کاهش قیمت طلا در بازار.تاثیر مستقیم آتش بس اوکراین و روسیه بر روی قیمت طلا. آیا این کاهش قیمت طلا ادامه خواهد داشت؟ قیمت طلا در هفته گذشته به بالاترین میزان خود در پنج ماه اخیر رسیده بود. کارشناسان میگویند این روند نزولی قیمت طلا تا بعد عید ادامه خواهد داشت.

 بازار سکه روز گذشته با کمک اونس طلا  که به ۲ هزار دلار رسیده بود رشد چشمگیری را ثبت کرد. این فلز زرد رنگ دیروز 220 هزار تومان بر ارزش خود افزود و برروی 12 میلیون و 130 هزار تومان قرار گرفت. بازار ارز تهران هم دیروز میزبان معامله گران افزایشی بود. نرخ دلار دیروز 330 تومان گران شد.

قیمت هر گرم طلا ۱۸ عیار در روز سه شنبه ۱۴۰۰/۱۲/۱۷ در بازار یک میلیون و ۲۱۰ هزار تومان تعیین شده و به فروش می رسد.

همچنین طلافروشی ها امروز سه شنبه هفدهم اسفند ۱۴۰۰ قیمت فروش طلا ۲۴ عیار را یک میلیون و ۶۱۰ هزار تومان اعلام کردند.

قیمت طلا امروز ۱۷ اسفند ۱۴۰۰

قیمت هر مثقال طلا بر اساس ارزش گذاری در بازار جهانی ۵ میلیون و ۲۳۵ هزار تومان تعیین شده است.

گفتنی است، طلافروشی ها در بازار امروز هر گرم طلای دست دوم را به قیمت یک میلیون و ۱۹۵ هزار تومان خریداری می کنند.

قیمت طلای ۱۸ عیار امروز سه شنبه ۱۴۰۰/۱۲/۱۷

امروز سه شنبه هفدهم اسفند ۱۴۰۰ قیمت اونس طلا در بازار جهانی ۱۹۷۹ دلار ارزش گذاری شده است.

لیست قیمت طلا امروز ۱۷ اسفند ۱۴۰۰ به شرح زیر است:

گرم طلای ۱۸ عیار: ۱۲۱۰۰۰۰ تومان

گرم طلای ۲۴ عیار: ۱۶۱۰۰۰۰ تومان

مثقال طلا: ۵۲۳۵۰۰۰ تومان

اونس طلا: ۱۹۷۹ دلار

نگاه بازار سکه به قیمت دلار

برخی از معامله گران بازار سکه معتقدند در صورتی که نرخ دلار امروز هم به روند افزایشی روز گذشته ادامه دهد بازار سکه هم با نیروی محرکه دلار می تواند به سرعت افزایشی خود بیفزاید و شانس این را خواهد داشت که با قدرت به سوی سطح ۱۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان حرکت کند.

دیشب فلز گران بهای داخلی حتی تا محدوده ۱۲ میلیون و ۹۰ هزار تومانی نیز پیش روی کرد و همین موضوع احتمال رشد فلز گران بهای داخلی در ابتدای روز جاری را برجسته می کند. 

خرید سکه به صرفه است؟

ارزش ذاتی فلز گران بهای داخلی به بالای خط ۱۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیده است و حباب منفی سکه به بیش از ۱۰۰ هزار تومان رسیده است. چنین موضوعی خرید سکه را از لحاظ بنیادی به صرفه جلوه می دهد، هر چند که هراس از افت یکباره دلار بر شانه های سکه بازان سنگینی می کند. 

اما در معاملات پشت خطی شب گذشته  معامله گران قیمت سکه را برای امروز 17  اسفند 1400 چگونه پیش بینی کرده اند؟

رشد قیمت سکه در معاملات پشت خطی

قیمت سکه در  معاملات پشت خطی شب گذشته  با 12  میلیون و 90  هزار تومان معامله شد.این قیمت نسبت به معاملات پشت خطی یکشنبه شب  145 هزار تومان بالا رفته بود. در معاملات پشت خطی یکشنبه شب قیمت سکه بر روی 11  میلیون و 945 هزار تومان قرار داشت.

 روز گذشته و با ادامه جنگ اوکراین و گسترش تحریم ها علیه روسیه طلا برای اولین بار پس از ماه آگوست سال 2020 میلادی توانست برای مقطعی از مرز 2 هزار دلاری عبور کند.

افزایش قیمت پالادیوم

یکی از مهم ترین اخبار روز دوشنبه آغاز دور سوم مذاکرات میان مقامات روسیه و اوکراین در بلاروس بود. این موضوع البته تا حدودی سبب شد تا فلزاتی مانند پالادیوم که رشد شدید قیمتی داشتند، یک روز این روند را متوقف کنند. قیمت پالادیوم در آخرین لحظات روز دوشنبه در مرز 3 هزار دلاری بود و هفته گذشته افزایش قیمت شدید 27 درصدی را به ثبت رسانده بود.

گسترش روزافزون تحریم های کشورهای غربی علیه روسیه و این موضوع که روسیه 40 درصد از تولید پالادیوم جهان را داراست سبب نگرانی شدید درباره عرضه این فلز پر اهمیت در صنعت خودروسازی شده است.

در حقیقت این موضوع که مقامات در کشور پس از اظهارنظرهای شدید هفته گذشته و وضعیت وخیم اوکراین مجددا به گفتگو نشسته اند، سبب شده است تا معامله گران با ایجاد یک وقفه به حفظ سودهی به دست آمده در هفته اخیر بپردازند.

روزهای خوب طلا

طلا نیز که روزهای خوبی را پشت سر می گذارد، توانست مجددا برای لحظاتی وارد هزاره سوم قیمتی خود شود و در آخرین ساعات معاملات روز دوشنبه در یک قدمی این مرز یعنی در سطح 1995 دلار در حال نوسان بود. تحلیل گران در حال حاضر بر این باورند که اگر جنگ در اوکراین با شدت ادامه داشته باشد، طلا به زودی می تواند رکورد تاریخی خود را بشکند.

وضعیت بد وال استریت

رکورد 2073 دلاری که در اوج پاندمی کرونا زده شد و طلا اکنون فاصله 80 دلاری با آن دارد.  با توجه به اینکه بازارهای سهام از جمله وال استریت به خاطر ریسک بالا در وضعیت نامطلوبی هستند این موضوع هم یکی دیگر از کانال های تقویت طلا برای رکوردشکنی به حساب می آید.

نظرسنجی ها از تحلیل گران بازار نشان می داد، تمام این کارشناسان در کوتاه مدت بر صعودی بودن قیمت طلا تاکید داشته اند.

 شوک جدید به بازار سکه 

روز گذشته یک خبر سیاسی  باعث شد که انتظارات افزایشی در بازار سکه تقویت شود .آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در پی درخواست روسیه مبنی بر دریافت تضمین کتبی درخصوص حفظ حقوق این کشور در همکاری‌ها و روابط اقتصادی با ایران عنوان کرد که تحریم‌های اعمالی علیه مسکو ارتباطی با توافق هسته‌ای با ایران ندارد.

از نظر برخی از تحلیگران بازار سکه  این خبر می تواند بر روند مذاکرات تاثیر بگذارد و نرخ دلار به بالای 26 هزار تومان برگردد و  همین امر باعث برگشت خریدارن به بازار سکه شود. 

از طرفی هم در زمان نوشتن این گزارش قیمت اونس توانست به مرز 2 هزار دلار برسد که این امر می تواند  امروز  به عنوان یک شوک در بازار سکه  در ایران عمل کند . 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۶ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: