نقش مشاوره فردی در زندگی

یک فرد ممکن است با حضور در جامعه در برابر عوامل مشکل ساز زندگی، دریافت بازخودر‌های منفی از افراد در حال تعامل با آن‌ها، وارد شدن فشار زندگی به انسان و... که یک بخش اجتناب ناپذیر در زندگی هر شخصی است، دچار چالش‌هایی شود که نتواند به تنهایی آن‌ها را مدیریت کند.

مشاوره فردی به منظور پشتیبانی و حمایت از شخص در زمان‌ها مواجهه با چالش‌های بزرگ با هدف برطرف کردن مشکلات افراد مختلف، می‌تواند تأثیر به سزایی داشته باشد. برخورد انسان با چالش‌هایی مانند افسردگی، عدم اعتماد به نفس، اضطراب، عصبانیت، اختلالات شخصیتی و رفتاری در مقابل دیگران و... موجب می‌شود تا نتواند عملکرد مناسبی از خود نشان داده و بحران ایجاد شده را مدیریت کند. استفاده از مشاور فردی به شخص کمک می‌کند تا با همراهی و همکاری یک روانشناس آگاه و متعهد بتواند در تصمیم‌گیری‌های مهم زندگی و هم چنین برخودر با مشکلات به وجود آمده، یک رفتار مناسب را از خود نشان دهد.

در واقع، مشاور فردی با ارائه راهکار‌های مقابله با افسردگی می‌تواند به فرد در را‌ه‌هایی از رنج به بهترین نحو ممکن بدون وارد شدن آسیب روحی و روانی شدید به او، نقش به سزایی داشته باشد. در همین راستا افراد بسیاری وجود دارند که با این دست مشکلات و چالش‌های زندگی برخورد کرده و نمی‌توانند مشکل خود را برطرف کنند.

انواع مشکلات و چالش‌های فردی

افراد در طول زندگی خود با مسائل و مشکلاتی مواجه می‌شوند که در صورت نداشتن آگاهی و شناخت کافی نسبت به خود، احساسات و افکار نمی‌تواند تصمیم‌گیری مناسبی داشته و راه حل صحیح را انتخاب کند. مواردی مانند نگرانی، اضطراب، منفی نگری، انتخاب همسر، انتخاب شغل، انتخاب رشته تحصیلی و... از این دست چالش‌های زندگی هر فرد است.

اضطراب

یکی از شایع‌ترین اختلالات روانی است که در بسیاری از موارد منجر به بروز بیماری‌های قلبی و مرگ نیز می‌شود. اضطراب‌ها در دسته‌های مختلفی مانند ترس از آسانسور، انواع فوبیا، وسواس، ترس از تنها شدن در جمع و... تقسیم‌بندی می‌شود. شیوه‌های مختلفی برای درمان اضطراب وجود دارد.

افرادی که به درمان اضطراب خود توجهی نشان ندهند، به تدریج و با گذشت زمان به افسردگی مبتلا می‌شوند. ایجاد اختلال در عملکرد افراد، موجب کاهش کارایی و عملکرد روزانه فرد شده و در بسیاری از موارد با افت تحصیلی دانش‌آموزان خود را نشان می‌دهد.

11Capture

یکی از مشکلات افرادی که دچار اضطراب و افسردگی هستند، این است که چگونه اضطرابم را درمان کنم؟ می‌توان گفت بهترین درمان اضطراب مراجعه به روانشناس متخصص در این حوزه است تا با توجه به شدت میزان اختلال ایجاد شده در فرد بتواند، راهکار‌های مناسب را ارائه دهد. درمان دارویی، درمان با استفاده از شناخت رفتاری و درمان‌های تحلیلی از جمله مواردی هستند که برای بهبود این مشکل و ر‌هایی از اضطراب و افسردگی به کار برده می‌شود.

انواع فوبیا

افراد مختلف در طول زندگی خود با انوع فوبیا و ترس مواجه می‌شوند. ترس در مقابل موقعیت‌های تهدید‌آمیز یک واکنش طبیعی است که به منظور حفاظت شخص از خود یا دیگران ایجاد می‌شود. درمواقعی که میزان ترس از حد مجاز بگذرد یک اختلال روانی با نام فوبیا به شمار می‌رود. در برخی موارد فرد می‌تواند به چند نوع فوبیا مبتلا شود.

فوبی حیوانات، فوبیای ترس از مکان‌های روباز و محیط بیرونی، فوبیای خون و... از این دست ترس‌های هستند. افراد می‌توانند با دریافت مشاوره از طریق درمان روان شناختی و یا انجام تمرینات ریلکسیشن، مشکل فوبیای خود را از بین برده و این نگرانی و ترس را از خود دور کنند.

مزایای مشاوره فردی

از جمله مزیت‌های مشاوره فردی در درمان افسردگی یا ر‌هایی از نگرانی، ایجاد تغییر در رفتار است. یک روانشناس خوب با استفاده از تکنیک‌های مؤثر با توجه به میزان آگاهی و دانش خود باعث می‌شود تا فرد نسبت به خود آگاهی کامل پیدا کند و در همین راستا، مهارت‌های ارتباطی خود را ارتقا ببخشد.

در جلسات مشاوره فردی، مشاور سعی دارد تا شخص مورد نظر به توانایی‌های خود در کسب آگاهی در زمان حال از خود رسیده و از آن‌ها برای ایجاد تغییر در رفتار خود استفاده کند. در واقع افراد تشویق می‌شوند تا به آنچه در زمان حال فکر می‌کنند، آگاهی کامل داشته باشند. در این جلسات سعی می‌شود تا با تشویق و ترغیب، فرد به ارزش‌های خود دست پیدا کرده و آن‌ها را رشد دهد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: