آرش نبی‌زاده با اشاره به احتمال حذف ارز ترجیحی در سال جاری، گفت: 8 تا 10 درصد از نهاده‌های مورد نیاز پرورش‌دهندگان ماهی قزل‌آلا با نرخ دولتی تهیه و تامین می‌شود از این‌رو اثرات بعد از حذف ارز ترجیحی بر قیمت ماهی قزل‌آلا باید حداکثر 15 درصد باشد.

وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود با حذف ارز ترجیحی نرخ مرغ واقعی و به کیلویی 70 تا 80 هزار تومان برسد؛ البته نرخ ماهی نیز متاثر از نرخ مرغ به کیلویی 100 هزار تومان می‌رسد در این شرایط احتمال اینکه پروتئین مرغ و ماهی از سبد خانوارها حذف شود تقویت می‌شود.

این فعال اقتصادی با اشاره به کاهش تولید قزل‌آلا در سال جاری، تصریح کرد: خشکسالی‌، کمبود نهاده ماهی و سیاست‌های غلط دولت این احتمال را تقویت کرده است که در مهر و آبان سال جاری شاهد کاهش تولید و در نتیجه انفجار قیمت ماهی باشیم. این روزها ماهی محصول صادراتی شده است.

مدیرعامل اتحادیه ماهیان سردآبی با بیان اینکه دولت با پرداخت یارانه به مرغ، بازار را به سمت خرید این محصول متمایل کرده است، تصریح کرد: در ابتدای انقلاب سرانه مصرف ماهی نیم کیلو بود اما مطابق با آمار ارائه شده از سوی سازمان شیلات سرانه مصرف در سال 97 به 13 کیلو رسید متاسفانه با در پیش گرفتن سیاست‌های اشتباه و اعطای یارانه به مرغ، نرخ ماهی افزایش و  مصرف آن در بین مردم کاهش پیدا کرد.

به گفته نبی‌زاده؛ مصرف‌کنندگان قیمت ماهی را با مرغ مقایسه می‌کنند و ازآنجایی‌که توان خرید آنها پایین است ترجیح می‌دهند برای تامین نیاز پروتئین سبد خانوار مرغ خریداری کنند.

وی با اشاره به تاثیرات جنگ اوکراین و روسیه، گفت: امکان خرید برخی نهاده‌های وارداتی بعد از این جنگ و افزایش نرخ آنها در بازارهای جهانی برای ایران کاهش پیدا کرده است از این‌رو احتمال سهمیه بندی کردن نهاده‌ها برای پرورش دهندگان مرغ و ماهی افزایش پیدا می‌کند.

این فعال اقتصادی قیمت تمام شده ماهی قزل‌آلا را کیلویی 65 هزار تومان دانست و افزود: ماهی سر مزرعه کیلویی 45 تا 47 هزار تومان بفروش می‌رسد. اینجا یک پرسش اساسی مطرح است که آیا ماهی با این نرخ در بازار عرضه و به‌دست مصرف کنندگان می‌رسد؟ بدون تردید پاسخ منفی است و این سود در جیب دلال‌ها می‌رود و همین مسئله باعث شده است که تولیدکنندگان انگیزه‌ و رغبتی برای تولید نداشته باشند.

وی تصریح کرد: 60 درصد از ماهی قزل‌آلا  به کشورهای آذربایجان و ارمنستان صادر می‌شود و از این کشورها به روسیه می‌رفت اما جنگ روسیه و اوکراین باعث شده که این بازار تا مشخص شدن ارزش روبل با دلار بلاتکلیف بماند.

نبی‌زاده میزان تولید قزل‌آلا در سال 99 نزدیک به 140 هزار تن دانست و افزود: تولید قزل‌آلا در 1400 به 115 هزار تن رسید که این کاهش تولید اثرات خود را بر قیمت محصول گذاشت.