همراه داشتن اسباب بازی مورد علاقه و یا عروسک در رختخواب به کودکان آرامش زیادی می بخشد و تجربه و تحقیقات نشان داده است که نوزاد با در آغوش داشتن عروسک خواب آرامی خواهد داشت.

در این یادداشت قصد داریم به بیان این موضوع بپردازیم.

در دوره سنی نوزادی تا پنج سالگی باید عروسک و یا اسباب بازی که قرار است فرزندتان با آن بخوابد، نرم باشد، زیاد کرکی و پشمی نباشد و همچنین صدا نیز ندهد. به عنوان جایگزین می توان از یک بالش نرم نیز استفاده نمود. کودک به حضور بالش و عروسک عادت کرده است و آنها را نشانه ای برای زمان خواب در نظر می گیرد و حضورشان به او امنیت می بخشد.

شما به عنوان پدر مادر باید حواستان باشد که این قضیه منجر به ایجاد حس وابستگی و علاقه شدید کودک به عروسک نشود و در مورد علت وابستگی کودک و روانشناسی عروسک بازی اطلاعات و دانش خود را افزایش دهید.

علت وابستگی کودک به اسباب بازی و عروسک باربی

علت وابستگی کودک به عروسک به چه عواملی مربوط می‌شود؟ آیا در آینده باعث ایجاد مشکلات مختلفی خواهد شد؟

وابستگی کودک به عروسک جزو اتفاقات طبیعی در دوران خردسالی و کودکی به حساب می‌آید، این اتفاق به عوامل نسبتا محدود و خاصی بستگی دارد که دست به دست هم می‌دهند تا فرزندمان علاقه شدیدی به عروسک پیدا کند. این علاقه و وابستگی در طولانی مدت می‌تواند اثرات منفی داشته باشد؛ پس چه بهتر که از همین حالا این موضوع را به خوبی کنترل کنیم.

عروسک از آن دسته اسباب بازی هایی است که به دلیل مشابه بودنش به انسان، نیروی احساساتی بسیار زیادی را به کودک منتقل می‌کند، به همین دلیل است که اگر روزها و سال‌ ها فرزندمان را کنترل نکنیم، در آینده باعث ایجاد دردسر خواهد شد؛ البته این را نیز باید بگوییم که؛ نوع اسباب بازی، تنها دلیل وابستگی‌ شان به عروسک نیست چرا که علاوه‌ بر داشتن نکات منفی، نکات مثبتی نیز وجود دارند.

عروسک

معیارهای خرید اسباب بازی مناسب نوزاد

عروسک و یا اسباب بازی که نوزاد با آن به خواب می رود را همراه خواب می نامیم. بهترین و مناسب ترین زمان برای داشتن یک همراه خواب بعد از ماه چهارم است.

از فروشگاه های اینترنتی خرید اسباب بازی به راحتی می توانید با کیفیت ترین و استانداردترین اسباب بازی را پیدا کنید و دیگر نیازی به تنها گذاشتن فکودک شیرخواره ندارید. اسباب بازی فروشی های kidbeetoys، ماتیلوس، توی توی و هپیلی از معتبرترین آنلاین شاپ ها هستند.

در سه ماهه اول نوزادی مهمترین و ضروری ترین تماس و حضور، آغوش مادر است. از ماه چهارم می توانید همراه خوابی را انتخاب کنید که معیارهای زیر را داشته باشد.

  • جنس شان نرم و لطیف باشد.
  • توجه داشته باشید که فاقد هرگونه دکمه زیپ و وسیله جانبی دیگر باشد.
  • شکستنی و یا خردشدنی نباشند.
  • قابلیت شستشو داشته باشند.
  • پرز و یا مو نداشته باشند.
  • هم اندازه با چثه کودک باشد.
  • در صورتی داشتن گوش، دست و پا کودک با بازی با آنها راحتتر می خوابد.

چرا نوزاد سخت می خوابد؟

مساله خوابیدن نوزاد برای همه مادران دغدغه است. نخوابیدن از دلایل متعددی تاثیر می گیرد. مواردی همچون: سروصدا، گرسنگی، نیاز به مکیدن و نور زیاد. برای کودکان و نوزادان چگونگی به خواب رفتن عادتی است که باید بیاموزند. ولی یک فرد بزرگسال می تواند با به پهلو خوابیدن، گذاشتن دست بر روی چشم و دراز کشیدن بخوابد.

در فرایند خواب نوزاد، جزئیاتی نیاز است مانند ماساژ دادن، لالایی خواندن، تکان های آرام روی پا و بغل کردن عروسک. تمامی این جزئیات بمنظور آرامش بخشیدن مفید هستند.

همراه خواب همیشه باید در تخت نوزاد باشد. آن را با سایر اسباب بازی ها یک جا نگذارید. باید کودک به حضور و دیدن آن وسیله بازی تنها در هنگام خواب عادت کند و آن را یادآوری زمان خوابیدن بداند. بگذارید در زمان خواب همراه خوابش را در آغوش بگیرد و با آن بازی کند.

اسباب بازی دخترانه

اشتباهات مادران جوان برای خواباندن نوزاد و کودک نوپا

مادر بودن تجربه ای شیرین و هیجانی است و مادر همیشه در حال یادگیری است. در همان ابتدای نوزادی خواباندن کودک ایستاده بسیار راحت است و خوب هم جواب می دهد اما به مرور زمان با رشد کودک این مورد سخت می شود و مادر دچار دردسر می گردد.

روش دیگر خواباندن به همراه شیر دادن است. این یعنی عادت به مکیدن در هنگام خواب! هم مساله رشد کودک و تغذیه او به خطر می افتد و هم خوابیدن در شرایط ضروری را سخت می کند.

بهترین عادت این است که بگذارید نوزادتان در هر شرایطی به خواب برود. محیط پر نور و پر صدا. مثلا در اتاق بازی او را بخوابانید و با اینکار نوزادتان را به محیط های ساکت، آرام و بی نور برای خواب عادت ندهید که در آینده خود شما دچار مشکل و دردسر خواهید شد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: