دولت در سال جدید با حذف ارز ترجیحی پیشنهاداتی برای یارانه جدید دارد. به تازگی پرداخت یارانه گوشت به عنوان یارانه جدید توسط دولت مردان مطرح شده است.این یارانه جدید بر اساس گمانه زنی ها به 300 هزار تومان می رسد. یارانه جدید به گفته برخی از نمایندگان به صورت کالا پرداخت خواهد شد.در ادامه به آخرین اخبار از یارانه جدید می پردازیم.

سید محمد دهنوی با اشاره اجرای طرح اصلاح نظام پرداخت یارانه ها در سطح کشور و انتقال یارانه دولت از حلقه اول تامین و تولید به حلقه آخر یعنی مردم و مصرف کننده، اظهار کرد: دولت تلاش دارد تا یارانه به صورت هدفمند و واقعی به آن کسی برسد که مصرف کننده است و در این میان دست دلال و واسطه و سواستفاده کنندگان کوتاه شده و از قاچاق مواد بعضا استراتژیک کشور نیز جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه سرپرست خانوارهایی که یارانه اخیر دولت به حساب آنها واریز نشده است، افزود: در وهله نخست مردم کمی صبر کنند زیرا با توجه به حجم حدودا 70 میلیونی تراکنش های مالی و ارسال پیامک ها امکان دارد برای برخی از عزیران با تاخیر پیامک واریز ارسال شده و قابل مشاهده باشد.

سرپرست معاونت اقتصادی استانداری گلستان با تاکید بر اینکه اصلا جای نگرانی برای خانوارهای دیگری که قبل یارانه را دریافت می کرده اند اما یارانه جدید به حسابشان واریز نشده نیست، خاطرنشان کرد: تمامی موارد قابل بررسی و اصلاح است زیرا برخی از شماره های حساب با سرپرست خانوار همخوانی نداشته و یا به صورت اشتباه در سامانه درج شده و یا به هر دلیلی تراکنش مالی ناموفق بوده است که با پیگیری در روزهای آتی قابل اصلاح خواهد بود که نیازمند صبر و حوصله مردم است.

دهنوی با اشاره به اینکه مبلغ واریز شده به عنوان یارانه جدید به صورت مسدودی در درون حساب های هم استانی های عزیز قرار دارد، ادامه داد: تا زمان اعلام برای رفع مسدودی همه مشکلات ناشی از عدم تطابق شماره حساب و همچنین اعتراضات مربوط به عدم واریز بررسی خواهد شد و افراد با مراجعه به سامانه و ثبت اعتراض می توانند نسبت به رفع مشکل اقدام کنند.

وی پیرامون افرادی که در گذشته اصلا یارانه دریافت نکرده و یا در مراحل قبلی انصراف داده اند می توانند به سایت هدفمندی یارانه ها مراجعه و ثبت نام کنند، تصریح کرد: بعد از ثبت نام، این سامانه به افراد اعلام خواهد کرد که در چه دهکی قرار گرفته اند و به چه میزانی یارانه به آنها تعلق خواهد گرفت.

سرپرست معاونت اقتصادی استانداری گلستان از امکان مراجعه افرادی که تغییراتی در تعداد افراد تحت تکفل آنها به دلایلی از جمله تولد فرزند، ازدواج، طلاق و ... رخ داده به سایت هدفمندی یارانه ها برای اصلاح مشخصات خبر داد و گفت: سامانه امکان تغییرات مشخصات و اطلاعات را برای این افراد نیز فراهم کرده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: از سال 1400 قیمت‌ها افزایش پیدا کرد و در اواخر سال 1400 با اتفاقاتی که در روسیه و اوکراین افتاد، تشدید شد مثلاً جو در سال 99 هر تن 270 دلار بود، در شهریور 1400 به 350 دلار رسید، فروردین 1401 هم 560 دلار شد که یک رشد قابل‌توجهی بود، همچنین ذرت 220 دلار بود در شهریور 1400 به 399 دلار رسید، امروز 516 دلار است، گندم 210 دلار بود نیمه 1400 به 370 دلار رسید، امروز 560 دلار است، روغن خام 741 دلار بود، شهریور 1400 به 1280 دلار رسید، امروز 2306 دلار است.

وی ادامه داد: اتفاق دیگری که افتاد این است که همه کشور‌ها برای خرید هجوم آوردند و حتی صادرکنندگان اجازه صادرات نمی‌دهند و دولت‌ها وارد عمل شدند تا بتوانند مواد اولیه و غذایی بیشتری وارد کشورشان کنند این شرایط حتی در سایر مواد هم در کشور‌های دیگر تأثیر می‌گذارد مثلاً فولاد، پتروشیمی و بخش‌های مختلف را وارد کشورشان می‌کنند.

میرکاظمی گفت: از اوکراین و روسیه بخش قابل‌توجهی ذرت، جو و گندم صادر می‌شود و دانه‌های روغنی مخصوصاً آفتابگردان 80 درصد در آنجا تولید می‌شود و این‌ها تأثیر دارد، احتمالاً اگر این روند در منطقه ادامه پیدا کند ممکن است چند سالی کاهش عرضه مواد غذایی که در امنیت غذایی جهان تأثیرگذار است ادامه پیدا کند، بنابراین دولت باید فکری کند البته سال گذشته تلاش کردیم ذخایرمان را افزایش دهیم.

وی خاطرنشان کرد: وقتی دولت تحویل شد ذخایر استراتژیک ما بین 30 تا 70 درصد زیر حداقل پیش‌بینی بود و دولت سیزدهم علی‌رغم این‌که در زمان تحویل هشت میلیارد دلار هم مصرف شده بود ذخایر را تأمین کرد.

وی تصریح کرد: کالابرگ الکترونیک در همان حساب مردم که یارانه واریز می‌شود است و فقط با این کارت در صورتی که سامانه راه اندازی شود می‌توانند کالای خاصی را بخرند، یعنی مثلاً برای مرغ میزان سهمیه‌اش مشخص است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: بر اساس قانون دولت باید از کالابرگ الکترونیک استفاده کند و اگر این سامانه قابلیت اجرا پیدا کند جایگزین خواهد شد و اتفاق خاصی نمی‌افتد، مردم با همین کارت در فروشگاه می‌توانند مرغ و روغن انتخاب کنند، کارتخوان‌هایی که در فروشگاه‌ها نصب می‌شود این امکان را فراهم می‌کند که فرد بتواند مرغ، روغن یا کالا‌های دیگر را انتخاب کند و سرپرست خانوار پول را جای دیگر نبرد البته قانونگذار بیشتر بر این تأکید دارد همچنین دولت برنامه‌ریزی کند تا قیمت‌ها افزایش پیدا نکند و مدیریت روی این موارد باشد.

وی افزود: در شکل کالابرگ این نیست که کوپن داده شود، همین کارت بانکی است، یارانه شارژ می‌شود و فقط محدود به خرید اقلامی که مشخص می‌شود است.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: