زمان دقیق واریز سود سهام عدالت مشخص شد. سود سهام عدالت سال آینده چقدر می شود. افزایش سود سهام عدالت در سال آینده. آیا در تاریخ تعیین شده سود سهام عدالت واریز خواهد شد؟ مشمولان سود سهام عدالت چه کسانی هستند؟

پیمان حدادی، مشاور و دستیار ویژه ریاست سازمان بورس در سهام عدالت ضمن اشاره به پرداخت سود سهام عدالت در دو قسط به دارندگان این سهام، در خصوص جزئیات پرداخت سود گفت: مبلغ دقیق سود سهام عدالت به دلیل اینکه هنوز مجمع سه تا از سهامی که در سهام عدالت وجود دارد برگزار نشده، مشخص نیست و یکی از دلایل اینکه قرار شده است علی الحساب و در دو قسط این سود پرداخت شود همین مسئله است. ولی در شرایط فعلی می توان گفت که تا آخر آذرماه سال جاری مبلغ دقیق این سود پس از برگزاری مجامع مشخص می‌شود و تا آخر پاییز به طور قطعی سود سهام عدالت پرداخت می‌شود.

وی افزود: پرداخت قسط دوم سود دارندگان سهام عدالت به تامین نقدینگی شرکت های سرمایه‌پذیر بستگی دارد و بنابراین می‌توان گفت که قسط دوم، اواخر اسفند ماه یا اوایل فروردین سال بعد پرداخت می‌شود، یعنی این امکان وجود دارد که پرداخت قسط دوم به اوایل سال بعد موکول شود.

مشاور رئیس سازمان بورس در پاسخ به سوال در خصوص آخرین وضعیت آزادسازی و فروش سهام عدالت، گفت: نکته‌ای که لازم است به آن اشاره کنم، فلسفه اصلی سهام عدالت، نگهداری این سهام است و قصد از واگذاری سهام عدالت این نبوده که این سهام در اختیار مردم قرار گیرد و مردم آن را بفروشند چرا که اگر چنین قصدی وجود داشت مانند طرح یارانه‌های معیشتی از ابتدا پول آن را به مردم پرداخت می‌شد.

بنابراین باید به این نکته توجه شود که فلسفه اصلی سهام عدالت این بوده که مردم به صورت بلند مدت این سهام را نگهداری کنند و از عواید آن که همان سود سالانه آن است و هر سال از سال قبل بیشتر می‌شود (امسال هم حداقل دو برابر سال قبل است)، بهره ببرند. اما اینکه اختیار فروش این سهام مجددا کی آزاد می شود و در اختیار دارندگان آن قرار می‌گیرد بستگی به مصوبات شورای عالی بورس در این خصوص دارد که هنوز چنین تصمیمی اتخاذ نشده است.

حدادی در ادامه گفت: طبیعی است که اگر اختیار فروش سهام عدالت مجددا آزاد شود به هرحال بر شرایط بازار سرمایه تاثیرگذار است اما علت اصلی آنکه هنوز این اجازه از سوی شورای عالی بورس صادر نشده است، تاثیر گذاری آن بر شرایط بازار سرمایه نیست، چرا که زمانی که مجوز فروش سهام عدالت مجددا صادر شود حتما شرایطی که سابقا شاهد آن بودیم مبنی بر فروش ۳۰ درصدی یا ۶۰ درصدی دارندگان این سهام، اصلاح خواهد شد و قطعا مشابه تصمیمی که در سال ۹۹ گرفته شد و سیل عظیمی از فروشندگان سهام عدالت را به سوی بازار سرمایه روانه کرد و یکی از دلایل ریزش بازار سرمایه شد، به آن صورت تکرار نخواهد شد. گفتنی است اگر قصد بر باز شدن فروش سهام عدالت شود حتما شرایط جدیدی اعلام می‌شود تا هم شرایط را برای نگهدارندگان سهام عدالت تسهیل کند و هم به لطمه ای به بازار سرمایه وارد نکند.

محسن انصاری مهیاری مدیریت نظارت بر ناشران سازمان بورس گفت: ۹۴ درصد از سود سهام عدالت وصول شده که این رقم تا آخر هفته به ۹۹ درصد می رسد و تا هفته آینده سود سهام عدالت به حساب ۴۹ میلیون سهامدار واریز می‌شود.

زمان واریز سود سهام عدالت مشخص شد/ واریز سود تا پایان هفته

به گفته مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس، سود سهام عدالت شرکت مخابرات به مبلغ ۳۴۷ میلیارد تومان و سیمان دشتستان به میزان ۴۷ میلیارد تومان بوده که تاکنون پرداخت نشده است. دو شرکت پالایشگاه نفت بندرعباس و پالایشگاه نفت تبریز نیز تاکنون تمام سود خود را واریز نکرده‌اند.

پرونده تخلف مدیران سابق شرکت مخابرات به مراجع قضایی ارجاع شده و اگر تا پایان هفته مخابرات اقدام به واریز سود نکند، پرونده تخلف مدیران جدید هم به مراجع قضایی ارسال خواهد شد.

پیش از این محسن خدابخش مدیر نظارت بر بورس ها و ناشران گفته بود: از ۷ شرکتی که اعلام شد سود سهام عدالت را واریز نکرده اند، فقط دو شرکت مخابرات و سیمان دشتستان هیچ سودی واریز نکرده اند که با آن  ها برخورد می شود. طی همین هفته سایر شرکت ها که بخشی از سود خود را واریز کرده بودند، تمامی سود را نیز پرداخت خواهند کرد و  تا اواخر همین هفته سود‌ سهامداران عدالت واریز می شود.

مقرر شده به دارندگان سهام عدالت ۵۳۰هزار تومانی، ۵۵۰هزار تومان و به دارندگان سهام عدالت یک میلیونی، حدود یک‌میلیون تومان سود پرداخت شود.

مجید عشقی رئیس سازمان بورس گفت: عمده سود شرکت‌های سرمایه‌پذیر عدالت دریافت شده است البته سود شرکت مخابرات که هنوز پرداخت نکرده است در مجموع عدد زیادی نیست و تلاش می‌کنیم سود شرکت‌های سرمایه‌پذیر را به موقع دریافت کنیم اما این سودها از ۲۱ اسفند در حساب سهامداران عدالت واریز می‌شود.

وی در مورد حذف دامنه نوسان نمادهای بورسی گفت: تلاش می‌کنیم دامنه نوسان به تدریج بازتر شود همچنین از ۱۵ فروردین سال آینده مجوزهایی صادر می‌شود که مظنه قیمت برای سرمایه‌گذاران منتشر شود.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در مورد سامانه پس از معاملات گفت: با راه‌اندازی بزرگ‌ترین مرکز داده در بورس تهران ظرفیت این مرکز ارتقا خواهد یافت البته هیچکس نمی‌تواند ۱۰۰ درصد قول دهد که هیچ مشکلی نخواهد بود اما مشکلات کمتر خواهد شد.

عشقی در مورد نرخ دلار و تأثیر بر بازار سرمایه گفت: سیاست‌های نرخ ارز بر عهده بانک مرکزی است اما ثبات به بازار ارز برگشته و نرخ دلار در دو سه ماه گذشته در یک روند باثبات قرار گرفته است.

وی در مورد اینکه چه میزان از سود سهام مردم در حساب‌های شرکت‌ها رسوب کرده است؟ گفت: برآوردی از سودهای رسوب شده مردم فعلاً ندارم اما خوشبختانه در جریان لایحه بودجه ۱۴۰۱ مصوبه‌ای گذرانده شد که شرکت‌های سرمایه‌پذیر از سال آینده سودهای مردم را از طریق سجام واریز کنند و زیرساخت‌های لازم در شرکت سپرده‌گذاری مرکزی فراهم شده است.

وی گفت: در فاز اول سودهای جدید به حساب سرمایه‌گذاران واریز می‌شود و در فازهای بعدی تلاش می‌کنیم سودهای سهام در سال‌های گذشته را جمع‌آوری و از طریق سجام به حساب مردم واریز کنیم البته لازمه آن این است که همه سهامداران در سامانه سجام ثبت‌نام کنند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار همچنین در مورد اینکه شرکت مخابرات در سال گذشته هم سود سهام عدالت را پرداخت نکرده است گفت: در این زمینه شکایتی از شرکت مخابرات در مراجع قضائی انجام شده است که این شکایت در جریان قرار دارد و تا به نتیجه رسیدن طول می‌کشد اما شکایت پیگیری می‌شود.

عشقی در مورد سود سهام پالایش یکم گفت: سازمان بورس در مورد قیمت سهام اظهارنظر نمی‌کند و ما مسئول فراهم کردن زیرساخت برای معاملات و نظارت هستیم ولی شواهد نشان می‌دهد قیمت‌های کنونی در آینده اصلاح می‌شود همچنین یکسری تصمیم‌ها در مورد صندوق‌ها و مدیریت صندوق‌ها در سطح دولت انجام می‌شود که هنوز قطعی نشده اما پیگیری می‌کنیم که اجرا شود.

وی اضافه کرد: با تغییرات در اساسنامه صندوق‌ها تلاش می‌کنیم ارزش صندوق‌ها به NAV یا ارزش روز سهام نزدیک شود.

وی همچنین در مورد سامانه معاملات بومی بورس گفت: این سامانه در حال آزمون است اما چون سامانه معاملات بسیار حیاتی است نمی‌توان روی آن ریسک انجام داد اما به تدریج زیر بار قرار می‌گیرد ولی زمان مشخصی نمی‌توان برای آن ارائه کرد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱۳ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: