افزایش قیمت طلا در بازار.تاثیر مستقیم جنگ اوکراین و روسیه بر روی قیمت طلا. آیا این افزایش قیمت طلا ادامه خواهد داشت؟ قیمت طلا در هفته گذشته به بالاترین میزان خود در پنج ماه اخیر رسیده بود. کارشناسان میگویند این روند صعودی قیمت طلا تا اوایل تابستان ادامه خواهد داشت.

قیمت طلا امروز 16 فروردین 1401

همزمان با افزایش قیمت اونس در بازار جهانی، قیمت طلا و سکه در بازار ایران افزایش یافت.

 

قیمت طلا

قیمت طلا 18 عیار امروز

قیمت هر مثقال طلا امروز با افزایش ۱۵ هزار تومانی به ۵ میلیون و ۴۳۰ هزار تومان رسیده است و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز یک میلیون و ۲۵۳ هزار تومان قیمت خورده است.

در بازار فلزات گرانبها، هر قطعه سکه امامی با افزایش ۵۰ هزار تومانی به ۱۲ میلیون و ۵۹۷ هزار تومان رسیده است.  در صرافی‌‌ها قیمت خرید دلار ۲۵۱۱۸ تومان و فروش آن ۲۵۴۳۱ تومان اعلام شد. قیمت خرید و فروش یورو نیز به ترتیب ۲۸۳۲۶ و ۲۸۶۵۷ تومان است.

قیمت روز دلار صرافی ملی

بر اساس اطلاعات به‌روزرسانی شده در سایت صرافی ملی، قیمت دلار برای خرید ۲۵۰۵۰ تومان و قیمت دلار برای فروش ۲۵۳۰۲ تومان است.

قیمت روز یورو صرافی ملی

همچنین قیمت یورو برای خرید ۲۸۲۵۸ تومان و قیمت یورو برای فروش ۲۸۵۴۲ تومان است

سکه امامی امروز با افزایش ۰.۶۷ درصدی، از ۱۲,۵۲۰,۰۰۰ (دوازده میلیون و پانصد و بیست هزار) تومان به ۱۲,۶۰۵,۰۰۰ (دوازده میلیون و ششصد و پنج هزار) تومان رسید.

قیمت سکه

در حالی که پس از انتشار گزارشی قوی از بازار کار آمریکا ارزش دلار و سوددهی اوراق خزانه داری آمریکا افزایش داشته است قیمت طلا روز دوشنبه شاهد کاهش بود، اما تشدید بحران اوکراین سبب شد تا از میزان افت قیمت ها کاسته شود.

قیمت هر اونس طلا امروز با 0.31 درصد کاهش به 1919 دلار و 73 سنت رسید. قیمت طلا در معاملات آتی امروز برای تحویل در ماه ژوئن هم با 0.07 درصد کاهش به 1922 دلار و 40 سنت رسید.

در حالی که احتمال افزایش مجدد نرخ بهره در آمریکا سوددهی اوراق قرضه خزانه داری این کشور را بیشتر کرده است، دلار نیز این هفته را با افزایش شروع کرده است.

تقویت دلار موجب کاهش جذابیت طلا برای خریدارانی می شود که از ارزهای دیگر استفاده می کنند. در عین حال افزایش نرخ بهره نیز هزینه فرصت سرمایه گذاری در بازار طلا را بالا می برد.

آمارهای منتشر شده در روز جمعه نشان داد که نرخ بیکاری در آمریکا طی ماه گذشته میلادی به پایین ترین رقم 2 سال گذشته یعنی 3.6 درصد رسیده و این می تواند فدرال رزرو را تشویق به افزایش قابل توجه نرخ بهره نماید.

در همین حال و پس از آنکه مقام های اوکراینی و اروپایی نیروهای روسی را به ارتکاب جرائم جنگی علیه غیرنظامیان متهم کرده اند، وزیر دفاع آلمان دیروز اعلام کرد اتحادیه اروپا باید ممنوعیت واردات گاز روسیه را مورد بحث قرار دهد.

تقاضا برای خرید طلای فیزیکی در هند هفته گذشته به دلیل کاهش قیمت و در آستانه یک جشنواره سنتی شاهد افزایش بود، در حالی که در چین و به دلیل شیوع کرونا میزان خریدها کاهش داشت.

امروز قیمت نقره با 0.1 درصد افزایش به 24 دلار و 63 سنت رسید در حالی که قیمت پلاتین با 0.1 درصد افت به 984 دلار و 67 سنت رسید. قیمت پالادیوم هم با 2.2 درصد رشد به 2326 دلار و 18 سنت رسید.

کاهش صعودی ها در بازار طلا

بنا به گزارش اکوایران و بر اساس نظر تحلیل گران پیشرفت احتمالی در مذاکرات آتش بس میان روسیه و اوکراین عاملی است که می تواند در هفته آینده سبب کاهش قیمت طلا شود. تازه ترین نظرسنجی سایت کیتکو از تحلیل گران و خرده سرمایه گذاران بازار طلا نشان می دهد، فضای کاهشی در بازار طلا فضای غالب است.

محدوده نوسانی قیمت طلا

در حالی که بیشتر تحلیل گران انتظار دارند قیمت طلا در هفته آتی کاهشی باشد، تحلیل گران تکنیکال بازار بازه 1880 دلار تا 1900 دلار را بازه محتمل برای نوسان طلا عنوان کردند. البته در حال حاضر بسیاری از تحلیل گران قیمت های زیر 1900 دلار فلز زرد را فرصت خرید بلند مدت می دانند.

نظرسنجی کیتکو از قیمت طلا

در نظرسنجی وال استریت این هفته سایت کیتکو که از میان تحلیل گران بازار به عمل می آید 19 نفر شرکت کردند. همانطور که گفته شد فقط پنج کارشناس معادل با 28 درصد باور دارند طلا در هفته آینده صعودی خواهد بود در حالی که 10 نفر معادل با 56 درصد به نزولی بودن قیمت فلز زرد در هفته آینده رای دادند. سه نفر هم نوسان زیادی را برای قیمت طلا در هفته آینده پیش بینی نمی کنند.

در همین حال 60 سرمایه گذار خرد نیز در نظرسنجی مین استریت این سایت شرکت کردند که نتایج نسبت به نظرسنجی قبلی نسبت به قیمت طلا خوشبینانه تر است. 56 درصد از این سرمایه گذاران باور دارند که طلا هفته آینده افزایش قیمت خواهد داشت، 28 درصد گفتند طلا نزولی خواهد بود و 16 درصد هم رای خنثی دادند. با اینکه اکثریت در این نظرسنجی همچنان صعودی نظر می دهند اما مقایسه نظرسنجی مین استریت با هفته های پیش خود حکایت از افت مقدار صعودی ها در بازار دارد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۵ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: