در روزهای گذشته شاهد بالا و پایین رفتن قیمت دلار بودیم، قیمت دلار در 2روز گذشته کاملا مشخص بود، ولی مجددا قیمت دلار دچار نواساناتی شد و کانال عوض کرد بنابراین باید دید در روزهای آینده قیمت دلار چگونه خواهد شد دیشب تغییر قیمت دلار موجب سردرگمی معامله گران شد که درادامه گزارش به بررسی قیمت دلار می پردازیم.

دلار آزاد امروز با اندکی کاهش به قیمت ۲۶هزار و ۴۸۰تومان رسید. بازار ارز صبح امروز را با اندکی کاهش نسبت به روز گذشته آغاز کرد اما در ادامه معاملات تقریبا ثبات ماند.

صبح امروز دلار با قیمت ۲۶۳۸۰ تومان آغاز به کار کرد اما ظهر با افزایش ۱۱۰ تومان به قیمت ۲۶۴۹۰ تومانی رسید و تا پایان معاملات تقریبا ثابت ماند و با قیمت ۲۶۴۸۰ تومان خرید و فروش می شد.

هفته گذشته در معاملات روز پنجشنبه دلار در کانال ۲۷ هزار تومان با قیمت ۲۷۵۰۰ تومان معامله شده بود اما طی هفته گذشته با انتشار اخبار مثبت در خصوص برجام روند کاهشی را تجربه کرد و در پایان معاملات امروز کاهش بیش از هزار تومانی را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد.

کانون صرافان نیز قیمت دلار را ۲۴هزار و ۷۷۰تومان برای خرید و ۲۵هزار و ۱۱۴تومان برای فروش قیمت زده است که نسبت به صبح اندکی افزایش را نشان می‌دهد. روز چهارشنبه قیمت خرید و فروش دلار را در صرافی‌ها، ۲۴هزار و ۴۵۴ برای خرید و ۲۴هزار و ۷۳۶تومان برای فروش اعلام شده بود. طی یک هفته گذشته دلار در صرافی های رسمی کاهش حدود ۴۲۰ تومانی را نشان می دهد و از ۲۵۱۹۲ تومانی در پایان هفته گذشته به ۲۴۷۷۱ تومان در این هفته رسید.

یورو هم در صرافی‌های رسمی، ۲۸هزار و ۴۲۲تومان برای خرید و ۲۸هزار و ۷۸۱تومان برای فروش قیمت خورده است که نسبت به صبح اندکی کاهش و نسبت به روز گذشته افزایش ۱۰۰تومانی را نشان می‌دهد. دیروز این اسکناس ۲۸هزار و ۳۲۷تومان برای خرید و ۲۸هزار و ۶۲۷تومان برای فروش قیمت خورده بود.

صرافی ملی اما امروز قیمت دلار را حدود ۲۰۰تومان افزایش داد. به این ترتیب، دلار در تابلوی این صرافی با قیمت ۲۴هزار و ۷۲۲تومان برای فروش و ۲۴هزار و ۴۷۶تومان برای خرید قیمت خورده است. روز گذشته در این صرافی دلار با قیمت ۲۴هزار و ۵۹۶تومان برای فروش و ۲۴هزار و ۳۵۱تومان برای خرید معامله می‌شد.

یورو نیز در صرافی ملی ۲۸هزار و ۵۹۲تومان برای فروش و ۲۸هزار و ۳۰۷تومان برای خرید قیمت خورده است که نسبت به روز چهارشنبه افزایش ۲۰۰تومانی را نشان می‌دهد.

به این ترتیب بازار ارز آخرین روز هفته را با اندکی کاهش در بازار آزاد و اندکی افزایش در صرافی‌های رسمی و صرافی ملی به پایان برد اما در طول روز تقریبا ثبات قیمتی داشت. هفته گذشته برای بازار ارز هفته پرنوسان و کاهشی بود و دلیل آن نیز اخبار مربوط به مذاکرات وین و پالس‌های مثبتی بود که طرفین مبنی بر پایانی بودن این دور از مذاکرات و دستیابی به یک توافق می‌دادند. حال باید دید مذاکرات طی روزهای آینده به کدام سو می‌رود و آیا اخباری که همه مدت‌ها است انتظار آن را می‌کشند قیمت دلار را به کانال 25هزارتومان و یا حتی پایین‌تر از آن خواهند کشاند؟

قیمت+دلار

طی یک هفته گذشته دلار در صرافی ها حدود دو درصد کاهش یافته است؛ چهارشنبه هفته گذشته دلار در صرافی های رسمی ۲۵۱۹۶ تومان قیمت خورده بود.

یورو نیز ۲۸هزار و ۳۲۷تومان برای خرید و ۲۸هزا رو ۶۲۷تومان برای فروش قیمت زده است. یورو روز گذشته در صرافی‌ها، ۲۸هزار و ۱۴۳تومان برای خرید و ۲۸هزار و ۵۰۶تومان برای فروش قیمت خورده بود.

در صرافی ملی نیز دلار با حدود ۱۰۰تومان افزایش نسبت به روز گذشته قیمت خورده است. به این ترتیب، دلار ۲۴هزار و ۵۹۶تومان برای فروش و ۲۴هزار و ۳۵۱تومان برای خرید قیمت خورده است. اما دلار رور گذشته در صرافی‌ها، ۲۴هزار و ۱۲۶ تومان برای خرید و ۲۴هزار و ۳۶۸ تومان برای فروش اعلام شد.

یورو نیز در این صرافی، با قیمت ۲۸هزار و ۳۹۱تومان برای فروش و ۲۸هزار و ۱۰۸تومان برای خرید نمایان شده است که نسبت به دیروز حدود ۴۰۰تومان کاهش را نشان می‌دهد. این اسکناس روز گذشته در صرافی ملی، ۲۸هزار و ۸۴۳ تومان برای فروش و ۲۸هزار و ۵۵۶ تومان برای خرید تعیین شده بود.

مذاکرات وین در شرایطی برگزار می‌شود که بازارهای مختلف از جمله ارز چشم انتظار نتایج آن است و رکود امروز بازار گواه این است که معامله‌گران به دستیابی به یک توافق امیدوارند و منتظر ماندند تا پس از نتایج نهایی تصمیم خود را برای آینده اتخاذ کنند.

بنابر گفته فعالان بازار ارز، حجم معاملات به شدت کاهش یافته و ریسک معامله به ویژه برای خرید در این نقطه از بازار بالا است؛ چرا که با انتشار هر خبر مثبت از مذاکرات، شاهد ریزش بازار خواهیم بود. کمااینکه در ابتدای هفته دلار در واکنش به تعلیق بخشی از تحریم ها کاهش هزار تومانی را تجربه کرد.

پیش بینی تجار از آینده قیمت دلار

 قیمت دلار بر اساس حواله درهم پایین‌تر از قیمت نقدی و فردایی در بازار ارز است. معامله گران معمولا بر اساس قیمت ریالی درهم و نرخ برابری ثابت آن که ۳.۶۷ است شاخص ارزش ذاتی دلار را محاسبه می کنند. دلیل این که درهم نرخ مبنا قرار گرفته بنای تجارت خارجی ایران بر پایه این ارز بود به همین دلیل نیز درهم  خاصیت سیگنالی در بازار ارز پیدا کرده است،این مبنا در سال های اخیر نیز که تجارت از دروازه امارات کمرنگ شده کماکان برقرا است.

در بازار ارز، همواره قیمت خروجی دلار بر اساس این فرمول بالاتر از قیمت اسمی دلار بود  که به معنای حباب منفی قیمت دلار است، در واقع ارزش ذاتی بیشتر از ارزش اسمی است. اما دیروز در یکی از معدود دفعات، ارزش اسمی دلار بالاتر از ارزش ذاتی آن شده و این به معنی حباب مثبت است. این حباب مثبت دو پیام دارد: یک اینکه بخش تجاری ایران تصور می‌کند قیمت دلار در روزهای آتی بیشتر پایین می‌رود. نکته دوم نشان می‌دهد که وقت خرید دلار برای معامله‌گران نقدی نیست.

یکی از دلایلی مثبت شدن حباب قیمت دلار نزول درهم بود. درهم در شرایط نزولی شد که  قیمت اسکناس دلار کمی صعودی بود و نزدیک به ۱۰۰ تومن افزایش پیدا کرد. این دو مسیر متفاوت مثبت شدن حباب دلار را رقم زد.

نکته بازار ورود نرخ نیما به ۲۴ هزار تومان بود که نسبت به ابتدای هفته افزایش پیدا کرده است. از منظر برخی معامله‌گران این افزایش می‌تواند علامتی برای مقاومت دلار در برابر کاهش باشد.

یکی از دلایلی مقاومت بازار بحث بر سر ماندگاری توافق هسته‌ای است. بازار تقریبا به اینکه توافق صورت بگیرد خوشبین است اما به اینکه ماندگار باشد خوشبین نیست. برای همین فعلا سعی می‌کند تن به ریزش بیشتر ندهد.

نکته دیگر بازار طلای آبشده بود که از نظر معامله‌گران رشد امروز آبشده کمتر از دلار و اونس جهانی است و دلیل آن را هم آربیتراژ طلای آبشده می‌دانند.

کف قیمت دلار چند است؟

برخی از معامله‌گران می‌گویند نقطه‌ای که بازارساز دست به خرید بزند، کف قیمت دلار است. از نگاه این گروه، ورود بازارساز به بازار نقدی و جمع کردن دلار، لحظه توقف ریزش در بازار ارز است.

صرافی ملی که عامل بازارساز به حساب می‌آید، در روز سه‌شنبه قیمت فروش دلار بر روی تابلوی خود را به ۲۴ هزار و ۴۱۴ تومان رساند. اما مهم‌تر  قیمت خرید دلار بود که به کف ۲۴ هزار تومان رسید، درواقع صرافی ملی دلار در دست مردم را با قیمت ۲۴ هزار و ۱۷۱ تومان خریداری می‌کرد. برخی شایعات در بازار بود که دولت قصد دارد در سال آینده قیمت دلار را در ۲۵ هزار تومان تک‌نرخی کند.

قیمت تتر و دلار تهران برابر شد

 سیاست‌های دولت در خصوص نرخ ارز و سامانه etf استوار است که نرخ ارز در بازار بین بانکی به حساب می‌آید و نزدیک نیما است؛ یعنی حول و حوش ۲۳۵۰۰ تومان. با این حساب محدوده کنونی کف مقاومی برای نرخ ارز است و کاهش نرخ به پایین‌تر از این سطح به دو عامل بستگی دارد، عرضه پتروشیمی‌ها در این ماه و تصمیم دولت برای تغییر نرخ محاسباتی در بودجه. در غیر این دو صورت  محدوده یاد شده از نگاه برخی از معامله‌گران، حتی در دوران توافق هم محدوده مهمی است.

یکی از مهمترین نکات بازار ارز، این بود که قیمت تتر و دلار نقدی تهران برابر شد. تتر در معاملات ارزهای دیجیتال کاربرد دارد و کاملا به دلار وصل است. تا همین چندوقت پیش تتر حداقل هزار تومان بالاتر از دلار بود، اما دیروز این فاصله از بین رفت و قیمت دلار تهران و تتر یکسان شد.

نکته دوم بازار، ورود یورو صرافی ملی به کانال ۲۸ هزار تومان بود. صرافی ملی ۶۳۰ تومان از یورو کم کرد که قابل توجه بود.  نکته سوم بازار نزول قیمت طلای ابشده به کانال ۴ میلیون بود که از نظر معامله‌گران مهم است و می‌تواند بر بازار ارز و سکه اثر بگذارد.

در صرافی‌‌ها قیمت خرید دلار ۲۴۶۹۹ تومان و فروش آن ۲۴۹۹۷ تومان اعلام شد. قیمت خرید و فروش یورو نیز به ترتیب ۲۸۴۰۶ و ۲۸۷۹۲ تومان است. قیمت دلار برای خرید ۲۴۹۵۱ تومان و قیمت دلار برای فروش ۲۵۲۰۱ تومان است. همچنین قیمت یورو برای خرید ۲۸۳۵۸ تومان و قیمت یورو برای فروش ۲۸۶۴۳ تومان است.

بانک مرکزی نرخ رسمی ۴۶ ارز را برای روزهای گذشته اعلام شد که بر اساس آن، بهای ۲۷ واحد پولی افزایش و قیمت ۱۱ ارز کاهش یافت، نرخ هشت واحد پولی دیگر نیز ثابت ماند.  امروز هر دلار آمریکا ۴۲ هزار ریال، پوند انگلیس ۵۶ هزار و ۹۷۹ ریال و یورو ۴۷ هزار و ۴۵۲ ریال ارزش‌گذاری شد. بر پایه این گزارش، هر فرانک سوئیس امروز ۴۵ هزار و ۷۱۴ ریال، کرون سوئد چهار هزار و ۵۶۲ ریال، کرون نروژ چهار هزار و ۷۶۳ ریال، کرون دانمارک ۶ هزار و ۳۸۰ ریال، روپیه هند ۵۶۲ ریال، درهم امارات متحده عربی ۱۱ هزار و ۴۳۷ ریال قیمت گذاری شد.

قیمت دلار تحت تاثیر چیست؟

نوسانات نرخ ارز از موضوعاتی است که در این سال‌ها به کرات با آن مواجه بوده‌ایم. در سال‌های اخیر خروج آمریکا از برجام به کاهش درآمدهای ارزی ایران و در نتیجه افزایش نرخ ارزهای خارجی به ویژه دلار منجر شد.

با پایان یافتن دوران ترامپ در سال گذشته امیدواری‌هایی برای به نتیجه رسیدن مذاکرات به وجود آمد و در پی آن قیمت ارز برای چند ماه در یک شرایط نزولی قرار گرفت. اما خبرهای اخیر منتشر شده مبنی بر شرط جدید ایران برای تضمین خارج نشدن آمریکا از توافق هسته‌ای و پافشاری بر تحقق این شرط مانعی بر سر راه پیشروی مذاکرات شد؛ زیرا این شرط با قانون اساسی آمریکا در تضاد است و عاملی برای بلاتکلیف ماندن مذاکرات و اوج گیری دوباره قیمت دلار گردید. حتی پیش‌بینی می‌شود با تداوم این شرایط، تا پایان شهریورماه، قیمت دلار به ۳۰ هزار تومان برسد که این موضوع آثار تورمی شدید، افت بیشتر قدرت خرید مردم و توقف چرخه اقتصادی را به دنبال خواهد داشت.

با این اوصاف است که بر تسریع روند مذاکرات تأکید بسیار می‌شود؛ زیرا آثار منفی طولانی شدن مذاکرات، بیش از هر کشوری بر ایران وارد است که ماحصل این موضوع نه فقط نرخ ارز بلکه بازارهای دیگر چون طلا، بورس و مسکن را هم تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. با افزایش نرخ ارز ممکن است قیمت‌ها در بازارهایی مانند بورس و مسکن رشد کنند، اما نتیجه آن فقیرتر شدن روزانه قشر ضعیف جامعه و ثروتمند شدن قشر مرفه جامعه است؛ البته قشر ثروتمند جامعه هم در مجموع ضرر می‌کند زیرا تورم حاصل از افزایش نرخ ارز بسیار بیشتر از سود. حال از افزایش قیمت دارایی این افراد است اما قشر ضعیف جامعه بیشتر تحت فشار قرار می‌گیرد .

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۴ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: