حقوق بازنشستگان در 1401 افزایش می یابد. باز نشستگان در انتظار افزایش حقوق بازنشستگان در 1401 هستند. حقوق بازنشستگان هر سال افزایش می یابد. باید منتظر ماند و دید حقوق بازنشستگان در 1401 چقدر افزایش می یابد. جدیدترین اخبار درباره میزان افزایش حقوق بازنشستگان را در این خبر بخوانید.

این بازنشستگان با بیان اینکه همسان‌سازی واقعی به معنای همتراز شدن حقوق بازنشستگان با شاغلان هم رتبه است؛ می‌گویند: رتبه‌بندی معلمان شاغل شامل حال بازنشستگان نمی‌شود؛ ما را از رتبه‌بندی کنار گذاشته‌اند. اگر لایحه دائمی شدن همسان‌سازی به تصویب برسد، هر نوع مزایای مزدی که به شاغلان تعلق می‌گیرد شامل حال بازنشستگان نیز خواهد شد. به همین دلیل معتقدیم باید این لایحه هرچه زودتر به تصویب برسد تا بازنشستگان فرهنگی از مزایای رتبه‌بندی برخوردار شوند.

تعدادی از این بازنشستگان روز گذشته به صندوق بازنشستگی کشوری مراجعه کرده‌اند اما به گفته نمایندگان آن ها، مذاکرات صورت گرفته موثر نبوده است؛ آن‌ها می‌گویند: انتظار داریم لااقل نمایندگان مجلس به مطالبات بازنشستگان توجه کنند و لایحه‌ای را که بیش از پنج یا شش ماه است در مجلس معطل مانده، به تصویب برسانند و به صندوق‌ها ابلاغ کنند.

رئیس اتحادیه بانوان خانه کارگر فارس و بازرس کانون تامین بازنشستگان تأمین اجتماعی شیراز با اشاره به اینکه بعضی از تصمیمات دولتمردان برای کارگران و بازنشستگان همانند زلزله‌ای است که بیشتر باعث افزایش فقر و تورم در جامعه می شود، گفت: ذکر این نکته ضروری است که بازنشستگان در ایجاد تورم و کسری بودجه نقشی ندارند.

زهرا درویشی با با بیان اینکه در شرایط فعلی بازنشستگان و کارگران از وضعیت موجود ناراضی اند گفت: مشکلات موجود اقتصادی کشور باعث شده تا این دو قشر سخت در تنگنا باشند و این موضوع آن‌ها را خشمگین کرده است.

 

دولت برای همسان سازی نسخه ای مشابه بازنشستگان لشکری و کشوری بپیچدبازرس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی شیراز در ادامه با اشاره به اینکه دولت باید جهت همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی نسخه ای شبیه صندوق بازنشستگی کشوری و لشکری بپیچد و همسان سازی و حقوق بازنشستگان را از محل بودجه های دولتی بپردازد، افزود: در شرایطی که منابع سازمان تامین اجتماعی با مصارف آن همخوانی ندارد چه لزومی دارد سازمان تامین اجتماعی اموال و دارایی خود را که ذخیره سازمان است بفروشد و از محل آن هزینه پرداخت حقوق و همسان سازی کند.

درویشی در ادامه با بیان اینکه پرداخت نکردن بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی مشکلات بازنشستگان و این قشر را افزایش داده است، ادامه داد: در صورتی که دولت بدهی اش را به سازمان پرداخت کند سازمان می تواند از این محل فعالیت های اقتصادی را آغاز کند و تامین و آسایش را برای زیر مجموعه و مستمری بگیران فراهم کند و در نهایت این مهم سبب می شود تا بازنشستگان مجبور نشوند برای دریافت وام ۱۸ درصدی از بانک رفاه ماه ها و روزها منتظر بمانند.

رئیس اتحادیه بانوان کارگر فارس بر لزوم ارائه سهم بانک رفاه در سازمان بورس بیان کرد: با توجه به اینکه بانک رفاه به عنوان یک پشتیبان مناسب نقش بانک مرکزی را برای دولت ایفا می کند بنابراین واگذاری این بانک مشکلات متعددی را برای کارگران و بازنشستگان ایجاد می کند.

درویشی در ادامه با انتقاد از رعایت نشدن عدالت در بخش های بهداشتی و درمانی قشر بازنشستگان تامین اجتماعی، گفت: اجرا نشدن عدالت در پرداخت حقوق و عدم اجرا همسان سازی حقوق این قشر مشکلات متعددی را برای این قشر مواجه کرده است.

هیچکدام از دولت‌ها دستاوردی برای کارگران و بازنشستگان نداشتند وی با اشاره به اینکه هیچکدام از دولت‌ها نتوانستند دستاورد مناسبی برای کارگران و بازنشستگان داشته باشند ادامه داد: به رغم اینکه تمام دولت‌ها شعارهایی مبنی بر بهبود وضع کارگران سر می‌دهند اما تاکنون هیچکدام از دولت‌ها وضع کارگران و بازنشستگان را بهبود نبخشیدند و حقوق کارگران و بازنشستگان تأمین اجتماعی همچنان زیر خط فقر است.

این فعال کارگری در ادامه با بیان اینکه نداشتن امنیت شغلی و نبود آسایش حداقلی سبب شده تا بازنشستگان و کارگران شرمنده خانواده‌هایشان باشند ادامه داد: متاسفانه قیمت داروهایی که بازنشستگان استفاده می‌کنند میلیونی است که با توجه به دستمزد کارگران و پرداخت‌ آن از سوی برخی از کارفرمایان و وضعیت بد اقتصادی کشور مشکلاتی را برای این قشر ایجاد کرده است.

ضرورت رعایت در عدالت نظام پرداخت حقوق و دستمزددرویشی با اشاره به اینکه بازنشستگان و کارگران همواره خواستار عدالت در نظام پرداخت و دستمزد هستند ادامه داد: بازنشستگان تامین اجتماعی همواره شرمنده خانواده هستند و این در حالی است که کارگران و بازنشستگان همواره از دولتمردان انتظار دارند که عدالت در مسکن، دارو، حقوق بهداشت و ....برای بازنشستگان تأمین اجتماعی و کارگران را رعایت کنند.

رئیس اتحادیه بانوان کارگر فارس در ادامه تصریح کرد: مسئولان مدام عنوان می کنند با کمبود بودجه مواجهند اما این سئوال مطرح می شود که چرا برای مواردی مانند سوء استفاده از اموال دولتی،رانت ها و حقوق های نجومی و سفرهای خارجی مسئولان، استفاده از اموال بازنشستگان و .... اعتبار موجود است اما برای ساماندهی به وضعیت اقتصادی بازنشستگان کمبود اعتبار داریم؟درویشی با اشاره به اینکه بازنشستگان تامین اجتماعی با شعار امنیت امروز، رفاه فردا ، ۳۰سال است که میزان دریافتی شان تنها ۳۰ درصد از حقوق کارکنان دولت است، خاطر نشان کرد: کسر حق بیمه تکمیلی هم ظلم مضاعف دیگری است که به بازنشستگان وارد شده است.

وی خاطر نشان کرد: حذف بودجه سازمان تامین اجتماعی از منابع دولت در ۴۳ سال گذشته مشکلات متعددی را برای زیر مجموعه های این سازمان ایجاد می کند و تحت فشار گذاشتن تامین اجتماعی مبنی بر دریافت نکردن بدهی ها از کارفرمایان ظلم دیگری به زیر مجموعه های این سازمان است.

بازنشستگان

 افزایش حقوق بازنشستگان اعلام شد 

یکی از بحث های پر چالش و همیشگی در تمام دولت ها مسئله پرداخت حقوق بازنشستگان و میزان افزایش حقوق بازنشستگان است. طبق روال هر ماهه سازمان تامین اجتماعی حقوق بازنشستگان از بیستم هر ماه پرداخت می شود. بازنشستگان جدیدا خواستار رسیدگی بشتر به مسئله افزایش حقوق در لایحه بودجه هستند و برای همسان سازی حقوق بازنشستگان در چند ماه اخیر دست به اعتراض و نوشتن نامه به رئیس جمهور کرده اند. در ادامه آخرین خبر از حقوق بازنشستگان رامیخوانید.

 در روزهای اخیر اعتراضاتی در خصوص حقوق بازنشستگان شکل گرفته است؛ حال در روزهای پایانی سال این سوال مطرح می‌شود که میزان افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی برای سال آینده چقدر است؟

بازنشستگان تامین اجتماعی از جمله بازنشستگانی هستند که معتقدند حقوقشان پایین است و باید افزایش یابد؛ برای مثال یکی از بازنشستگان  می گوید: "چرا باید بین بازنشسته‌ها تبعیض باشد؟ دولت چرا بدهی خود به تامین اجتماعی را پرداخت نمی‌کند؟چرا باید بازنشسته‌های کشوری و لشگری ۷ تومان حقوق بگیرند و بازنشسته تامین اجتماعی ۳ یا ۴ تومان؟

مخاطب دیگری نیز گفت: "حقوق بازنشستگان بسیار پایین است؛ حداقل اینکه عیدی را مبلغ چشم‌گیری بدهید و دل آن‌ها را شاد کنید و برای سال آینده هم عادلانه به حقوق‌ها اضافه کنید. در حال حاضر همه درگیر بی‌پولی هستند و روزگار به‌سختی می‌گذرانند."

مخاطب دیگری با اعتراض به اینکه چرا عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی و کشوری یکی است، اما حقوق آن‌ها متفاوت است، به اقتصاد آنلاین گفت: حقوق‌ها هم باید برابر باشد.

باتوجه به آنچه گفته شد، مساله افزایش حقوق بازنشستگان، یکی از مطالبات اصلی این قشر در روزهای نزدیک به پایان سال است؛ بازنشستگان در این روزها منتظرند تا با افزایش حقوق، بتوانند کمی به تورمی که فرسخ‌ها از آن عقب مانده‌اند، برسند.

طرح‌های مختلفی نیز برای این افزایش حقوق پیشنهاد شده است؛ یکی از این طرح‌ها همسان‌سازی حقوق بازنشستگان است که البته هنوز به جایی نرسیده و مشخص نیست سرنوشت آن چه شد.

طرح دیگری که برای افزایش حقوق بازنشستگان، مطرح می‌شود، افزایش حقوق با محصولات بیمه‌ای است که البته دراین‌رابطه هم هنوز چیزی مشخص نیست و وزیر اقتصاد هنوز اعلام نکرده که منظور از افزایش حقوق این چنینی چیست و آیا این شکل از افزایش حقوق می‎تواند گره‌ای از بازنشستگان باز کند یا خیر.

اما در خصوص افزایش حقوق بازنشستگان، یک منبع آگاه گفت: برای افزایش حقوق سال آینده ابتدا باید حقوق کارگران در شورای کار مشخص شود و سپس هیات دولت برای حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی تصمیم خواهد گرفت. این مقدار احتمالا در سال جدید مشخص شد و بعید به نظر می‌رسد که میزان افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی تا پیش از عید مشخص شود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: