دولت سیزدهم در راستای حل مشکل مسکن اقشار ضعیف از طرح ساخت 4 میلیون مسکن با آورده حداقلی حدود 40 میلیون تومان و تسهیلات 350 تا 450 میلیون تومانی رونمایی کرد تا بی خانمان‌ها در وضعیتی که قیمت مسکن به شدت افزایش یافته است، بتوانند با حداقل هزینه‌ صاحب مسکن شوند.

یکی از مهمترین مشکل عموم مردم برای خانه دار شدن، تامین آورده اولیه و پرداخت اقساط هست، به همین دلیل سعی دولت جدید این بوده که هم آورده اولیه و هم مبلغ اقساط در کمترین مبلغ ممکن باشد تا دهک های پایین از پس پرداخت آن برآیند.

بر همین اساس، طیق گفته محمد اسلامی وزیر سابق راه و شهرسازی ، زمان بازپرداخت تسهیلات 20 ساله در نظر گرفته شد تا میزان اقساط ماهانه کمتر شود.

رستم قاسمی وزیر فعلی راه و شهرسازی هم پیشتر در همین باره گفته بود، زمان بازپرداخت اقساط طرح نهضت ملی مسکن 20 ساله است و در حال توافق با سازمان مدیریت و بانک مرکزی هستیم تا اقساط این طرح به صورت پلکانی و منطبق با توانمندی مردم تعیین شود. از سوی دیگر بخشی از این اقساط را دولت پرداخت خواهد کرد که هزینه های مردم کاهش پیدا کند. البته میزان این حمایت دولتی بعدتر اعلام خواهد شد.

دیماه سال گذشته محمودزاده معاون مسکن و ساختمان از تامین 50 تا 55 درصد هزینه ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن از طریق تسهیلات خبر داد و گفته بود: اقساط وام نهضت ملی مسکن برای کم‌درآمدها 2.5 میلیون تومان است.

وی درباره اقساط خرید این واحدهای مسکونی گفت: باز پرداخت تسهیلات با نرخ 18 درصد محاسبه می شود و در قانون جهش تولید، صندوق ملی مسکن پیش بینی شده است که براساس دهک های جامعه ما به التفاوت بین 18 درصد را محاسبه و توسط دولت پرداخت می‌شود.

وی اضافه کرده بود: صندوق ملی مسکن، مبلغ قابل توجهی را برای دهک های‌ اول تا ششم جامعه طراحی کرده است که براساس آن اقساط پایین ترین دهک از مبلغ 2.5 میلیون آغاز و هر چقدر مبلغ تسهیلات بالاتر باشد، اقساط نیز افزایش می یابد.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی گفته بود: میزان تسهیلات از 250 تا 450 میلیون تومان و نرخ بهره از 5 تا 18 درصد متغیر است که یارانه نرخ بهره به همه اقشار به یک میزان پرداخت نمی‌شود.

بر اساس اظهارات معاون وزیر راه و شهرسازی، قسط وام 450 میلیون تومانی با نرخ بهره 5 درصدی در سال اول (پلکانی) 2 میلیون و 320 هزار تومان است و در سال بیستم میزان اقساط به 4 میلیون و 69 هزار تومان افزایش خواهد یافت.

این در حالی است که شب گذشته سرپرست شرکت‌ عمران شهرهای جدید ایران اعلام کرد: دوره بازپرداخت تسهیلات 350 تا 450 میلیونی نهضت ملی مسکن را 5ساله پیش‌بینی کرده‌ایم که قسط ماهانه وام 350 تا 450 میلیون تومانی بین 10 تا 15 میلیون تومان است.

به گزارش تسنیم، اعلام بازپرداخت 5 ساله و اقساط 10 تا 15 میلیون تومانی یا به دلیل بی اطلاعی  مدیر مربوطه انجام شده و یا اینکه تصمیم جدیدی در این باره اتخاذ شده است که اگر چنین باشد، نیاز به بازنگری جدی در این تصمیم است. چرا که مردمی که توان تامین اورده اولیه 40 میلیون تومان را ندارند، چطور می خواهند ماهانه 10 تا 15 میلیون تومان اقساط بدهند.

در پایان با توجه به گستردگی طرح نهضت ملی مسکن، پیشنهاد می‌شود در رابطه با این برنامه بزرگ دولت یک سخنگوی واحد از سوی وزیر راه و شهرسازی منصوب شود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۵۸ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: