کاهش قیمت طلا در بازار.تاثیر مستقیم آتش بس اوکراین و روسیه بر روی قیمت طلا. آیا این کاهش قیمت طلا ادامه خواهد داشت؟ قیمت طلا در هفته گذشته به بالاترین میزان خود در پنج ماه اخیر رسیده بود. کارشناسان میگویند این روند نزولی قیمت طلا تا بعد عید ادامه خواهد داشت.

بازار سکه در انتهای معاملات عصر دیروز یکشنبه 15 اسفند ماه رشد اندکی را تجربه کرد . این فلز زرد رنگ دیروز 5 هزار تومان بر ارزش خود افزود  و با 11 میلیون و  910 هزار تومان معامله شد. این  رشد  در حالی اتفاق افتاد  که بازار جهانی طلا  روز گذشته  تعطیل بود اما روز شنبه قیمت اونس طلا بالای 1970 دلار ایستاده بود. از طرفی هم قیمت دلار روز گذشته برخلاف روند صعودی سکه  در حال عقب نشینی بود.

 شوک جدید به بازار سکه 

روز گذشته یک خبر سیاسی  باعث شد که انتظارات افزایشی در بازار سکه تقویت شود .آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در پی درخواست روسیه مبنی بر دریافت تضمین کتبی درخصوص حفظ حقوق این کشور در همکاری‌ها و روابط اقتصادی با ایران عنوان کرد که تحریم‌های اعمالی علیه مسکو ارتباطی با توافق هسته‌ای با ایران ندارد.

از نظر برخی از تحلیگران بازار سکه  این خبر می تواند بر روند مذاکرات تاثیر بگذارد و نرخ دلار به بالای 26 هزار تومان برگردد و  همین امر باعث برگشت خریدارن به بازار سکه شود. 

از طرفی هم در زمان نوشتن این گزارش قیمت اونس توانست به مرز 2 هزار دلار برسد که این امر می تواند  امروز  به عنوان یک شوک در بازار سکه  در ایران عمل کند . 

اما در معاملات پشت خطی شب گذشته  معامله گران قیمت سکه را برای امروز 16  اسفند 1400 چگونه پیش بینی کرده اند؟

رشد قیمت سکه در معاملات پشت خطی

قیمت سکه در  معاملات پشت خطی شب گذشته  با 11 میلیون و 945 هزار تومان معامله شد.این قیمت نسبت به معاملات پشت خطی شنبه شب  25 هزار تومان رشد را نشان می دهد. در معاملات پشت خطی شنبه شب قیمت سکه بر روی 11  میلیون و 920 هزار تومان قرار داشت.

دومین شوک طلا به بازار سکه 

قیمت اونس طلا برای دومین بار در اسفند 1400 توانست خود را به مرز 1970 دلار برساند . این فلز گران بهای جهانی اولین بار در 5 اسفند ماه با آغاز جنگ بین روسیه و اوکراین به بالای مرز 1970 دلار رسید. 

دیشب هم قیمت اونس طلا با 1970 دلار معامله شد. با افزایش قیمت طلا جهانی حباب سکه هم به صفر نزدیکتر شد و ارزش ذاتی آن به بالای 12 میلیون تومان رسید. همین عامل باعث خوش بینی سکه بازان شده و می تواند زمینه ساز ورود معامله گران به بازار شود.

از طرفی هم برخی از تحلیلگران بازار سکه می گویند اگر نرخ دلار بالای 26 هزار تومان تثبیت شود این امر می تواند  به روند افزایش قیمت سکه در روز جاری بیفزاید. 

اما در معاملات پشت خطی شب گذشته  معامله گران قیمت سکه را برای امروز 14  اسفند 1400 چگونه پیش بینی کرده اند؟

صعود شبانه در بازار سکه

قیمت سکه در  معاملات پشت خطی شب گذشته  با 12 میلیون و 10 هزار تومان معامله شد.این قیمت نسبت به معاملات پشت خطی چهارشنبه شب گذشته  60 هزار تومان صعود کرده بود. در معاملات پشت خطی چهارشنبه شب قیمت سکه بر روی 11  میلیون و 950 هزار تومان قرار داشت.

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران خاطر نشان کرد: البته نکته‌ قابل توجه اینجاست که با توجه به رسیدن به روزهای پایانی سال و نزدیک شدن به عید نوروز، در این هفته علاوه بر اینکه سطح معاملات بیشتر شد و دادوستدها افزایش داشت، از سوی دیگر تقاضا برای خرید انواع سکه در بازار با افزایش همراه بود. به همین دلیل با توجه به افزایش تقاضا برای خرید انوع سکه، حباب انواع سکه افزایش داشت. این در حالیست که در ماه‌های گذشته شاهد ثبات و حتی کاهش حباب سکه‌ها بودیم.

وی در رابطه با آخرین قیمت‌های معاملاتی سکه و طلا در روز گذشته (پنجشنبه) و تغییرات آن‌ها نسبت به ابتدای هفته، گفت: در آخرین معاملات روز پنجشنبه قیمت هر قطعه سکه تمام طرح جدید با ۸۰ هزار تومان افزایش به ۱۲ میلیون و ۵۰ هزار تومان رسیده و هر قطعه سکه تمام طرح قدیم ۱۱ میلیون و ۸۲۰ هزار تومان بود که بطور متوسط ۲۰ هزار تومان افزایش هفتگی داشته است.

نیم سکه نیز با ۸۰ هزار تومان افزایش به شش میلیون و ۷۸۰ هزار تومان و ربع سکه با ۶۰ هزار تومان افزایش به سه میلیون و ۸۱۰ هزار تومان رسیده‌اند. سکه‌های یک گرمی نیز با ۵۰ هزار تومان افزایش در پایان هفته دو میلیون و ۳۵۰ هزار تومان دادوستد شده‌اند.

این عضو هیات مدیر اتحادیه طلا و جواهر تهران، ادامه داد: هر مثقال طلای آب شده ۱۷ عیار در این هفته با ۱۵ هزار تومان افزایش به پنج میلیون و ۲۱۲ هزار تومان رسیده و هر گرم طلای ۱۸ عیار با افزایش ۳۰۰۰ تومانی، یک میلیون و ۲۰۳ هزار تومان در پایان هفته قیمت دارد.

کشتی‌آرای گفت: همانطور که اشاره شد، با توجه به افزایش تقاضا، حباب سکه نیز این هفته با افزایش ۳۰ هزار تومانی روبرو شد؛ در آخرین معاملات روز پنجشنبه، حباب سکه به ۱۸۰ هزار تومان رسید که البته با توجه به نزدیک شدن به ایام نوروز و اعیاد ماه شعبان افزایش تقاضا به‌ویژه برای خرید انواع قطعات کوچک‌تر سکه، پیش‌بینی می‌شود حباب انواع سکه در روزهای آینده با افزایش همراه شود. همچنین به نظر می‌رسد که تا نزدیک شدن به روزهای پایانی سال حباب بزرگتر شود.

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران ضمن اشاره به ادامه بحران  شرایط جنگی مابین روسیه و اوکراین و همچنین از سوی دیگر مذاکرات برجامی (که هنوز ادامه دارد و نتیجه مشخص نیست)، پیش‌بینی کرد: به نظر می‌رسد تغییرات قیمت همچنان در هفته پیش‌رو مسلما وجود داشته باشد؛ چگونگی این تغییرات بستگی به دو عامل اساسی عنوان شده (جنگ روسیه و اوکراین و مذاکرات وین) خواهد داشت.

کشتی‌آرای افزود: در رابطه با زیورآلات طلا و جواهر نیز به نظر می‌رسد که سطح معاملات افزایش پیدا کند؛ این در حالیست که در ماه‌های گذشته بازار با رکود همراه بود. امید است که طی روزهای پیش‌رو، بازار زیورآلات و خرید و فروش طلا افزایش پیدا کند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۴ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: