بسیاری از کسانی قصد مهاجرت به کانادا را داشته و یا به‌طور موقت در این کشور اقامت دارند، اغلب اقامت دائم را با شهروندی کانادا اشتباه می گیرند. اگرچه برخی شباهت‌های کلیدی بین اقامت دائم و شهروندی یا تابعیت وجود دارد، اما تفاوت‌های اساسی نیز در رابطه با آن‌ها دیده می‌شود که می‌تواند به‌طور کلی روی مسیر مهاجرت شما و خانواده‌تان به کانادا تأثیر بگذارد.

لذا اگر قصد دارید به کانادا رفته و زندگی جدیدی را در این کشور شروع کنید، باید تفاوت این دو را درک کرده و با مزایای هر یک آشنا شوید. از این رو در ادامه این مطلب با مقایسه شهروندی کانادا و اقامت دائم این کشور، به بررسی آن‌ها پرداخته و مزایای هریک را نام می‌بریم.

اقامت دائم کانادا چیست؟

اقامت دائم کانادا وضعیتی است که یک فرد مهاجر پس از رفتن به کانادا و با اخذ کارت اقامت دائم (The permanent resident (PR) card)، در آن قرار می‌گیرد. یک مقیم دائم، شهروند کانادا نیست بلکه تنها شهروند یک کشور دیگر است که اجازه اقامت دائم در کانادا را دارد. کارت PR کانادا اساساً معادل کانادایی گرین کارت ایالات متحده است. در واقع نتیجه نهایی هر برنامه مهاجرتی در کانادا، حتی برنامه‌های مهاجرت استانی، رسیدن به به اقامت دائم این کشور است.

اقامت دائم نیز در نهایت می‌تواند منجر به اخذ شهروندی کانادا شود. افرادی که اقامت دائم کانادا را دارند، پاسپورت کانادایی دریافت نمی‌کنند. اگر این افراد برای سفر به خارج از کشور کانادا، می‌توانند از کارت PR خود و یا یک سند سفر اقامت دائم (PRTD) در کنار گذرنامه کشوری که تابعیت آن را دارند، استفاده کنند. کارت اقامت دائم کانادا یک دوره اعتبار دارد که باید پس از اتمام این دوره تمدید شود. البته اتمام انقضای کارت شما به معنای از دست دادن اقامت دائم نیست.

افراد مقیم دائم کانادا می‌توانند حتی در خارج از کانادا نیز زندگی کنند اما برای حفظ وضعیت اقامت، باید حداقل دو سال را در هر دوره پنج ساله در این کشور سپری کنند. البته این شرایط برای کسانی که همسر، پارتنر یا والدین آن‌ها شهروندی کانادا را داشته و یا برای یک هدف کاری به خارج از کشور رفته‌اند، استثناهایی در نظر می‌گیرد. اقامت دائم کانادا به معنای الزام به پرداخت مالیات و رعایت قوانین بوده و شرایطی دارد که فرد مقیم برای حفظ اقامت باید این شرایط را رعایت کند.

مزایای اقامت دائم کانادا برای فرد مقیم

زمانی که فردی مقیم دائم کانادا می‌شود، از مزایایی برخوردار می‌شود که در واقع حقوق او پس از اخذ اقامت دائم هستند. افراد با اقامت دائم کانادا، قادر خواهند بود که خانواده خود را به همراه بیاورند و در این کشور با خانواده خود زندگی کنند و امنیت‌های لازم برای زندگی را داشته باشند. علاوه بر این، فرزندان افراد با اقامت دائم کانادا، تا سن 18 سالگی از تحصیل رایگان در این کشور برخوردار هستند. سایر مزایای اقامت دائم عبارت است از:

  • دسترسی به مزایای اجتماعی عادلانه از جمله خدمات مراقبت‌های بهداشتی و درمانی
  • حق زندگی، کار و تحصیل در هر نقطه از کانادا
  • حفاظت تحت قوانین کانادا و برخورداری از آزادی‌ها و حقوق زندگی در کانادا
  • حق درخواست برای اخذ شهروندی کانادا

شهروندی کانادا چیست؟

شهروندی کانادا وضعیتی است که فرد مهاجر در آن از حقوق و شرایطی برخوردار می‌شود که مشابه افرادی است که در کانادا به دنیا آمده و زندگی کرده‌اند. افرادی که اقامت دائم کانادا را دارند، می‌توانند در صورت واجد شرایط بودن برای اخذ شهروندی درخواست بدهند. دارندگان تابعیت شهروندی کانادا می‌توانند برای پاسپورت کانادا درخواست داده و حتی در رویدادهای سیاسی کانادا از جمله انتخابات‌های مختلف، شرکت کنند.

داشتن تابعیت یا همان شهروندی مستلزم رعایت شرایط خاصی نیست و فرد تنها کافی است مانند ساکنان کانادا قوانین این کشور را رعایت کند. برای اطلاع از جزئیات دقیق‌تر درباره شهروندی کانادا می‌توانید به وب سایت موسسه مهاجرتی پارسی کانادا (https://parsicanada.com/) مراجعه کرده و شرایط و روند اخذ آن را بررسی کنید. این موسسه با تجربه کافی در امر مهاجرت و بهره‌مندی از کارشناسان مجرب، می‌تواند به شما در تسهیل روند مهاجرت به کانادا کمک کند.

مزایای شهروندی کانادا

داشتن شهروندی کانادا مزایای زیادی برای شما خواهد داشت که تعدادی از آن‌ها برای افراد با اقامت دائم، در دسترس نیست. از جمله مزایایی که با اخذ شهروندی در کانادا می‌توانید کسب کنید، عبارت است از:

  • واجد شرایط مشاغل بیشتر نسبت به مقیم دائم
  • امکان اخذ پاسپورت کانادایی
  • حق رأی و حتی کسب مناصب سیاسی در کانادا
  • امکان سفر به خارج از کشور کانادا با پاسپورت کانادایی
  • بدون شرایط خاص برای از دست دادن شهروندی
  • بدون نیاز با تمدید اسناد مهاجرتی

 تفاوت بین اقامت دائم و شهروندی کانادا

اگرچه ممکن است تفاوت اقامت دائم با شهروندی کانادا چندان زیاد به نظر نرسد؛ اما در واقع  تفاوت‌های قابل توجهی دارند. شهروندی کانادا به این معنی است که شما حقوق و شرایطی مشابه یک فرد کاملاً کانادایی را دارید. به‌عنوان یک شهروند کانادایی، حق رأی دادن و کاندیداتوری برای مناصب سیاسی را دارید اما اقامت دائم چنین مزیتی برای شما نخواهد داشت. همچنین برخلاف اقامت، با شهروندی می‌توانید پاسپورت کانادایی دریافت کرده و در صورت لزوم، از سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های خارج از کشور پشتیبانی دیپلماتیک دریافت کنید.

یکی دیگر از تفاوت‌های شهروندی و اقامت دائم، این است که با داشتن شهروندی می‌توانید هر زمانی که بخواهید کانادا را ترک کرده و بدون هیچ محدودیت زمانی در خارج از کشور باشید. این امکان برای کسانی که اقامت دائم دارند وجود ندارد. تمام این مزایا، امتیازاتی است که شهروندان کانادایی دارند؛ چه در کشور کانادا به دنیا آمده و زندگی کرده باشند و یا بعداً شهروندی کانادا را اخذ کرده باشند. اگرچه افرادی که اقامت دائم دارند، می‌توانند در هر نقطه‌ای از کانادا کار و زندگی کنند، اما محدودیت‌هایی برای مشاغل خود دارند که برای شهروندان کانادایی چنین نیست. علاوه‌براین،

سخن نهایی

طبیعتاً اخذ شهروندی کانادا با مزایا و حقوقی که برای افراد ساکن در این کشور فراهم می‌کنند، نسبت به اخذ اقامت دائم برتری دارد. اما مسئله اصلی این است که شما پیش ازدرخواست برای اخذ شهروندی، باید اقامت دائم کانادا را داشته باشید. اگر قصد دارید به کانادا بروید و در این کشور کار و زندگی خود را داشته باشید، باید با شرایط اخذ اقامت و شهروندی آشنا شوید. در این مطلب با معرفی اقامت دائم کانادا و شهروندی این کشور، مزایای هر یک از آن‌ها را بررسی کرده و دیدیم که چه تفاوت‌هایی با هم دارند. اگر قصد مهاجرت دارید، می‌توانید با کمک گرفتن از کارشناسان و مشاوران مجموعه پارسی کانادا، راه اخذ شهروندی کانادا را برای خود و خانواده‌تان هموار کنید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: