با توجه به روال هر سال حقوق بازنشستگان اوایل سال جدید کمی افزایش می یابد.حقوق بازنشستگان همانند سایر حقوق به صورت ماهانه پرداخت می شود. مجلس با افزایش حقوق بازنشستگان در سال 1401 موافقت کرده است و طبق خبر های اخیر به دست آمده درباره حقوق بازنشستگان و میزان افزایش آن مشخص شده است. اخبار منتشر شده از کمیسیون تلفیق حاکی از آن است که حقوق بازنشستگان بالاخره امسال افزایش و همسان‌سازی اجرایی خواهد شد.

علی دهقان کیا در مورد وام قرض‌الحسنه بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی اظهار داشت: کانون عالی بازنشستگان پیگیری‌های لازم را برای افزایش مبلغ وام بازنشستگان این سازمان انجام داده است.
وی با اشاره به اینکه مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی چند روز قبل موافقت خود را با این افزایش اعلام کرده است، گفت: امیدواریم شرایط و اعتبار لازم برای پرداخت وام ۱۰ میلیون تومانی به بازنشستگان هر چه زودتر مهیا شود.
رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی استان تهران ادامه داد: سال گذشته حدود ۴۰۰ هزار نفر از بازنشستگان سراسر کشور وام ۷ میلیون تومانی را دریافت کردند که البته پرداخت وام طی چند مرحله انجام شد و امسال قرار است علاوه بر افزایش مبلغ، شرایطی فراهم شود که تعداد بیشتری از بازنشستگان بتوانند این وام را دریافت کنند.

دهقان کیا همچنین در خصوص سفرهای زیارتی بازنشستگان اظهار داشت: با شیوع ویروس کرونا طرح اعزام زائران به سفرهای زیارتی و سیاحتی متوقف شده بود که این طرح مجدداً قرار است از سر گرفته شود.

به گفته وی، کانون عالی بازنشستگان پیگیری‌های لازم برای محقق شدن این طرح را نیز انجام داده است.

تعیین حداقل حقوق مستمری‌بگیران و بازنشستگان تابعی از ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی است که بر اساس آن شورای عالی کار هر ساله حداقل حقوق را تعیین می‌کند و سازمان تامین اجتماعی مکلف است که همان را برای حداقلی‌بگیران اعمال کند. برای سایر سطوح درآمدی نیز ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی حاکم است که حقوق باید بر اساس هزینه زندگی تعیین شود.
 
بر این اساس میزان افزایش حقوق حداقلی‌بگیران سازمان تامین اجتماعی با توجه به مصوبه افزایش ۵۷ درصدی حداقل حقوق در شورای عالی کار، مشخص است و آن طور که حجت عبدالملکی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در روز دهم اردیبهشت ماه اعلام کرده «افزایش حقوق بازنشستگان سایر سطوح درآمدی نیز در هیئت امنای سازمان تامین اجتماعی به تصویب رسیده و آن را به هیئت دولت ابلاغ کردیم؛ تلاش می‌کنیم که افزایش حقوق بازنشستگان برای اردیبهشت ماه اعمال شود و بعید است که بیشتر از این طول بکشد.»
 
امروز محمدحسن زدا، سرپرست سرپرست اسبق سازمان تامین اجتماعی در صفحه اینستاگرامی اش توضیحاتی در این باره ارائه داد و گفت که « سازمان تامین اجتماعی برای افزایش حقوق سایر سطوح درآمدی بازنشستگان مصوبه شورای عالی کار یعنی ۳۸ درصد به اضافه حدود ۵۱۵ هزار تومان را پیشنهاد داده است که در صورت تصویب قابل پرداخت خواهد بود.
برای نهایی شدن میزان افزایش حقوق سایر سطوح بازنشستگان نیاز بود که هیئت مدیره سازمان تصمیم گیری کند که خوشبختانه این کار انجام و همان مصوبه شورای عالی کار تصویب شد و اینک باید مصوبه هیئت مدیره به تصویب هیئت دولت برسد تا اجرایی شود. برای حداقلی بگیران نیز قبلا توسط شورای عالی کار ۵۷ درصد افزایش تصویب شده بود که نیازی به مصوبه جدید ندارد.»

 علی خدامی گفت: پیرو دستور مدیرعامل صندوق برای رسیدگی به درخواست مکرر بازنشستگان عزیزی که در دوره‌های گذشته به دلیل محدودیت منابع بانکی تخصیص یافته، موفق به دریافت این نوع وام نشده بودند، این مهم در دستور کار قرار گرفت.

وی افزود: خوشبختانه صبح امروز (پنجشنبه 8اردیبهشت ماه ۱۴۰۱) با هماهنگی‌های صورت گرفته با بانک عامل، برای تعداد ۲۶هزار و ۳۹۵ نفر از متقاضیان واجد شرایط مراحل گذشته که موفق به دریافت وام ازدواج فرزندان نشده بودند، فراهم شد و مبلغ ۲۵میلیون تومان به حساب این عزیزان واریز شد.

خدامی با بیان اینکه «درخواست‌های متعددی از سوی بازنشستگان عزیز واجد شرایط برای دریافت تسهیلات ازدواج فرزندان مطرح شده بود، اما به دلیل نبود منابع لازم قابل انجام نبود»، اظهار داشت: با توجه به درخواست‌های مطرح شده و اینکه ۲۶هزار و ۳۹۵نفر از عزیزانی که تاریخ عقدنامه فرزند آن‌ها بین اول فروردین ماه ۹۹ تا ۲۰ مردادماه ۱۴۰۰ بوده و واجد شرایط بودند از دریافت این نوع وام به دلیل نبود منابع لازم بانکی محروم ماندند، با موافقت بانک عامل امکان پرداخت این تسهیلات براساس اولویت به این عزیزان فراهم شد.

به گفته وی، تسهیلات ۲۵ میلیون تومانی ازدواج فرزندان با کارمزد ۴درصد و اقساط ۳۶ماهه پرداخت خواهد شد.

مدیرکل امور مالی صندوق بازنشستگی کشوری یادآور شد: براین اساس، بازنشستگان واجد شرایط در دوره‌های قبل، نیازی به مراجعه حضوری به بانک یا مدیریت‌های صندوق در استان‌ها یا مراجعه به سایت ندارند و این فرآیند به صورت خودکار بین صندوق و بانک انجام شده است.

وی تاکید کرد: افرادی که براساس شرایط اعلام شده در دوره‌های مختلف مشمول این تسهیلات نبودند، شامل پرداخت ۲۶هزار فقره تسهیلات مذکور نیز نخواهند بود.

گفتنی است، شرایط، زمان ثبت نام اینترنتی، سقف تسهیلات و تعداد دوره جدید بزودی از طریق اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل صندوق بازنشستگی کشوری اطلاع‌رسانی خواهد شد.

هفته گذشته شاهد تجمع چندین و چند باره بازنشستگان بودیم، بازنشستگانی که قشر آسیب پذیر جامعه هستند، این روزها مورد بی‌مهری دولت قرار گرفته‌اند و خبری از مستمری نا چیزشان نیست. اما سوال اینجاست که چرا بر سر حقوق این اقشار آسیب پذیر جامعه تعلل می‌شود؟ در رابطه با این موضوع علی دهقان کیا رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی به گسترش نیوز می‌گوید: در بحث حداقل‌ها که افزایش حقوق ۵۷ درصدی به بازنشستگان بود، مشکل خاصی نیست. اما چطور مشکل خاصی نیست در حالی که بازنشستگان برای مطالبات خود تجمع کرده اند؟!

ویرگول منحوس پرداختی‌ها را به تعویق انداخت!

دهقان کیا در ابتدا به برگزاری جلساتی درباره دیرکرد پرداخت‌ها اشاره کرد و گفت: در جلساتی که برگزار کردیم به این نتیجه رسیدیم که در بحث حداقل‌ها که افزایش حقوق ۵۷ درصدی به بازنشستگان بود، مشکل خاصی وجود ندارد. در یکی از همان جلسه بحثی مطرح شد که براساس بند ۴ تبصره ۱۲ بودجه حقوق و دستمزد سال ۱۴۰۱ که مجلس تصویب کرده بود، برای کلمه سازمان تامین اجتماعی و نیروهای مسلح ویرگول قرار داده بودند. این خطای نوشتاری باعث شد این ابهام به وجود بیاید که سازمان تامین اجتماعی نیز مشمول ماده خدمات کشوری می‌شود و باید ده درصد اضافه شود. این موضوع، مورد بحث قرار گرفت و طبق رایزنی‌های صورت گرفته، قرار شد این ویرگول از طرف مجلس، استعلام شود و رفع ابهام صورت بگیرد که آیا این ویرگول اضافه است یا برای جداسازی این دونهاد قرار گرفته است؟ زیرا آنجا که برای سازمان تامین اجتماعی و نیروهای مسلح می‌خواهند ۵ هزار میلیارد تومان همگان‌سازی صورت بگیرد ویرگول نگذاشته بودند. پیگیری‌های ما از طریق کانون شهر تهران و معاونت پارلمانی و نماینده کارگری وکمیسیون تطبیق قوانین و معاونت اجرایی رئیس مجلس انجام گرفت و نهایتا رفع ابهام شد.

معوقات در اردیبهشت ماه پرداخت می‌شود

دهقان کیا ادامه داد: پس از حذف این ابهامات، درخواست تشکیل جلساتی برای تعیین دستمزد سایر سطوح و احکامات مرتبط با آن انجام شد، زیرا مدیرعامل در آن جلسه قول مساعد دادند که حقوق بازنشستگان در اردیبهشت ماه با حقوق جدید و احکام جدید به همراه عقب افتادگی فروردین ماه پرداخت شود. همچنین با توجه به این وعده مدیرعامل کانون عالی بازنشستگان و رفع ابهام باید جلسه‌ای تشکیل و از این طریق نامه‌ای به هییت دولت فرستاده، تا احکام جدید اعلام شود. طبق قول مدیرعامل در اردیبهشت ماه حقوق و احکام جدید ابلاغ می‌شود و همچنین مابه والتفاوت فروردین ماه بازنشستگان نیز مشخص می‌شود.

بدقولی‌ها به چه علت بود؟

دهقان کیا در پاسخ به علت بی‌توجهی به اقشار بازنشسته کشور و دیرکرد معوقات آنها اظهار کرد: اغلب در فروردین ماه این مشکل وجود دارد، زیرا باید بحث افزایش حقوق‌ها در هییت مدیره مصوب شود که کمترین بدهی شاغلین و هر حقوقی که دریافت می‌کنند، باید به حداقل دریافتی بازنشستگان تسری پیدا کند. در چند دهه گذشته همیشه سایر سطوح هر تصمیمی در شورای‌عالی کار گرفتند همان را در سازمان توسط هییت مدیره مصوب شده است. به همین دلیل در نهایت برای دولت فرستاده و دولت‌های گذشته نیز آن را امضا کردند. بعضی از سال‌ها حد اقل حقوق حتی چند درصد بالاتر هم تصویب شده است اما درحال‌حاضر باید همین روند ادامه پیدا می‌کرد که این جلسات ما بخاطر اشتباه نوشتاری پیش آمده و استعلام صحت وسقم این مساله از مجلس به تاخیر افتاد و به همین دلیل در فروردین ماه احکام صادر نشد.

حقوق بازنشستگان همواره از تبصره‌های پرچالش در جریان بررسی لوایح بودجه بوده است.حقوق بازنشستگان برای سال 1401 ، با افزایش 10 درصدی 5 میلیون تومان تعیین شده است. بازنشستگان جدیدا خواستار رسیدگی بشتر به مسئله افزایش حقوق در لایحه بودجه هستند و برای همسان سازی حقوق بازنشستگان در چند ماه اخیر دست به اعتراض های متعددی زده اند.حال با افزایش حقوق بحث دریافت مالیات از حقوق بازنشستگان بر سر زبان ها افتاده است.در ادامه آخرین خبر از حقوق بازنشستگان را میخوانید.

دبیر اجرایی خانه کارگر شرق تهران گفت: سازمان تامین اجتماعی سالانه ۴۸ هزار میلیارد تومان کسری بودجه دارد و اگر هر چه سریعتر برای این معضل چاره‌اندیشی نشود، با ورشکستگی سازمان و تعویق در پرداخت مستمری‌های بازنشستگان روبرو خواهیم شد.

فتح‌الله بیات (دبیر اجرایی خانه کارگر شرق تهران) با اشاره به قوانین بیمه‌پردازی گفت: دخل و خرج سازمان تامین اجتماعی در قالب منابع و مصارف تعریف می‌شود، اما متاسفانه امروزه منابع سازمان کاهش شدیدی پیدا کرده و پاسخگوی مصارف نیست که این زنگ خطر را برای سازمان، کارگران و بازنشستگان به صدا درآورده است. 

بیات با ابراز تاسف از بیمه گریزی‌های اخیر که ناشی از ناآگاهی یا نفع شخصی کارفرمایان بوده، گفت: امروزه درصد قابل توجهی از کارگران تحت پوشش بیمه نیستند و همین امر باعث شده تا حق بیمه‌های ورودی به سازمان تامین اجتماعی به شدت کاهش یابد. 

وی با اشاره به اظهارات اخیر وزیر کار مبنی بر کسری بودجه ۴ هزار میلیارد تومانی سازمان تامین اجتماعی در ماه گفت: به اعتراف وزیر کار سازمان تامین اجتماعی سالانه ۴۸ هزار میلیارد تومان کسری بودجه دارد و اگر هر چه سریعتر برای این معضل چاره‌اندیشی نشود، با ورشکستگی سازمان و تعویق در پرداخت مستمریهای بازنشستگان روبرو خواهیم شد. 

رییس اتحادیه کارگران قراردادی از رویکرد بیمه گریزی کارفرمایان به شدت انتقاد کرد و گفت: امروزه کارفرمایان به اشکال مختلف سعی می‌کنند هزینه‌های بنگاه اقتصادی را کاهش دهند و یکی از مهمترین و خطرناک‌ترین رویکردهایی که در پیش گرفته‌اند، بیمه نکردن نیروی کار است. 

وی از به هم خوردن چرخه بیمه در آینده نزدیک و بحران ناشی از آن خبر داد و گفت: هنگامی که حق بیمه ورودی به سازمان تامین اجتماعی پایین باشد، درآمد سازمان نیز کاهش می‌یابد و از آنجا که پرداخت مستمری بازنشستگان در اولویت سازمان قرار دارد و نگران تبعات پرداخت نشدن مستمری و اعتراض بازنشستگان و مستمری بگیران هستند، به هر شکل ممکن از جمله با استقراض از بانک رفاه کارگران، مستمری‌ها را می‌پردازند. این در حالی است که آینده هر سازمانی که قرض کند تا مستمری بپردازد، سیاه خواهد شد. 

دبیر اجرایی خانه کارگر شرق تهران بر اولویت اجرای روابط کار تاکید کرد و گفت: باید بازرسی‌های وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی جدی‌تر شود تا هر کارگری که در هر نقطه کشور مشغول به کار است، بیمه شود و حق بیمه بپردازد. 

این در حالی است که سازمان تامین اجتماعی در سال‌های گذشته در فروردین ماه مصوبه شورای عالی کار در زمینه افزایش دستمزد کارگران را به بازنشستگان حداقلی‌بگیر و سایر سطوح تسری می‌داد و مصوبه‌ی خود را برای تایید به هیات دولت ارسال می‌کرد تا پس از تصویب برای اجرا ابلاغ شود. با این حال در بودجه سال ۱۴۰۱ فارغ از سازِکارهای اعمال افزایش مستمری بازنشستگان، برای افزایش مستمری سایر سطوح تکلیف، تعیین شده است. اما مجلس در مورد تصمیمی که منجر به ایجاد ابهام در زمینه مستمری بازنشستگان در بودجه شده، توضیحی را اعلام نکرده است. 

با این حال سازمان تامین اجتماعی که باید طبق وعده‌ی میرهاشم موسوی، مدیرعامل خود مستمری‌ها را از اردیبهشت ماه افزایش دهد، برای تعیین وضعیت، از اداره کل تطبیق قوانین و مقررات مجلس شورای اسلامی استعلام کرده است.

مشکل اینجاست که در بودجه بین سازمان تامین اجتماعی و سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح تفکیکی تعریف نشده است و در کنار صندوق بازنشستگی کشوری، برای مشمولان این صندوق‌ها ۱۰ درصد افزایش حقوق نسبت به سال گذشته پیش‌بینی شده است. این در حالی است که برابر مصوبه شورای عالی کار برای حداقل‌بگیران ۵۷ درصد افزایش و برای سایر سطوح ۳۸.۱ درصد به اضافه ۱۷ هزار و ۱۷۲ تومان به صورت روزانه پیش‌بینی شده است که بر روی دستمزد کارگران قرار می‌گیرد و برابر مواد ۱۱۱ و ۹۶ قانون تامین اجتماعی به بازنشسشتگان حداقلی‌بگیر و سایر سطوح تسری می‌یابد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱۲ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: