شمار دقیق معترضان یارانه جدید را کسی نمی‌داند. تنها می‌دانیم در چهار روز نخست اجرای برنامه اصلاح ارز ترجیحی، وزارت کار پاسخگوی بیش از یک میلیون و ۸۰ هزار معترض بوده است.

از ابتدای اجرای برنامه اصلاح ارز ترجیحی دولت، وزارت تعاون، کار و سازمان هدفمندی یارانه‌ها متولی رسیدگی به درخواست معترضان هستند.

وزارت رفاه سامانه اینترنتی سامانه اینترنتی  https://hemayat.mcls.gov.ir و شماره  تلفن ۶۳۶۹-۰۲۱ را برای ثبت و پیگیری معترضان نحوه دهک بندی و تقسیم یارانه جدید اختصاص داده است.

برای بیشتر مردم، استفاده از این سامانه اینترنتی به فاصله کوتاهی بعد از معرفی غیر ممکن بود. دلیل این کار هجوم همزمان انبوهی از مردم برای ثبت درخواست اعتراض بود.

در روزهای گذشته شرایط برای دسترسی به این سامانه مساعدتر است. با این حال گویا هنوز عده ای برای ورود به این سامانه با مشکل مواجهند.

در عین حال سازمان هدفمندی یارانه‌ها هنوز مرجعی را برای ثبت و پیگیری اعتراضات معرفی نکرده است. این سازمان متولی ثبت و رسیدگی درخواست معترضانی است که از ابتدا یارانه نگرفته اند.

به صورت مشخص در بخش رسیدگی به شکایات سایت هدفمندی یارانه‌ها آمده است: لطفا جهت اعتراض به قطع یارانه نقدی و درخواست حمایت معیشتی تنها از طریق سامانۀ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقدام و پیگیری نمایید تکمیل این فرم در این موارد حاصلی به همراه نخواهد داشت!

به نظر می‌رسد دولت از مشکلات مسئله آگاه است. شاهد این مدعی بازه زمانی سه ماه ای است که برای ثبت و اصلاح درخواست‌های اعتراض درنظر گرفته شده است.

چند نفر یارانه جدید می‌گیرند؟

در همین رابطه وزیر رفاه پیش از این گفته بود: ۹۰ درصد مشمول دریافت یارانه هستند.

جمعیت کشور بالغ بر ۸۴ میلیون نفر است، دولت برای تامین اقلام ضروری ۹ دهک درآمدی یارانه جدید درنظر گرفته است و  تنها دهک دهم این یارانه را نمی‌گیرند.

در اخبار رسمی صحبت از پرداخت یارانه جدید به جمعیتی در حدود ۷۲ میلیون نفر است. با این وصف نزدیک به ۱۰ میلیون نفر در دهک دهم درآمدی قرار دارند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: