نرخ دلار تهران که به نظر می‌آمد با نزدیک شدن به بهار کمتر شود،  طی دو روز گذشته مثل هوای پایتخت، همه را غافلگیر کرد. نهصد تومان افزایش در دو روز متوالی و رسیدن نرخ به میانه کانال 26 هزار تومان در پایان معاملات سه‌شنبه، معامله‌گران را غافل گیر کرد.

دلار هرات سطح قیمتی مهم را می شکند؟

بنا به گزارش اکوایران، نرخ دلار در بازار مرزی هرات هم تا 25 هزار و 550 تومان بالا آمد و روی این سطح مقاومتی مهم بازی می‌کند. برای بسیاری از معامله‌گران این مقاومت معنادار بود، چرا که همان سطحی بوده که دلار تهران نتوانسته آن را آن را از دست بدهد، اما حالا اگر دلار هرات قادر به شکست این سطح به سمت بالا شود، حداقل برای گروهی از معامله‌گران به معنی توقف روند نزولی است.

هشدار معامله گران حرفه ای درباره خبرهای برجامی

عده‌ای از معامله‌گران حرفه‌ای‌تر بازار توصیه می‌کردند اگر نرخ‌ها صعودی هم شود، نباید فکر کنیم که به حیاط خلوت بازار رفتیم، چون تا زمانی‌که بحث مذاکره وجود داشته باشد باید نسبت به اخبار برجامی هوشیار باشیم.

نهنگ های بازار هشیار شدند

این هشیاری در نهنگ‌های بازار نیز دیده می‌شود. درهم مثل دلار بی‌پروا حرکت نکرد و حباب دلاری درهم 7120 تومانی، منفی 200 تومان بود. نرخ تتر همانند درهم پایین‌تر از دلار نقدی تهران معامله شد.

با وجود حرکت تند دلار در دو روز گذشته، بازارساز خیلی با احتیاط حرکت می‌کند. نرخ دلار در بازار نیما کاهشی بود و در بازار متشکل نیز فقط 120 تومان بیشتر شد.

اخباری که بازار ارز را هدایت می کنند

اما چه اخباری بازار را هدایت می کنند؟ همچنان برخی از معامله‌گران بر این باور بودند که بازار ارز در معاملات سه‌شنبه تحت تاثیر بستن معاملات فردایی و تسویه پایان سال قرار گرفته بود. البته انباشت اخبار منفی هم توانسته بود به رنگ سبز دلار کمک کند.

شوک روسیه به توافق همچنان معامله‌گران را نسبت به احیای برجام مردد کند. نورنیوز، رسانه وابسته به دبیرخانه شورای امنیت ملی نیز در تحلیلی این پرسش را مطرح کرده که، علت کندی مذاکرات موانع آمریکا است یا مطالبه روسیه؟.

علاوه بر این‌ها خبر دیگری که توانست انتظارات در بازار ارز را کارگردانی کند، خبر بازگشت کامل هیات ایرانی از وین بوده؛ خبری که در واقع یک شایعه بود؛ چرا که محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره کننده خبر العربیه را تکذیب کرد. ضمن اینکه طبق توییت یک خبرنگار وال استریت ژورنال، مذاکره‌کننده ارشد ایرانی، باقری کنی نیز فردا به وین برمی‌گردد که با این خبر، نرخ دلار پس از اتمام بازار و در پشت خطی تا 26 هزار و 200 تومان عقب نشست.

 در صرافی‌‌ها قیمت خرید دلار 24390 تومان و فروش آن 24675 تومان اعلام شد. قیمت خرید و فروش یورو نیز به ترتیب 27234 و 27593 تومان است.

قیمت روز دلار صرافی ملی

بر اساس اطلاعات به‌روزرسانی شده در سایت صرافی ملی، قیمت دلار برای خرید 24285 تومان و قیمت دلار برای فروش 24529 تومان است.

قیمت روز یورو صرافی ملی

همچنین قیمت یورو برای خرید 26811 تومان و قیمت یورو برای فروش 27080 تومان است.

همچنین یورو در صرافی‌های رسمی با بیش از ۲۵۰تومان کاهش، در قیمت ۲۶هزار و ۸۳۹تومان برای خرید و ۲۷هزار و ۱۷۴تومان برای فروش قیمت زده است. روز دوشنبه یورو در صرافی‌ها با قیمت ۲۷هزارتومان برای خرید و ۲۷هزار و ۳۲۸تومان برای فروش معامله می‌شد.

صرافی ملی هم دلار را با اندکی کاهش نسبت به روز گذشته، ۲۴هزار و ۴۱۴تومان برای فروش و ۲۴هزار و ۱۷۱تومان برای خرید قیمت زده است. این درحالیست که دلار روز گذشته در صرافی ملی با قیمت ۲۴هزار و ۱۸۴تومان برای خرید و ۲۴هزار و ۴۲۷تومان برای فروش اعلام شده بود.

یورو نیز در تابلوی صرافی ملی با قیمت ۲۶هزار و ۹۸۸تومان برای فروش و ۲۶هزار و ۷۱۹تومان برای خرید نمایان شده است که حدود ۱۰۰تومان افزایش را نسبت به روز گذشته نشان می‌دهد. روز دوشنبه یورو در صرافی ملی با قیمت ۲۷هزار و ۶۶تومان برای خرید و ۲۷هزار و ۳۳۸تومان برای فروش معامله می‌شد.

بازار ارز این روزها لحظات حساسی را سپری می‌کند. درحالی که همه انتظار به پایان رسیدن مذاکرات و اعلام رسمی توافق را می‌کشند، اما اخبار ضدونقیضی از وین مخابره می‌شود. گفته شده روسیه بر شرط خود مبنی بر ادامه تجارت با ایران حتی در صورت تحریم شدن به دلیل جنگ با اوکراین برای صورت گرفتن توافق پافشاری می‌کند و از طرف دیگر علی باقری کنی، مذاکره‌کننده ارشد ایران به تهران بازگشته است. این عوامل و طولانی شدن انتظار برای حصول توافق باعث شده بازار اندکی افزایش قیمت را تجربه کند. حال باید دید طی روزهای آینده ورق برخواهد گشت و شاهد ریزش دوباره قیمت‌ها خواهیم بود؟

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۲ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: