تا چند سال پیش، شبکه های اجتماعی احتمالاً برای افراد جوان و مسن از این برنامه ها به عنوان اتلاف وقت استفاده می کردند، اما مشخص شد که شبکه های اجتماعی فقط برای سرگرمی نیستند و می توانند متحول شوند.

با پیشرفت روزافزون تکنولوژی، شبکه های اجتماعی جدید وارد بازار شده و خودنمایی می کنند اما بحث اصلی پست امروز ما بر سر همه این موارد نیست و در این پست به معرفی و بررسی تفاوت های این دو شبکه اجتماعی می پردازیم:  اینستاگرام و تلگرام.

چرا اینستاگرام و تلگرام؟

دلیل اینکه موضوع این مقاله تفاوت تلگرام و اینستاگرام است شاید محبوبیت این دو شبکه اجتماعی در ایران باشد که در کشور ما این دو اپلیکیشن جزو پایدارترین اپلیکیشن های گوشی های هوشمند هستند.

البته همانطور که گفتم فقط در کشور ما این اتفاق می افتد و در برخی از کشورهای پیشرفته و فعلی استفاده از این دو شبکه اجتماعی اصلا جای خوبی نیست!

به عنوان مثال در برخی از کشورهای اروپایی یا آمریکا شبکه اجتماعی تلگرام اصلا شناخته شده نیست و توسط کاربران این کشورها استفاده نمی شود.

بیوگرای تلگرام و واتس اپ

تلگرام به عنوان محبوب ترین پیام رسان در ایران شناخته می شود، در این پیام رسان می توانید فایل ها و تصاویر خود را بدون محدودیت ارسال کنید.

تلگرام برخی ویژگی‌های ویژه را برای بهبود تجربه کاربری ارزیابی کرده است: ضبط ویدیو، ویدیو در نمایه، افراد نزدیک، ذخیره ماساژ، آرشیو، پوشه و…

در مقابل، شبکه اجتماعی اینستاگرام بهترین شبکه اجتماعی جهان است و سرورهای این اپلیکیشن ماهانه میزبان 1.5 میلیارد کاربر فعال است.

از آنجایی که این شبکه اجتماعی به اشتراک گذاری عکس و فیلم اختصاص دارد، امکانات خود را پیرامون این موضوع گسترش داده است.

تفاوت های ساختاری اینستاگرام و تلگرام

باید بدانید که تلگرام و اینستاگرام در برخی موارد با هم متفاوت هستند و تفاوت های اساسی با هم دارند، در این قسمت به مهم ترین تفاوت های ساختاری این دو اپلیکیشن می پردازیم:

  • اگر هدف اینستاگرام اشتراک گذاری تصاویر و ویدئوهاست، تلگرام در اصل یک پیام رسان فوری است.
  • امکانات تلگرام بیشتر از یک اپلیکیشن اینستاگرام است تا یک پیام رسان و برخلاف ویژگی های اینستاگرام، از نظر اشتراک گذاری تصویر و ویدئو، ماهیت اجتماعی بیشتری نسبت به تلگرام دارد.
  • اکثر افرادی که گوشی های هوشمند دارند، هر دوی این اپلیکیشن ها را نصب می کنند، اما هدف از نصب تلگرام بیشتر برقراری ارتباط و چت است و هدف از راه اندازی اینستاگرام اشتراک گذاری روزانه تصاویر و ویدئوهاست.
  • همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، شبکه های اجتماعی دیگر فقط برای زمان بندی استفاده نمی شوند و به عنصر درآمدزایی تبدیل شده اند، درست است که هر دوی این شبکه های اجتماعی می توانند بسترهای خوبی برای کسب درآمد باشند، اما همین طور است. تجربه نشان داده است که اپلیکیشن اینستاگرام در این زمینه بسیار موفق تر از تلگرام است.

آیا تلگرام برای من مفید است یا اینستاگرام؟

سوال ارائه شده یکی از مهم ترین سوالات کاربران ما در ماه های اخیر بوده است که کدام اپلیکیشن برای شما مفید است از جنبه های مختلف قابل بررسی است که در این قسمت به آن می پردازیم.

از نظر سرگرمی

اگر می خواهید فقط برای گذران وقت یک شبکه اجتماعی راه اندازی کنید، توصیه می کنیم اینستاگرام را راه اندازی کنید زیرا تصاویر و ویدیوهای این شبکه اجتماعی می توانند ساعت ها شما را سرگرم کنند.

البته، اگر مشکلی از معتاد شدن ندارید، نصب هر دو بسیار منطقی است.

از نظر کسب درآمد

شرکت های بزرگ برای تکمیل فرآیند برندسازی خود از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند، یکی از بهترین شبکه های اجتماعی برای مانور دادن تلگرام و اینستاگرام است.

البته تمرکز اکثر شرکت ها روی اپلیکیشن اینستاگرام است، اما فعالیت در تلگرام خالی از ارزش نیست!

از نظر برندسازی

اگر می خواهید از طریق این شبکه های اجتماعی خود را معروف و به اصطلاح برند کنید، پیشنهاد می کنیم با هر شبکه اجتماعی محبوبی که در ایران وجود دارد کار کنید.

البته برای مبتدیان کار در اینستاگرام می تواند گزینه بسیار مناسب و سازنده ای برای شما باشد.

تفاوت تلگرام و اینستاگرام

تلگرام و اینستاگرام برنامه های معروفی هستند که دیگر برای شناسایی نیازی به معرفی ندارند و افراد زیادی هر روز ساعت ها با این اپلیکیشن ها کار می کنند. تلگرام پیام رسان است که توانسته در مدت زمان کوتاهی از نظر امنیت، سرعت، قابلیت ها و قابلیت ها محبوبیت زیادی کسب کند.

اینستاگرام به اشتراک گذاری کلیپ ها و عکس ها معروف است و کاربران می توانند کارهایی را که روزانه انجام می دهند با دیگر کاربران به اشتراک بگذارند و خودشان از پست های دیگر بازدید کنند، لایک کنند و نظر بدهند.

یکی از تفاوت‌های اصلی این دو اپلیکیشن تلگرام و اینستاگرام است: تلگرام یک شبکه پیام‌رسان است اما اینستاگرام یک شبکه اجتماعی برای اشتراک‌گذاری تصاویر و کلیپ‌ها است.

در این بخش، کاربران گرامی به دو سوال متداول پیرامون موضوع مقاله پرداخته ایم:

امنیت تلگرام بیشتر است یا اینستاگرام؟

image_1656229078

امنیت این دو شبکه اجتماعی به عواملی بستگی دارد که برای این کار در نظر می گیرید، اما به طور کلی می توانید با فعال کردن برخی گزینه ها مانند رمز عبور دو مرحله ای، امنیت هر دو شبکه اجتماعی خود را تا حد زیادی تقویت کنید. .

توجه داشته باشید که هک اینستاگرام یا هک تلگرام می تواند توسط برنامه های کنترل خانواده نیز انجام شود برنامه هایی که برای کنترل رفتار فرزندان ساخته شده اند و ممکن است افرادی با سو استفاده از آنها موفق به شنود دستگاه تلفن شما شوند.

تبلیغات در تلگرام و اینستاگرام؟

تبلیغات به یکی از ارکان شبکه های اجتماعی تبدیل شده است و اگر نظر من را در این مورد می خواهید باید بگویم که تبلیغات در هر دوی این شبکه ها ضروری است، البته تمرکز اولیه باید روی اینستاگرام باشد سپس تبلیغات.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۲ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: