قوه قضاییه با ارسال پیامکی نسبت به احتمال سو استفاده از کمک به زندانیان و حمایت از خانواده‌های آنها هشدار داد. این هشدار مقارن با نیمه دوم ماه رمضان و نزدیک شدن به موعد پرداخت وجوه شرعی این ماه اتفاق افتاده است. در سال‌های اخیر این وجوه یکی از منابع کمک به زندانیان و خانواده‌های آنها شده است.

به صورت مشخص در سالهای گذشته اشخاص متعدد به مدد شبکه های اجتماعی، مراجعات حضوری و یا تماس های تلفنی به جمع آوری کمک‌های مردمی به نفع افراد نیازمند و آسیب دیده مشغولند.

فارغ از نیت جمع کنندگان، این اقدام در مناسبت‌های مختلف از جمله ماه رمضان وجهی پررنگ تر پیدا می کند. اما حالا نگرانی پیش آمده سبب ارسال پیامک هشدار قوه قضاییه شده است.

نرخ کفاره روزه برای رمضان ۱۴۰۱

پایگاه خبری صفحه اقتصاد در مطلب مفصلی ارزش این وجوه شرعی را به نقل مراجع مختلف تقلید اعلام کرده است: دفتر آیت الله العظمی مکارم شیرازی ، مبلغ کفاره یک روز قضای روزه با عذر شرعی، مبلغ ۵ هزار تومان و کفاره یک روز قضای روزه عمدی، مبلغ ۳۰۰ هزار تومان اعلام کرد.

به نقل از همین منبع، مسئول بخش استفتائات دفتر مقام معظم رهبری کفاره دراین باره گفت: فردی که هر روز را به عمد روزه نگیرد ، شصت مُد طعام باید به فقرا و نیازمندان طعام دهد. هر مُد ۵ هزار تومان است. بنابراین سیصد هزار تومان برای یک روز کفاره می‌شود، اما برای یک روز کفاره غیر عمد نیز یک مُد طعام یا ۵ هزار تومان معیار است.

با یک حساب سرانگشتی بابت هر روز روزه قضا باید از پنج هزار تومان تا ۳۰۰ هزار تومان کفاره پرداخت کرد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۷ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: