با توجه به روال هر سال حقوق بازنشستگان اوایل سال جدید کمی افزایش می یابد. حقوق بازنشستگان همانند سایر حقوق به صورت ماهانه پرداخت می شود. مجلس با افزایش حقوق بازنشستگان در سال 1401 موافقت کرده است و طبق خبر های اخیر به دست آمده درباره حقوق بازنشستگان و میزان افزایش آن مشخص شده است. اخبار منتشر شده از کمیسیون تلفیق حاکی از آن است که حقوق بازنشستگان بالاخره امسال افزایش و همسان‌سازی اجرایی خواهد شد.

فرمول افزایش حقوق بازنشستگان ۱۰ درصدی +۶۵۰ هزار تومان

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلام خبر اعمال و پرداخت افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی از خرداد ماه، درباره زمان پرداخت معوقات دو ماه فروردین و اردیبهشت نیز گفت: خرداد ماه احکام جدید صادر می‌شود و در تیر معوقه فروردین و در مرداد ماه معوقه اردیبهشت پرداخت خواهد شد.

زمان پرداخت معوقات افزایش حقوق بازنشستگان/فرمول افزایش حقوق بازنشستگان ۱۰ درصدی +۶۵۰ هزار تومان

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلام خبر اعمال و پرداخت افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی از خرداد ماه، درباره زمان پرداخت معوقات دو ماه فروردین و اردیبهشت نیز گفت: خرداد ماه احکام جدید صادر می‌شود و در تیر معوقه فروردین و در مرداد ماه معوقه اردیبهشت پرداخت خواهد شد.

حجت عبدالملکی با حضور در بخش خبری ساعت ۱۴ سیما جزئیاتی از افزایش حقوق بازنشستگان را اعلام و اظهار کرد: خوشبختانه مصوبه دولت درباره افزایش حقوق و مستمری صادر شد و یک علت تاخیر این بود که دولت درگیر طرح مردمی سازی یارانه‌ها بود و دستورجلسات بسیاری داشت. معیار و مبنای اصلی دولت، خدمات رسانی به مردم و افزایش رفاه توده مردم با رویکرد عدالت است و در ادامه افزایش بی‌سابقه حقوق کارگران و مردمی‌سازی یارانه‌ها، مصوبه افزایش مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی هم صادر شد.

عبدالملکی ادامه داد:‌ درباره حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی دو ماده ۹۶ و ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی را داریم که می‌گوید مستمری باید هر سال به تصویب هیئت وزیران برسد، با این قید که از حداقل مصوبه کارگران نباید کمتر باشد. با مصوبه‌ دولت، این اتفاق خوب افتاد و برای کسانی که حداقلی بگیر هستند ۵۷.۴ درصد افزایش داریم به نحوی که دریافتی‌شان از پنج میلیون و ۵۸۰ هزار تومان کمتر نخواهد بود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: بر این اساس مستمری بگیری نخواهیم داشت که حقوقش از رقم اعلام شده کمتر باشد.

عبدالملکی با بیان اینکه برای حقوق سایر سطوح درآمدی، قرار شد همه صندوق ها یک هماهنگی داشته باشند گفت: بر این اساس برای آن دسته از بازنشستگان تامین اجتماعی که بیش از حداقل حقوق دریافت می‌کنند، ۱۰ درصد افزایش خواهیم داشت که البته اگر حقوقشان تا سقف ۱۰ میلیون تومان باشد یک مبلغ ثابت ۶۵۰ هزار تومان نیز دریافت خواهند کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه یک معیار "عدالت" داریم که توجه ویژه به نرخ تورم و حفظ قدرت خرید دارد، گفت: امسال کسانی که حقوقشان کمتر است افزایش بیشتری در حقوق خواهند داشت. به عنوان مثال اگر شخصی در سال ۱۴۰۰، سه میلیون و ۷۰۰ هزار تومان حقوق دریافت می‌کرده، امسال حقوقش به شش میلیون تومان خواهد رسید و دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان افزایش خواهد داشت. یا مثلا شخصی که سال گذشته ۹ میلیون تومان دریافتی داشته به حقوقش یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان افزوده خواهد شد. همچنین کسی که ۲۰ میلیون تومان دریافتی داشته دو میلیون تومان یعنی همان ۱۰ درصد به حقوقش افزوده خواهد شد.  

اعمال افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی از خرداد ماه

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن اعلام این خبر که افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی از خرداد ماه اعمال و پرداخت خواهد شد، درباره زمان پرداخت معوقات دوماه فروردین و اردیبهشت ماه نیز گفت: خرداد ماه احکام جدید صادر می‌شود و در تیر، معوقه فروردین و در مرداد، معوقه اردیبهشت را پرداخت خواهیم کرد.

عبدالملکی در ادامه به مقایسه روند افزایش حقوق ها در سنوات گذشته پرداخت و گفت: در سال های گذشته رعایت عدالت در حقوق ها رخ نمی‌داده است به عنوان مثال حقوق فردی که ۲۰ میلیون تومان بوده دریافتی اش با افزایش سنواتی به ۲۵ میلیون تومان می رسیده، اما حقوق فردی که سه میلیون تومان دریافتی داشته کمتر از یک میلیون و ۵۰۰هزار تومان افزایش پیدا می‌کرده است.

وی درباره افزایش مبلغ ثابت ۶۵۰ هزار تومان توضیحات بیشتری ارائه کرد و گفت: آنهایی که حداقل بگیر هستند که مشخص شد و ۵۷.۴ درصد افزایش می یابد و حق عائله مندی و غیره هم به آن افزوده می‌شود. اما برای کسانی که از حداقل بالاتر هستند عدد ۱۰ درصد افزایش را داریم، اما چون بازنشستگان تامین اجتماعی میزان دریافتی‌شان از صندوق‌های دیگر کمتر است دولت تصویب کرد علاوه بر آن ۱۰ درصد، یک مبلغ ثابت ۶۵۰ هزار تومان نیز درنظر گرفته شود که مختص کسانی است که زیر ۱۰ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنند. مثلا کسی که حقوقش با افزایش ۱۰ درصدی به ۹ میلیون و ۸۵۰ هزارتومان رسیده، ۱۵۰ هزار تومان دیگر افزوده می‌شود تا به ۱۰ میلیون تومان برسد.

وزیر رفاه درباره سایر آیتم های حقوقی و پرداخت‌های جانبی نیز گفت: حداقل حقوق همان پنج میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خواهد بود، اما درباره سایر پرداخت‌های جانبی، هیئت امنای تامین اجتماعی ممکن است تصمیمات دیگری بگیرد که بر اساس مصوبه مذکور دولت، بودجه بندی تامین اجتماعی باید مجدد بازنگری و بررسی و در این باره در جلسات مربوط تصمیم گیری شود.

عبدالملکی در بخش دوم سخنانش درباره حقوق کارگران نیز گفت: یکی از تصمیمات خوبی که گرفته شد افزایش حقوق کارگران بود که در شورای عالی کار به تصویب رسید. دولت در ادوار گذشته نظرات خودش را در جلسات شورای‌عالی تحمیل می‌کرد، اما امسال اجازه دادیم نمایندگان کارگری و کارفرمایی خودشان تصمیم بگیرند که تصمیم خوبی هم بود و در ۲۴ سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

وی ادامه داد: شرایط سخت اقتصادی را قبول داریم، اما اغلب کارفرمایان مصوبه را اجرا کردند و از معدود کارفرمایان باقی‌مانده می‌خواهیم که مصوبه را اجرا کنند. ما می‌دانیم که شرایط اقتصادی کشور و رفاهیات مردم مطلوب نیست، اما این مصوبه منجر به اتفاقاتی از جمله افزایش سطح درآمدی کارگران شد که خودش افزایش تقاضا در بازار تولید و همچنین افزایش بهره‌وری کارگران را به دنبال خواهد داشت.

وی ادامه داد: بر اساس آمار تامین اجتماعی، در اردیبهشت ماه اغلب کارفرمایان افزایش حقوق را اعمال کرده‌اند. میزان تعدیل نیروی کار در دوماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۰ درصد کمتر شده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: پیش‌بینی‌ام این است امسال سال پررونقی برای مردم و برای حوزه اقتصاد باشد./ایسنا

موضوع افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی در طی ماه‌های گذشته از سال جاری به یکی از دغدغه‌ها و نگرانی‌های بازنشستگان این سازمان تبدیل شده است و علی‌رغم وعده‌های تکراری از سوی مسئولان سازمان تأمین اجتماعی، حقوق بازنشستگان این سازمان همچنان بدون تغییر و افزایش در دو ماه ( فروردین و اردیبهشت) به حساب به بازنشستگان واریز شده است.

این در حالی است که علی‌اصغر بیات، رئیس کانون‌ عالی بازنشستگان تأمین اجتماعی در تاریخ 20 فروردین امسال درباره میزان افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی گفته بود: در این زمینه جلسات متعددی برگزار شده است و نهایتاً با افزایش حقوق بازنشستگان در سال 1401 موافقت شده است، بر این اساس علاوه بر افزایش 57.4 درصد حداقل‌بگیران، سایر سطوح 38 درصد به‌علاوه 515 هزار تومان به حقوق بازنشستگان اضافه خواهد شد و ان‌شاءالله از اردیبهشت‌ ماه این افزایش اعمال خواهد شد همچنین مابه‌التفاوت افزایش حقوق فروردین ماه با اردیبهشت پرداخت خواهد شد.

در ادامه نیز در تاریخ 20 اردیبهشت ماه، روابط عمومی سازمان اجتماعی طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: "پیشنهاد مربوط به افزایش حقوق مستمری‌بگیران در سال 1401 براساس ماده 96 و 111 قانون تأمین اجتماعی برای طرح و تصویب در هیئت وزیران ارسال شده که به‌محض تصویب و ابلاغ قانونی در ماه جاری نسبت به واریز حقوق و مستمری بر اساس مصوبه اقدام می‌شود؛ مابه‌التفاوت افزایش اردیبهشت ماه برای تمام گروه‌های بازنشستگی با وصول مصوبه هیئت وزیران، طی دو روز پایانی اردیبهشت ماه پرداخت خواهد شد.

در حالی قرار بود این افزایش حداقل از اردیبهشت عملیاتی شود که با پایان یافتن اردیبهشت، خبری از افزایش حقوق بازنشستگان نبود و همین امر موجب گلایه بازنشستگان شده است.

در پی عدم افزایش حقوق بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی در سال جاری، عباس مقتدایی، نایب‌رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، در تاریخ 9 خرداد ماه در نامه‌ای به محمد مخبر، معاون اول رئیس جمهور خواستار ابلاغ مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی از سوی دولت شد.

در نامه نماینده اصفهان به مخبر معاون اول رئیس جمهور آمده است:

همان‌گونه که مستحضرید، نزدیک به یک ماه است که از ارسال مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی به هیئت دولت گذشته است و همچنان این مصوبه در انتظار تأیید نهایی و ابلاغ است.

با توجه به رویکرد دولت نسبت به رسیدگی به اقشار آسیب‌پذیر به‌ویژه بازنشستگان، مستدعی است شخصاً به این موضوع ورود و در تصویب و ابلاغ مصوبه تسریع لازم را ایجاد کنید.

به گزارش تسنیم؛ در حالی از 20 خردادماه، پرداخت حقوق بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی بر اساس حروف الفباء آغاز خواهد شد که همچنان در فرایند افزایش حقوق بازنشستگان این سازمان ابهام وجود دارد و مشخص نیست که آیا حقوق بازنشستگان سرانجام از خرداد افزایش پیدا خواهد کرد یا خیر، یا اینکه مسئولان وعده دیگری به بازنشستگان جهت این افزایش حقوق خواهند داد!

همچنین ابهام دیگری که وجود دارد این است که در صورتی که افزایش حقوق بازنشستگان از این ماه عملیاتی شود تکلیف مابه‌التفاوت افزایش حقوق بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی مربوط به ماه‌های فروردین و اردیبهشت چه خواهد شد؟

پنجاهمین گردهمایی روسای کانون‌های بازنشستگی کشوری استان تهران، روز گذشته برگزار شد؛ یک مطالبه‌ی اصلی بازنشستگان کشوری، صدور احکام حقوقی جدید است که در این جلسه، اکبر  شیر محمدی معاون فنی صندوق بازنشستگی کشوری به سوالات شرکت کنندگان پاسخ داد.

او در خصوص صدور احکام سال ۱۴۰۱ گفت: احکام ۱۰ درصد افزایش حقوق در اردیبهشت ماه صادر می‌شود. ولی در خصوص احکام همسان‌سازی بعلت نامعلوم بودن نحوه توزیع آن در بودجه، پاسخی داده نشد.

بازنشستگان کشوری خواستار روشن شدن نحوه‌ی همسان‌سازی و زمان صدور احکام آن هستند و می‌گویند باید همسان‌سازی از ماه ابتدای سال اجرا شده و بنابراین مابه‌التفاوت به بازنشستگان پرداخت شود.

موسوی، مدیرعامل سازمان تامین‌اجتماعی گفت: آمادگی کامل داریم به محض تصویب موضوع حقوق بازنشستگان در هیأت‌وزیران، در موعد اعلام‌شده مطالبات بازنشستگان را پرداخت کنیم.

پیشنهاد سازمان تامین اجتماعی درباره افزایش حقوق بازنشستگان هفتم اردیبهشت به دولت ارسال شده است.

میرهاشم موسوی، مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی گفت: همه زیر ساخت ها آماده بوده و دو روز مانده به پایان اردیبهشت این افزایش حقوق واریز خواهد شد.

موسوی گفت: امیدواریم براساس اعلامی که قبلا داشتیم، مصوبه اعلام شود؛ البته بعد از تایید هیات وزیران.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی متذکر شد: افزایش حقوق طبق مصوبه شورای عالی کار خواهد بود.

حسن صادقی (رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری) در این رابطه می‌گوید: متاسفانه بازهم افزایش مستمری بازنشستگان مصوب نشد و تکلیف را مشخص نکردند؛ حتی دلایلی را که منجر به‌عدم تصمیم گیری شده، اعلام نمی‌کنند تا جامعه کارگری بتواند با مذاکره مشکل را حل کند؛ در واقع بازنشستگان را در خوف و رجاء نگه داشته‌اند و این شیوه، برخورد مناسبی با جامعه ۱۲ یا ۱۳ میلیون نفریِ خانواده‌ی بازنشستگان کارگری کشور نیست.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۶ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: