وام بدون ضامن گرفتن یکی از راه هایی است که از قدیم الایام برای کمک به هزینه های زندگی در هر زمینه ای گرفته می شده. امروزه شرایط گرفتن وام بدون ضامن در هر بخشی متفاوت است. از این وام ها می توان به وام بدون ضامن مسکن ،ازدواج ،درمان و غیره اشاره کرد. متقاضیان هر کدام از این وام ها با ارائه مدارک خاص میتوانند به بانک و مراکز معرفی شده بروند و وام بدون ضامن خود را دریافت کنند. مجلس طرح وام بدون ضامن ازدواج را تصویب کرد.

وام فوری ۱۰۰میلیون تومانی بدون ضامن به همه حقوق‌بگیران و بازنشستگان دولتی داده می‌شود. اما متقاضیان باید رتبه اعتباری مناسبی برای دریافت این وام داشته باشند. در واقع متقاضی وام بدون ضامن نباید چک برگشتی و وام معوقه داشته باشد.  

طرح پرداخت تسهیلات بدون ضامن اجرایی شده است و بر اساس آخرین جزئیات منتشر شده وام صد میلیونی بدون ضامن به همه حقوق‌بگیران و باز نشستگان دولتی تعلق می‌گیرد. به عبارتی دقیق‌تر شاغلان و بازنشستگان نهاد‌های عمومی غیردولتی، شرکت‌های معتبر بخش خصوصی که حقوق‌شان در بانک‌های زیر مجموعه وزرات اقتصاد پرداخت می‌شود و شاغلان، بازنشستگان و مستمری بگیران دستگاه‌های دولتی می‌توانند از این تسهیلات برخوردار شوند.

داشتن رتبه اعتباری مناسب، مهمترین شرطی است که در ارائه وام صد میلیونی بدون ضامن بر آن تاکید می‌شود. بر این اساس متقاضی وام بدون ضامن نباید چک برگشتی و وام معوقه داشته باشد. بنابراین افرادی که در پرداخت‌های بانکی و چک سابقه خوبی ندارند به دلیل نداشتن رتبه اعتباری مناسب مشمول این این وام نمی‌شوند.

اقساط وام ۱۰۰ میلیون تومانی با فرض نرخ بهره ۱۸ درصد و بازپرداخت سه ساله، حدود ۳میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است. بنابراین باید حکم حقوقی او ۶میلیون تومان باشد. البته این با فرض این است که فرد هیچ وامی نداشته و ضامن هیچ فردی هم نشده باشد که فرض دور از ذهنی است.

با فرض نرخ بهره ۱۸ درصدی و دوره بازپرداخت ۳۶ ماهه، اقساط ماهیانه وام ۵۰ میلیون تومانی حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی می شود؛ این یعنی حداقل حقوق شما برای آنکه بتوانید نامه کسر از حقوق دریافت کنید باید سه میلیون تومان باشد که به نظر می رسد وام ۵۰ میلیون تومانی قابل دسترس تر باشد و افرادی که حداقل حقوق را دریافت می کنند هم قادر به دریافت این وام هستند؛ البته این پیش فرض همچنان پابرجاست که شما هیچ وامی ندارید و یا ضامن فرد دیگری نشدید.

وام

به طور کلی بانک‌های زیرمجموعه وزارت اقتصاد مکلف به اعطای این وام هستند. ۱۳ بانک طبق توافقنامه‌ای آمادگی خود را اعلام کرده‌اند که عبارتند از بانک ملی، بانک ملت، بانک سپه، بانک مسکن، بانک صادرات، بانک تجارت، بانک کشاورزی، بانک صنعت و معدن، بانک توسعه صادرات ایران، بانک توسعه تعاون، پست بانک ایران، بانک قرض‌الحسنه مهر ایران و بانک رفاه کاگران.

بنابر اعلام بانک مرکزی از این پس تسهیلات مسکن جوانان ۱۰۰ درصد افزایش خواهد یافت؛ این تسهیلات دقیقا چیست و از این پس شامل حال چه کسانی می‌شود؟

شب گذشته اعلام شده که با موافقت بانک مرکزی قرار است سقف تسهیلات مسکن جوانان تغییر کند. بنابر این خبر از این پس صاحبان این حساب‌ها می‌توانند به شرط واجد شرایط بودن از ۱٫۴ میلیارد تا ۲ میلیارد تومان تسهیلات خرید مسکن دریافت کنند.

مشمولان تسهیلات جدید چه کسانی هستند؟

پیگری‌های تجارت‌نیوز از بانک مرکزی و بانک مسکن که تنها بانک عامل پرداخت‌کننده وام مسکن جوانان محسوب می‌شود، نشان می‌دهد که این افزایش از فروردین ۱۴۰۱به بعد شامل حساب‌های جدید می‌شود.

به بیان دیگر تمامی حسابهایی که تا پیش از این تاریخ افتتاح شده‌اند؛ فارغ از میزان موجودی و زمان بازگشایی آن مشمول دریافت تسهیلات به نرخ قدیم هستند.

البته صاحبان این حساب‌ها برای استفاده از سقف جدید تسهیلات، اجازه افتتاح حساب جدید را دارند؛ گشایش حساب جدید هیچ تعارضی با دایر ماندن حساب قدیمی ندارد اما در نهایت وام مسکن جوانان برای یک مرتبه اعطا می‌شود.

حساب مسکن جوانان، حسابی با شرایط خاص

برای استفاده از تسهیلات مسکن جوانان هیچ محدودیت سنی وجود ندارد. در این خصوص استثنایی وجود دارد. با موافقت بانک مرکزی مادران این اجازه را دارند تا به صورت مستقل برای فرزندانشان این حساب را افتتاح کنند.

از طرف دیگر افراد سالخورده هم می‌توانند چنین حسابی را به نام خودشان بازگشایی کنند. تنها یک شرط کلی برای عموم صاحبان حساب هست. باید در بازه زمانی ۵ تا ۱۵ ساله موجودی حساب تا سقف مورد نظر تکمیل شود.

تاثیر افزایش تسهیلات مسکن بر بازار مسکن

موافقت بانک مرکزی با افزایش ۱۰۰ درصدی سقف  تسهیلات مسکن جوانان در راستای حمایت از قانون جهش تولید مسکن بوده است.

در چارچوب جدید صاحبان حساب مسکن جوانان در تهران، مراکز استانها و شهرهای بزرگ (بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت) می‌توانند به ترتیب تا سقف ۲ میلیارد، ۱٫۷ میلیارد و ۱٫۴ میلیارد تومان تسهیلات دریافت کنند.

با توجه به نحوه رسانه ای شدن این خبر، انتظار می‌رود بخشنامه اجرای آن طی روزهای آینده نهایی و ابلاغ شود.

پیش بینی می‌شود که در نتیجه افزایش سقف وام مسکن جوانان بر تعداد متقاضیان گشایش حساب های مسکن جوانان افزوده شود. شعب بانک مسکن نیز در سراسر کشور با حجم زیادی از مراجعان روبرو شوند.

سنجش اعتباری، لازمه پرداخت وام بدون ضامن است

وی تصریح کرد: بانک‌ها دو درصد از مانده ماهیانه خود را می‌توانند تسهیلات دهند و این محدوده وام‌دهی بانک‌ها است. از همین مقدار تسهیلاتی هم به بانک‌ها تکلیف می‌شود و اعطای تسهیلات بر اساس منابعی که جمع‌آوری می‌کنند در کنترل بانک مرکزی است.

دبیر کانون بانک‌ها و مؤسسات اعتباری کشور گفت: وام‌های بدون ضامن فقط به کارکنان بانک‌ها تعلق می‌گیرد و همین موضوع، ضمانتی برای بازپرداخت وام‌ها است؛ البته برای اعطای وام بدون ضامن لازم است حتماً سنجش اعتباری انجام شود تا بانک بداند فرد توانمندی بازپرداخت وام را دارد.

معاونت امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی با انتشار گزارشی از پرداخت ۹۵ هزار و ۹۸۳ فقره تسهیلات خرد تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان بدون ضامن در بهمن ماه امسال خبر داد.

بر اساس این گزارش، بانک‌ سپه با پرداخت ۴۰ هزار و ۸۵۲ مورد تسهیلات خرد، بانک رفاه کارگران با پرداخت ۲۵ هزار و ۳۳۲ مورد و بانک‌ قرص الحسنه مهر ایران نیز با پرداخت ۱۲ هزار و ۱۲۳ مورد تسهیلات، حائز رتبه اول تا سوم در تعداد تسهیلات پرداختی بدون ضامن به متقاضیان در میان بانک های دولتی و نیمه دولتی  شده اند.

طبق این گزارش، وزارت اقتصاد در راستای تکلیف رئیس جمهوری به بانک‌های دولتی مبنی بر تسهیل پرداخت وام‌های خرد، بانک‌های زیرمجموعه خود را در مرحله اول مکلف به پرداخت وام‌های خرد به کارکنان، بازنشستگان و مستمری‌بگیران بخش دولتی، عمومی و خصوصی بدون دریافت ضامن کرد.

شرایط دریافت وام‌های خرد بدون ضامن اینگونه است که تا ۵۰ میلیون تومان تنها با نامه کسر از حقوق و برای دریافت وام تا ۱۰۰ میلیون تومان با یک نامه کسر از حقوق همراه با چک یا سفته امکان پذیر است و مشمولان این وام باید به بانکی که حقوق خود را از آن دریافت می‌کنند، مراجعه کنند.

البته لازم به ذکر است که روند پرداخت وام بدون ضامن مبتنی بر اعتبارسنجی است و رتبه اعتباری افراد در تعیین سفته، چک یا ضامن برای پرداخت وام تاثیرگذار است. 

 بر اساس مصوبه نمایندگان مجلس تسهیلات قرض‌الحسنه فرزندآوری، به ازای فرزند اول دویست میلیون (۲۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال و به ازای فرزند دوم چهارصد میلیون (۴۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال و به ازای فرزند سوم ششصد میلیون (۶۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال و به ازای فرزند چهارم هشتصد میلیون (۸۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال و به ازای فرزند پنج و به بعد یک میلیارد (۱.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال است.

در مورد تولد فرزندان دوقلو و بیشتر به ازای هر فرزند یک وام تعلق می‌گیرد و ترتیب تولد لحاظ می‌گردد. بانک مرکزی موظف است با همکاری سازمان ثبت احوال کشور سامانه‌ای به منظور ثبت‌نام و مدیریت فرآیندهای پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه فرزندآوری ایجاد کند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: