در روزهای گذشته شاهد بالا و پایین رفتن قیمت دلار بودیم.  قیمت دلار در 2روز گذشته کاملا مشخص بود، ولی مجددا قیمت دلار دچار نواساناتی شد و کانال عوض کرد. بنابراین باید دید در روزهای آینده قیمت دلار چگونه خواهد شد. دیشب تغییر قیمت دلار موجب سردرگمی معامله گران شد.

صرافی بانک ملی ایران امروز قیمت فروش دلار آمریکا را ۲۴,۴۱۴ (بیست و چهار هزار وچهارصد وچهارده تومان) اعلام کرد.

بر این اساس قیمت خرید دلار آمریکا ۲۴,۱۷۱ (بیست و چهار هزار و صد  و هفتاد و یک  تومان) و قیمت فروش دلار آمریکا ۲۴,۴۱۴ (بیست و چهار هزار وچهارصد وچهارده تومان) اعلام شد.

قیمت خرید یورو امروز  ۲۶,۷۱۹( بیست و شش هزار وهفتصد و نوزده تومان) و قیمت فروش یورو  ۲۶,۹۸۸ (بیست وشش هزار ونهصد و هشتاد و هشت تومان) است.

بالا رفتن احتمال احیای توافق هسته ای موجب شد که در ۲ روز ابتدایی هفته جاری، دلار در مسیر نزولی قرار بگیرد و حتی تا میانه کانال ۲۵ هزار تومانی افت کند. با این حال، از روز دوشنبه سمت و سوی انتظارات در بازار ارز تا حدی تغییر کرد و معامله گران بیشتری اقدام به خرید دلار کردند. 

برگشت خریداران موجب شد که اسکناس آمریکایی در مقاطعی به بالای مرز ۲۶ هزار تومانی برگردد. به نظر می رسد صحبت برخی مقام های روسی موجب شده است که ذهنیت معامله گران ارزی در مورد احیای سریع برجام تغییر کند و بخشی از بازیگران ارزی فروش های خود را متوقف کنند. 

در شرایط جدید، به نظر می رسد که معامله گران با احتیاط بیشتری رفتار کنند و خرید و فروش های سنگین را به صورت کوتاه مدت به تعویق بیاندازند. در چنین فضایی، بیشتر معامله گران انتظار دارند که در روز جاری دلار نوسان زیادی را تجربه نکند و در دامنه ۲۵ هزار و ۸۰۰ الی ۲۶ هزار و ۲۰۰ تومان تغییرات خود را به ثبت برساند. درست است که دیروز اسکناس آمریکایی در مسیر افزایشی حرکت کرد، ولی با رسیدن این ارز به مرز ۲۶ هزار تومانی،‌ احتیاط ها بیشتر شد. 

در این میان گفته می شود که مذاکرات هسته ای متوقف شده است و نتایج این مذاکرات طی روزهای آتی اعلام خواهد شد. بازیگران ارزی که مدت ها در انتظار اعلام نتایج این مذاکرات بودند، ممکن است چند روز دیگر نیز صبر کنند و  پس از اعلام نتایج مذاکرات، موقعیت خرید و فروش خود را تعیین کنند. 

سیگنال جدید آمریکا به بازار  ارز

برخی از تحلیگران بازار ارز ایران معتقدند با افزایش تنش ها بین روسیه و اکراین و افزایش چشمگیر قیمت نفت، دولت ایالات متحده به دنبال دادن امتیازات بیشتر به ایران درباره مذاکرات هسته ای است. از طرفی هم رایزنی مقامات آمریکایی با کشور روسیه می تواند حکایت از نزدیک شدن آمریکا  به کشورهای دوست روسیه  داشته  باشد .

به باور معامله گران بازار ارز تهران  در صورت ادامه تثبیت دلار زیر محدوده 25 هزار و 500 ،‌ سرعت حرکت به سوی مرز 25 هزار تومانی بیشتر می شود . با این حال،‌ اگر دلار  به بالای مرز 26 هزار تومان برگردد،‌ خریدها در بازار بیشتر خواهد شد.

اما معامله گران قیمت دلار را برای امروز 17 اسفند 1400 چگونه پیش بینی کرده اند؟ 

پیش بینی قیمت دلار از مسیر قیمت درهم

قیمت درهم در معاملات پشت خطی  شب گذشته با 6 هزار و 960 تومان معامله شد که نسبت به قیمت معاملات نقدی روز یکشنبه 10 تومان  رشد  کرده بود.  بنابراین از مسیر قیمت درهم ، نرخ دلار  امروز صعودی  است. 

پیش بینی قیمت دلار از مسیر بازار فردایی

قیمت دلار فردایی در معاملات پشت خطی دیشب بر روی 25 هزار و 600 قرار  گرفت که نسبت به قیمت دلار در معاملات پشت خطی شنبه شب 100 تومان پایین رفته بود. قیمت دلار در معاملات پشت خطی  شنبه  شب بر روی 25 هزار 700 تومان قرار داشت. 

پیش بینی قیمت دلار از کانال هرات

در معاملات پشت خطی دلار هرات دیشب با 24 هزار و 800 تومان معامله شد که نسبت به قیمت شنبه شب 160 تومان کاهش را نشان می دهد.  شنبه شب در معاملات پشت خطی قیمت دلار  بر روی  24 هزار و 960 تومان قرار داشت. بدین ترتیب در بازار هرات معامله گران به استقبال   کاهش قیمت دلار  رفتند. در واقع معامله گران دلار پیش بینی کردند که قیمت دلار در بازار ارز امروز دوشنبه 16 اسفند پایین می رود. 

همچنین دلار هرات با بیش از ۱۵۰تومان کاهش نسبت به روز گذشته، ۲۴هزار و ۸۲۰تومان قیمت خورده است.

 احتمال تعویق افتادن توافق برجام در بازار ارز

روز گذشته رافائل گروسی پس از سفر یک روزه‌اش به تهران در نشستی خبری در وین گفت من با وزیرخارجه ایران گفت‌وگوی موفقی داشتم و فکر می‌کنم او قصد دارد برای انجام مذاکرات پایانی به وین سفر کند. 

با این حال بیانیه تهران و آژانس باعث ترس در بازار ارز شده و برخی از معامله گران معتقدند که این  موضوع  می‌تواند به معنای به تعویق افتادن توافق برجام تا پایان سال جاری باشد. 

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: