سود سهام عدالت در یک هفته اخیر با کاهش شدید رو به رو بوده است. سود سهام عدالت نسبت به هفته های گذشته 3 درصد کاهش یافته است.کاهش قیمت سود سهام عدالت حدودا 351 تومان بوده است. در حالی که سود سهام عدالت مدتی پیش به 11 میلیون نیز رسیده بود. سود سهام عدالت شنبه 21 اسفند ماه واریز شد.

مجید عشقی در مراسم تقدیر از ناشران برتر گفت: سازمان بورس اقداماتی را برای کسانی که عدم افشای اطلاعات دارند یا افشای اطلاعات آنها به موقع نیست، انجام داده است؛ در این میان برخی از ناشران وجود دارند که همکاری خوبی در خصوص رعایت حقوق سهامداران داشته‌اند و عملکرد خوبی از خود نشان داده‌اند.

رئیس سازمان بورس و اواراق بهادار افزود: به صورت مستمر در چند سال گذشته با وضعیت خوبی از لحاظ افشای اطلاعات روبرو بودیم و تأخیر افشای اطلاعات از ١٠ روز به کمتر از یک روز رسیده است.

وی گفت: پرداخت سود در بازار سرمایه با توجه به افزایش تعداد ناشران و نیز سرمایه گذاران با معضل همراه شده است.

٢٨٢ شرکت از طریق سجام سود خود را پرداخت کردند

عشقی تاکید کرد: شرکت‌هایی که در دو سال گذشته در بازار عرضه شدند، دارای سهامداران میلیونی هستند، در حالی که در گذشته تعداد سهامداران شرکت‌ها ١٠ هزار نفر بود. زمانی که پرداخت سود برای شرکت‌های دارای چند میلیون سهامدار مشکل است.

رئیس سازمان بورس ادامه داد: با تلاش مسؤولان شرکت سپرده گذاری مرکزی برای راه اندازی برخی از سامانه‌ها که در سال گذشته انجام شد، بالغ بر ٢٨٢ شرکت از طریق سجام سود خود را پرداخت کردند.

سود سهام عدالت ۴۳ میلیون نفر پرداخت شد

وی با بیان اینکه روز شنبه سود سهام عدالت ٤٤ میلیون نفر به صورت کامل از طریق ٢٢ بانک پرداخت شد، ادامه داد: سود سهام عدالت ۴۳ میلیون نفر برای امسال بود و عملیات پرداخت سود به اتمام رسید.

عشقی با اشاره به اینکه برای سال آینده ناشران سود را از طریق سامانه سجام پرداخت می‌کنند، گفت: سامانه‌ای که در نظر گرفته شده به نحوی است که شرکت‌ها وجوه را در اختیار سپرده گذاری برای مدت زیادی قرار نمی‌دهند، فایل‌ها که آماده شد وجوه دریافت و بلافاصله پرداخت می‌شود. نهایت توقف پول در سپرده گذاری یک یا ٢ روز است، وجوه بیشتر باقی نمی‌ماند و سود به حساب سهامداران واریز می‌شود.

رئیس سازمان بورس ادامه داد: در تلاش هستیم با تلاش شرکت‌ها، بهبود وضعیت کلی اقتصاد و رفع موانعی که وجود دارد، شاهد افزایش تولید و فروش مستمر همه شرکت‌ها باشیم و امیدواریم در سال آینده این اتفاق برای همه شرکت‌ها رخ دهد.

وظایف سازمان بورس حفاظت از حقوق سهامداران است

وی به راه اندازی میز صنعت در سازمان بورس اشاره کرد و گفت: برگزاری جلسات را از سال ۱۴۰۱ فعال‌تر می‌کنیم و صنایع را به صورت انفرادی بررسی و مشکلات کلان هر صنعت را احصا و پیگیری می‌کنیم، مشکلات صنایع را در سطح کلان دولت، مجلس و مراجع تصمیم گیر مطرح کنیم.

عشقی ادامه داد: به دنبال این هستیم تا این اقدامات باعث شود که در وهله نخست شاخص‌های عملکردی شرکت‌ها بهبود یابد و در نهایت حقوق سهامداران را بتوانیم حفظ کنیم.

رئیس سازمان بورس گفت: دارایی‌هایی که در شرکت‌ها وجود دارد، متعلق به سهامداران خرد و عمده است و یکی از وظایف سازمان بورس براساس قانون بازار اوراق بهادار حفاظت از حقوق سهامداران است و به دنبال این هستیم تا از طریق این اقدامات در سال ۱۴۰۱ فعال‌تر کنیم

به گفته عشقی همچنان در برخی از صنایع، قیمت گذاری دستوری وجود دارد که امیدواریم با کمک ناشرین و سهامداران این معضل که سال‌های متمادی گریبانگیر صنعت بوده، را حل و فصل کنیم که تا حد امکان این مشکل رفع شوند. امید است سال آینده، سال پر بار و پر سود برای شرکت‌ها و سهامداران باشد.

وی اظهار کرد: سازمان بورس، شرکت سپرده‌گذاری را مکلف کرده است تا مساله مربوط به وراث و تعیین تکلیف آن‌ها را از طریق متولیان انحصار وراثت ساماندهی کند و هر چه سریع‌تر آن را به نتیجه برساند.

خدابخش خاطرنشان کرد: متاسفانه اتفاق رخ داده این بود که از زمان واگذاری سهام عدالت و نیز اختصاص آن به مشمولان این سهام حدود سه میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از دارندگان سهام عدالت فوت کرده‌اند.

نایب رییس هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد: همچنین با پیگیری‌های انجام شده مشخص شد که برخی از وراث همان دارندگان سهام عدالت هم فوت کرده‌اند؛ بنابراین مسایل موجود بر سر راه این اقدام بسیار پیچیده است و مشکل فقط مربوط به بعد از ورود سهام عدالت در بازار سرمایه نیست

وی ادامه داد: با توجه به وجود چنین مسایلی، این اقدام نیازمند تعامل و همکاری متولیان مربوط به انحصار وراثت است.

خدابخش تاکید کرد: شرکت سپرده‌گذاری مرکزی باید در سال ۱۴۰۱ مسایل مربوط به وراث سهام عدالت را ساماندهی کند و در نهایت مالکین آن سهام مشخص شوند.

نایب رییس هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: به‌طور حتم مساله مربوط به وراث سهام عدالت در سال ۱۴۰۱ تعیین تکلیف خواهد شد.