دولت با تقسیم خانوارها در ۱۰ دهک درآمدی، ۹ دهک را مشمول دریافت یارانه ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومان اعلام کرده و خانوارهای دهک دهم را از فهرست یارانه‌بگیران حذف کرده است. اما برخی از افراد به معیارهای دهک‌بندی انتقاد دارند.

علی شهیدی، جانشین معاونت رفاهی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره دهک‌بندی خانوارها و معیارهای پرداخت یارانه جدید توضیح داد: نزدیک به ۴۰ شاخص و مواردی همچون اطلاعات مسکن، خودرو، تراکنش بانکی، حقوق و بعضاً اطلاعات بورس در این شاخص‌ها مورد بررسی قرار گرفته و بر مبنای آن خانوارها ضریب خورده و در یکی از دهک‌های دهگانه قرار گرفته‌اند.

او گفت: فقط برخورداری از یک یا دو شاخص در دهک‌بندی خانوارها دخیل نبوده بلکه مجموع اطلاعات اقتصادی خانوارها مبنای محاسبه دهک بوده است.

گلایه از معیارهای دهک‌بندی

با وجود برخی از حذف‌شذگان از معیارهای دهک‌بندی گلایه دارند. به ویژه که گروهی از آنها تا پیش از تغییرات اخیر، یارانه دریافت می‌کردند. افراد به ویژه به معیار تراکنش‌های بانکی انتقاد دارند.

پیگیری‌‌های تجارت‌نیوز نشان می‌دهند که احتمال تغییر در این معیارها برای مثال در زمینه قیمت خودرو مصرفی خانوار همچنان وجود دارد. ممکن است دولت در چگونگی دهک‌بندی خانوارها تجدیدنظر کند. ضمن اینکه افراد تا سه ماه فرصت اعتراض به دهک‌بندی را دارند.

چرا یارانه نگرفتم؟

برخی از خوانندگان به شیوه دهک‌بندی و قرار گرفتن خود در دهک دهم انتقاد دارند.

-«منی که مستاجرم نه خونه و نه ماشین دارم به خاطر گردش مالی جز دهک ده کردن، اخه یکی نیس به اینا بفهمونه ۶ ماه اول سال من فقط صد میلیون پول پیش دادم ماهی هم ۴ میلیون کرایه خونه…اگه پولدار بودم خونه میخریییدممم.»

-«ما مستاجریم با دو تا بچه کوچیک و بزرگ که زوری زندگی رو با قرض کردن از این و آن میگذروندیم، نمیدونم الان باید چی کار کنیم مگه کارگر ساختمان فصلی چقدر در آمد داره که باید تو دهک بالا باشه چرا آخه؟ گناه ما کارگرهای ساختمانی چیه؟ تو طی ماه کار نباشه باید گشنه بمونیم.»

-«بی حساب کتاب یارانه رو قطع می کنند، به بعضی که وضع خوبی دارند می هند،صدای مردم به گوش مسئولین نمی رسه.»

-«سیستم غلط دهک‌بندی یارانه ها و بهانه های واهی دولت برای عدم پرداخت یارانه به خیلی از مردم و گرانی افسارگسیخته کالاهای اساسی مورد نیاز مردم و….. و در آخر هم ثبت اعتراض در سیستمی که امکان نوشتن توضیحی وجود ندارد.»

انتقاد به ملاک تراکنش مالی برای دهک‌بندی

برخی از مخاطبان به ویژه به ملاک تراکنش‌های مالی برای دهک‌بندی انتقاد کرده‌اند.

-«برچه اساسی دهک‌بندی شده کدوم حساب افراد کنترل کردید؟کل حساب ها یا فقط حسابی که یارانه واریز میشه؟ طرف تو ده بانک حساب داره شماره ای که باهاش کار نمیشه واسه یارانه ثبت کرده الان شده دهک چهارم، یکی کارمنده یک شماره حساب بیشتر نداشته اون رو ثبت کرده واسش دهک دهم ثبت کردن که شما اینقد حقوق میگیری واقعا این عدالت شماست اینجور دهک ها را شناسایی کردید.»

-«فک و فامیلای ما همه از دم وضعشون عالی و خوبه یارانه ریختن ما که ازهمه بدبخت تریم نریختن و جز دهک دهم شدیم. این چه وضعشه؟»

-«من همکارم وضع مالیش خیلی بهتر از من است دوتا ماشین داره دوتا خونه داره بهش ۴۰۰ دادن ولی من که خونه ندارم ویه ماشین باحقوق پایین تر به من اصلا ندادند این واقعا عدالته.»

-«متاسفانه ملاک تراکنش مالی ملاک مناسبی برای شناسایی دهکها نیستند. به عنوان مثال مدیران مدرسه که باید کار کارپرداز را هم انجام دهند و تنخواه به حساب آنها منتقل و سپس هزینه گردد ترکنش ها به عنوان درآمد محسوب شده و یارانه اکثر آنها قطع شده است. سامانه ای هم که برای بررسی مجدد اعلام شده امکان اعلام شرایط ندارد.»

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۲ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: