رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره آخرین جزئیات طرح کالابرگ الکترونیکی توضیحاتی داد. برای دریافت جزئیات این خبر را دنبال کنید.

سید مسعود میرکاظمی» در مورد پرداخت یارانه جدید و مبنای دهک بندی افراد جامعه گفت: براساس قانون بایستی دهک‌های درآمدی تعیین و بر اساس آن میزان حمایت دولت انجام شود.

بر این اساس وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مسئولیت دارد پالایش لازم را انجام داده و دهک‌های مختلف را مشخص کند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: اطلاعات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در اختیار سازمان هدفمندی یارانه‌ها قرار گرفته و این سازمان بر اساس مصوبات ستاد مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها، پرداخت‌ها را انجام داده است.

وی تاکید کرد: پرداخت یارانه‌ها که روز گذشته انجام شد بر اساس تحلیل‌ها و محاسبات انجام‌شده، البته ممکن است خطا هم وجود داشته باشد.

افرادی که از یارانه جامانده‌اند می‌توانند به پایگاه سازمان هدفمندسازی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مراجعه کنند که اگر مشمول شوند، مابه‌ التفاوت دو ماه برایشان واریز می‌شود، اما اگر افرادی مشمول نباشد، توضیح داده خواهد شد که مشمول یارانه نیستند.

چه زمانی یارانه قابل‌برداشت است؟

میرکاظمی ادامه داد: یارانه واریز شده برای دو ماه و برای کالاهای اساسی به‌جز دارو و نان است.

به‌محض اینکه اجرای طرح آغاز شود، مبلغ کمک معیشتی قابل‌برداشت خواهد بود و مردم می‌توانند از آن استفاده کنند، زیرا هنوز کالای ۴۲۰۰ در جامعه توزیع می‌شود و باید قیمت‌گذاری‌ها صورت بگیرد و زیرساخت‌های لازم فراهم شود.

وی ادامه داد: البته یارانه معیشتی روز ۱۰ اردیبهشت‌ماه پرداخت شد و مبلغ واریزی علاوه بر آن است.اما از ماه‌های بعد فقط یک‌بار یارانه کمک معیشتی به‌صورت تجمیعی پرداخت می‌شود تا خانواده‌ها منابع را خودشان مدیریت کنند؛ همچنین قسط وام یک‌میلیون تومانی کرونایی نیز از یارانه کمک معیشتی کسر شده است.

چگونه با کالابرگ الکترونیکی خرید کنیم؟

وی در مورد کالابرگ الکترونیکی نیز بیان کرد: با کارت بانکی که مردم در اختیار دارند، کالابرگ الکترونیکی اجرا می‌شود و نیاز به کارت جدید نیست.

ماهانه کارت بانکی سرپرستان خانوار شارژ می‌شود و مردم می‌توانند کالاهای مشخص را به قیمت شهریور ۱۴۰۰ بخرند.

دستگاه‌های کارت‌خوان مخصوصی در فروشگاه‌ها نصب می‌شود، مردم می‌توانند کالاهای اساسی را خریداری کرده و در هنگام خرید نوع کالای خریداری‌شده در دستگاه انتخاب کنند تا یارانه آن محاسبه شود.

عضو کابینه دولت سیزدهم گفت: وقتی اختلاف قیمت وجود دارد، تقاضا برای یک محصول بیشتر خواهد شد.

با این طرح دولت ارز را به تجار، واردکنندگان، کارخانه‌های روغن با همان نرخ نیمایی می‌دهد، یعنی ریال را در بازار جمع می‌کند، بنابراین بخشی از پایه پولی بهبود پیدا می‌کند.

وی گفت: تا قبل از اینکه کالابرگ الکترونیکی برای مردم طراحی شود، یارانه معیشتی به‌حساب مردم واریز شده است اما بعد از آن با کالابرگ الکترونیکی و راه‌اندازی سامانه مربوطه، مردم می‌توانند کالاهای اساسی مانند مرغ، تخم‌مرغ و یا روغن خریداری کنند.

میرکاظمی اضافه کرد: در حال حاضر اگر یارانه کمک معیشتی آزاد شود، مردم می‌توانند با آن کالاهای دیگر هم خرید کنند، اما وقتی یارانه از طریق کالابرگ الکترونیکی اختصاص پیدا کند، محدود به خرید اقلام مشخص خواهند بود.

وی در مورد اینکه آیا یارانه معیشتی به تزریق نقدینگی منجر می‌شود، پاسخ داد: از شهریور ماه سال گذشته تاکنون قیمت کالاهای اساسی ۶۰ تا ۸۰ درصد افزایش یافته و این روند در دنیا هم بوده است.

 

 

کوپن

اگر قیمت کالایی ۵۰ هزار تومان شده باشد و در شهریور پارسال ۳۰ هزار تومان بوده باشد، ۲۰ هزار تومان یارانه به مردم تعلق می‌گیرد.

کوپن

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱۵ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: