دولت در سال جدید با حذف ارز ترجیحی پیشنهاداتی برای یارانه جدید دارد. به تازگی پرداخت یارانه گوشت به عنوان یارانه جدید توسط دولت مردان مطرح شده است.این یارانه جدید بر اساس گمانه زنی ها به 300 هزار تومان می رسد. یارانه جدید به گفته برخی از نمایندگان به صورت کالا پرداخت خواهد شد.در ادامه به آخرین اخبار از یارانه جدید می پردازیم.

در جلسه ستاد تنظیم بازار به ریاست معاون اول رئیس جمهور مقرر شد براساس توافق های انجام شده رقم واریزی یارانه ها به مردم برای ماه اول آزاد و سقف قیمت های چهار کالای اساسی با زنجیره مرتبط با پیشنهاد سازمان حمایت و تایید ستاد تنظیم بازار از سوی اتحادیه ها و اصناف از فردا اعلام شود.  

در این جلسه که با محوریت "مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه ها" برگزار شد، درخصوص تغییر قیمت های اقلام مرتبط با اصلاح قیمت های چهار قلم کالای اساسی که در طرح توزیع عادلانه یارانه ها متناسب سازی می شوند، بحث و تصمیم گیری شد.

همچنین در این جلسه تاکید شد تا با همکاری و هماهنگی نهادهای نظارتی و بازرسی اعم از وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی و با کمک سازمان تعزیرات به صورت وسیع و در سرتاسر کشور نظارت و کنترل بر وضعیت بازار و قیمت ها در فروشگاه های زنجیره ای و محلات تشدید شود.  

در این جلسه که رییس دفتر رئیس جمهور، وزیران کشور، فرهنگ و ارشاد اسلامی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دادگستری، صنعت، معدن و تجارت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، جهاد کشاورزی، راه وشهرسازی، اقتصاد، روسای سازمان برنامه و بودجه و صدا و سیما، سخنگوی دولت و همچنین استاندار تهران نیز حضور داشتند، اعضای ستاد تنظیم بازار تصریح کردند که پس از اعلام و تأیید گزارش گرانفروشی و تخلف از چرخه تولید تا توزیع و فروش با متخلفان با اشد مجازات برخورد و چنانچه متخلف در زمره مدیران مراکز دولتی بود به سرعت از سوی مقام مافوق عزل شود.  

در این جلسه گزارشی از چگونگی تعیین دهک های درآمدی و نحوه اختصاص یارانه ها به این دهک ها ارائه و مقرر شد ضمن رسیدگی سریع به اعتراض ها با همکاری سازمان هدفمند سازی یارانه ها برنامه ریزی لازم برای ثبت نام متقاضیان جدید نیز آغاز شده و چنانچه اعتراض کننده و یا فرد جدید مشمول قرار گرفت، یارانه اعلامی از نخستین روز آغاز طرح اصلاحی به وی تعلق گیرد.  

در ادامه همچنین مقرر شد نظارت کاملی بر چگونگی توزیع آرد در سطح نانوایی ها و نحوه مصرف آرد نانوایی های سراسر کشور به منظور جلوگیری از فروش آرد خارج از شبکه اعمال شود.

در جلسه امروز همچنین وزیر جهاد کشاورزی گزارشی از تصمیمات اتخاذ شده در جلسه مشترک وزارت صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی و دادگستری در خصوص چگونگی بازرسی ها و تقسیم کار در این زمینه ارائه کرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: از سال 1400 قیمت‌ها افزایش پیدا کرد و در اواخر سال 1400 با اتفاقاتی که در روسیه و اوکراین افتاد، تشدید شد مثلاً جو در سال 99 هر تن 270 دلار بود، در شهریور 1400 به 350 دلار رسید، فروردین 1401 هم 560 دلار شد که یک رشد قابل‌توجهی بود، همچنین ذرت 220 دلار بود در شهریور 1400 به 399 دلار رسید، امروز 516 دلار است، گندم 210 دلار بود نیمه 1400 به 370 دلار رسید، امروز 560 دلار است، روغن خام 741 دلار بود، شهریور 1400 به 1280 دلار رسید، امروز 2306 دلار است.

وی ادامه داد: اتفاق دیگری که افتاد این است که همه کشور‌ها برای خرید هجوم آوردند و حتی صادرکنندگان اجازه صادرات نمی‌دهند و دولت‌ها وارد عمل شدند تا بتوانند مواد اولیه و غذایی بیشتری وارد کشورشان کنند این شرایط حتی در سایر مواد هم در کشور‌های دیگر تأثیر می‌گذارد مثلاً فولاد، پتروشیمی و بخش‌های مختلف را وارد کشورشان می‌کنند.

میرکاظمی گفت: از اوکراین و روسیه بخش قابل‌توجهی ذرت، جو و گندم صادر می‌شود و دانه‌های روغنی مخصوصاً آفتابگردان 80 درصد در آنجا تولید می‌شود و این‌ها تأثیر دارد، احتمالاً اگر این روند در منطقه ادامه پیدا کند ممکن است چند سالی کاهش عرضه مواد غذایی که در امنیت غذایی جهان تأثیرگذار است ادامه پیدا کند، بنابراین دولت باید فکری کند البته سال گذشته تلاش کردیم ذخایرمان را افزایش دهیم.

وی خاطرنشان کرد: وقتی دولت تحویل شد ذخایر استراتژیک ما بین 30 تا 70 درصد زیر حداقل پیش‌بینی بود و دولت سیزدهم علی‌رغم این‌که در زمان تحویل هشت میلیارد دلار هم مصرف شده بود ذخایر را تأمین کرد.

وی تصریح کرد: کالابرگ الکترونیک در همان حساب مردم که یارانه واریز می‌شود است و فقط با این کارت در صورتی که سامانه راه اندازی شود می‌توانند کالای خاصی را بخرند، یعنی مثلاً برای مرغ میزان سهمیه‌اش مشخص است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: بر اساس قانون دولت باید از کالابرگ الکترونیک استفاده کند و اگر این سامانه قابلیت اجرا پیدا کند جایگزین خواهد شد و اتفاق خاصی نمی‌افتد، مردم با همین کارت در فروشگاه می‌توانند مرغ و روغن انتخاب کنند، کارتخوان‌هایی که در فروشگاه‌ها نصب می‌شود این امکان را فراهم می‌کند که فرد بتواند مرغ، روغن یا کالا‌های دیگر را انتخاب کند و سرپرست خانوار پول را جای دیگر نبرد البته قانونگذار بیشتر بر این تأکید دارد همچنین دولت برنامه‌ریزی کند تا قیمت‌ها افزایش پیدا نکند و مدیریت روی این موارد باشد.

وی افزود: در شکل کالابرگ این نیست که کوپن داده شود، همین کارت بانکی است، یارانه شارژ می‌شود و فقط محدود به خرید اقلامی که مشخص می‌شود است.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: