رتبه بندی معلمان دغدغه‌ای دیگر در حوزه آموزش و پرورش است که پس از گذشت حدود ۱۰ سال از تصویب آن اکنون تصویب لوایح آن در مجلس شورای اسلامی در دست بررسی است.طرح  رتبه‌ بندی معلمان از اقداماتی است که در وهله اول برای ارتقای کیفیت آموزشی و سپس در راستای بهبود وضعیت معیشت معلمان در نظر گرفته شده است.طرح رتبه بندی معلمان  یکی از طرح های پر سرو صدای این روزها در مجلس است . زیرا با انجام طرح رتبه بندی معلمان حقوق معلمان افزایش چشمگیری خواهد داشت. در ادامه به برسی رتبه بندی معلمان می پردازیم.

حجت الاسلام احمد حسین فلاحی با بیان اینکه رتبه‌بندی معلمان یک مدت زمان طولانی ۱۰ ساله داشت اظهار داشت: متاسفانه دولت قبلی لایحه را به مجلس نمی‌برد، اما در پایان سال ۹۹ با اصرار مجلس یازدهم، لایحه رتبه‌بندی با یک بودجه ناچیز به مجلس فرستاده شد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه قرار بود رتبه‌بندی معلمان، جایگاه معلم و کیفیت آموزش را بالا ببرد، تصریح کرد: اگر چه این لایحه مورد رضایت ما نبود اما قبل از به پایان رسیدن دولت قبلی، کلیات این لایحه را تصویب کردیم تا با تغییر دولت، به طور مجدد به دولت جدید بر نگردد تا چند سالی عقب بیفتد.

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در کمیسیون مجلس کار قانونی رتبه‌بندی انجام گرفت، اظهار داشت: بازنشستگان مهر ماه سال ۱۴۰۰ هم شامل رتبه بندی می‌شوند.

فلاحی با اشاره به اینکه در دولت قبل برای این لایحه تنها پنج هزار میلیارد بودجه در نظر گرفته شده بود، گفت: اکنون مجموع بودجه سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ حدود ۳۷ هزار میلیارد است که دو سال را تحت پوشش قرار می‌دهد.

وی با تاکید بر اینکه لایحه رتبه بندی معلمان در پنج رتبه تصویب شده و به وزارت آموزش و پرورش ابلاغ شده است، افزود: وزارتخانه باید هرچه سریع‌تر آیین نامه را تدوین کند به طوری که پنج پایه هم اعمال شود.

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بیشتر معلمان در رتبه دو و سه هستند، اظهار داشت: تعداد کمی از معلمان در رتبه اول هستند و مقدار کمتری از آن‌ها در رتبه چهار و پنج هستند.

فلاحی گفت: بر اساس پایه حقوقی امسال حداقل حقوق با پنج میلیون و ۶۰۰ هزار تومان به علاوه رتبه بندی پایه اول، بیش از هشت  میلیون تومان می‌شود.

وی  افزود: مبلغ حقوق پایه‌های دو و سه که بیشتر معلمان را شامل می‌شود نیز بالاتر است و باید آیین‌نامه سریع‌تر تدوین و اجرایی شود.

یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش با اشاره به وضعیت اجرای رتبه‌بندی معلمان اظهار کرد: اکنون که دولت انقلابی روی کار آمده است با وجود آن که آیین‌نامه رتبه‌بندی معلمان به صورت ناقص در اواخر دولت قبل تدوین شده بود اما اجرای رتبه‌بندی مورد توجه قرار گرفت.

وی با بیان اینکه آیین‌نامه رتبه‌بندی معلمان، نخستین آیین‌نامه‌ای است که با معلمان به اشتراک گذاشته می‌شود، تصریح کرد: معلمان براساس این آیین‌نامه رتبه‌بندی که سیاست تشویقی هم برای آن داریم، باید صلاحیت عمومی و تخصصی را دارا باشند.

وزیر آموزش و پرورش گفت: احکام رتبه‌بندی معلمان از ۳۱ شهریورماه ۱۴۰۰ در نظر گرفته می‌شود و اعتبار ۳۸ هزار میلیارد تومان برای آن در نظر گرفته شده است.

نوری درباره وضعیت کمبود معلم مطرح کرد: ۹۷۰ هزار همکار فرهنگی شاغل و بازنشسته داریم و این رقم منهای معلمان غیررسمی در مراکز غیردولتی، موسسات آزاد و مربیان مهدهای کودک است.

رشد جمعیت دانش‌آموزان

وی افزود: برای تامین نیروی انسانی باید مولفه‌های اثرگذار بسیاری را مدنظر داشته باشیم که مهم‌ترین آن رشد جمعیت است، تا سال ۹۰ کاهش رشد دانش‌آموزی داشتیم و از این تاریخ به بعد شاهد افزایش تعداد دانش‌آموزان هستیم.

نوری با اشاره به اینکه در برخی استان‌ها نرخ رشد جمعیت بالاست، گفت: در کنار رشد جمعیت دانش‌آموزی بابد تربیت معلم هم مورد توجه باشد، در سال‌های گذشته به طور میانگین ۴۰ هزار بازنشسته داشتیم و ورودی تربیت معلم ۱۵ هزار نفر است.

افزایش پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان به ۵۰ هزار نفر

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به جبران کمبود با روش‌هایی همچون استفاده از نیروهای حق‌التدریس، تبدیل وضعیت نیروها و... اضافه کرد: با توجه به اهمیت دانشگاه فرهنگیان در تربیت معلم قرار شد تا سهمیه دانشگاه فرهنگیان دو برابر شود و ظرفیت به ۵۰ هزار نفر برسد.

استفاده از فضای دانشگاه پیام نور

نوری ادامه داد: برای پرهیز از ورود افراد بدون تحصیلات در تربیت معلم قرار شد تا دانشجومعلمان از ترم هفتم، کارورزی خود را در کلاس درس طی کنند و از این طریق ۲۰ هزار کمبود معلم جبران شود همچنین دکترمعلمان آموزش و پرورش هیئت علمی دانشگاه‌ فرهنگیان شوند، برای تامین مکان آموزشی تفاهم‌نامه با دانشگاه پیام نور داشتیم تا از ظرفیت فضاهای خالی این دانشگاه بهره‌مند شویم.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کزد: اگر دو سال افزایش ۱۰۰ درصدی جذب دانشجو داشته باشیم، دانشگاه فرهنگیان مرکز ثقل تربیت نیروی انسانی می‌شود.

محتوای موضوعات دانش‌بنیان باید به کتاب درسی وارد شود

نوری درباره محتوای کتاب‌های درسی با اشاره به اینکه همه از آموزش و پرورش انتظار دارند تا مطالب بسیاری در کتاب ها وارد شود، بیان کرد: ابن موضوع در حالی است که کتاب درسی چارچوب دارد و برنامه درسی باید به گونه‌ای که دیوار میان جامعه و مدرسه برداشته شود؛ کتاب‌های درسی بعد از سند تحول بنیادین تغییرات بنیادین داشتند اما برخی موارد باید اصلاح شوند و برخی مطالب جدید مانند شعار امسال رهبر معظم انقلاب، برای حکمرانی موضوعات دانش‌بنیان در میان دانش‌آموزان باید در دروس مربوطه لحاظ شود.

وزیر آموزش و پرورش رمزینه‌دار کردن کتاب‌های درسی را از جمله مصادیق روزآمدسازی مطالب درسی عنوان کرد و گفت: برای توزیع ۱۵۰ میلیون کتاب درسی ورود جدی داشتیم تا به زمان مناسب برسد، سال گذشته برخی کتاب‌های هنرستانی بعد از سال تحصیلی هنوز به دست دانش آموزان نرسیده بود اما سعی می‌کنیم دانش‌آموزان سال تحصیلی آینده کتاب‌ها را به موقع دریافت کنند.

ساخت مدارس ترکیبی

نوری به موضوع فضای آموزشی مدارس هم اشاره و ضمن تاکید بر معماری مبتنی بر بوم گفت: برخی کشورها مدارس آینده را طراحی می‌کنند اما از دیدگاه دانش‌بنیان توجه به فضای ترکیبی از مدرن و سنتی مورد توجه است و به سازمان نوسازی اعلام کردیم تا ساخت چنین مدارسی در دستور کار باشد.

افزایش دانش آموزان و کمبود مدرسه

وی درباره کمبود مدرسه با بیان اینکه افزایش جمعیت دانش‌آموزی عاملی برای این مشکل است، تصریح کرد: خیرین سهم ۵۰ درصدی در تامین فضای آموزشی داشتند و به سمتی می‌رویم که مدارس نیمه تمام تکمیل شوند البته برای ایجاد شرایط مناسب فضای آموزشی ۱۰۰ هزار میلیارد تومان نیاز داریم.

وزیر آموزش و پرورش گفت: وجود مدارس کپری برای عشایری موضوعیت دارد چراکه اقتضای وضعیت زندگی آنهاست، تعدادی مدارس کانکسی هم داریم که ستاد اجرایی فرمان امام برای رفع آنها تعهد کرد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۴ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: