یارانه نقدی | بیش از 20 میلیون نفر اردیبهشت ماه آخرین یارانه نقدی خود را دریافت کردند. نرخ جدید یارانه نقدی به زودی اعلام خواهد شد. افزایش صددرصدی یارانه نقدی دهک های پایین. از امسال یارانه نقدی هدفمند خواهد شد

احد آزادی خواه  رئیس کمیته دامپروری کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در تشریح نشست روز شنبه (28خرداد ماه ) این کمیته گفت:  این جلسه در خصوص بررسی وضعیت گوشت قرمز و دامپروری های سنتی و صنعتی و قیمت گوشت قرمز با حضور مسئولان شرکت پشتیبانی امور دام، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان توسعه تجارت، سازمان دامپزشکی، اتاق تعاون، اتاق اصناف کشاورزی، مرکز پژوهش های مجلس بود.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه متاسفانه آمار دقیقی از دام موجود در کشور نداریم اضافه کرد: در حال حاضر آمار تقریبی از دام های کشور داریم اما هیچ آمار دقیقی که برابر با سند و راهبرد باشد نداریم، لذا سازمان دامپزشکی کشور مامور شده از طریق پلاک کوبی یا مدل روز دنیا مانند نسب میکروچیپ به فوریت هویت گذاری دام ها را آغاز کند. از این رو با توجه به اهمیت موضوع اولین اقدامی که در کمیسیون کشاورزی هم مصوب شده به صورت دقیق تعداد دام های سبک و سنگین مشخص شود.

وی با بیان اینکه مصرف گوشت قرمز در کشور به صورت میانگین سالانه 900هزار تن برآورد می‌شود، اظهار کرد: برای تامین این مقدار باید دو موضوع را در دستور کار قرار دهیم ابتدا اینکه از تولید کننده داخلی حمایت کرده و با نرخ آنالیز شده با احتساب وضعیت فعلی قیمت نهادهای دامی پس از مردمی سازی یارانه‌ها گوشت را قیمت گذاری کرده تا تولید کننده ضرر نکند. همچنین باید تدبیری شود تا تولید کننده انگیزه ای برای تولید داشته باشد و از طریق شرکت پشتیبانی امور دام و نهادهای مختلف مانند سازمان تعاون روستایی خریداری صورت بگیرد.

آزادیخواه عنوان کرد: از طرفی خط صادرات دام باید آزاد شود، نژادهای مختلف دام ایرانی مشتری های بسیار خوبی در کشورهای حوزه خلیج فارس مانند عمان، کویت و قطر دارد لذا دامداران می‌توانند دام خود را با قیمت مناسب صادر کرده و در صورت کمبود از کشورهای مانند مغولستان و مجارستان وارد کنیم چرا که قیمت لاشه وارداتی از لاشه صادراتی کمتر بوده که این خود برای صادر کننده سودآوری دارد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد : همانند جلسه قبل کمیته افزایش 2.5 برابری اعتبار تامین سرمایه در گردش مرغداران از 20 میلیارد تومان به 50 میلیارد تومان، تسهیل پرداخت وام توسط بانک کشاورزی به دامداران و تبدیل هر چه سریع‌تریارانه نقدی به کالابرگ از جمله موضوعات مهم و مورد تاکید بود.

مشمولان یارانه جدید دولت برای دومین ماه متوالی آن را به صورت نقدی دریافت کردند، اما پرداخت یارانه نقدی تا کی ادامه دارد؟

طیبه حسینی، سخنگوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها در این باره به تجارت‌نیوز گفت: هنوز نحوه پرداخت یارانه تیر مشخص نیست. ممکن است این پرداخت به صورت نقدی صورت بگیرد و ممکن است دولت آن را به صورت کالابرگ الکترونی میان شهروندان واجد شرایط توزیع کند.

وی افزود: تنها مطلبی که تا کنون مشخص است، موعد واریز یارانه جدید  برای روزهای بیستم تا بیست و یکم هر ماه است.

زیر ساخت کالابرگ آماده نیست

پرداخت یارانه جدید دولت از بعد اجرای برنامه اصلاح ارز ترجیحی آغاز شد، شخص رئیس جمهور در زمان اجرای این برنامه عنوان کرد: به صورت موقت این پرداخت‌ها به صورت نقدی است و در نهایت بعد از فراهم شدن زیر ساخت‌های لازم این پرداخت به صورت کالابرگ الکترونیکی خواهد بود.

در روزهای نخست اجرای این طرح، صحبت از پرداخت نقدی یارانه برای حداکثر مدت دو ماه بود اما در نهایت به دلیل فراهم نبودن زیرساخت‌ها، به صورت ضمنی، مدت زمان پرداخت نقدی تا سه ماه و حتی بیشتر از آن افزایش یافت.

منظور از فراهم شدن زیر ساخت لازم، ایجاد یک شبکه جدید از دستگاه‌های متصل به پایانه‌های فروشگاهی است. پروژه‌ای مشترک میان وزارت اقتصاد امور دارایی و بانک مرکزی برای متصل کردن فروشگاه‌های عرضه کننده کالابرگ الکترونیکی به شبکه بانکی.

در برنامه اصلاح ارز ترجیحی، قرار است اقلام ضروری به نرخ شهریور سال ۱۴۰۰ در اختیار مردم قرار بگیرد، متقاضیان از محل یارانه ماهانه قادر به خرید این اقلام از فروشگاه‌هایی معین هستند. در مقابل دولت مابه‌التفاوت قیمت اجناس فروخته شده را به حساب فروشگاه واریز می‌کند.

آخرین وضعیت معترضان و جاماندگان

به دنبال اجرای برنامه اصلاح ارز ترجیحی، عده‌ای تحت عنوان جاماندگان و معترضان، خواستار دریافت یارانه جدید شدند.

جاماندگان کسانی هستند که از زمان پرداخت اولین یارانه نقدی در سال ۸۹ تا به امروز هرگز یارانه‌بگیر نبودند. نام‌نویسی از این گروه برعهده سازمان هدفمندی است و رسیدگی به درخواست‌ها به وزارت رفاه محول شد.

سخنگوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها درباره آخرین وضعیت این گروه به تجارت‌نیوز گفت: هنوز وضعیت این افراد مشخص نیست اما وزارت رفاه وعده داده که به درخواست این عده رسیدگی می‌کند. امیدواریم تا موعد واریز یارانه تیر، وضعیت یارانه گرفتن این افراد مشخص شود.

معترضان اما کسانی هستند که به دهک‌بندی اعتراض دارند.، نام‌نویسی و رسیدگی به درخواست این افراد از همان ابتدا برعهده وزارت رفاه قرار گرفت.

طیبه حسینی درباره وضعیت این عده نیز به تجارت‌نیوز گفت: این افراد، یارانه اردیبهشت را به صورت مشروط دریافت کردند. مبالغ به حساب سرپرستان واریز شد اما تا اتمام رسیدگی اجازه برداشت به آنها داده نمی‌شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر وضعیت معترضان نیز تغییر نکرده است. یارانه اردیبهشت همچنان به صورت مسدود در حساب سرپرستان خانوار است و از واریز مشروط یارانه خرداد خبری نیست.

سخنگوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها افزود: امیدواریم وزارت رفاه تکلیف این عده را نیز تا پیش از موعد واریز یارانه تیر روشن کند.

بعد از اجرای برنامه اصلاح ارز ترجیحی، دولت اعلام کرد که برای تمام معترضان و جاماندگانی که واجد دریافت یارانه جدید تشخیص داده شوند از اردیبهشتیارانه جدید را درنظر می‌گیرد.

 احمد امیرآبادی فراهانی با بیان اینکه مجلس در مصوبه‌ای به دولت اختیار داد که نسبت به اصلاح ارز ترجیحی اقدام کند، اظهار داشت: مجلس سه سال پیش اصلاح ارز ترجیحی را با دولت قبل مطرح کرد و اعلام کرد که با جاده ارز ترجیحی هیچ‌گاه به جایی نمی‌رسیم و مسیرمان به ناکجا آباد است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی افزود: دولت قبل برای حذف این فساد اهتمامی نداشت و اراده‌ای را به خرج نداد اگر آن زمان این اتفاق می‌افتد بسیاری از مشکلات حل می‌شد   آن زمان ارز آزاد ۱۰ هزار تومان بود نسبت به ارز ۴۲۰۰ تومان، اختلاف قیمت کمتری داشت لذا شیب افزایش قیمت‌ها کمتر بود.

امیرآبادی با تاکید بر اینکه دولت چاره‌ای غیر اصلاح ارز ترجیحی نداشت، گفت:دولت برای تخصیص ار ترجیحی به ورادات تقریبا با ارز نیمایی که حدود ۲۴ هزار تومان بود، ۲۰ هزار تومان بابت هر یک دلار، اسکناس چاپ می‌کرد، این اقدام دولت موجب افزایش شدید پایه پولی شد.

دولت با ارز 4200 تومانی گندم وارد می‌کرد، یکسری هم گندم را تبدیل به ماکارونی می‌کردند، ماکارونی دوباره صادر می‌شد و ارز ۲۳ هزار تومانی به دولت می‌فروختند. از طرف دیگر دانه‌های روغنی می‌آورند روغن مایع را از اینجا به کشورهای همسایه صادر می‌کردند و قصه ادامه داشت.

وی بیان کرد: بحث قاچاق بخشی از آن بود اما بخش عمده این بود که این مسیر، مسیری نبود که بتوان تا انتها ادامه داد، ۲۰ میلیارد دلار ضرب در ۲۰ هزار تومان، حدود  ۴۰۰۰۰۰ هزار میلیارد تومان باید هرسال مابه‌التفاوت پول ارز را باید بانک مرکزی اسکناس چاپ می‌کرد و این اقدام دولت حجم نقدینگی را حدود ۲۴۰- ۲۵۰ هزار هزار میلیارد تومان افزایش داد که قابل قبول نبود. دولت چاره‌ای غیر از این نداشت که دیگر این مسیر را ادامه ندهد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۷ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: