زمان دقیق واریز سود سهام عدالت مشخص شد. سود سهام عدالت سال آینده چقدر می شود. افزایش سود سهام عدالت در سال آینده. آیا در تاریخ تعیین شده سود سهام عدالت واریز خواهد شد؟ مشمولان سود سهام عدالت چه کسانی هستند؟

حسن خدابخش در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در مورد اینکه تاکنون چه تعداد از شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت سود خود را‌‌‌‌‌‌‌‌ واریز نکرده‌اند؟ اظهار داشت:‌ اغلب شرکت‌ها سود خود را‌‌‌‌‌‌‌‌ به شرکت سپرده‌گذاری واریز کرده‌اند و هنوز دو شرکت مخابرات و سیمان دشستان سود خود را‌‌‌‌‌‌‌‌ نداده‌اند.

معاون نظارت سازمان بورس اظهار داشت: از 29 هزار و 500 میلیارد تومان مجموع سود حاصل شده سهام عدالت در پی عملکرد سال 99 تاکنون 29 هزار میلیارد تومان سود شرکت‌ها وصول شده و از روز شنبه به حساب ذی‌نفعان سهام عدالت واریز می‌شود.

خدابخش در مورد اینکه برای بدعهدی مخابرات در عدم واریز سود سال گذشته و امسال چه کرده‌اید؟ گفت: در این زمینه شکایتی علیه شرکت مخابرات از طرف سازمان بورس انجام شده است که باید در مراجع قانونی نسبت به عدم واریز سود سهامداران عدالت پاسخگو باشد.

وی تأکید کرد: بیش از 97 درصد سود سهام عدالت دریافت شده و به زودی بین 49 میلیون سهامدار عدالت توزیع می‌شود.

همچنین، مجید عشقی، رئیس سازمان بورس هم در این‌باره گفته است: سود سهام عدالت حق‌الناس است و باید از سوی شرکت‌های سرمایه‌پذیر واریز شود، ما در صدد هستیم سود حاصل شده سهام عدالت را‌‌‌‌‌‌‌‌ از شرکت‌ها وصول و در روزهای شنبه یا یکشنبه هفته آینده به حساب ذی‌نفعان واریز کنیم.

در پایان معاملات امروز بازار سهام، ارزش سهام عدالت در مقایسه با روز گذشته، ۱.۶ درصد افزایش یافت و ارزش سبد ۵۳۲ هزار تومانی، یک میلیون تومانی و ۴۹۲ هزار تومانی سهام عدالت به ترتیب به ۱۲ میلیون و ۷۴۹ هزار تومان، ۲۴ میلیون و ۱۶ هزار تومان و ۱۱ میلیون و ۸۱۶ هزار تومان رسید.

زمان واریز سود سهام عدالت مشخص شد/ واریز سود تا پایان هفته

به گفته مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس، سود سهام عدالت شرکت مخابرات به مبلغ ۳۴۷ میلیارد تومان و سیمان دشتستان به میزان ۴۷ میلیارد تومان بوده که تاکنون پرداخت نشده است. دو شرکت پالایشگاه نفت بندرعباس و پالایشگاه نفت تبریز نیز تاکنون تمام سود خود را واریز نکرده‌اند.

پرونده تخلف مدیران سابق شرکت مخابرات به مراجع قضایی ارجاع شده و اگر تا پایان هفته مخابرات اقدام به واریز سود نکند، پرونده تخلف مدیران جدید هم به مراجع قضایی ارسال خواهد شد.

پیش از این محسن خدابخش مدیر نظارت بر بورس ها و ناشران گفته بود: از ۷ شرکتی که اعلام شد سود سهام عدالت را واریز نکرده اند، فقط دو شرکت مخابرات و سیمان دشتستان هیچ سودی واریز نکرده اند که با آن  ها برخورد می شود. طی همین هفته سایر شرکت ها که بخشی از سود خود را واریز کرده بودند، تمامی سود را نیز پرداخت خواهند کرد و  تا اواخر همین هفته سود‌ سهامداران عدالت واریز می شود.

مقرر شده به دارندگان سهام عدالت ۵۳۰هزار تومانی، ۵۵۰هزار تومان و به دارندگان سهام عدالت یک میلیونی، حدود یک‌میلیون تومان سود پرداخت شود.

مجید عشقی رئیس سازمان بورس گفت: عمده سود شرکت‌های سرمایه‌پذیر عدالت دریافت شده است البته سود شرکت مخابرات که هنوز پرداخت نکرده است در مجموع عدد زیادی نیست و تلاش می‌کنیم سود شرکت‌های سرمایه‌پذیر را به موقع دریافت کنیم اما این سودها از ۲۱ اسفند در حساب سهامداران عدالت واریز می‌شود.

وی در مورد حذف دامنه نوسان نمادهای بورسی گفت: تلاش می‌کنیم دامنه نوسان به تدریج بازتر شود همچنین از ۱۵ فروردین سال آینده مجوزهایی صادر می‌شود که مظنه قیمت برای سرمایه‌گذاران منتشر شود.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در مورد سامانه پس از معاملات گفت: با راه‌اندازی بزرگ‌ترین مرکز داده در بورس تهران ظرفیت این مرکز ارتقا خواهد یافت البته هیچکس نمی‌تواند ۱۰۰ درصد قول دهد که هیچ مشکلی نخواهد بود اما مشکلات کمتر خواهد شد.

عشقی در مورد نرخ دلار و تأثیر بر بازار سرمایه گفت: سیاست‌های نرخ ارز بر عهده بانک مرکزی است اما ثبات به بازار ارز برگشته و نرخ دلار در دو سه ماه گذشته در یک روند باثبات قرار گرفته است.

وی در مورد اینکه چه میزان از سود سهام مردم در حساب‌های شرکت‌ها رسوب کرده است؟ گفت: برآوردی از سودهای رسوب شده مردم فعلاً ندارم اما خوشبختانه در جریان لایحه بودجه ۱۴۰۱ مصوبه‌ای گذرانده شد که شرکت‌های سرمایه‌پذیر از سال آینده سودهای مردم را از طریق سجام واریز کنند و زیرساخت‌های لازم در شرکت سپرده‌گذاری مرکزی فراهم شده است.

وی گفت: در فاز اول سودهای جدید به حساب سرمایه‌گذاران واریز می‌شود و در فازهای بعدی تلاش می‌کنیم سودهای سهام در سال‌های گذشته را جمع‌آوری و از طریق سجام به حساب مردم واریز کنیم البته لازمه آن این است که همه سهامداران در سامانه سجام ثبت‌نام کنند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار همچنین در مورد اینکه شرکت مخابرات در سال گذشته هم سود سهام عدالت را پرداخت نکرده است گفت: در این زمینه شکایتی از شرکت مخابرات در مراجع قضائی انجام شده است که این شکایت در جریان قرار دارد و تا به نتیجه رسیدن طول می‌کشد اما شکایت پیگیری می‌شود.

عشقی در مورد سود سهام پالایش یکم گفت: سازمان بورس در مورد قیمت سهام اظهارنظر نمی‌کند و ما مسئول فراهم کردن زیرساخت برای معاملات و نظارت هستیم ولی شواهد نشان می‌دهد قیمت‌های کنونی در آینده اصلاح می‌شود همچنین یکسری تصمیم‌ها در مورد صندوق‌ها و مدیریت صندوق‌ها در سطح دولت انجام می‌شود که هنوز قطعی نشده اما پیگیری می‌کنیم که اجرا شود.

وی اضافه کرد: با تغییرات در اساسنامه صندوق‌ها تلاش می‌کنیم ارزش صندوق‌ها به NAV یا ارزش روز سهام نزدیک شود.

وی همچنین در مورد سامانه معاملات بومی بورس گفت: این سامانه در حال آزمون است اما چون سامانه معاملات بسیار حیاتی است نمی‌توان روی آن ریسک انجام داد اما به تدریج زیر بار قرار می‌گیرد ولی زمان مشخصی نمی‌توان برای آن ارائه کرد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۷ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: