دولت در سال جدید با حذف ارز ترجیحی پیشنهاداتی برای یارانه جدید دارد. به تازگی پرداخت یارانه گوشت به عنوان یارانه جدید توسط دولت مردان مطرح شده است.این یارانه جدید بر اساس گمانه زنی ها به 300 هزار تومان می رسد. یارانه جدید به گفته برخی از نمایندگان به صورت کالا پرداخت خواهد شد.در ادامه به آخرین اخبار از یارانه جدید می پردازیم.

علت واریز نشدن یارانه رمضان چیست؟

واریز یارانه ۱۵۰ هزار تومانی رمضان از ساعت ۲۴ شب گذشته آغاز شده است. اما بسیاری از خانوارها می‌گویند مشمول این یارانه بوده‌اند اما هیچ پولی به حساب آنها واریز نشده است. علت واریز نشدن یارانه رمضان چیست؟

به گزارش تجارت‌نیوز، قرار بود یارانه رمضان به حساب ۱۱ میلیون نفر واریز شود. واریزی‌ها آغاز شده اما بسیاری از مردم هنوز یارانه رمضان را دریافت نکرده‌اند.

واریز نشدن یارانه رمضان چند دلیل عمده دارد:

واریز یارانه‌ها از شب گذشته آغاز شده و احتمالا تا ساعات میانی امروز شنبه ۲۷ فروردین ماه ادامه دارد. پس ممکن است بسیاری از مشمولان در لیست واریز یارانه باشند اما هنوز بانک عامل واریز یارانه را آغاز نکرده باشد یا اینکه هنوز نوبت واریز به برخی از افراد نرسیده باشد.

دومین عامل این است که ممکن است افراد مشمول یارانه رمضان نباشند و از ابتدا نام آنها در لیست یارانه رمضان قرار نگرفته باشد.

ابتدا گمان می‌رفت که مشمولان یارانه عینا همان افرادی باشند که یارانه نوروز به حساب آنها واریز شده است. یعنی مستمری‌بگیران کمیته امداد و بهزیستی، افرادی که یارانه معیشتی می‌‌گیرند اما سهام عدالت ندارند و زنان سرپرست خانواری که در دهک اول تا چهارم قرار دارند.

مجموع افرادی که یارانه نوروز ۱۴۰۱ را دریافت کردند، ۱۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر بودند. اما بعد از انتشار اطلاعیه سازمان برنامه و بودجه مشخص شد یارانه ۱۵۰ هزار تومانی رمضان به ۱۱ میلیون نفر تعلق می‌گیرد. یعنی حدود یک میلیون نفر از لیست یارانه‌بگیران نوروز خط خورده‌اند و مشمول یارانه رمضان نشده‌اند.

بر این اساس نمی‌توان مبنای واریز یارانه رمضان را الزاما دریافت یارانه نوروز دانست. لیست یارانه‌بگیران ۲۲ بهمن هم سه برابر افرادی بود که یارانه رمضان برای آنها واریز شد. یعنی یارانه ۲۲ بهمن ماه به حساب ۳۲ میلیون نفر واریز شد اما این یارانه تنها به حساب سرپرستان ۱۱ میلیون نفر واریز می‌شود.

اما برای اطمینان پیدا کردن از اینکه افراد مشمول یارانه رمضان شده‌اند یا نه باید تا پایان امروز صبر کرد. چون دفعات قبل هم واریز یارانه از بامداد آغاز شد و تا ساعات میانی روز بعد ادامه یافت.

طبق اعلام سازمان برنامه و بودجه کشور، افرادی که ۲۲ بهمن گذشته و نوروز امسال مشمول دریافت یارانه بودند، یارانه ویژه ماه رمضان را دریافت خواهند کرد.  یارانه کمک معیشتی ماه مبارک رمضان به حساب سرپرستانی که به هر دلیلی از سهام عدالت جا افتاده‌اند، نیز واریز خواهد شد.

 امید حاجتی مدیرعامل هدفمندسازی یارانه‌ها گفت: این یارانه به ۴ دهک اول، افراد تحت حمایت کمیته امداد و بهزیستی پرداخت می شود که در واقع برای ۳۱ میلیون نفر و ۷۷۱ هزار نفر در قالب ۱۱ میلیون و ۳۸ هزار و ۵۲۰ خانواده نفری ۱۵۰ هزار تومان واریز می شود.

یارانه کمک معیشتی به اقشار آسیب‌پذیر و با درآمد کم از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون در دو مرحله و در مناسبت‌های سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و عید نوروز به دهک‌های اول تا چهارم به انضمام افراد تحت پوشش و مستمری بگیران سازمان‌های حمایتی نظیر کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی کشور پرداخت شده است./باشگاه خبرنگاران

ساعت ۲۴ دیشب مبلغ ۱۵۰ هزار تومان به ازای هر نفر به عنوان یارانه کمک معیشتی ماه مبارک رمضان به حساب سرپرستان خانوارهای شناسایی‌شده واریز خواهد شد.

 این یارانه به ۴ دهک اول، افراد تحت حمایت کمیته امداد و بهزیستی پرداخت می شود که در واقع برای ۳۱ میلیون نفر و ۷۷۱ هزار نفر در قالب ۱۱ میلیون و ۳۸ هزار و ۵۲۰ خانواده واریز خواهد شد.

یارانه نقدی حامل های انرژی

قدیمی ترین یارانه نقدی است و پرداخت آن از آذر ماه سال ۸۹ تا به امروز بی وقفه ادامه دارد؛ مبلغ این یارانه تا به امروز به صورت ثابت ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان برای هر نفر بوده است.

البته ارزش دلاری این یارانه نقدی در طول سیزده سال گذشته مسیری نزولی را در گرفته است و از حدود ۴۵ دلار به حدود ۱۶ دلار رسیده است.

شهریور ماه سال گذشته مهدی پازوکی، اقتصاددان و کارشناس سازمان برنامه و بودجه پیشتر به خبرآنلاین گفته بود: از جمعیت ۸۵ میلیون نفری کشور تعداد ۷۷٫۵ میلیون نفر یا به عبارتی ۹۵ درصد مردم مشمول دریافت یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی هستند.

به استناد قانون بودجه سال ۱۴۰۱ دولت و مجلس برای یارانه نقدی و معیشتی به صورت مشترک اعتباری ۷۳٫۸ هزار میلیارد تومان پیش بینی کرده‌اند.

یارانه معیشتی

افزایش شبانه و ناگهانی قیمت بنزین در آبان ماه سال ۹۸، ماجرایی به راه انداخت که از میان مقامات وقت کسی حاضر نشد به صورت مستقیم مسئولیت آنرا برعهده بگیرد.

از جمله تبعات ثانویه این اتفاق، اختصاص یارانه جدیدی به مردم تحت عنوان یارانه معیشتی بود؛ رقم این یارانه به ازاء هر نفر ۵۵ هزار و ۵۰۰ تومان است و برای ۲۹ ماه متوالی پرداخت آن تا سقف خانوارهای پنج نفر و بیشتر ادامه یافته است.

یارانه مناسبتی

پرداخت این یارانه از زمان دولت کنونی یعنی کمتر از یک سال پیش آغاز شده است؛ بیست و دوم بهمن ماه سال ۱۴۰۰ اولین یارانه مناسبتی مقارن با آغاز چهل و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی پرداخت شد؛ نوروز ۱۴۰۱ دومین مرحله پرداخت این یارانه بود و حالا قرار است برای سومین دفعه این یارانه به مناسبت ماه رمضان پرداخت شود.

مبلغ یارانه مناسبتی تا کنون رقم ثابتی نبوده است؛ ارزش آن در مرحله اول ۱۰۰ هزار تومان و در مرحله دوم ۱۵۰ هزار تومان بوده است.

همینطور در مورد مشمولان این یارانه جدید نیز باید گفت که در هر دو مرحله نخست ۱۲ میلیون نفر و در مرحله دوم ۳۴ میلیون نفر آنرا دریافت کرده اند که وجه اشتراکشان نداشتن سهام عدالت و مددجو بودن نهادهای حمایتگر بهزیستی و کمیته امداد بود؛ از قرار معلوم در نوبت سوم نیز این یارانه به جمعیتی نزدیک به دریافت کنندگان نوبت دوم پرداخت خواهد شد.

یارانه بنزین

اسفند ماه سال گذشته دولت تصمیم جدیدی در حوزه بنزین گرفت؛ این بار در کیش و قشم به صورت آزمایشی سهمیه بندی جدیدی را در کنار سهمیه بندی های قبلی اعمال کرد.

مطابق این سهمیه بندی جدید، برای خودروهای شخصی ۲۰ لیتر بنزین سهمیه ای با نرخ ۱۵۰۰ تومان کنار گذاشته شده است؛ این سهمیه سوای ۶۰ لیتر بنزینی است که از آبان ۹۸ به این سو برای خودروهای سواری ماهانه درنظر گرفته می‌شود.

تفاوت این سهمیه جدید با بنزین سهمیه در این است که معادل ریالی آنرا برای سرپرستان خانوار فاقد ماشن محفوظ باقی بماند؛ البته در ابتدا قرار بود این وجه به حساب واجدان شرایط واریز شود اما در ادامه معلوم شد که خبری از واریز نقدی نیست و برای تبدیل باید از سامانه بنزین من نسبت به فروش آن اقدام کنند.

از جزئیات این گونه از یارانه ها نقدی اطلاعات بیشتری نیست اما بد نیست بدانید که در جزایر کیش و قشم به ترتیب حدود ۴۰ هزار و ۱۴۹ هزار نفر جمعیت دارد.

یارانه گوشت و نان

از آنجایی که عزم دولت برای برچیدن بساط ارز ۴۲۰۰ تومانی جدی تر از هر زمان دیگری است؛ در خبرهای چند روز گذشته از ۲ قلم یارانه نقدی جدید رونمایی شده است که ممکن است دولت پرداخت آنها را در ادامه سایر یارانه های نقدی در حال پرداخت آغاز کند.

یکی یارانه نان و دیگری یارانه گوشت که جفتشان هم در زمره اقلام ضروری و کالاهای اساسی هستند و هم تا به امروز دولت آنها را به اعتبار ارز ۴۲۰۰ تومانی تامین کرده است.

در سایه تحریم های اقتصادی و مافیاهای مختلف، نوسان قیمت ها در بازار نهادهای دامی و کشاورزی باعث شد تا طی یکسال گذشته بهای انوع گوشت و محصولات پروتئینی دچار جهش شود؛ نتیجه این اتفاق ظاهرا جایگزین کردن ارز ۴۲۰۰ تومانی با یارانه ای ۳۰۰ هزار تومانی به ازای هر خانوار است.

در رابطه با بازار نان هم دولت یارانه مشابهی را در نظر گرفته است؛ آنطور که در خبرها آمده قرار است از ابتدای فصل تابستان نانوایی های استان زنجان شیوه پختشان را به صورت آزمایشی تغییر دهند.

در شیوه جدید که منشا حرف و حدیث های فراوان در چند روز گذشته بوده است؛ برای هرخانوار کارت اعتباری درنظر گرفته خواهد شد؛ این یارانه جدید به گویا به تمام جمعیت ۸۴ میلیون نفری ایران تعلق خواهد گرفت؛ سرانه نان مصرفی سالانه هر فرد ۴۷ هزار تومان خواهد بود؛ معادل یک عدد نان سنگک در هر ماه است.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۳۹ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: