وام فوری گرفتن یکی از راه هایی است که از قدیم الایام برای کمک به هزینه های زندگی در هر زمینه ای گرفته می شده.امروزه شرایط گرفتن وام فوری در هر بخشی متفاوت است.از این وام ها می توان به وام فوری مسکن ،ازدواج ،درمان و غیره اشاره کرد.متقاضیان هر کدام از این وام ها با ارائه مدارک خاص میتوانند به بانک و مراکز معرفی شده بروند و وام فوری خود را دریافت کنند. مجلس طرح وام فوری ازدواج را تصویب کرد.

افزایش هزینه‌های ساخت مسکن و رشد سالیانه ۴۰ تا ۵۰ درصدی قیمت مصالح ساختمانی، دولت را بر آن داشت تا سقف وام ساخت مسکن را افزایش دهد. سال ۱۴۰۰ سقف تسهیلات ساخت مسکن ۴۵۰ میلیون تومان بود که امسال به ۶۰۰ میلیون تومان به ازای هر واحد رسیده است.

دولت سیزدهم طرح  ساخت چهار میلیون واحد مسکونی طی چهار سال در قالب نهضت ملی مسکن را آغاز کرده که گفته می‌شود اجرای آن به بخش خصوصی واگذار خواهد شد. به این ترتیب اگر دولت بتواند تولید سالیانه مسکن را از حدود نیم میلیون واحد مسکونی فعلی به حدود یک میلیون واحد برساند به نوعی در سیاست‌های کلان خود در بخش مسکن موفق بوده است.

کارشناسان معتقدند تجربه مسکن مهر که پس از گذشت حدود ۱۵ سال هنوز به طور کامل در بخش‌هایی از کشور به اتمام نرسیده نشان داده دولت باید از دخالت مستقیم در ساخت و ساز خودداری کند. از آن طرف بخش خصوصی شرایط چندان مطلوبی ندارد. کاهش توان متقاضیان مسکن، رشد قیمت مصالح ساختمانی و بازده سرمایه پایین‌تر از نرخ تورم عمومی، منجر به کاهش انگیزه‌های بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در بخش مسکن شده است.

از طرف دیگر دولت قیمت ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن را در آخرین به‌روزرسانی ۴.۵ میلیون تومان در هر متر مربع اعلام کرده که سازندگان معتقدند با این مبالغ نمی‌توان پروژه‌ها را پیش برد و هزینه‌ها فراتر از این ارقام است. بنابراین به نظر می‌رسد افزایش تسهیلات ساخت می‌تواند راهکاری جایگزین برای رشد ساخت و ساز در کشور باشد.

بانک مسکن برای سال جدید سقف تسهیلات ساخت مسکن را از ۴۵۰ به ۶۰۰ میلیون تومان افزایش داد. در این خصوص یک بسته اعتباری جهت اعطای تسهیلات ساخت مسکن در ۱۲ سقف متفاوت با در نظر گرفتن شهر محل سکونت، استفاده از فناوری‌های نوین و شرایط فنی سازنده تدوین کرده است.

محمود شایان ـ مدیرعامل بانک مسکن در این خصوص گفته است: سقف این تسهیلات برحسب طبقه‌بندی جمعیتی شهرها به سه گروه تقسیم می‌شود که در هر گروه، بسته به اینکه سازنده متقاضی تسهیلات ساخت، از فناوری نوین ساختمانی در ساخت‌وساز استفاده کند یا خیر و همچنین برحسب اینکه سازنده حرفه‌ای باشد یا معمولی (غیرحرفه‌ای)، سقف تسهیلات نیز متفاوت تعیین‌شده است.

وی بیان کرد: در بسته اعتباری سال جاری رونق تولید مسکن، برای ۱۲ شهر «تهران، اصفهان، شیراز، مشهد، تبریز، کرج، اهواز، بندرعباس، بوشهر، قم، ساری و رشت» سقف تسهیلات ساخت مسکن برای سازندگان حرفه‌ای که از فناوری نوین هم استفاده کنند، ۶۰۰ میلیون تومان به ازای هر واحد است.

مدیرعامل بانک مسکن افزود: همچنین به سازندگان غیرحرفه‌ای که از فناوری نوین ساخت در پروژه خود بهره بگیرند، ۵۵۰ میلیون تومان تسهیلات به ازای احداث هر واحد مسکونی پرداخت می‌شود.

وی توضیح داد: در شهرهای مذکور، به سازندگان حرفه‌ای که از فناوری نوین ساختمانی استفاده نکنند، ۵۰۰ میلیون تومان و به سایر سازنده‌ها نیز ۴۵۰ میلیون تومان تسهیلات بدون سپرده ساخت پرداخت می‌شود.

شایان تصریح کرد: در سایر مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت، سقف تسهیلات به ترتیبی که برای سازندگان گروه اول اعلام شد، با مبالغ ۵۰۰ میلیون تومان، ۴۵۰ میلیون تومان، ۴۰۰ میلیون تومان و ۳۵۰ میلیون تومان به ازای هر واحد مسکونی قابل پرداخت است.

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن، مدیرعامل بانک مسکن افزود: همچنین در شهرهای با جمعیت کمتر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت، سقف تسهیلات در چهار حالت ذکرشده به ترتیب ۴۵۰ میلیون، ۴۰۰ میلیون، ۳۵۰ میلیون و ۳۰۰ میلیون تومان است.

شایان با اشاره به اینکه سقف تسهیلات بدون سپرده ساخت مسکن در سال جاری بیش از ۳۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است، گفت: پیش‌بینی می‌شود بر اساس سیاست جدید تأمین مالی ساخت و تولید مسکن، بخش قابل‌توجهی از هزینه‌های احداث واحد مسکونی، با تسهیلات جدید بانک مسکن پوشش داده شود.

مدیرعامل بانک مسکن افزود: این بسته کمک خواهد کرد تا تولید مسکن علاوه بر سهمیه ساخت یک‌میلیون واحد مسکونی در سال، در شهرهای کشور رونق مضاعف پیدا کند و درنهایت، مشکل خانه‌دار شدن اقشار هدف در کشور برطرف شود.

سال‌های گذشته بانک‌ها درصد کمی از مبلغ تسهیلات بانکی را بلوکه می‌‌کردند و مشتری تنها زمانی می‌توانست به مبلغ بلوکه شده دسترسی پیدا کند که کل اقساط وام را پرداخت کند.

در برخی از زمان‌ها به پول بلوکه شده سود تعلق می‌گرفت و برخی از از اوقات نه. اما درصد پول بلوکه شده اصولا زیاد نبود. اما حالا برخی از بانک‌های خصوصی می‌گویند تنها در صورتی تسهیلات بانکی پرداخت می‌کنند که ۳۰ درصد کل وام را بلوکه کنند بدون اینکه هیچ سودی به این پول تعلق بگیرد.

آنچه در ادامه می‌آید گزارش میدانی تجارت‌نیوز از مراجعه و تماس با چندین بانک دولتی و خصوصی است.

کدام بانک ۳۰ درصد را بلوکه می‌‌کند؟

یعنی بانک ۱۰۰ میلیون تومان از یک وام ۳۰۰ میلیونی را به مدت پنج سال بلوکه می‌کند بدون اینکه هیچ سودی به این مبلغ پرداخت کند! البته همه بانک‌ها ۳۰ درصد سپرده را بلوکه نمی‌کنند. میزان پول بلوکه شده به نوع بانک و اعتبار مشتری بستگی دارد.

یکی از شعب بانک سامان نشان می‌دهد هنوز پرونده تسهیلات بانکی سال جدید در بانک سامان باز نشده است. اما یکی از مسئولان شعبه می‌گوید بر اساس بخشنامه جدید وقتی فردی از بانک وام بگیرد ۳۰ درصد آن بلوکه می‌شود و هیچ سودی هم به آن تعلق نمی‌گیرد.

بلوکه ۱۶ درصدی پول برای مشتریان عادی

اما رویه همه بانک‌های خصوصی مانند هم نیست. بانک پارسیان می‌گوید ۱۶ درصد مبلغ وام را بلوکه می‌کند. اما نه برای مشتریان خاص. بلکه برای مشتریان عادی بانک.

هرچند برخی بانک‌های خصوصی در مواجه با چنین متقاضیانی می‌گویند تا آماده شدن و ابلاغ دستورالعمل جدید منتظر بمانند اما در نهایت روال کارشان از این قرار است که متقاضی باید مشتری شعبه باشد. این یعنی باید حسابی در آن شعبه افتتاح شود و حساب بانکی حداقل سه ماه گردش حساب داشته باشد. بعد از این، متقاضی می‌تواند درخواست وام بدهد. بانک از روی میانگین حساب، مشتری را ارزیابی و در نهایت اعتبار سنجی می‌کند.

برای پرداخت وام، باید معادل ۱۶ درصد از مبلغ وام درخواستی در حساب مشتری موجود باشد. باین مبلغ را بدون پرداخت سود، مسدود می‌کند و در ازای آن تسهیلاتی با نرخ سود ۱۸ درصد پرداخت می‌کند.

بیایید این وضعیت را با ذکر مثالی فرضی، بهتر متوجه بشویم. شما برای دریافت یک وام ۲۰۰ میلیون تومانی باید حدود ۳۲ میلیون تومان در حساب خود داشته باشید. این مبلغ تا زمان پرداخت آخرین قسط بدون دریافت هیچ سودی مسدود می‌شود. در این مدت شما طبق شرایط توافقِ، اقساط تسهیلات بانکی خود را به نرخ ۱۸ درصد پرداخت می‌کنید.

یکی از شعب بانک پارسیان به خبرنگار تجارت‌نیوز می‌گوید البته بلوکه کردن پول و داشتن موجودی ۱۶ درصدی، تنها برای مشتریان عادی است. مشتریان خاصی که گردش حساب بالا دارند بدون هیچ محدودیتی وام می‌گیرند.

رویه بانک‌های دولتی چیست؟

ظاهرا عموم بانک‌های دولتی که مشتریانی از جنس مردم کوچه و خیابان دارند. در مواجهه با متقاضیان وام پیشنهاد افتتاح حساب سپرده چند ساله را می‌دهند. پیگیری‌های تجارت‌نیوز از سه بانک تجارت، صادرات و ملی نشان می‌دهد که برای دریافت وام راهکار عجیبی دارند.

مشتری پولی را در بانک بلوکه می‌‌‌کند و معادل ۸۰ درصد آن را وام می‌گیرد. اما پول بلوکه شده تا زمان پرداخت آخرین قسط در حساب بانک می‌ماند. البته بانک به این پول سود می‌دهد!

برای درک بهتر این وضعیت تصور کنید شما نیازمند ۲۰۰ میلیون تومان وام هستید. باید اول ۲۵۰ میلیون تومان پول را در حساب بانکی خود بگذارید. بانک این پول را بلوکه می‌‌کند و معادل ۸۰ درصد آن را به شما وام می‌دهد. برای دریافت این وام احتمالا بانک از شما ضامن هم نمی‌خواهد چون موجودی سپرده تضمین بازگرداندن اصل و فرع تسهیلات است.

اما سوالی که وجود دارد این است که آیا کسی پیدا می شود که برای تهیه ۲۰۰ میلیون تومان پول نقد بخواهد ۲۵۰ میلیون تومان پول نقد را وثیقه بگذارد؟

همه بانک‌ها تخلف می‌کنند؟

بلوکه کردن بخشی از تسهیلات بانکی در حالی به یک رویه کلی در سیستم وام‌دهی تبدیل شده که زمستان سال گذشته بانک مرکزی برای عموم بانک‌های خصوصی و دولتی خط و نشان کشید و یادآور شد که بلوکه کردن بخشی از تسهیلات وام گیرندگان تخلف است.

سه ماه و اندی پیش، حمیدرضا غنی آبادی، مدیرکل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی بانک در تلویزیون اعلام کرد اگر از وام گیرندگان، کسی دید که بانک قسمتی از تسهیلاتش را نگهداشت و بلوکه کرد، می‌تواند پیگیری کند.

ایرنا آن زمان از زبان این مقام مسئول بانک مرکزی نوشت: بحث بلوکه کردن بخشی از مبلغ تسهیلات از گذشته ممنوع است. اگر مشتری بانک با چنین موارد مواجه شد. حتماً قابل طرح و رسیدگی است.

از این خط و نشان کِشی بانک مرکزی انتظار می‌رفت که بانک‌ها تغییر رویه دهند و دیگر به هنگام دادن وام پولی را بلوکه نکنند. اما نه تنها بانک‌ها رویه خود را تغییر ندادند که گویا برخی از آنها درصاد پولی که بلوکه می‌‌کنند را افزایش هم داده‌اند!

البته بانک‌ها به وقت دادن تسهیلات عملکردی دوگانه دارند و سیاستی یک بام و دو هوا در پیش می‌گیرند. از یکسو در مواجهه با متقاضیانی از جنس عموم مردم نهایت سختگیری را به خرج می‌دهند و بیش از حد مته به خشخاش می‌گذارند. اما در مواجه درخواست هایی از جنس دیگر نهایت وادادگی و تساهل را به خرج می‌دهند تا حدی که هر از چند گاهی اخبار مربوط به سرنوشت یک ابربدهکار بانکی به سوژه رسانه‌ها تبدیل می‌شود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: