بیت کوین پس از ریزش های کم سابقه اخیر اکنون به تدریج در حال بازیابی و بازگشت به سطوح قدرتمندتر است. اگرچه بیت کوین فاصله قابل توجهی با رکورد 62 هزار دلاری خود دارد اما در تلاش است راه خود را به سمت رسیدن مجدد به قله هموار کند. داده های درون شبکه نیز نشان می دهند که در روزهای اخیر نگهداری و خرید بیت کوین کاهش محسوسی داشته است بنابراین بسیاری برای خرید بیت کوین مردد مانده اند درادامه وضعیت رمز ارزها به خصوص بیت کوین را بررسی می کنیم.

بیت کوین برای اولین بار در دو هفته اخیر به زیر ۴۰ هزار دلار سقوط کرد و امیدهای اخیر در میان برخی از معامله‌گران مبنی بر اینکه ارز دیجیتال ممکن است در آستانه صعود باشد را کاهش داد.

بیت کوین به دلیل نگرانی‌های مجدد از حمله قریب‌الوقوع روسیه به اوکراین و چشم انداز افزایش نرخ‌های بهره ایالات‌متحده در سال جاری، به زیر ۴۰ هزار دلار سقوط کرد.

بیت کوین، بزرگ‌ترین ارز دیجیتال جهان، با کاهش ۴.۹ درصدی در ۲۴ ساعت گذشته مواجه شد. این رمزارز در سال ۲۰۲۲، ۱۲.۷ درصد کاهش یافته و اتر، دومین ارز دیجیتال بزرگ، طی ۲۴ ساعت گذشته با ۶ درصد کاهش به کمتر از سه هزار دلار رسید.

مجموع ارزش بازار جهانی ارزهای دیجیتالی در حال حاضر ۱.۸۳ تریلیون دلار برآورد می‌شود که این رقم نسبت به روز قبل ۱.۲۴ درصد کمتر شده است.

در حال حاضر ۴۱.۷۴ درصد کل بازار ارزهای دیجیتالی در اختیار بیت کوین است. بیت کوین ۱۲ سال پیش توسط گروه گمنامی از معامله‌گران بر بستر بلاک‌چین ایجاد شد و از سال ۲۰۰۹ معاملات اولیه آن شکل گرفت.       

حجم کل بازار ارزهای دیجیتال در ۲۴ ساعت گذشته ۷۲.۵۶ میلیارد دلار است که ۱۴.۲۸ درصد کاهش داشته است. حجم کل در امور مالی غیر متمرکز در حال حاضر ۹.۰۶ میلیارد دلار است که ۱۲.۴۹ درصد از کل حجم ۲۴ ساعته بازار ارزهای دیجیتال است. حجم تمام سکه‌های پایدار اکنون ۵۸.۶۲ میلیارد دلار است که ۸۰.۷۹ درصد از کل حجم ۲۴ ساعته بازار ارزهای دیجیتال است.  

 این رده حاوی تغییرات قیمتی ۱۰ ارز دیجیتالی بزرگ از نظر ارزش بازار است.

۱- بیت کوین

قیمت: ۴۰ هزار و ۲۲۰.۷۹ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۹۳ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۴.۸۲ درصد کاهش

۲- اتریوم

قیمت: ۲ هزار و ۸۱۱.۸۷ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۲.۵۶ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۳.۷۴ درصد کاهش

 ۳- بایننس کوین

قیمت: ۴۰۴.۱۶ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۰۳ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱.۰۳ درصد افزایش

۴- تتر

قیمت: ۱.۰۰ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۰۱ درصد افزایش 

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۰.۰۰ درصد کاهش

۵- سولانا

قیمت: ۹۲.۱۲ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۲.۴۰ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۴.۶۶ درصد کاهش

۶- کاردانو

قیمت: ۱.۰۱ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۲.۰۶ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۶.۲۹ درصد کاهش

۷- ریپل

قیمت: ۰.۷۹۴۵ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۶۸ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۲.۹۱ درصد افزایش

۸- پولکا دوت

قیمت: ۱۸.۱۲ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۱.۲۷ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۳.۸۴ درصد کاهش

۹ - یو اس دی کوین

قیمت: ۰.۹۹۹۸ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۰۰ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۰.۰۰ درصد افزایش

۱۰- دوج کوین

قیمت: ۰.۱۴۱۴ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۲۱ درصد افزایش 

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۲.۵۵ درصد کاهش

بیت+کوین

قیمت روز ارز‌های دیجیتال

رمزارز

قیمت (دلار)
قیمت (تومان)
BTC Bitcoin BTC 38,422.85 $ 1,170,228,213
ETH Ethereum ETH 2,769.04 $ 84,329,144
USDT Tether USDT 1.00 $ 30,400
BNB BNB BNB 382.70 $ 11,764,198
USDC USD Coin USDC 1.00 $ 30,725
ADA Cardano ADA 1.08 $ 33,353
SOL Solana SOL 109.46 $ 3,335,189
XRP Ripple XRP 0.62 $ 19,020
LUNA Terra LUNA 51.68 $ 1,573,961
DOT Polkadot DOT 20.22 $ 616,004
DOGE Dogecoin DOGE 0.14 $ 4,464
AVAX Avalanche AVAX 73.19 $ 2,228,332
BUSD BUSD BUSD 1.00 $ 30,438
MATIC Polygon MATIC 1.63 $ 49,725
SHIB SHIBA INU SHIB 0.00 $ 1
TerraUSD UST 1.00 $ 31,900
Crypto.com Coin CRO 0.43 $ 13,660
Wrapped Bitcoin WBTC 38,457.43 $ 1,226,792,040
Dai DAI 1.00 $ 31,910
ATOM Cosmos ATOM 28.32 $ 879,080
LINK ChainLink LINK 17.13 $ 521,913
LTC Litecoin LTC 114.10 $ 3,510,508
UNI Uniswap UNI 11.18 $ 337,189
NEAR NEAR Protocol NEAR 11.06 $ 336,869
ALGO Algorand ALGO 0.99 $ 30,225

به گزارش کریپتو گلوب، چندی پیش، الکساندر سِوِتسکی (Aleksandar Svetski)، یکی از حامیان و مدرسان فعال در حوزه آموزش ارزهای دیجیتال که از بنیان‌گذاران استارتاپ پرداختی استرالیایی اَمبر لبز (Amber Labs) هم هست، به‌تازگی در مطلبی سرگرم‌کننده توضیح داده است که از نظر او چه‌ نوع سرمایه‌گذارانی نباید در بیت کوین سرمایه‌گذاری کنند.

مقاله او «۴۲ دلیل برای اینکه بیت کوین‌هایتان را بفروشید» نام دارد و در ۲۵ ژانویه (۵ بهمن) و در وب‌سایت بیت کوین مگزین (Bitcoin Magazine) منتشر شده است. مطلبی که در ادامه می‌خوانید، شامل سه مورد از مهم‌ترین دلایلی است که سِوِتسکی به آنها اشاره کرده و معتقد است اگر کسی تفکری این‌چنینی دارد، بهتر است در بازار بیت کوین سرمایه‌گذاری نکند.

۳ دلیل برای اینکه بیت کوین‌هایتان را بفروشید

۱. اگر فکر می‌کنید قیمت بیت کوین هرگز از این پایین‌تر نمی‌رود: در این صورت ممکن است بعدها با واقعیت تلخی مواجه شوید؛ پس بهتر است بیت کوین‌های خود را بفروشید.

 ۲. اگر فکر می‌کنید قیمت بیت کوین دیگر افزایش نمی‌یابد: اگر این‌طور است، پس اصلاً در این بازار چه می‌کنید؟! بیت کوین‌های خود را بفروشید.

۳. اگر فکر می‌کنید تحلیلگران ۱۴ ساله توییتری با حساب‌های کاربری پرطرفدارشان درست می‌گویند: اگر به‌‌خاطر حرف این تحلیلگران بیت کوین خریده‌اید، پس حتماً باید آن را بفروشید. همان طور که با نگاه‌کردن به کسی که در باشگاه تمرین می‌کند، نمی‌توان وزن کم کرد، کشیدن چند خط روی نمودار هم به شما کمک نمی‌کند که بفهمید چرا باید بیت کوین‌هایتان را نگه دارید.

برای درک بیت کوین باید مقداری از آن را به‌دست بیاورید، از آن استفاده کنید، آن را ذخیره کنید، مدام درباره کارکرد آن مطالعه کنید، دلیل مهم‌بودن آن را درک کنید و با بخش‌های مرتبط با آن مثل انرژی، اقتصاد، مردم‌شناسی و پیچیدگی‌های شبکه آشنا شوید. قیمت و وضعیت بازار تنها زمانی مهم است که فکر کنید می‌توانید آن را به‌طور کامل پیش‌بینی کنید [که البته کاری غیرممکن است].

سِوِتسکی در پایان توضیح داد که هر وقت قیمت بیت کوین پایین بیاید، خوشحال می‌شود. دلیل او برای خوشحال‌شدن این نیست که می‌تواند ساتوشی‌های بیشتری را با قیمت پایین خریداری کند؛ دلیل اصلی او این است که کاهش قیمت بیت کوین باعث می‌شود سرمایه‌گذاران سست‌بنیان از بازار خارج شوند.

به‌ نظر او بیت کوین شبیه یک کشتی است؛ با اینکه همه به‌نوعی دعوت شده‌اند، ورود به کشتی هزینه زیادی دارد و همه نمی‌توانند سوار آن شوند. او معتقد است هر کسی می‌تواند از بیت کوین استفاده کند؛ اما این ارز دیجیتال برای همه آدم‌های روی زمین مناسب نیست.

ورق در بازار رمزارزها برگشت؟

در ساعات نخست معاملات روز چهارشنبه رمزارزها عمدتا در محدوده سبز قرار دارند. ارزش بازار جهانی رمزارزها در حال حاضر ۱.۷تریلیون دلار است که ۴.۷۵ درصد رشد را نسبت به روز گذشته نشان می‌دهد. 

حجم کل معاملات در طول ۲۴ساعت گذشته ۳۶ درصد کاهش یافته و به ۸۳.۹۳ میلیارد دلار رسیده است. بیت‌کوین با رشد بیش از ۴ درصد به قیمت ۳۷ هزار و ۶۵۳ دلار و اتریوم با افزایش حدود ۴ درصد به قیمت ۲ هزار و ۴۷۹ دلار معامله می‌شوند. سایر رمزارزهای مشهور مانند دوج‌کوین، شیبا اینو، ریپل و‌ کاردانو نیز شاهد رشد قیمت بودند.

رمزارز بیت کوین پس از ریزش های کم سابقه اخیر اکنون به تدریج در حال بازیابی و بازگشت به سطوح قدرتمندتر است. اگرچه بیت کوین فاصله قابل توجهی با رکورد 62 هزار دلاری خود دارد اما در تلاش است راه خود را به سمت رسیدن مجدد به قله هموار کند. داده های درون شبکه نیز نشان می دهند که در روزهای اخیر نگهداری و خرید بیت کوین کاهش محسوسی داشته است بنابراین بسیاری برای خرید بیت کوین مردد مانده اند درادامه وضعیت رمز ارزها به خصوص بیت کوین را بررسی می کنیم.

قیمت بیت کوین، اتریوم، تتر و سایر ارز‌های دیجیتال (رمزارزها) به دلار و تومان امروز جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰ را می‌توانید در جدول زیر مشاهده نمایید.

امروز بازار ارزهای دیجیتال با ریزش شدید شروع شد. بیت کوین بدترین روزهای خود را پشت سر می گذارد و به ۳۸ هزار دلار رسیده است. در جدول زیر قیمت رمزارزها برتر بازار را مشاهده می کنید.  

پیش بینی قیمت بیت‌کوین در سال ۲۰۲۲

بیت کوین در ماه های اخیر رکورد بی سابقه خود را شکست و به مرز ۷۰ هزار دلاری نزدیک شد اما هفته های اخیر دلخواه این ارز دیجیتال نبوده است با این وجود کارشناسان بر این باورند که این ارز می تواند به زودی رکورد ۱۰۰ هزار دلاری را بشکند. هجوم سرمایه گذاران به بازار رمز ارز و نگاه کردن به آن به عنوان یک راه سریع برای ثروتمند شدن منجر شده است که کارشناسان پیش بینی های خود را در خصوص قیمت بیت کوین بالا ببرند.

بیت کوین سال ۲۰۲۱ را در محدوده ۳۰ هزار دلاری آغاز کرد و در حالی که تا ۷۰ هزار دلاری بالا رفته بود سال را در محدوده ۴۰ هزار دلاری به پایان برد. با این وجود کارشناسان بر این باورند که روند صعودی بیت کوین به زودی آغاز خواهد شد و این ارز دیجیتال در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ رکورد قیمت ۱۰۰ هزار دلاری را خواهد شکست.

رابرت بریدلاو، بنیانگذار و مدیر عامل شرکت مشاوره و بازاریابی دارایی های دیجیتال Parallax Digital، پیش بینی کرده بود که بیت کوین تا اکتبر سال ۲۰۲۱ از ۳۰۰۰۰۰ دلار عبور خواهد کرد، که اینطور نشد و او انتظار دارد تا سال ۲۰۳۱ ارزش آن به بیش از ۱۲ میلیون دلار برسد.

متیو هایلند، تحلیلگر تکنیکال و تحلیلگر داده های بلاک چین، ارزشی معادل ۲۵۰۰۰۰ دلار را برای بیت کوین تا پایان ژانویه پیش بینی می کند که مستلزم افزایش قابل توجهی است.تمرکز اصلی پیش بینی های صورت گرفته بر محدودیت تعداد بیت کوین های موجود است و روز به روز استخراج آن سخت تر خواهد شد و بر ارزندگی آن افزوده خواهد شد؛ گفتنی است که از ۲۱ میلیون بیت کوین بین ۱۸ تا ۱۹ میلیون از آن استخراج شده است.

 محبوب بازار رمزارزها چیست؟ 

رمزارز MATIC در حال حاضر در بین ۱۰۰۰ نهنگ بزرگ اتریوم ، به بیشترین میزان معامله می شود. بر اساس داده های تحلیلی ارائه شده از سوی پلتفرم بلاک چین WhaleStats، رمزارز پالی‌گان (MATIC) در بین ۱۰۰۰ نهنگ بزرگ اتریوم ، در میان محبوب ترین رمزارزها قرار دارد و از رمزارز چین لینک (LINK) پیش گرفته است.

در ۲۴ ساعت گذشته، MATIC در جایگاه چهارمین رمزارزی است که به بیشترین میزان خریداری شده است و پس از آن ، LINK دنبال می شود. اتریوم در جایگاه نخست قرار دارد. استیبل کوین‌های USDC و USDT در جایگاه‌های دوم و سوم دنبال می شوند.

اخیراً، MATIC به همراه رمزارزهای SHIB، LINK و FTX در میان نهنگ ها، در بین محبوب ترین رمزارزها قرار دارد.

بنابر گزارشات پیشین U.Today ، در آخر هفته برخی از بزرگترین هولدرهای اتریوم مقادیر زیادی از FTX، MATIC و LINK را خریداری کردند، در حالی که کل بازار ارزهای دیجیتال در حال سقوط بود.

گفتنی است که روز شنبه، ۱۰۰۰ نهنگ برتر ETH، مجموعاً ۷,۲۷۵,۹۶۶ MATIC را طی سه تراکنش خریداری کردند که معادل ۱۵,۱۴۴,۴۹۷ دلار است.در همان روز، نهنگ های ناشناس ارز دیجیتال به میزان ۱۸.۲ میلیون MATIC را جابه جا کردند که معادل ۱۲,۱۱۹,۰۷۹ دلار ارزش داشت.

 CBDCها، رقیب رمزارزها

رمزارزهای بانک‌‌های مرکزی که به اختصار CBDC نامگذاری شده‌‌اند، رمزارزهایی هستند که توسط دولت‌‌ها به‌‌وسیله بانک‌‌های مرکزی منتشر می‌شود و ارزشی برابر با ارزش پول همان کشور دارد. برای مثال هر یک یوآن دیجیتال که رمزارز ملی دولت چین است ارزشی برابر با یک یوآن دارد. از لحاظ ارزشی، CBDCها دقیقا مانند استیبل‌‌کوین‌‌ها (رمزارزهای دارای ارزش ثابت مانند تتر) عمل می‌‌کنند اما نمی‌توانند مانند دیگر گروه‌‌ها باشند.

یکی از عوامل مهم در موفقیت یک رمزارز در بازار رمزارزها این است که از اقتصاد توکنی مطلوبی برخوردار باشد. اقتصاد توکنی به شیوه‌ انتشار و توزیع توکن‌‌های یک پروژه، میزان عرضه و کارآیی مرتبط با توکن پروژه گفته می‌شود. بر همین اساس، بسیاری از رمزارزهای خصوصی تلاش می‌‌کنند با ارائه مدل دقیقی از اقتصاد توکنی، هم جلوی تورمی بودن انتشار توکن‌‌ها را بگیرند و هم انتشار توکن‌‌ها به گونه‌‌ای باشد که با ایجاد کمیابی مناسب با توجه به کارآیی توکن، مسیر سیر صعودی ارزش توکن را هموار کنند.

با توجه به نکته گفته شده، دقیقا وجه تمایز CBDCها و رمزارزهای خصوصی در اینجا مشخص می‌شود. CBDCها عملا مانند پول‌‌های رایج سنتی هستند که صرفا بر بستر یک شبکه بلاک‌چین مبادله خواهند شد. از این لحاظ در بحث امنیت با رمزارزها در سطح تقریبا مشابه قرار دارند. اما در بحث اقتصادی نمی‌توانند رقیب قابلی برای رمزارزهای خصوصی باشند. علت این امر آن است که دولت‌‌ها کنترل کامل بر آن دارند و مانند پول سنتی می‌توانند به چاپ بی‌‌پشتوانه آن دست زنند. در این حالت رمزارزهای خصوصی که از شیوه‌‌های دیگر کنترل تورم استفاده می‌‌کنند می‌توانند در برابر این دسته از بحران‌‌ها مقاومت کنند.

با مشخص شدن این موضوع، دولت‌‌های اقتدارگرا در پی آن هستند که با اعمال محدودیت‌‌های قانونی بر رمزارزهای خصوصی، این رقیب پول‌‌های ملی را از مسیر توسعه در آن کشور دور کرده و جلوی رشد آنها را بگیرند تا از این طریق تسلط خود بر شرایط اقتصادی را از دست ندهند.

download (7)حال ولادیمیر چیستوخین، معاون بانک مرکزی روسیه در گفت‌وگویی اظهار کرده که بانک مرکزی روسیه روی طرحی کار می‌‌کند تا بتواند جلوی گسترش استفاده از رمزارزها را بگیرد. البته این مقام مسوول روسی اعلام کرد که سرمایه‌گذاری در بازار رمزارزها همچنان قانونی خواهد بود ولی مردم روسیه نمی‌توانند از زیرساخت‌‌ها و موسسات داخلی برای سرمایه‌گذاری در این حوزه استفاده کنند. طبق گفته یکی از نمایندگان بلندپایه‌ مجلس روسیه، مردم این کشور حدود ۵/ ۶۷‌میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در بازار رمزارزها انجام داده‌‌اند.

برخی از تحلیلگران معتقدند که ایجاد محدودیت‌‌های معاملاتی توسط برخی دولت‌‌ها موجب بالا رفتن ریسک بازار رمزارزها شده که این موضوع عامل اصلی کندی روند ورود سرمایه به این بازار است. به نظر می‌رسد چنانچه حدود قانونی رمزارزها مشخص شود، جریان ورود سرمایه به این بازار تسهیل شده و باعث رشد بازار خواهد شد.

پیش بینی قیمت بیت‌کوین در سال ۲۰۲۲

بیت کوین در ماه های اخیر رکورد بی سابقه خود را شکست و به مرز ۷۰ هزار دلاری نزدیک شد اما هفته های اخیر دلخواه این ارز دیجیتال نبوده است با این وجود کارشناسان بر این باورند که این ارز می تواند به زودی رکورد ۱۰۰ هزار دلاری را بشکند. هجوم سرمایه گذاران به بازار رمز ارز و نگاه کردن به آن به عنوان یک راه سریع برای ثروتمند شدن منجر شده است که کارشناسان پیش بینی های خود را در خصوص قیمت بیت کوین بالا ببرند.

بیت کوین سال ۲۰۲۱ را در محدوده ۳۰ هزار دلاری آغاز کرد و در حالی که تا ۷۰ هزار دلاری بالا رفته بود سال را در محدوده ۴۰ هزار دلاری به پایان برد. با این وجود کارشناسان بر این باورند که روند صعودی بیت کوین به زودی آغاز خواهد شد و این ارز دیجیتال در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ رکورد قیمت ۱۰۰ هزار دلاری را خواهد شکست.

رابرت بریدلاو، بنیانگذار و مدیر عامل شرکت مشاوره و بازاریابی دارایی های دیجیتال Parallax Digital، پیش بینی کرده بود که بیت کوین تا اکتبر سال ۲۰۲۱ از ۳۰۰۰۰۰ دلار عبور خواهد کرد، که اینطور نشد و او انتظار دارد تا سال ۲۰۳۱ ارزش آن به بیش از ۱۲ میلیون دلار برسد.

متیو هایلند، تحلیلگر تکنیکال و تحلیلگر داده های بلاک چین، ارزشی معادل ۲۵۰۰۰۰ دلار را برای بیت کوین تا پایان ژانویه پیش بینی می کند که مستلزم افزایش قابل توجهی است.تمرکز اصلی پیش بینی های صورت گرفته بر محدودیت تعداد بیت کوین های موجود است و روز به روز استخراج آن سخت تر خواهد شد و بر ارزندگی آن افزوده خواهد شد؛ گفتنی است که از ۲۱ میلیون بیت کوین بین ۱۸ تا ۱۹ میلیون از آن استخراج شده است.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: