وام فوری گرفتن یکی از راه هایی است که از قدیم الایام برای کمک به هزینه های زندگی در هر زمینه ای گرفته می شده.امروزه شرایط گرفتن وام فوری در هر بخشی متفاوت است.از این وام ها می توان به وام فوری مسکن ،ازدواج ،درمان و غیره اشاره کرد.متقاضیان هر کدام از این وام ها با ارائه مدارک خاص میتوانند به بانک و مراکز معرفی شده بروند و وام فوری خود را دریافت کنند. مجلس طرح وام فوری ازدواج را تصویب کرد.

بانک مرکزی با انتشار دستورالعمل جدید اعطای تسهیلات خرد به شبکه بانکی، سقف این تسهیلات برای هر مشتری در سطح تمامی موسسات اعتباری را 200 میلیون تومان اعلام کرد. این ابلاغیه با انتشار لیست وثایق قابل قبول شامل مواردی از جمله سهام بورسی، خودرو، طلا، سیم کارت دایمی مشتری و حساب یارانه، همراه شده است. همچنین دریافت وثیقه نقدی از مشتری در اعطای تسهیلات خرد در قالب انواع سپرده ها ممنوع است.

به گزارش خراسان، بانک مرکزی دستورالعمل اجرایی اعطای تسهیلات خرد (با مقاصد غیر تجاری) را برای اجرا به شبکه بانکی ابلاغ کرد که حاکی از تغییرات قابل توجه نسبت به گذشته است.بر این اساس، از تاریخ ابلاغ این دستورالعمل بانک ها مکلف شده اند که تسهیلات خرد را بر اساس شرایط، امتیاز اعتباری، رتبه اعتباری داخلی و سقف اعتباری مشتری پرداخت کنند. این نوع از تسهیلات در قالب های قرارداد فروش اقساطی، اجاره به شرط تملیک، مرابحه، جعاله و قرض الحسنه به مشتریان پرداخت خواهد شد (تسهیلات قرض الحسنه ازدواج، خرید و جعاله مسکن مشمول احکام و ضوابط خاص خود اعلام شده است)

طبق این دستورالعمل، سقف تسهیلات خرد با افزایش قابل توجهی نسبت به گذشته روبه رو شده، به طوری که حداکثر مجموع اصل تسهیلات ریالی خرد قابل پرداخت به هر مشتری در سطح تمامی موسسات اعتباری 200 میلیون تومان است.در دستورالعمل جدید اعطای تسهیلات خرد، تاکید شده که اعطای تسهیلات خرد به مشتری دارای چک برگشتی رفع سوءاثر نشده یا بدهی غیرجاری تا زمان رفع سوءاثر از چک برگشتی و تعیین تکلیف بدهی غیرجاری مطابق ضوابط ابلاغی مربوط ممنوع است. بر این اساس، موسسه اعتباری می تواند با رعایت تکالیف قانونی، متناسب با امتیاز اعتباری مشتری، میزان تسهیلات اعطایی و درجه نقد شوندگی وثایق، حداکثر دو مورد از تضامین به شرح زیر را از تسهیلات گیرنده یا ضامن دریافت کند:

اوراق تجاری از قبیل چک یا سفته مشتری

 اوراق بدهی اعم از اوراق پذیرفته شده در بازار سرمایه و غیر آن

 سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس از جمله سهام عدالت

 واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس

 چک یا سفته توسط ضامن

 اموال عینی با ارزش عرفی از قبیل خودرو، مسکوکات یا مصنوعات طلا

 حساب‌ یارانه اشخاص

 گواهی کسر از حقوق توسط مشتری یا ضامن

  ضمانت یک نفر کاسب دارای پروانه کسب که در زمان اعطای تسهیلات دارای فعالیت اقتصادی دایر  باشد

 در مناطق روستایی ضمانت یک نفر ساکن روستا که اهلیت و صلاحیت وی توسط شورای اسلامی روستا تأیید شود ممهور به مهر شورای اسلامی روستا

سیم کارت دایمی ثبت شده تحت مالکیت مشتری

 برای روستاییان، کشاورزان، دامداران سنتی و عشایر، پروانه چرای دام، پروانه چاه کشاورزی، سند مالکیت اراضی کشاورزی، ضمانت زنجیره‌ای

 ضمانت صادر شده توسط بنگاه محل اشتغال مشتری، متضمن تضمین دیون تسهیلات‌ گیرنده

 قرارداد لازم‌الاجرا

 سایر تضامین متناسب با امتیاز اعتباری مشتری و تشخیص مؤسسه اعتباری.

بانک مرکزی تاکید کرده که دریافت وثیقه نقدی از مشتری در اعطای تسهیلات خرد در قالب انواع سپرده ها ممنوع است.

این دستورالعمل تصریح دارد که برای مشتریان بدون سابقه و امتیاز اعتباری، موسسه اعتباری می تواند متناسب با سطح درآمد مشتری و توان بازپرداخت اقساط توسط وی، با دریافت حداکثر دو مورد از وثایق ذکر شده برای بار نخست تا سقف 100 میلیون تومان در سطح تمامی موسسات اعتباری تسهیلات خرد اعطا کند.

طبق دستورالعمل مذکور، موسسه اعتباری موظف است، قرارداد اعطای تسهیلات بانکی را الکترونیکی  کند و  نسخه ای از آن را در اختیار مشتری قرار دهد.

مسعود گنجی روز سه‌شنبه درباره اختصاص وام بیش از ۱۰۰ میلیون تومانی ودیعه مسکن به دانشجویان متأهل، اظهار داشت: بر اساس مصوبه قانون حمایت خانواده، صندوق رفاه دانشجویان مکلف شد ۵۰ درصد ودیعه مسکن یک واحد ۵۰ متری در شهرهای بالای ۵۰۰ هزار نفر و ۵۰ درصد واحد ۱۰۰ متری را در سایر شهرها پرداخت کند. بودجه در نظر گرفته شده برای ستاد ملی جمعیت، ۱۰ هزار میلیارد تومان است که از این مبلغ، صندوق چهار هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان برای تأمین ودیعه ۱۰۰ میلیون تومانی مسکن دانشجویان متأهل درخواست کرده است.

این مسوول صندوق رفاه دانشجویان درباره اختصاص مبلغ وام ودیعه مسکن، یادآور شد: رقم ۱۰۰ میلیون تومان ودیعه مسکن به دانشجویان متأهل در کلان شهرهایی مثل تهران اختصاص می‌یابد، اما در سایر شهرها این مبلغ کمتر می‌شود.

وی درباره دریافت این مبلغ، تاکید کرد: ستاد ملی جمعیت باید این مبلغ را به سازمان برنامه و بودجه ابلاغ کند که این امر در سال جاری تحقق می‌یابد تا صندوق رفاه به ماده هشت قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت عمل کند.

رییس صندوق رفاه دانشجویان با بیان اینکه ودیعه ۱۰۰ میلیون تومانی مسکن حق قانونی دانشجویان متأهل است، گفت: مبلغ چهار هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان جزو ۶۱ تبصره ۱۴ قانون بودجه ۱۴۰۱ از محل هدفمندی یارانه‌ها است.

مشاور وزیر علوم با ارایه آماری از دانشجویان متأهل در کشور، خاطرنشان کرد: از تعداد کل دانشجویان، ۸۷ هزار متأهل داریم که ۶۰ هزار نفر از آنها تقاضای خوابگاه و وام ودیعه مسکن کرده اند و صندوق رفاه دانشجویان به ۴۰ هزار نفر از این دانشجویان وام ودیعه مسکن اختصاص می‌دهد.

گنجی در ادامه درباره اختصاص خوابگاه متأهلی به دانشجویان متأهل و ساخت این خوابگاه ها، اظهار داشت: صندوق رفاه دانشجویان در زمینه ساخت خوابگاه های متأهلی، وظیفه هدایتگری و پشتیبانی بر عهده دارد تا دانشگاه ها در این زمینه به وظایف قانونی خود عمل کنند. این صندوق، بسته فرهنگی و بودجه را تهیه می‌کند، اما در امور اجرایی و ساختمان سازی خوابگاه های متأهلی ورود نمی‌کند.

وی با بیان اینکه دانشگاه ها امکان متوقف کردن ساخت خوابگاه های متأهلی را ندارند، تاکید کرد که در سال جاری خوابگاه سازی برای این گروه از دانشجویان عملی می‌شود.

به گفته گنجی، دانشجویان متأهل هم اکنون نیز در خوابگاه ها اسکان داده شده اند؛ علاوه بر این، در حال حاضر در تهران وام ودیعه مسکن ۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی به آنها اختصاص می‌یابد. همچنین برای دانشجویان متأهل ساکن در شهرهای بزرگ ۲۶ میلیون تومان و برای شهرهای کوچک ۱۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان وام ودیعه مسکن پرداخت می‌شود. علاوه بر این، برای هزار و ۵۰۰ نفر از این دانشجویان هم خوابگاه در نظر گرفته شده است.

فرایند ثبت‌نام برای دریافت انواع وام‌های دانشجویی از جمله وام ودیعه مسکن متأهلی تا ۲۵ اردیبهشت ماه در پورتال صندوق رفاه دانشجویان ادامه دارد.

-حق قانونی وام ودیعه مسکن دانشجویان متاهل این نیست که در حال حاضر به آنها پرداخت می‌شود بلکه بیشتر از این مبالغ است.

-درباره اجرای ماده ۸ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، اگر مبلغ ۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان را دولت از محل جزء ۶۱ تبصره ۱۴ قانون بودجه امسال در اختیار صندوق قرار دهد وام ودیعه مسکن متأهلان را تقریبا سه برابر خواهیم کرد تا قسمتی از مشکلات دانشجویان متاهل و یا آنانی که قصد ازدواج دارند حل شود هم اکنون وام ودیعه مسکن متأهلان تهران ۳۲.۵ میلیون تومان است که این مبلغ به بیش از ۱۰۰ میلیون تومان خواهد رسید وام ودیعه مسکن متأهلان بقیه شهرها هم به نسبت میزان اجاره بها در هر شهری افزایش پیدا خواهد کرد. این مبالغ وام ودیعه مسکن متأهلان به شرطی افزایش خواهد یافت که سازمان برنامه و بودجه آن ۴ هزار و ۷۰۰میلیارد تومان را که واقعا حق قانونی دانشجو است به صندوق پرداخت کند.

-وام تحصیلی دانشجویان، با مبالغ موجود که صندوق در اختیار آنان قرار میدهد کفاف زندگی دانشجویی دانشجو را نمیکند ما امسال با توجه به افزایش ۵/۸ درصدی بودجه صندوق از سوی دولت مجبور هستیم در همان حدود وامهای دانشجویی را افزایش دهیم ولی کار کارشناسی میگوید حدود ۵۴ درصد باید به وامهای دانشجویی افزوده شود حالا اگر دولت دست صندوق را بگیرد حدود ۵۴ درصد افزایش وامهای دانشجویی میتواند تحقق پیدا کند و این موضوع دور از ذهن نباید باشد سال گذشته سازمان برنامه و بودجه حدود ۸۹ درصد بودجه صندوق را تخصیص داد و اگر امسال صد در صد بودجه صندوق را تخصیص دهد، فکر کنم اعضای محترم هیأت امنای صندوق پیشنهاد ۵۴ درصد افزایش را بپذیرند و اگر سازمان قبول کند میتوان امیدوار بود که این افزایش ۵۴ درصد تصویب هم شود.

-همچنین صندوقین دو وزارتخانه علوم و علوم پزشکی در راستای اجرایی کردن ماده ۷ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت پیگیر ساخت ۴۶ هزار خوابگاه توسط دانشگاهها هستند که در این رابطه هم عنصر اصلی، پای کار بودن سازمان برنامه و بودجه در کنار دانشگاههای کشور است و اگر خیرین هم پای کار بیایند و کمک کنند احتمالا تعداد این بناها بیشتر هم خواهد شد.

از پنج نوع وام سه وام تحصیلی، شهریه و ودیعه مسکن از سوی صندوق اعلام شده است که از اول اسفندماه ۱۴۰۰ روند پرداخت آن شروع شده است و دو وام دیگر که وام دکتری و وام ضروری هستند، باقی می ماند که این دو را از اول اردیبهشت ماه اعلام کرده و پس از ثبت نام دانشجویان، وام دکتری را هر شش ماه یک بار پرداخت خواهیم کرد درباره وام ضروری هم چون بیخبر از میزان تخصیص بودجه صندوق از سوی سازمان برنامه و بودجه هستیم به سال ۱۴۰۱ موکول کردیم. ضمنا همانطوری که در جریان هستید به صد درصد درخواست های دانشجویان واجد شرایط وام، پاسخ مثبت داده شده و هر چه که دانشجویان واجد شرایط درخواست وام داده بودند را صندوق پرداخت کرده است مگر در مواردی که دانشگاهِ شرایط دانشجو را تأیید نکرده باشد چون همگی میدانیم که تسهیلات صندوق شامل حال کسانی است که دانشجو مستعد و بی‌بضاعت باشد پس همه درخواست‌هایی که به دست صندوق رفاه دانشجویان از سوی دانشگاهها رسیده است پرداخت شده است.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۳ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: