وام فوری گرفتن یکی از راه هایی است که از قدیم الایام برای کمک به هزینه های زندگی در هر زمینه ای گرفته می شده.امروزه شرایط گرفتن وام فوری در هر بخشی متفاوت است.از این وام ها می توان به وام فوری مسکن ،ازدواج ،درمان و غیره اشاره کرد.متقاضیان هر کدام از این وام ها با ارائه مدارک خاص میتوانند به بانک و مراکز معرفی شده بروند و وام فوری خود را دریافت کنند. مجلس طرح وام فوری ازدواج را تصویب کرد.

چندی پیش بود که وزیر راه و شهرسازی پیشنهاد افزایش وام خرید مسکن ۷۰۰ میلیون تومانی را داد. اما در ازای دریافت این وام افراد چقدر باید بازپرداخت داشته باشند؟

شرایط بازپرداخت وام ۷۰۰ میلیون تومانی مسکن

طبق محاسبات، اقساط تسهیلات ۷۰۰ میلیون تومانی با نرخ سود ۱۸ درصد و مدت بازپرداخت ۱۲ ساله به حدود ۱۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان می‌رسد؛ این در شرایطی است که بسیاری از اقشار جامعه توان پرداخت چنین تسهیلاتی را ندارند.

بر همین اساس، کارشناسان اعتقاد دارند این وام تاثیری در قدرت خرید متقاضیان واقعی خرید خانه ایجاد نمی‌کند و حتی می‌تواند به عنوان یک عامل روانی محرک، منجر به رشد نسبی قیمت‌ها شود.

در حال حاضر سقف تسهیلات خرید مسکن از طریق خرید اوراق در شهر تهران ۴۸۰ میلیون تومان است که به زوجین تعلق می‌گیرد. هریک از زوجین می‌توانند ۲۰۰ میلیون تومان وام به اضافه ۸۰ میلیون تومان وام جعاله دریافت کنند.

البته برای خرید این تسهیلات باید ۹۶۰ فقره اوراق خریداری کرد که نرخ هر فقره از آن در حال حاضر حدود ۱۳۰ هزار تومان است. بدین ترتیب خرید این تسهیلات بیش از ۱۲۴ میلیون تومان هزینه در بر دارد.

براساس گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن تهران، متوسط قیمت مسکن در منطقه ۱۸ در حدود ۱۵ میلیون و ۷۷۰ هزار تومان است و پس از آن، در منطقه ۲۰ تهران به طور متوسط هر مترمربع واحد مسکونی در حدود ۱۶ میلیون و ۷۰۹ هزار تومان قیمت دارد.

بنا به این گزارش، گران‌ترین منطقه تهران، منطقه یک است که هر مترمربع به طور متوسط ۷۵ میلیون و ۱۵۶ هزار تومان به فروش می‌رود. بنا به این گزارش، بیشترین معامله در منطقه ۵ تهران (متوسط قیمت متری ۴۲ میلیون تومان) و کمترین در منطقه ۱۹ تهران (متوسط قیمت متری ۱۸ میلیون و ۱۳۲ هزار تومان) اتفاق افتاده است.

مدیرکل کمیته امداد خراسان شمالی از برنامه جدید این نهاد در اعطای تسهیلات اشتغال به جوانان نیازمند غیر تحت حمایت (نیازمندان ۵ دهک پایین درآمدی که تحت پوشش نیستند) جویای شغل خبر داد.

مجید الهی راد در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: طی برنامه ریزی های صورت گرفته امسال کمیته امداد مسئولیت ایجاد بیش از نیمی از کل اشتغال کشور را برعهده دارد.

وی بیان کرد: طی برنامه های ابلاغی، کمیته امداد خراسان شمالی مسئولیت ایجاد حدود ۱۲ هزار فرصت شغلی برای جوانان جویای کار را برعهده دارد.

الهی راد گفت: میزان اعتبار اشتغال کمیته امداد در سال گذشته ۲۵۶ میلیارد تومان بود که امسال این رقم به بیش از ۴۵۰ میلیارد تومان افزایش یافته است.

الهی راد در ادامه درباره ساز و کار و چگونگی  پرداخت این تسهیلات افزود: ۵۰ درصد این اعتبار برای مددجویان و ۵۰ درصد دیگر نیز برای نیازمندان غیر تحت حمایت پیش بینی شده است.

وی اضافه کرد: این تسهیلات در قالب قرض الحسنه با سود چهار درصد و تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان از طریق بانک های عامل استان به نیازمندان پرداخت می شود.

وی یاد آور شد: طی سال گذشته 4 هزار و ۱۶۵ فرصت شغلی برای مددجویان و اقشار آسیب پذیر استان ایجاد شد.

در بخشنامه بانک مرکزی که براساس جزء (3) بند (الف) تبصره (16) قانون بودجه سال 1401 کل کشور به بانک‌های عامل مسکن، تجارت، صادرات، کشاورزی، توسعه تعاون و پست بانک ابلاغ شده، آمده است:

«بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است از محل 100 درصد مانده سپرده‌های قرض‌الحسنه و 50 درصد سپرده های قرض‌الحسنه جاری شبکه بانکی، تسهیلات موضوع جزء (3) بند (الف) تبصره (16) قانون بودجه سال 1401 کل کشور  را با اولویت نخست از طریق بانک های عامل تأمین کند. بانک ها مکلفند مبتنی بر اعتبارسنجی متقاضیان، با أخذ سفته از متقاضی و یا یک ضامن معتبر به پرداخت تسهیلات اقدام کنند. مسئولیت حسن اجرای حکم این بند به عهده بانک مرکزی و بانکهای عامل و همه مدیران و کارکنان ذی‌ربط است. عدم اجرا یا تأخیر در پرداخت تسهیلات تخلف محسوب شده و قابل پیگیری در مراجع ذی صلاح است.

تسهیلات قرض‌الحسنه ودیعه یا خرید یا ساخت مسکن (بنا به درخواست خانواده) با بازپرداخت حداکثر 20 ساله برای خانواده‌های فاقد مسکن که در سال 99 به بعد صاحب فرزند سوم یا بیشتر شده یا می شوند به میزان 200 میلیون تومان اقدام کند. در راستای اجرای جز (3) بند (الف) تبصره (16) قانون بودجه سال 1401 کل کشور، سهمیه هر بانک برای اعطای تسهیلات یاد شده مبلغ 150 میلیارد تومان تعیین شده است.

به این ترتیب 6 بانک عامل در مجموع 900 میلیارد تومان وام ودیعه، خرید یا ساخت مسکن 200 میلیون تومانی را به خانواده‌هایی که صاحب فرزند سوم یا بیشتر می‌شود، پرداخت خواهند کرد.

صالح آبادی توضیح داد: بر اساس دستورالعملی که به زودی ابلاغ خواهد شد مواردی شامل قرارداد لازم الاجرا، چک و سفته وام گیرنده یا ضامن، سهام بورسی اعم از سهام عدالت و غیره، گواهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری، اوراق بهادار، یارانه، سیم کارت دائمی به نام فرد، وثایق عینی مانند خودرو و طلا و تایید افراد توسط شورای اسلامی روستا در مناطق روستایی مبتنی بر رتبه اعتباری افراد در وام‌های خرد زیر ۲۰۰ میلیون تومان و در قالب عقود مختلف به عنوان وثیقه تسهیلات مورد قبول واقع خواهد شد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۴ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: