وام فوری گرفتن یکی از راه هایی است که از قدیم الایام برای کمک به هزینه های زندگی در هر زمینه ای گرفته می شده.امروزه شرایط گرفتن وام فوری در هر بخشی متفاوت است.از این وام ها می توان به وام فوری مسکن ،ازدواج ،درمان و غیره اشاره کرد.متقاضیان هر کدام از این وام ها با ارائه مدارک خاص میتوانند به بانک و مراکز معرفی شده بروند و وام فوری خود را دریافت کنند. مجلس طرح وام فوری ازدواج را تصویب کرد.

رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: مسکن نیز مانند بسیاری چیزهای دیگر، یک بازار ملتهبی است. در این راستا جلساتی در ستاد تنظیم بازار برگزار شده و وزارت راه و شهرسازی برای کنترل بازار مسکن به ستاد مذکور ارائه شده است.

وی ادامه داد: بر این اساس وزارت راه پیشنهاد پرداخت وام ودیعه مسکن 100 میلیون تومانی را برای تهران ارائه کرده که فردا در شورای عالی مسکن درباره آن تصمیم‌گیری می‌شود.

وی افزود: مردم بلافاصله می‌توانند برای این وام ثبت‌نام کنند و بانک‌ها موظف شده‌اند این وام را پرداخت کنند.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این‌که میزان سود وام ودیعه فردا مشخص می‌شود، تصریح کرد: اساسا معتقدیم اجاره بهای مسکن در سال جاری نباید بیشتر از 25 درصد افزایش یابد. به همین دلیل هم بحث مفصلی داریم مبنی بر این‌که بنگاه‌های املاک به سامانه وزارت راه و شهرسازی متصل شوند تا برای فعالیت کارت دریافت کنند.

قاسمی تاکید کرد: به این ترتیب در سامانه فردی که واحدی را با یک مبلغ اجاره کرده است بخواهد برای سال آینده قرار را تمدید کند اگر بیشتر از 25 درصد باشد بلافاصله آلارم می‌دهد و ما متوجه می‌شویم.

معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی از آغاز ثبت نام خانوارهای دارای ۳ فرزند و بیشتر که تاریخ تولد فرزند سوم آنها از ۲۰ آبان ۱۴۰۰ به بعد باشد، خبر داد.

بر اساس اطلاعیه این وزارت، متقاضیان مشمول قانون جوانی جمعیت، می‌توانند با مراجعه به سامانه نهضت ملی مسکن (سامانه ثمن) برای دریافت زمین یا واحد مسکونی بر اساس مقررات این قانون اقدام کنند.

از ابتدای تابستان امسال اخذ عوارض از هم آزادراه‌های دولتی و خصوصی کشور به صورت الکترونیکی اخذ خواهد شد.

سرپرست مرکز حقوقی امور مجامع و نظارت بر قراردادهای وزارت راه و شهرسازی بر اجرایی شدن اخذ الکترونیکی عوارض در آزادراه‌ها از ابتدای تابستان سال جاری تأکید کرد.

در روزهای اخیر معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی از پرداخت تسهیلات کمک ودیعه مسکن به مستأجران خبر داد که به زودی به شبکه بانکی کشور ابلاغ می شود. مبلغ این وام برای شهر تهران، مراکز استان‌ها و سایر نقاط شهری، به ترتیب ۶۰، ۴۵ و ۳۵ میلیون تومان مصوب شده است.

میزان وام ودیعه مسکن نسبت به سال گذشته کاهش ۱۰ میلیون تومانی در استان تهران داشته است که با افزایش تورم بخش اجاره مسکن منطقی به نظر نمی رسد.

مصطفی قلی خسروی رییس اتحادیه مشاوران املاک، در این رابطه می‌گوید: سیاست های در نظر گرفته برای بازار مسکن باید مناسب با وضعیت اقتصادی کشور باشد به طوری که پرداخت وام ودیعه مسکن باید با سود ۴ درصد در نظر گرفته شود نه سود ۱۸ درصد!

وی اضافه کرد: تسهیلات ودیعه مسکن وام نیست، بلکه دامی است که هیچ اثری ندارد و مشکلی از مستاجران حل نمی کند .چرا که اگر رهن یک خانه ۵۰ متری در جنوب شهر تهران را ۳۵۰ میلیون تومان در نظر بگیریم، پرداخت وام ۶۰ میلیون تومانی آن هم  با سود ۱۸ درصد ، کمکی به مستاجران نمی کند.

کشور محکوم به تولید مسکن است

خسروی افزود: طرح ملی مسکن یکی از سیاست هایی است که دولت برای ساماندهی بازار مسکن در نظر گرفته، اما باید این نکته را در نظر گرفت که کشور در بخش مسکن محکوم به تولید است. ولی وقتی وعده های مختلف جای تولید را بگیرد، تاثیر معکوس بر بازار می گذارد .

رییس اتحادیه مشاوران املاک ادامه داد: نزدیک به ۳ سال است که از مسکن ملی صحبت می شود اما اطلاعات دقیقی از این طرح در دست نیست تا همه متوجه میزان پیشرفت این پروژه شوند. هرگز با وعده دادن خانه ساخته نمی شود و وضعیت موجود هیچ تغییری نمی کند.

ضرورت پرداخت تسهیلات مناسب برای بخش مسکن

وی بیان کرد: در کشورهای پیشرفته افراد می توانند تا ۸۰ درصد ارزش خانه ، تسهیلات مناسب دریافت کنند و با پرداخت فقط ۲۰ درصد ارزش ملک، صاحب خانه می شوند.

خسروی اضافه کرد: حتی در بعضی از کشور های پر جمعیت، دولت ها برای حل مشکل مسکن نسل آینده اقدام به ساخت و ساز در حاشیه شهر ها می کنند. حال ما باید از خود بپرسیم که برای حل مشکل نسل آینده چه کار کرده ایم؟

نقش اتحادیه املاک بر گرانی مسکن

خسروی افزود: ۲ سال پیش، ستاد کرونا طرح تعیین سقف ۲۵ درصدی افزایش اجاره بها را تعیین کرد که با این کار نه تنها بازار اجاره مسکن را کنترل نکرد، بلکه باعث افزایش اجاره ها تا ۷۰ درصد شد. سیاست های غلط باعث اوضاع نابسامان بازار مسکن شد و تا امروز بنگاه های مشاور املاک فقط واسطه ای میان متقاضیان بازار مسکن بوده و هیچ نقشی در گرانی ها نداشته اند.

 رییس اتحادیه  مشاوران املاک اضافه کرد: اتحادیه املاک همواره پیگیر این موضوع بوده که هیچ بنگاهی قرار داد نامتعارف کار نکند ولی زمانی که تقاضا برای بازار بالا باشد ، هیچ موضوعی جلودار تورم بخش مسکن نمی شود.

او  در پایان گفت : نباید اتحادیه املاک را مقصر مشکلات مسکن در کشور بدانیم زیرا با صفر شدن کمیسیون املاک نیز هیچ مشکلی حل نمی شود و اتحادیه مشاوران املاک هیچ نقشی در افزایش تورم بخش مسکن ندارد . خوشبختانه مردم این موضوع را به خوبی درک می کنند.

تاثیر افزایش تسهیلات مسکن بر بازار مسکن

موافقت بانک مرکزی با افزایش ۱۰۰ درصدی سقف  تسهیلات مسکن جوانان در راستای حمایت از قانون جهش تولید مسکن بوده است.

در چارچوب جدید صاحبان حساب مسکن جوانان در تهران، مراکز استانها و شهرهای بزرگ (بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت) می‌توانند به ترتیب تا سقف ۲ میلیارد، ۱٫۷ میلیارد و ۱٫۴ میلیارد تومان تسهیلات دریافت کنند.

با توجه به نحوه رسانه ای شدن این خبر، انتظار می‌رود بخشنامه اجرای آن طی روزهای آینده نهایی و ابلاغ شود.

پیش بینی می‌شود که در نتیجه افزایش سقف وام مسکن جوانان بر تعداد متقاضیان گشایش حساب های مسکن جوانان افزوده شود. شعب بانک مسکن نیز در سراسر کشور با حجم زیادی از مراجعان روبرو شوند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱۵ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: