یارانه نقدی | بیش از 20 میلیون نفر اردیبهشت ماه آخرین یارانه نقدی خود را دریافت کردند. نرخ جدید یارانه نقدی به زودی اعلام خواهد شد. افزایش صددرصدی یارانه نقدی دهک های پایین. از امسال یارانه نقدی هدفمند خواهد شد

با نزدیک شدن به پایان خرداد ماه و ورود به ماه اول تابستان، برای بسیاری از شهروندان که معیشتشان به شدت به یارانه های نقدی وابسته است، این پرسش ایجاد شده است که یارانه تیرماه به چه صورت پرداخت خواهد شد؟

بر اساس اظهار نظر مقامات مسئول یارانه ها براساس دهک های درآمدی توزیع می شود و هر چقدر خانواده ای درآمد کمتری داشته باشد یارانه بیشتری می گیرد و در واقع تاثیر مثبتی بر سبد معیشت آنها دارد.

پیشتر و در همین رابطه روح الله صلبی- مدیر کل اقتصاد و دارایی استان گلستان به رسانه ها گفت: یارانه ها براساس دهک های درآمدی توزیع می شود و هر چقدر خانواده ای درآمد کمتری داشته باشد یارانه بیشتری می گیرد و در واقع تاثیر مثبتی بر سبد معیشت آنها دارد.

وی افزود: قبل از اصلاح نرخ جدید یارانه‌ها، خانوارهای تک نفره ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان یارانه و ۵۵ هزار تومان یارانه معیشتی دریافت می کردند که مجموع یارانه پرداختی در این خانوار به ۱۰۰ هزار و ۵۰۰ تومان می‌رسید اما پس از اصلاح نظام پرداخت یارانه ها این میزان تغییر کرد و دریافتی خانواده های تک نفره تا پنج نفره از ۴۰۰ هزار تومان تا دو میلیون تومان افزایش یافت.

روح‌الله صلبی اظهار کرد: یارانه ها براساس دهک های درآمدی توزیع می شود و هر چقدر خانواده ای درآمد کمتری داشته باشد یارانه بیشتری می گیرد و در واقع تاثیر مثبتی بر سبد معیشت آنها دارد.

وی افزود: قبل از اصلاح نرخ جدید یارانه‌ها، خانوارهای تک نفره ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان یارانه و ۵۵ هزار تومان یارانه معیشتی دریافت می کردند که مجموع یارانه پرداختی در این خانوار به ۱۰۰ هزار و ۵۰۰ تومان می‌رسید اما پس از اصلاح نظام پرداخت یارانه ها این میزان تغییر کرد و دریافتی خانواده های تک نفره تا پنج نفره از ۴۰۰ هزار تومان تا دو میلیون تومان افزایش یافت.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان گلستان در پاسخ به گلایه برخی افراد مبنی بر اینکه چرا گرانی به بیشتر از چهار قلم کالای اساسی رسید، پاسخ داد: از ابتدای امر قرار نبود که همه افزایش قیمت ها از محل یارانه ها تامین شود و یارانه تنها مربوط به چهار قلم کالای اساسی است، در سال ۹۷ هم ۲۵ قلم کالا مشمول یارانه بود که این مهم در سال جاری و با اجرای طرح اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها به چهار قلم کالا کاهش یافت.

 صلبی با بیان اینکه بخش زیادی از افزایش قیمت کالاها مربوط به تورم سالانه است، بیان کرد: تورم حتی در فقدان یارانه‌ها هم اتفاق می‌افتد و علت آن ساختارهای موجود در کشور است، به طور قطع اصلاح این ساختار ها نیاز به زمان دارد و همراهی مردم و مسئولان را می‌طلبد و جراحی اقتصادی می‌تواند سرعت این اصلاحات را بهبود ببخشد.

وی به جزئیات پرداخت یارانه تیرماه اشاره کرد و گفت: مقرر شد تا زمان آزادسازی زیرساخت های توزیع کالابرگ، یارانه به صورت نقدی پرداخت شود لذا شیوه پرداخت یارانه در تیر ماه سال جاری نیز به صورت نقدی خواهد بود، تمام دغدغه دولت این است که به اقشار ضعیف و آسیب پذیر جامعه فشار وارد نشود.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان گلستان با بیان اینکه اجرای طرح مردمی سازی یارانه ها از بروز فساد و رانت گسترده جلوگیری می کند، تاکید کرد: عدم تحقق سیاست‌ها و اهداف تخصیص ارز ترجیحی، روند افزایشی واردات، کاهش انگیزه برای تولید کالاهای اساسی و غیره از جمله علل اجرای طرح مردمی‌سازی یارانه‌ها و جراحی اقتصادی دولت بوده است.

صلبی با اشاره به اینکه دولت با حذف ارز ترجیحی مبارزه با فساد و رانت خواری را در دستور کار خود قرار داده است، خاطرنشان کرد: با اجرای جراحی اقتصادی، دولت یارانه را به طور مستقیم بین مردم توزیع کرد در واقع با اجرای این طرح یارانه حذف نمی شود.

وی با اشاره به اینکه به دلیل سوء استفاده و رانت زیاد ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی یارانه به جای آنکه در ابتدای زنجیره تولید پرداخت شود در انتهای زنجیره تولید پرداخت شده و به دست مصرف کننده نهایی رسیده است، بیان کرد: با این روش یارانه به طور مستقیم بین دهک های کم درآمد جامعه پرداخت می شود و این مهم به معنای افزایش عدالت در توزیع است.مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان گلستان با بیان اینکه متصدی یارانه‌ها بیشتر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است، تصریح کرد: ما در حوزه وزارت اقتصاد بیشتر در حوزه نان نظارت می کنیم.

تا دو روز پیش پرسش بیشتر مردم اطلاع از موعد زمانی برداشت یارانه خرداد ماه بود. حالا دغدغه مردم استمرار پرداخت نقدی یارانه جدید برای ماه‌های بعدی است.

بنابر اعلام سازمان هدفمندی یارانه‌ها موعد بعدی پرداخت یارانه جدید جایی میان حد فاصل بیستم تا بیست و یکم تیر ماه خواهد بود. اساسا نه فقط برای ماه آینده که دولت بنا دارد از این پس یارانه‌های جدید را در چنین ایامی پرداخت کند.

با این وضع دیگر زمان واریز یارانه جدید مسئله نامعلومی نیست اما آنچه هنوز برای مردم نامعلوم و در عین حال مهم است نحوه واریز یارانه جدید است. اینکه دولت به سیاق دو ماه قبل یارانه را نقدی پرداخت می‌کند یا اینکه به صورت کالابرگی آن را در اختیار جامعه هدف می‌گذارد.

در این رابطه اکثر مخاطبان تجارت نیوز بر استمرار واریز نقدی یارانه جدید اصرار دارند، در یک کلام هرقدر که تصمیمات اقتصادی دولت منشاء مناقشه و حرف و حدیث باشد، پرداخت نقدی یارانه جدید با نگاه مثبت افکار عمومی روبروست.

کالابرگ در کار نیست!

فروردین با همین خوشبینی نسبی به پایان رسید تا اینکه در اردیبهشت موج آزادسازی و حذف یارانه‌ها از راه رسید؛ ابتدا یارانه دولتیِ آرد و سپس چهار کالای اساسی (روغن، مرغ، لبنیات و تخم مرغ) حذف شد؛ موج گرانی حاصل از این آزادسازی به کالاها و خدمات سرایت کرد؛ به گونه‌ای که قیمت ساندویچ و فست فود چند برابر شد، کالاهایی از قبیلِ سس مایونز و ترکیبات روغن گران شدند و حتی کرایه خانه در تهران و شهرستان‌ها بالا رفت. در این میان، سیاست یارانه پردازی دولت، قرار بود اثرات تورمی آزادسازی‌ها را بپوشاند و قدرت خرید از دست رفته را برای مدت محدودی احیا کند؛ ابتدا از یارانه نقدی به عنوان سیاستی موقت یاد کردند و در خبرها آمد که یارانه نقدی ۳۰۰ یا ۴۰۰ هزار تومانی فقط دو ماه یعنی تا پایان خرداد پرداخت می‌شود و بعد از آن کالابرگ الکترونیک به مردم داده خواهد شد؛ اما وقتی نیمه‌های خرداد را پشت سر گذاشتیم خبر آمد که «فعلاً کالابرگ در کار نیست و قرار است یارانه نقدی تا اطلاع ثانونی تداوم داشته باشد».

یارانه این خانوارها 2 میلیون تومان شد

بیست و دوم خرداد، احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: زیرساخت‌های بانک مرکزی برای ارائه خدمات کارت الکترونیکی به عنوان کالا برگ فراهم نیست فعلا پرداخت یارانه نقدی ادامه پیدا می‌کند، احتمالا بعد از شهریور ماه تکلیف این موضوع روشن می‌شود.

با این حساب، لااقل برای دو ماه دیگر پرداخت یارانه نقدی با همه‌ی مختصات و کاستی‌های آن ادامه خواهد داشت. در عین حال، تثبیت قیمت‌ها در حد شهریور ۱۴۰۰ و دادن کالابرگ الکترونیک به مردم برای تهیه‌ی تمام اقلام اساسی، پیش فرض ایجابی و الزام آور حذف ارز ترجیحی در قانون بودجه ۱۴۰۱ بوده است؛ اما حالا چون زیرساخت‌ها فراهم نیست، فقط نیمی از نقشه‌ی راهِ حذف ارز ترجیحی اجرا شده است: آزادسازی صورت گرفته اما کالابرگی که بتوان با آن کالاها را به قیمت شهریور ۱۴۰۰ خریداری کرد، هنوز در کار نیست.

امیرآبادی فراهانی همان بیست و دوم خرداد در این رابطه گفته است: براساس قانون بودجه دولت باید قیمت‌ها را بر اساس سهمی که تعیین می‌کند قیمت شهریور ۱۴۰۰ باشد و مابه‌التفاوت آن را هم بر اساس کالابرگ پرداخت کند و این مصوبه مجلس است. او تاکید کرده بعد از شهریور تکلیف این موضوع مشخص می‌شود.

بنابراین تقریباً نیمی از سال، یک بخش مهم از الزامات قانون بودجه برزمین می‌ماند و تازه بعد از شهریور قرار است تکلیف کالابرگ و زیرساخت‌های احتمالی آن روشن شود.

عایدی کلیِ کارگران حداقل‌بگیر

به این ترتیب، فعلاً می‌توانیم روی همین «یارانه نقدی» حساب بازکنیم؛ ببینیم در این چندماه، با واریز یارانه نقدی، سطح پوششِ «عایدی کلی یک خانواده‌ی متوسط حداقل‌بگیر» به کجا رسیده است؛ یک کارگر حداقل‌بگیر با احتساب تمام مزایا و حق اولاد، در بهترین حالت ۷ میلیون تومان می‌گیرد؛ اگر خانواده متوسط را ۳.۳ درنظر بگیریم، سه یارانه نقدی به این خانواده تعلق می‌گیرد (اگر خط نخورده باشند و کنار گذاشته نشده باشند)، در بهترین حالت، ۳ تا ۴۰۰ تومان یارانه هر ماه به حساب این خانواده واریز می‌شود؛ در نهایت عایدی کلی این خانواده، در بهترین حالت، ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است و این در حالیست که هزینه‌های حداقلی شاید دوبرابر این رقم باشد.

سبد خوراکی: ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان

فرامرز توفیقی (رئیس کمیته‌ی دستمزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور و از نمایندگان کارگری دستمزد) در این رابطه به ایلنا می‌گوید: در اردیبهشت ماه با جهش قیمتی عمده روبرو بودیم؛ اگر فقط نرخ اقلام خوراکی‌ها را درنظر بگیریم و سبد خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها را با همان معیارهای تقلیلیِ مورد استفاده‌ی شورایعالی کار حساب کنیم (فقط اقلام خام خوراکی)، به این نتیجه می‌رسیم که در اردیبهشت ماه، سبد خوراکی‌ها برای یک خانوار متوسط ۳.۳ نفره، تقریباً در حدود حداقل دستمزد است؛ نرخ دقیق سبد خوراکی‌ها که بسیار حداقلی و کمینه محاسبه شده، ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است؛ با این حساب، تقریباً تمام دستمزد دریافتی یک کارگر حداقل‌بگیر پای تامین خوراکی‌ها می‌رود.

وقتی سبد خوراکی‌ها، تقریباً تمام دستمزد یک کارگر را می‌بلعد، مهم‌ترین مساله بدون تردید، تامین خوراکی‌ها با قیمت مناسب است؛ بدیهی است که یارانه نقدی و تداوم پرداخت آن نمی‌تواند یک راهکار موثر باشد؛ اگر از ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان (مجموع دستمزد و یارانه)، رقم سبد خوراکی‌ها یعنی ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان را کسر کنیم، فقط حدود ۲ میلیون تومان بابت سایر هزینه‌های زندگی از جمله اجاره خانه، حمل و نقل، درمان و آموزش باقی می‌ماند و این در حالیست که نرخ‌های رسمی کرایه خانه نشان می‌دهد نه تنها در تهران و کلانشهرها بلکه در تمام شهرهای ریز و درشت کشور، امروز اجاره خانه به تنهایی بیش از ماهی دو میلیون تومان است (پول پیش یا رهن را کنار بگذاریم).

توفیقی در این رابطه با اشاره به الزامات قانون بودجه می‌گوید: تامین مایحتاج اساسی زندگی به خصوص برای حداقل‌بگیران ودهک‌های زیر خط فقر، تقریباً ناممکن شده است و در این شرایط باید هرچه سریع‌تر مقدمات اجرای الزامات قانون بودجه یا همان دادن کالابرگ به مردم و تثبیت قیمت‌ها در حد شهریور ۱۴۰۰ فراهم شود؛ راه دیگری وجود ندارد؛ یارانه نقدی نمی‌تواند این شکاف عمیق را پُر کند.

نه به کالا برگ!

در خصوص پرداخت نقدی یارانه جدید آنقدر دیدگاه مخاطبان تجارت نیوز به هم نزدیک است که به سختی می‌توان آن‌ها را تفکیک بندی کرد. با این حال وجه غالب نظرات از ناحیه افرادی است که روی پرداخت یارانه نقدی به عنوان بخشی از درآمد ماهیانه حساب کرده‌اند.

-« کالابرگ بدرد ما نمی خوره مااز همین اجاره میدهیم خیلی چیز های دیگه».

-« کوپن یعنی توزیع منصفانه رانت بین رانتخواران به شکل و شیوه جدید/یا شایدم قرعه کشی بشه برای روغن،مرغ و…!!!»

-« خدا‌ خیرتون‌ بده‌‌ یارانه‌ها رو‌‌ نقدی‌ پرداخت‌کن‌ اقای‌ریسی‌ماکه‌‌ماه‌ به‌ما‌ شیر‌ نمیخریم‌‌‌ چون‌ نداریم‌‌ چرا‌باید‌‌‌‌‌کالابرگ‌‌ بدید».

-« درمورد نان هم بهترین راه پرداخت نقدی یارانه آن است که جلوی قاچاق را می‌گیرد وکیفیت آن را هم بالا می‌رود.»

-« من از سال ۹۱ تاکنون به خاطر تحریم بیکار شدم واز آن تاریخ از شیراز به یک خانه‌ روستایی که برادر م داشت.و اطراف کرمانشاه است وبایارانه بخور نمیر زندگی میکنم».

-« در صورت قطع یارانه نقدی من وافراد ی مثل من که در آمد ی نداریم کالا برگ به چه درد ما می‌خورد. فقط نقدی. نه به کالابرگ».

-« ما هیچ در آمدی نداریم فقط با حقوق کمیته و یارانه ها زندگی می‌کنیم که همین یارانه روقطع کنید چیزی برامون نمیمونه اگه می‌خاین یارانه هارو قطع کنید لاقل حقوق کمیته رو زیاد کنید ما کالا برگ نمیخایم نمی‌خایم».

-« یارانه هارو اضافه کنید همه چیز صدبرابر شده آخه چ معنی میده این یارانه».

-« ب نظر من اکثرا نقدی میخان لطفا ب خواستشون توجه کنید».

 یارانه جدید همچنان نقدی پرداخت می‌شود؟/ سرنوشت کلابرگ چه شد؟

ترس از پرداخت کالابرگ

هرچند مبلغ یارانه‌های جدید در مقایسه با هزینه‌های در نوسان زندگی ناچیز است اما در همین مدت کوتاه این پرداخت نقدی جای خود را در زندگی خانوارها باز کرده است. به طوری که برخی از کاربران ترس کلابرگی شدن آن را دارند.

-« آیا حقیقت داره تا شهریور یارانه پرداخت می‌شود».

-« آیا مثل قبل تعلق میگیره یا نفری سیصد تومن کدومش درست».

-« خدایا شکر کالا برگ ندادین ما خیلی خیلی ب پولش نیاز داریم ممنون ک پول می‌دین کالا برک ما نمی‌خواهیم».

-« یارانه نقدی خیلی از مشکلات مارو حل می‌کنه قبض آب و برق و گاز حتی اجاره خونه که توسط یارانه پرداخت می‌شه پس اگر واقعا بفکر مردم هستید یارانه را بصورت نقد پرداخت کنید».

-« یارانه نقدی برای مردم ایران که این همه مشکل دارن بهتره لااقل واسه بچه هامون یه چیزی که دوست دارن میوه ای اسباب بازی می‌خریم بچه های من که نه تخم مرغ می‌خورن نه مرغ فقط میوه وبرنج وماهی می‌خورن».

به هر چیزی که باور دارین، نقدی پرداخت کنید!

همانطور که گفته شده پرداخت نقدی یارانه جدید در دو ماه گذشته از جمله معدود اقداماتی است که با استقبال افکار عمومی روبرو شد و به نظر می‌رسد که این بخش از جامعه نظر مساعدی نسبت به کالابرگی شدن این یارانه ندارد.

-« سلام کالا برگ نمی‌خوایم نقدی پرداخت کنید تا به دردی بزنیم».

-« کالا برگ خود هزینه زیادی داره بازم دست تو جیب ملت دولت کی می‌خواد یاد بگیره».

-« به همه یارانه بدین، حق همه س، دهک بندی اصلا حق نیست ، به زور ما رو داخل دهک گذاشتین و حقمون رو خوردین».

-« چرا یارانه زن من ثبت نام کردم واریز نشده؟»

-« یارانه نقدی بدهید بیشتر به کار می آید وخیلی ها می توانند با این یارانه نقدی بعضی از مشکلات شان را حل کنند».

-« پول نقدبه صورت یارانه بهتر خدا خیرتون بده ما کالا برگ نمی خوایم فقط نقدی خدا قوت».

-« سلام آحاد مردم خواهان یارانه بصورت نقدی تمایل دارند کالابرگ به درد مردم نمی خورد ومناسب با معیشت مردم نیست».

-« اگه زوریه به عوض حقوقهای خوتان هم کالابرگ بدید نه‌ به حق ویارانه نقدی مردم،دنیارابرهم زدید همه چیزبازم دوبرابرشد اون وقت مرغ وتخم مرغ وروغن وپنیرمیخاهید بجای پول بدید! واقعا شرم آوراست اگه پول ندارید ازجای دیگرپیداکنید نه‌ ازحق ویارانه نقدی مردم؟».

-« فقط یارانه نقدی کمک. میشه. در حل تورم. و. مشکلات حتی هر مبلغی باشه ولی کالا برک. ناراضی شدن جدیدی درست میشه و. بدرد مردم. خصوصا نهاد ها نمیخوره».

-« ما که هیچ در امدی نداریم چرا یارانه ما را قطع کردید»

-« دوباره بعداز۳۰ سال صف اجناس کپنی شروع می‌شه وکروناکه هنوزمهارنشده..خدابدادمون برسه فقط».

-« آقای رئیسی تو رو ب دین و مذهب و هرجور اعتقادی ک داری کالا برگ نده آخه دادمون و پیش کی ببریم من با یارانه نقدی روزگارم و سر میکنم با کالا نمیتونم خو حالا عده ای حقوق بگیرن یارانه نقدی یا کالا براشون فرقی نمیکنه ولی واس من مثل شاهرگه ک با یارانه کالایی شاهرگ زده میشه تو رو خدا فقط یارانه نقدی بدین متشکرم».

-« تو رو خدا یارانه نقدی بدید به زخمی بزنیم این کالا برگ‌چیه».

-« انشاالله که همینجور باشد،ماحاضریم مقداریارانه۳۰۰کمترباشه ولی نقدی باشه».

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۳۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: