آخرین یارانه نقدی امسال هفته آینده واریز خواهد شد. بیش از 20 میلیون نفر این ماه آخرین یارانه نقدی خود را دریافت خواهند کرد. نرخ جدید یارانه نقدی به زودی اعلام خواهد شد. افزایش صددرصدی یارانه نقدی دهک های پایین. از سال آینده یارانه نقدی هدفمند خواهد شد.

حجت الاسلام محمدرضا میرتاج الدینی نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به آخرین خبرها از تعیین تکلیف ارز ۴۲۰۰ تومانی در بودجه ۱۴۰۱ کل کشور گفت: با تصمیم امروز مجلس در لایحه ۱۴۰۱ ارز ترجیحی با نرخ ۴۲۰۰ تومان نخواهیم داشت.

وی افزود: دولت در لایحه پیشنهادی ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف کرده بود و به جای آن حدود ۱۷۸ هزار میلیارد تومان یارانه ریالی اختصاص داده بود که ۶۶ همت آن برای جبران حذف ارز ترجیحی کالاهای اساسی و ۱۰۲ هزار میلیارد نیز برای خرید تضمینی گندم و دارو اختصاص پیدا کرده است.

میرتاج الدینی عنوان کرد: کمیسیون تلفیق مجلس یارانه ریالی دولت را به ۲۵۰ هزار میلیارد رساند تا میزان یارانه حمایتی در هر سه حوزه حمایت نقدی، خرید تضمینی گندم و دارو افزایش پیدا کند.

نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه ۹ میلیارد دلاری که مجلس تصویب کرد در حقیقت در قالب همین ۲۵۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود، گفت: البته اینجا ابهامی که وجود داشت این بود که آیا ۹ میلیارد دلار با ارز ۴۲۰۰ تومانی باشد یا نرخ ETS که با توجه به رد پیشنهاد یکی از نمایندگان مبنی بر ۹ میلیارد دلار با ارز ۴۲۰۰ تومانی، بنابراین صحبت ارز ۴۲۰۰ تومانی تمام شد منتها حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به معنای حذف یارانه نیست و یارانه به شکل ریالی به مصرف کننده نهایی که مردم هستند در قالب کارت خرید کالا و نه یارانه نقدی اختصاص پیدا می کند.

وی افزود: در حقیقت ۶۶ هزار میلیارد تومانی که برای جبران حذف ارز ترجیحی در بودجه سال آینده اختصاص داده شده، به شکل کارت اعتباری خرید کالا در اختیار یارانه بگیران قرار خواهد گرفت.

میرتاج الدینی با بیان اینکه دولت و بانک مرکزی در حال آماده سازی زیرساخت ها برای اختصاص یارانه اعتباری برای جبران حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی است، گفت: هنوز میزان ریالی یارانه اعتباری برای هر فرد مشخص نشده و دستورالعمل اجرایی آن باید از سوی دولت اعلام شود.

سخنگوی دولت درباره برنامه دولت برای توزیع عادلانه یارانه ها، گفت: پرداخت یارانه با همان مبلغ کنونی ادامه می یابد. بانک اطلاعاتی به‌روز می شود و ممکن است افرادی به این لیست اضافه شوند و افرادی با درآمد بالاتر حذف شوند. نگاه دولت به یارانه غیرنقدی یا پنهان این است که افراد پرمصرف در این زمینه یارانه بیشتری می گیرند، پس دولت اصلاح این یارانه را پیشنهاد داد و مجلس باید تصمیم نهایی را بگیرد.

علی بهادری جهرمی در برنامه امشب گفت و گوی ویژه خبری شبکه دو سیما، با بیان اینکه در پنج ماهه ابتدای کار دولت، ۱۵ سفر انجام شده است، اظهار کرد: فردا سفر شانزدهم انجام می شود و رییس جمهور مهمان مردم گلستان خواهد بود. این سفرها با هدف حل مسایل کشور و همچنین حضور در میان مردم و شنیده شدن حرف آنها است‌.

وی افزود: بیش از۱۲۰۰ ساعت جلسه درباره این سفرهای استانی با حضور استانداران و مسئولان ملی برگزار شده است‌.۳۸۹۲ پروژه در این جلسات پیشنهاد شده است که در جلسات مختلف کارشناسی با حضور مقامات استانی و ملی بررسی شده است و ۱۷۹۷ طرح تصویب شده است. پس از این سفرها، رییس جمهور ۱۷۰ دستور برای پیگیری حل مشکلات استانها صادر کرده اند.

سخنگوی دولت تصریح کرد: بودجه و زمان بندی اجرای پروژه ها مشخص شده است. طرح ها مطابق زمان بندی در حال اجراست و تخصیص بودجه ها تقریبا صددرصد انجام شده است‌.

وی با بیان اینکه رییس جمهور وسواس دارد که اقدام برای اجرای طرح های کشور طولانی نشود، تصریح کرد: رییس جمهور تایید دارد برای حل مشکلات الان کشور نباید برنامه هشت ساله داشت بلکه برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت داشت‌. برای رفع فقر و اشتغال زایی و توانمندسازی وزیر رفاه در دولت متولی شده است. وزیر باید برنامه خود را در این زمینه به دولت ارائه دهد. البته برنامه ریزی در این زمینه هم نباید عجولانه شود. برخی برنامه ها در این حوزه توسط کمیته امداد در حال اجراست ولی برنامه جامع نیز تهیه می شود.

وی درباره میزان آزادسازی سواحل گفت: ۹۹ درصد از آزادسازی سواحل از سوی دستگاه های حاکمیتی انجام شده و حدود۹۰۰ متر باقی مانده است. از نظر دولت این طرح به صورت موفق در۲۰ روز اجرا شده است. دیگر مجوزی برای تصرف سواحل از سوی دولت صادر نمی شود.

سخنگوی دولت با بیان اینکه دولت باور دارد که موفقیتش مشروط به همراهی مردم است، اظهار کرد: وزیر کشور جلساتی برگزار کرده تا برنامه مناسبی برای بهره برداری مردم از این سواحل انجام شود. وظیفه هر دستگاه هم مشخص شده است. وزیر کشور نیز برنامه خود را به دولت ارایه می کند.

پرداخت یارانه با همان مبلغ کنونی ادامه می‌یابد

وی درباره برنامه دولت برای توزیع عادلانه یارانه ها، گفت: پرداخت یارانه با همان مبلغ کنونی ادامه می یابد. بانک اطلاعاتی به‌روز می شود و ممکن است افرادی به این لیست اضافه شوند و افرادی با درآمد بالاتر حذف شوند. نگاه دولت به یارانه غیرنقدی یا پنهان این است که افراد پرمصرف در این زمینه یارانه بیشتری می گیرند، پس دولت اصلاح این یارانه را پیشنهاد داد و مجلس باید تصمیم نهایی را بگیرد. نظر دولت درباره حذف ارز ترجیحی در بودجه ۱۴۰۱ آمده است. الان مباحث، بیشتر درباره شیوه جایگزین کردن ارز ترجیحی است‌. در این زمینه باید بین دولت و مجلس تفاهمی حاصل شود.

سخنگوی دولت در ادامه درباره عادلانه شدن حقوق ها بیان کرد: نظام پرداخت حقوق ها عادلانه نیست اما اصلاح آن در چارچوب قوانین ممکن نیست. الان تخلفی در پرداخت انجام نمی شود اما این نظام عادلانه نیست. کمیته ای تشکیل شده است و اصلاحاتی در حال انجام است و باید با یک شیب به سمت اصلاح نظام پرداخت رفت که به کمک مجلس نیاز است. این اصلاحات در سال آینده به تدریج انجام می شود.

بهادری در زمینه برنامه دولت در زمینه سیاست خارجی، اظهار کرد: دولت نگاه متوازن به همه کشورها دارد. امروز شاهد توسعه صادرات غیرنفتی از طریق همین همکاری با کشورهای منطقه و همسایه هستیم . در زمینه فروش نفت و بازگشت ارز آن در شرایط خوبی هستیم. ارتباط با کشورهای همسایه به خنثی سازی تحریم ها کمک کرده است.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱۴ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: