در روزهای گذشته شاهد بالا و پایین رفتن قیمت دلار بودیم، قیمت دلار در 2روز گذشته کاملا مشخص بود، ولی مجددا قیمت دلار دچار نواساناتی شد و کانال عوض کرد بنابراین باید دید در روزهای آینده قیمت دلار چگونه خواهد شد دیشب تغییر قیمت دلار موجب سردرگمی معامله گران شد که درادامه گزارش به بررسی قیمت دلار می پردازیم.

بازار ارز امروز در حالی آغاز به کار کرد که دلار در قیمت ۲۶هزار و ۳۰۰ تومان معامله شد. در ادامه معاملات دلار تقریبا روند ثابتی را پشت سر گذاشت و آخرین معاملات نقدی در قیمت ۲۶هزار و ۲۵۰ تومان صورت گرفت. دلار هرات نیز امروز تغییری نکرد و در قیمت ۲۵۷۷۰ معامله می شد.

کانون صرافان قیمت دلار را ۲۴هزار و ۴۲۲تومان برای خرید و ۲۴هزار و ۷۱۸تومان برای فروش اعلام کرده است. روز گذشته کانون صرافان ، قیمت دلار را ۲۴هزار و ۶۴۳تومان برای خرید و ۲۴هزار و ۹۵۱تومان برای فروش اعلام کرده بود که حاکی از کاهش ۲۲۵ تومانی است.

یورو نیز در صرافی‌ها با قیمت ۲۷هزار و ۴۴۴تومان برای خرید و ۲۴هزار و ۷۱۸تومان برای فروش معامله می‌شود. این در حالیست که یورو روز گذشته در صرافی‌ها با قیمت ۲۸هزار و ۴۶۸تومان برای خرید و ۲۸هزار و ۸۲۱تومان برای فروش قیمت خورده بود.

همچنین صرافی ملی امروز قیمت دلار را ۲۴هزار و ۶۳۶تومان‌برای فروش و ۲۴هزار و ۳۹۱تومان برای خرید اعلام کرده است که نسبت به روز گذشته کاهش ۲۰۰تومانی را نشان می‌دهد. این اسکناس، روز گذشته با قیمت ۲۴هزار و ۸۸۳تومان برای فروش و ۲۴هزار و ۶۳۶تومان برای خرید قیمت خورده بود.

همچنین یورو در این صرافی با قیمت ۲۷هزار و ۸۳۷تومان برای فروش و ۲۷هزار و ۵۶۰تومان برای خرید اعلام شده است که ۱۰۰تومان نسبت به روز گذشته کاهش قیمت داشته است. روز چهارشنبه یورو در تابلوی صرافی ملی با قیمت ۲۸هزار و ۹۳۴تومان برای فروش و ۲۸هزار و ۶۴۶تومان برای خرید نمایان شده بود.

دلار  به کجا می رود؟

شاید این پر تکرارترین سوال این روزها باشد. به طور کلی می توان گفت سه سناریو برای آینده دلار می توان متصور بود؛ در سناریو اول توافق هسته ای به گونه ای حاصل می شود که یک توافق قوی خواهد بود؛ در این سناریو کاهش شدید دلار حتی به سطوح بیست هزار تومان نیز دور از انتظار نیست. در سناریو دوم توافق حاصل خواهد شد اما به صورت موقت و متزلزل؛ در این صورت شاید بتوان گفت که قیمت های کنونی دلار، قیمت‌های تعادلی باشد و در سناریو سوم، توافق هسته ای بدست نخواهد آمد. در این صورت افزایش قابل توجه دلار دور از انتظار نیست. حالا باید منتظر ماند و دید کدام یک از سناریوها در روزهای آینده به وقوع می پیوندد.

آنچه که از رفتار این روزهای دلار بدست می آید، در شرایط کنونی، فعالان بازار سناریو دوم را محتمل تر ارزیابی می کنند و شاید دلیل آنکه دلار نه قدرت آن را دارد که افزایش یابد و نه روند نزولی خود را ادامه می دهد، نیز همین موضوع باشد.

قیمت دلار

کانون صرافان نیز، قیمت دلار را در صبح امروز ۲۴هزار و ۶۴۳تومان برای خرید و ۲۴هزار و ۹۵۱تومان برای فروش قیمت زده است. روز گذشته این اسکناس در صرافی‌ها با قیمت ۲۴هزار و ۴۶۲تومان برای خرید و ۲۴هزار و ۸۰۶تومان برای فروش معامله می‌شد.

 

اما در این ساعت از معاملات قیمت دلار برای خرید ۲۴هزار و ۵۹۵ تومان و برای فروش ۲۴ هزار و ۸۸۰ تومان برای فروش قیمت خورده است.. بنابراین عملاً قیمت دلار در صرافی ها نسبت به دیروز تغییر محسوسی نکرده است.

یورو نیز در این ساعت از معاملات ۲۸ هزار و ۱۴۲ تومان برای خرید و ۲۸هزار و ۴۷۳ تومان برای فروش در صرافی های رسمی قیمت خورده است.  یورو روز گذشته، ۲۸هزار و ۲۸۲تومان برای خرید و ۲۸هزار و ۴۶۱تومان برای فروش قیمت خورده بود. بنابراین یورو کاهش بسیار اندکی را ثبت کرد و عملاً بدون تغییر بوده است.

همچنین در صرافی ملی فروش دلار با قیمت ۲۴هزار و ۷۳۱ تومان انجام می گیرد و قیمت خرید برابر با ۲۴هزار و ۴۵۸ تومان اعلام شده است. روز گذشته دلار در این صرافی ۲۴هزار و ۵۱۰تومان برای فروش و ۲۴هزار و ۲۶۶تومان قیمت خورده بود.بنابراین دلار در صرافی ملی افزایش حدود ۲۰۰ تومانی را ثبت کرد.

اخبارهای که از مذاکرات منتشر می شود همگی یک وجه مشترک دارد؛ دستیابی به توافق قطعی است. این برای معامله گران تنها یک معنی دارد و آن کاهش قیمت دلار است. اما شاید آنچه که باعث می شود که دلار در مقابل کاهش مقاومت کند توجه به دو نکته است: اولاً هرچند که توافق قطعی به نظر می رسد اما تغییر در شرایط غیرممکن نیست؛ موضوعی که منجر شده که معامله گران جانب احتیاط را در نظر داشته باشند. ثانیاً حتی اگر توافق را قطعی در نظر بگیریم اما در مورد جزییات آن شرایط کاملاً مبهم است. اینکه توافق بدست آمده چقدر می تواند انتظارات فعالان اقتصادی را برآورده کند و تا چه اندازه می‌تواند برای اقتصاد ایران گشایش ایجاد کند، نکته مبهمی است که از ریزش هیجانی بازار ارز حداقل تا پیش از اعلام توافق جلوگیری کرده است. اینکه توافق بدست آمده حداقلی باشد یا یک توافق قوی، قطعاً رفتار بازار ارز و میزان کاهش قیمت دلار متفاوت خواهد بود.

قیمت دلار در روزهای گذشته 

در این ساعت از معاملات، دلار آزاد که دیروز در کف کانال ۲۶هزارتومان معامله می‌شد، وارد کانال ۲۵هزارتومان شد. به این ترتیب دلار آزاد در قیمت ۲۵هزار و ۹۳۰تومان معامله می‌شود. کانون صرافان نیز دلار را در صرافی‌ها با ۱۰۰تومان کاهش، ۲۴هزار و ۸۱۴تومان برای فروش و ۲۴هزار و ۵۰۳تومان برای خرید اعلام کرده است.

طبق اظهارات مذاکره کنندگان برجام روند رایزنی ها در وین  مثبت بوده و احتمال رسیدن به یک توافق هسته ای بیش از هر زمان دیگری وجود دارد.  امیرعبداللهیان؛ وزیر خارجه ایران در مونیخ گفت: ما به توافق خوب و دست‌یافتنی بسیار نزدیک هستیم. برخی از معامله گران بازار دلار  سفر وزیر امور خارجه به مونیخ را زیر ذره بین قرار داده می گویند احتمالا امیرعبداللهیان بعد از مونیخ به وین خواهد رفت. 

معامله گران معتقدند اگر قیمت دلار در بازار امروز 30 بهمن 1400 بتواند بالای مرز 25 هزار و 800 باقی بماند از شدت ریزش نرخ دلار کاسته خواهد شد اما اگر این اتفاق نیفتد فروشندگان بیشتری وارد بازار دلار می شوند. 

قیمت درهم در معاملات پشت خطی  دیشب بر روی 7 هزار و 155 تومان قرار گرفت که نسبت به قیمت معاملات نقدی روز پنجشنبه گذشته 65 تومان کاهش را نشان می دهد . بنابراین پیش بینی قیمت دلار از مسیر قیمت درهم  نزولی است.

پیش بینی قیمت دلار از کانال هرات

در معاملات پشت خطی دلار هرات روز گذشته کانال 26 هزار تومان را از دست داد و وارد کانال 25 هزار تومان شد. این اسکناس آمریکایی دیشب با 25 هزار و 650 تومان معامله شد که نسبت به قیمت چهارشنبه شب گذشته 520 تومان کاهش را نشان می دهد. چهارشنبه شب در معاملات پشت خطی قیمت دلار  بر روی  26 هزار و 170 تومان قرار داشت. بدین ترتیب در بازار هرات معامله گران به استقبال کاهش  قیمت دلار  رفتند. در واقع معامله گران دلار پیش بینی کردند که قیمت دلار در بازار ارز امروز  شنبه 30 بهمن پایین می رود.

بازار ارز آخرین روز معاملاتی هفته را با اندکی کاهش قیمت به پایان رساند. در حالی که دلار صبح امروز با قیمت ۲۶هزار ۶۸۰ تومان معامله می شد که تا لحظه نگارش این گزارش به قیمت ۲۵هزار و ۵۴۰ تومان رسید. نمودار زیر روند قیمت دلار در معاملات امروز را نشان می‌دهد:

به این ترتیب و در این ساعت از معاملات، دلار آزاد در قیمت ۲۶هزار و ۵۴۰تومان معامله می‌شود که نسبت به روز گذشته ۳۰۰تومان و نسبت به معاملات صبح، کاهش ۱۰۰تومانی را نشان می‌دهد.

امروز همچنین دلار هرات نیز به زیر ۲۶هزارتومان رسیده و در این ساعت از معاملات در قیمت ۲۵هزار و ۹۲۰تومان معامله می‌شود. اتفاقی که به نظر می رسید دلار به استقبال توافق رفته است.

کانون صرافان نیز قیمت اعلامی دلار را نسبت به صبح تغییری نداده است. به این ترتیب در صرافی‌ها قیمت دلار را ۲۵هزار و ۴۰تومان برای خرید و ۲۵هزار و ۳۲۸ تومان برای فروش اعلام کرده‌اند که نسبت به روز گذشته کاهش ۱۰۰تومانی را نشان می‌دهد.

در آخرین معاملات روز گذشته، دلار در صرافی‌ها با قیمت ۲۵هزار و ۱۵۴تومان برای خرید و ۲۵هزار و ۳۹۸تومان برای فروش معامله می‌شد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: