونیت ایجاد شده توسط آن نیز که مورد پذیرش سازمان‌های مرتبط با سازمان بهداشت جهانی واقع شده است، سبب محبوبیت بیش‌تر واکسن آسترازنکا در کشورهای مختلف شده است.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: