قیمت مسکن در تهران با عمر بنای بین یک تا ۳۰ سال را می‌توانید در این گزارش مشاهده کنید. براساس مشاهدات میدانی در مناطق مختلف تهران با توجه به امکانات اطراف منزل و موقعیت آن قیمت‌ مسکن های مختلفی را می‌بینیم در این گزارش سعی کردیم ازمهم ترین و پرتقاضاترین مناطق تهران یک مورد قیمت مسکن را گردآوری کنیم قیمت مسکن این روزها روزهای پرفراز و نشیبی را می گذارند و با آنکه قیمت مسکن مدت هاست دررکود به سرمی برد اما هنوز هم خریدارانی هستند که به دنبال خرید باشند. 

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از رفع مشکل پرداخت وام مسکن ۲۰۰ میلیون تومانی روستایی و آغاز اعطای آن از چند روز آینده خبر داد.

 سید صولت مرتضوی در حاشیه مراسم بهره‌برداری از ۴۵۴و احد مسکونی ذیل نهضت ملی مسکن در شهر گرمدره در غرب تهران، با بیان اینکه بنیاد مسکن در محوریت ساخت مسکن روستایی است، گفت: این بنیاد آستین همت را برای اجرای مسکن شهری نیز بالا زده است. 

وی با تأکید بر اینکه عملیات اجرایی واحدهای مسکونی در اختیار بنیاد مسکن آغاز شده است، گفت: ساخت ۶۰ هزار مسکن شهری را بنیاد مسکن آغاز کرده ضمن اینکه زیرساخت‌ها برای ساخت سالانه ۲۰۰ هزار واحد در شهرها از سوی بنیاد مسکن هم فراهم است.

در ادامه مجتبی عبداللهی استاندار البرز نیز سهمیه این استان از نهضت ملی مسکن را ۱۲۰ هزار و سالانه ۳۰ هزار واحد مسکونی عنوان کرد.

وی در پاسخ به این سوال که شهر جدید هشتگرد نیز در این سهمیه قرار دارد یا خیر؟ گفت: موضوع هشتگرد از سایر شهرهای استان البرز، متفاوت و برنامه‌ریزی ساخت مسکن در هشتگرد بیش از اینها است.

همچنین اکبر نیکزاد رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی درباره ورود بنیاد به ساخت مسکن در شهر تهران گفت: طی توافقی که با شهرداری تهران داشته‌ایم هم در بافت فرسوده و هم خارج از بافت فرسوده پایتخت، ۱۰ هزار واح خواهیم ساخت که ظرف چهار ماه آینده اجرای آن آغاز می‌شود. رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی افزود: در حال حاضر ساخت ۲۱۰ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی را آغاز کرده‌ایم.

وی درباره وام مسکن روستایی گفت: مشکل پرداخت وام ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی حل شده، برخی ناهماهنگی‌ها بین سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی وجود داشت؛ موضوع را به رئیس‌جمهور منتقل کردیم، رئیس‌جمهور دستور اکید داد تا پرداخت این وام آغاز شود. اخیراً سید مسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه به اسماعیلی رئیس دفتر رئیس‌جمهور اعلام کرد که مشکل حل شده و ظرف چند روز آینده پرداخت وام مسکن روستایی آغاز می‌شود.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در پاسخ به این پرسش که آیا ساخت این واحدها طول می‌کشد؟ گفت: اخیراً مشاهده شده که برخی افراد زمان‌های نجومی برای ساخت مسکن اعلام می‌کنند که چنین نیست؛ برنامه‌ریزی دقیق کرده‌ایم تا به سرعت واحدها احداث شود.

به گفته نیکزاد، برای خانوارهای کم درآمد نیز برنامه داریم تا مشکل مسکن آنها با کمک‌های بلاعوض و تسهیلات ارزان قیمت حل شود.

یک واحد آپارتمان ۱۴۰ متری ۲۰ سال ساخت در قیطریه ۸ میلیارد و۷۰۰ میلیون تومان معامله می شود. قیمت آپارتمان‌های قدیمی شمال تهران نسبت به آپارتمان‌های نوساز گاهی شکاف قیمتی بسیار زیادی دارند. چرا که در این محلات آپارتمان های نوساز زیادی وجود دارند که با لوکس ترین امکانات ساخته شده اند و به همین دلیل سقف قیمت مسکن در این محلات بالا است و در مقابل آپارتمان های قدیمی با شکاف قیمت زیاد نسبت به آنها عرضه می شوند. در حال حاضر یک واحد آپارتمان ۱۴۰ متری ۲۰ سال ساخت در قیطریه ۸ میلیارد و۷۰۰ میلیون تومان معامله می شود.

یک واحد ۱۸۰ متری در فرشته ۱۶ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان قیمت دارد.یک واحد ۱۲۶ متری در قلهک ۲۰ سال ساخت ۷ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان است.یک واحد ۱۹۰ متری در نیاوران با ۲۰ سال قدمت و ۳ خواب ۱۵ میلیارد تومان معامله می شود.یک واحد ۱۳۰ متری در نوبنیاد ۶ میلیارد و ۸۹۰ میلیون تومان قیمت دارد.در ادامه قیمت تعدادی از آپارتمان های قدیمی شمال تهران را با استناد به آخرین فایل های فروش املاک تهران می بینید:

آنطور که دولت اعلام کرده بودجه وام ساخت مسکن در سال آینده ۱۴ برابر می‌شود و سهم تسهیلات بخش مسکن حدود چهار برابر می‌شود. به نظر می‌رسد برنامه‌ای که دولت برای شبکه بانکی کشور دارد، نتیجه جز افزایش نرخ تورم نداشته باشد.

براساس داده‌های بانک مرکزی  تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی ده ماهه ابتدای سال ۱۴۰۰ به بخش‌های اقتصادی مبلغ ۲۲۹۴ هزار میلیارد است که نسبت به مدت مشابه پارسال ۵۹٫۴ درصد افزایش یافته است. در ۱۰ ماهه ابتدای پارسال ۸۵۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات پردخت شده است.

از ابتدای فروردین تا پایان دی ماه امسال، ۱۲۵ هزار میلیارد تومان به بخش مسکن تسهیلات پرداخت شد. سهم وام ایجاد مسکن ۲۶ هزار و ۵۴۴ میلیارد تومان است، در واقع ۲۱٫۱ درصد از تسهیلات بخش مسکن به متقاضیان خرید پرداخت شده است.

در شرایطی که سهم وام ساخت مسکن حدود ۲۶٫۵ هزار میلیارد تومان است، دولت به بانک‌ها تکلیف کرده که سقف پرداخت وام را در سال آینده حدود ۱۴ برابر این مقدار کنند.

براساس قانون طرح نهضت ملی مسکن، شبکه بانکی کشور باید سالانه ۳۶۰ هزار میلیارد تومان از منابع خود را به این طرح اختصاص دهند. فاصله بین تسهیلات تکلیفی دولت با توان بانک‌ها بسیار معنادار است.

از سوی دیگر در حالی که سهم تسهیلات بخش مسکن از کل تسهیلات بانکی ۵٫۴ درصد است، دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ نیز بانک‌ها را مکلف کرده که ۲۰ درصد از منابع تسهیلاتی خود را به بخش مسکن اختصاص دهند.

دولت مشخص نکرده که منابع پرداخت ۲۰ درصد از تسهیلات به بخش مسکن و ۳۶۰ هزار میلیارد تومان وام در قالب طرح نهضت ملی مسکن، چطور تامین شود.

اگرچه دولت قصد دارد که با اعمال این سیاست‌ها مستاجران را خانه‌دار کند اما به نظر نمی‌رسد که به نتیجه‌ای جز افزایش نرخ تورم منجر شود.

رئیس کل بانک مرکزی تورم‌زا بودن سیاست‌های اشتباه دولت برای شبکه بانکی را تایید می‌کند. صالح آبادی در پایان دی ماه گفت: بخشی از تورم به ناترازی در سیستم بانکی برمی‌گردد؛ به این صورت که بانک‌ها از بانک مرکزی استقراض می‌کنند که باعث افزایش پایه پولی و افزایش تورم می‌شود.

او صرحتا اعلام کرده است که یکی از دلایل ناترازی در سیستم بانکی به تسهیلات تکلیفی مبتنی بر قانون بودجه برمی‌گردد. یعنی همان برنامه‌ای که دولت برای بانک‌ها در سال آینده دارد.

وام+مسکن

 مصطفی قلی‌خسروی، رییس اتحادیه مشاوران املاک کشور گفته است که راضی به زیان کسی نیست! اما با احیای برجام قیمت ملک سقوط خواهد کرد و عده ای را روانه بهشت زهرا می کند. اما این ادعای او تا چه حد درست است و آیا احیای برجام می تواند باعث سقوط قیمت مسکن شود؟

کافی است کمی به گذشته برگردیم و قیمت مسکن پس از امضای سند برجام را بررسی کنیم. سند برجام ۲۰ تیر ۹۴ در وین امضا شد اما در سایر ماه های سال ۹۴ مطابق گزارش‌های بانک مرکزی و مرکز آمار رشد قیمت مسکن ادامه داشت.

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران در  پاییز  و زمستان سال ۹۴ رشد قیمت زمین و مسکن ادامه داشت به نحوی که در زمستان ۹۴ متوسط قیمت فروش هر متر مربع زمین یا ساختمان مسکونی کلنگی در فصل زمستان ۴ میلیون و ۴۴۰ هزار تومان بوده که نسبت به پاییز ۷ درصد رشد داشت. هرچند که رشد قیمت زمین نسبت به زمستان سال ۹۳ اندک بود و تنها ۰.۶ درصد گزارش شد اما رشد قیمت ها ادامه داشت.

همچنین متوسط قیمت آپارتمان مسکونی در زمستان سال ۹۴ به ۴ میلیون و ۱۰۵ هزار تومان رسید که نسبت به پاییز همان سال ۲.۳ درصد رشد داشت و البته نسبت به زمستان سال ۹۳ کاهش اندک قیمت در حد زیر یک درصد را تجربه کرد.

در سال ۹۵ هم رشد قیمت مسکن ادامه یافت و گزارش مرکز آمار ایران نشان می دهد که در بهار سال ۹۵ متوسط قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی در تهران به ۴ میلیون و ۵۴۹ هزار تومان رسید که نسبت به فصل زمستان سال ۹۴حدود ۲.۵ درصد و نسبت به فصل بهار سال ۹۴ حدود ۳.۲ درصد رشد داشت.

همچنین میانگین قیمت هر مترمربع آپارتمان در تهران به ۴ میلیون و ۲۳۸ هزار تومان رسید که نسبت به فصل زمستان سال ۹۴ حدود ۳.۲ درصد   و نسبت به فصل بهار سال ۹۴ حدود  ۴.۷ درصد افزایش داشته است.

این وضعیت افزایش قیمت تا سال ۹۶ یعنی دو سال پس از امضای برجام نه تنها ادامه داشت که صعود قیمت شیب تندتری به خود گرفت و مرکز آمار ایران از افزایش ۳۳.۲ درصدی قیمت مسکن در زمستان ۹۶ در مقایسه با زمستان سال ۹۵ در شهر تهران خبر داد. بر اساس آمار منتشر شده مرکز آمار ایران از قیمت مسکن در تهران، متوسط قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران به ۵ میلیون و ۹۹۲ هزار تومان رسید و متوسط قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگا‌ه‌های معاملات ملکی در شهر تهران به ۵ میلیون و ۸۷۱ هزار تومان رسید که البته این عدد نه برای واحدهای نوساز که برای واحدهایی با متوسط عمر بنای ۱۱ سال بوده است.

حالا با احیای برجام که البته گفته می‌شود توافق ضعیف تر و شکننده تری نسبت به سند برجام در سال ۲۰۱۵ است و احتمالا به یک توافق موقت محدود شود، انتظار سقوط شدید قیمت ها در بازار مسکن انتظار واقع بینانه ای به نظر نمی رسد.

بیت‌الله ستاریان، کارشناس مسکن پیش از این به اقتصاد آنلاین گفته بود که میزان ساخت و ساز در ایران تقریبا یک سوم نیاز مصرفی است و با  کاهش شدید همین میزان ساخت و ساز و تقاضای انباشته در  بازار مسکن انتظار سقوط قیمت نادرست است.

منوچهر بهرویان، دیگر کارشناس اقتصاد مسکن هم به اقتصاد آنلاین گفته بود که زمین کالای غیرقابل تولید است و با بحران آب در برخی مناطق کشور و تقاضای مهاجرت به علاوه افزایش جمعیت و رشد نرخ تورم به نظر می رسد قیمت زمین و به تابعیت آن قیمت مسکن افزایشی باشد.

مسکن در نوسان شدید قیمتی

قیمت مسکن از اهمیت بالا برخوردار است. قیمت مسکن نوسانات شدیدی به دنبال دارد. قیمت مسکن برای مستاجران حائز اهمیت است. قیمت مسکن در مناطق مختلف فرق دارد. در ادامه به بررسی قیمت مسکن می پردازیم.

 براساس مشاهدات میدانی در مناطق مختلف تهران با توجه به امکانات اطراف منزل و موقعیت آن قیمت‌های مختلفی را می‌بینیم. در این گزارش سعی کردیم از هر منطقه ۲۲ گانه تهران یک مورد قیمت مسکن را با عمر بنای بین یک تا ۳۰ سال و متراژ بین ۴۰ تا ۲۰۰ متر گردآوری کنیم. توجه کنید که قیمت‌ها بر حسب مترمربع به تومان بوده و تقریبی است، چراکه قیمت مسکن در تهران با توجه به نوع ساختمان، امکانات، خیابان و یا نظر مالک تغییر می‌کند.

منطقه آدرس متراژ طبقه سن بنا

(سال) قیمت هر متر مربع (تومان)

1 زعفرانیه، خیابان مقدس اردبیلی 185 1 1 190.000.000

2 ستارخان، خیابان شادمان 102 6 1 50.000.000

3 دیباجی جنوبی، خیابان کاوش شرقی 140 3 16 70.000.000

4 بنی هاشم، خیابان حافظ شرقی 74 1 1 55.000.000

5 بلوار فردوس شرق، خیابان وفا آذر جنوبی 93 3 5 48.387.000

6 وزرا، خیایان 14 120 2 1 60.000.000

7 نامجو،  کوچه شفق 74 4 18 21.000.000

8 گلبرگ غربی، خیابان مدنی 60 1 30 31.666.000

9 استاد معین، کوچه عرفانی 100 2 1 32.000.000

10 جیخون، خیابان عرب 52 2 12 21.730.000

11 جمالزاده جنوبی، خیابان دیلمان 50 4 20 22.000.000

12 خیابان مازندران، کلانتر سوار 82 3 نوساز 250.000.000

13 نیروی هوایی، خیابان ششم 51 4 18 19.804.000

14 بلوار ابوذر جنوبی، علامه امینی جنوبی 58 5 15 28.448.000

15 خاوران، خیابان شیرازی 39 1 17 18.461.000

16 نازی آباد، خیابان گودرزی 75 1 18 24.000.000

17 فلاح، سجاد شمالی 115 4 1 18.000.000

18 یافت آباد، بزرگراه آیت الله سعیدی 43 4 1 21.372.0000

19 نعمت آباد، خیابان سهیل 90 2 13 16.153.000

20 شهید رجایی شمالی، جنب معاینه فنی 94 2 2 20.000.000

21 ورآورد، خیابان ولیعصر 90 5 1 25.000.000

22 شهرک راه آهن، بلوار گلها 73 2 15 34.931.000