معاون عمرانی فرمانداری قزوین گفت: باتوجه‌به علت تداوم آلودگی هوای استان؛ کلیه مدارس شهرستان قزوین فردا چهارم خرداد ۱۴۰۱ تعطیل است، در صورت تعطیلی ادارات نیز اطلاع‌رسانی می‌شود.

نوری چگینی در پنجمین جلسه کارگروه اضطرار آلودگی هوای شهرستان قزوین که امروز سوم خرداد ۱۴۰۱ در سالن اجتماعات فرمانداری قزوین برگزار شد، تصریح کرد: به دلیل افزایش غلظت آلاینده‌های جوی و ریزگردها و تداوم آن، کلیه مدارس شهرستان قزوین فردا چهارشنبه چهارم خرداد تعطیل است.

بنا بر اعلام روابط‌عمومی فرمانداری قزوین، وی افزود: به دلیل افزایش آلایندگی امروز ساعت اداری را کاهش دادیم اما برای فردا باید تصمیم‌گیری شود و در صورت نیاز ادارات نیز تعطیل می‌شوند.

معاون عمرانی فرمانداری قزوین اظهار کرد: همچنین فعالیت کلیه معادن شن و ماسه، فعالیت ماسه شویی و کانی غیرفلزی، کارخانه‌های آسفالت، واحدهای تولید سیلیس و سیلیکات نیز فردا تعطیل است، تمامی فعالیت‌های ورزشی، فعالیت‌های عمرانی شهرداری قزوین و کارخانه‌های آلاینده در سطح شهر نیز تعطیل هستند.

وی یادآور شد: توصیه می‌کنیم همه گروه‌های سنی به‌ویژه سالمندان، کودکان و افراد دارای بیماری زمینه‌ای از منزل خارج نشوند و در صورت لزوم حتماً از ماسک استفاده کنند؛ تمام بیمارستان‌های شهر قزوین در آماده‌باش کامل و همچنین تیم‌های اورژانس و هلال‌احمر در نقاط پرتردد برای رسیدگی پزشکی به سالمندان و بیماران مستقر هستند.

چگینی اظهار کرد: همچنین  از تردد خودروهای فرسوده و اتوبوس‌های آلاینده در سطح شهر جلوگیری می‌شود./ایسنا

خوزستان، ایلام، کرمانشاه و تهران از جمله استان‌هایی هستند که در روز‌های اخیر و امروز با گرد و غبار شدید مواجه بودند. اما آنطور که رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا تا آخر هفته این وضعیت همچنان ادامه دارد.

ده‌ها شهر امروز و دیروز با آلودگی هوا درگیر بودند و هستند. امروز نیز مدارس استان تهران و البرز و مدارس و دانشگاه‌ها و ادارات استان‌های خوزستان، ایلام، کردستان، همدان و کرمانشاه به‌دلیل افزایش گردوخاک تعطیل شد.

شدت آلودگی هوا در برخی از شهر‌ها شعاع دید را تا ۵۰ درصد نیز کاهش داده است. تهران هم در وضعیت قرمز و خطرناک قرار گرفت. شاخص آلودگی هوا در تهران تا لحظه انتشار این گزارش، ۳۸۳ است. اما این وضعیت تا چه زمانی ادامه دارد؟

گرد و غبار در کشور تا آخر هفته ادامه دارد

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا به تجارت‌نیوز می‌گوید: «در حال حاضر وضعیت گرد و غبار در استان‌های مختلف، متفاوت است. اگر ایران را از وسط دو بخش در نظر بگیریم، نیمه غربی آن به طور کامل درگیر پدیده گرد و غبار هستند.»

صادق ضیاییان درباره وضعیت آلودگی هوا برای روز‌های آینده گفت: «پدیده گرد و غبار فردا و پس‌فردا همچنان در کشور ادامه دارد. در مناطق غربی و جنوب غربی کشور با همین شدتی که امروز شاهد هستیم، گرد و غبار ادامه دارد. از جمله استان‌هایی که فردا درگیر هستند، می‌توان به خوزستان و ایلام اشاره کرد.»

او ادامه می‌دهد: «فردا در مناطق مرکزی کشور شدت آلودگی هوا به دلیل گرد و غبار در مناطق مرکزی مقداری کمتر است.»

آنطور که ضیاییان می‌گوید فردا در جنوب کشور و در استان‌های بوشهر و هرمزگان نیز شاهد گرد و خاک خواهیم بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا می‌گوید: «روز پنجشنبه نیز استان‌های جنوب غربی، شمال سیستان و بلوچستان، جنوب خراسان جنوبی با پدیده گرد و غبار مواجه می‌شوند.»

در همین حال، عباس شاهسونی، رئیس گروه سلامت و تغییر اقلیم وزارت بهداشت از احتمال ورود به شرایط خطرناک وضعیت هوا از بعدازظهر خبر داد.

شاهسونی به ایسنا گفت: وزارت بهداشت پیشنهاد می‌کند امروز (سه‌شنبه ۳ خرداد) ساعت کار ادارات تقلیل یابد و زودتر تعطیل شوند تا در بدو ورود به شرایط خطرناک، مواجهه مردم و کارکنان با این شرایط کاهش یابد.

طولی نکشید که عابد ملکی، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران از کاهش ساعت کاری ادارات امروز تا ساعت ۱۲ خبر داد.

در حالی که شاخض آلودگی هوا در شرایط مناسبی نیست، هنوز تکلیف تعطیلی مدارس برای فردا مشخص نیست. رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران، درباره تعطیلی مدارس می‌گوید: کمیته اضطرار آلودگی هوا درباره تعطیلی مدارس تصمیم می‌گیرد. البته در تهران و البرز شدت آلودگی گرد و غبار فردا کمتر است.

ضیاییان می‌گوید در میان استان‌های درگیر با گرد و خاک، استان‌های ایلام، خوزستان و کرمانشاه، فردا و پس‌فردا بیشتر درگیر هستند.

منشأ گرد و غبار، عراق و سوریه است

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا می‌گوید منشأ این گرد و غبار شمال عراق و سوریه است.

خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه روز گذشته گفت: در کمتر از دو ماه گذشته با تشدید بحران ریزگرد‌ها در کشور، وزارت خارجه همکاری با کشور‌های همسایه را برای مقابله با گرد و غبار در دستورکار خود قرار داد.

با وجود وعده‌های مقامات برای مقابله با پدیده ریزگرد‌ها تاکنون چندان اقدامات جدی در این مورد صورت نگرفته است. این در حالی است که ریزگرد‌ها سال‌هاست که زندگی بسیاری از مردم در شهر‌های درگیر را مختل می‌کند و برخی را هم روانه بیمارستان.

تنها در استان خوزستان و در ۳۱ اردیبهشت، ۶۳۳ نفر بیمار دارای علائم تنفسی به مراکز درمانی مراجعه کردند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اهواز به ایرنا گفت: از این تعداد بیمار ۵۶۹ نفر به صورت سرپایی درمان شدند. ۳۳ نفر هم در بخش‌های عادی بیمارستان‌های استان بستری شدند.

در همین حال مدیر روابط عمومی اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان روز گذشته گفت: غلظت گرد و غبار در آبادان به بیش از ۴۲ برابر حد مجاز رسید.

به گفته شهریار عسگری، غلظت گرد و غبار روز گذشته در دشت آزادگان بیش از ۳۰ برابر حد مجاز، شادگان بیش از ۱۴ برابر حد مجاز و حمیدیه بیش از ۱۳ برابر حد مجاز بود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۷ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: