قیمت گوشت یکی از مهم ترین خبر های روز محصوب می شود؛ چرا که سبد خانوار بسته به قیمت گوشت است . در هر دوره ای قیمت گوشت توسط سازمان مرتبط اعلام می شود. بنابر اعلام سازمان مدیریت میادین شهرداری تهران، قیمت گوشت تازه گوسفند امروز 21 شهریور در میادین میوه و تره بار اعلام شد. به علاوه قیمت گوشت تازه گوساله نیز در این نرخ نامه اعلام شد.

 

نوع گوشت گوسفندی قیمت هر کیلوگرم
آبگوشتی ۱۱۸,۲۰۰ تومان
خورشتی گوسفندی ۲۸۳,۵۰۰ تومان
ران گوسفندی ۱۸۹,۰۰۰ تومان
گردن گوسفندی ۱۵۲,۶۰۰ تومان
شقه گوسفندی ۱۵۳,۰۰۰ تومان
راسته مغز گوسفندی ۲۹۵,۰۰۰ تومان
سردست گوسفندی ۱۴۶,۰۰۰ تومان
راسته با استخوان گوسفندی ۱۸۳,۶۰۰ تومان
سرسینه گوسفندی ۶۵,۰۰۰ تومان
قلم گوسفندی ۶۵,۰۰۰ تومان
قلوه‌گاه گوسفندی ۱۴۴,۰۰۰ تومان
ماهیچه گوسفندی ۲۰۵,۲۰۰ تومان
کف دست گوسفندی ۱۸۵,۰۰۰ تومان

روز گذشته خبری مبنی بر  واردات گوشت قرمز از ونزوئلا‌ و نیکاراگوئه برای کاهش قیمت آن از سوی محمد آقا میری، رئیس سازمان دامپزشکی کشور منتشر شد. بازار گوشت مدتی است نوسانات زیادی را تجربه کرده است. با توجه به افزایش قیمت نهاده‌های دامی، کسری نهاده و مسئله حذف ارز ترجیحی انتظار افزایش قیمت گوشت در بازار ایجاد شده و این در حالی است که قیمت‌های سرسام‌آور گوشت در بازار ایران واقعی و منطقی نیست.

علی اصغر ملکی پیرامون خبر منتشر شده مبنی بر واردات گوشت قرمز از ونزوئلا‌و نیکاراگوئه اظهار داشت: در ابتدا باید تعیین شود گوشت وارداتی چگونه است و میتواند بازار را جذب کند؟ قیمت آن با گوشت داخل قابل مقایسه است؟ باید قبل از همه چیز به این نکات دقت شود.

به اسم گوشت و به رسم چربی!

وی همچنین در ادامه گفت: قبل از این از آسیانه میانه گوشت وارد شد. این گوشت ها بسیار چرب و دارای وزن بالا بود که جذب بازار نشد و مشتری پسند نبود. اگر اینگونه باشد مصرف صنعتی دارد و قابل استفاده مردم نیست. اینکه فرد به جای ۴ کیلو گوشت خارجی ۲ کیلو گوشت داخلی خریداری کند قطعا دلچسب تر و به صرفه است. گوشت وارداتی صنعتی است. گوشت نیوزلند، قرزیقستان و ارمنستان تا حدودی از نوع نژاد و کیفیت به گوشت داخل نزدیک هستند و قطعا در آینده به آن نیاز خواهیم داشت. اگر گوشت نیوزلند به کشور وارد شود یقینا مردم با اشتیاق این گوشت را میخرند.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی پیشنهاد خود برای خرید گوشت وارداتی را مطرح کرد و افزود: خرید گوشت وارداتی باید توسط فرد متخصص باشد، گوشت را بشناسد و نظر کارشناسی داشته باشد.

وی همچنین تاکید کرد: در حال حاضر بازار بسیار کم رونق است و مردم به علت مشکلات اقتصادی و هزینه های بسیار  قادر به خرید گوشت نیستند و ما نیز قبول داریم که قیمت آن زیاد است.

اصلی‌ترین دلیل افزایش قیمت گوشت؛ افزایش قیمت دام

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی در پایان پیرامون عوامل تاثیرگذار بر قیمت گوشت بیان کرد: اصلی‌ترین دلیل افزایش قیمت گوشت، افزایش قیمت دام است. با افزایش یک برابری قیمت گوسفند، قیمت گوشت دو برابر می‌شود. در روزهای اخیر قیمت دام زنده بین چهار تا پنج هزار تومان افزایش یافته که بر قیمت گوشت نیز مؤثر بوده است. زمانی که از گرانی گوشت صحبت میکنیم قبل از آن دامدار است. ابتدا قیمت گوسفند بالا میرود و به مراتب آن گوشت گران می شود. با توجه به کاهش بارندگی در سال جاری و خشکسالی در مراتع، وزن گوسفندها کم است. به دلیل نبود صحرا برای تغذیه گوسفندان، دامداران ناچار به تأمین علوفه دستی شده‌اند که گران است.با احتساب قیمت هر کیلو جو ۱۲ هزار تومان، یونجه هشت هزار تومان و کاه شش هزار تومان طبیعی است که قیمت گوسفند توسط دامدار افزایش یابد.

تاثیر خواص گوشت بر قیمت گوشت

گوشت گوسفند سرشار از مواد مغذی و ویتامین‌هایی مانند پروتئین، آهن، ویتامین ب2، ب12، کولین، سلنیوم، کلسیم و... است. استفاده از گوشت گوسفند از ابتلا به سرطان جلوگیری می‌کند، باعث کاهش کم‌خونی می‌شود و به کاهش وزن کمک می‌کند. همچنین در جلوگیری از اوتیسم، استرس و افسردگی هم نقش زیادی دارد. حفظ سلامت استخوان‌ها، تامین انرژی بدن، تقویت سیستم ایمنی و جلوگیری از سکته‌ی مغزی و بیماری‌های کلیوی از دیگر خواص گوشت و ماهیچه‌ گوسفندی هستند.

گوشت گوسفند و گوشت بره در شکل‌های مختلفی مانند راسته، ران، سردست، ماهیچه، قلوه‌گاه، فیله، گردن و... به قیمت روز گوشت قرمز در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد. گوشت گوسفند در بسته‌بندی‌های بهداشتی و در وزن‌های مختلف تهیه و وارد بازار می‌شود. 

معتبرترین تولیدکنندگان و قیمت گوشت

صنعت دام‌داری امروز ایران تامین‌کننده‌ی اصلی گوشت در کشور است. شرکت‌های پروتئینی و دام‌داری زیادی در ایران با تکنولوژی پیشرفته و در نظر گرفتن نکات و مسائل بهداشتی، فعالیت می‌کنند. پویا پروتئین، مهیا پروتئین، کیمبال، بهین پروتئین، توکاسان، محسن و... از برترین نام‌های فعال در زمینه‌ی پرورش، تهیه و عرضه‌ی انواع گوشت گوسفند و بره هستند. 

خرید آنلاین گوشت و لیست قیمت گوشت

فروشگاه اینترنتی دیجی‌کالا با گردآوری مجموعه‌ای از بهترین گوشت‌های گوسفندی، فرصت خریدی مطمئن را فراهم کرده است. این محصولات از بین تازه‌ترین، سالم‌ترین و مرغوب‌ترین ماهیچه و گوشت گوسفندی انتخاب شده است. با بررسی مشخصات و مقایسه‌ی قیمت این محصولات، می‌توانید خرید اینترنتی سریع و قابل اعتمادی را تجربه کنید.

خبر ارزان شدن قیمت گوشت گوسفندی

علی اصغر ملکی با اشاره به قیمت انواع بره زنده، گفت: قیمت بره ماده  کیلویی 45 هزار تومان است این در حالیست که بره نر کیلویی 55 هزار تومان خرید و فروش می‌شود.

.