زندگی کردن بدون تفریح‌های مناسب، ایجاد چالش‌های جدید و کسب تجربه خسته کننده است و همه ما برای این که از روزمرگی خارج شویم، به تفریحات سالم و هیجان انگیز احتیاج داریم. یکی از این تفریحات سالم و مفرح، اتاق فرار است که شاید شما هم آن را تجربه کرده باشید.

اگر تا به امروز تجربه‌ای از اتاق فرار نداشته باشید و صرفا از دوستان خود و یا از طریق صفحات اجتماعی مجموعه‌های اتاق فرار با این سرگرمی هیجان‌انگیز آشنا شده باشید و تصاویری از بازیکنان در حال فرار در مکان‌های تاریک را دیده باشید، شاید یکی از مهم‌ترین سوالاتی که برای شما پیش آمده باشد این است آیا این تفریح برای همه افراد مناسب است؟ در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا به این سوال مهم و اساسی پاسخ دهیم.

اتاق فرار چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم به هر موضوع دیگری بپردازیم، بهتر است بدانیم اتاق فرار چیست و چه کاربردی دارد؟ اتاق فرار در واقع یک بازی گروهی است که می‌تواند بین ۴ تا ۱۰ نفر بازیکن داشته باشد که در آن گروه بازیکنان وارد اتاقی می‌شوند که دارای تم و داستان مشخص است و برای رهایی از اتاق‌ می‌بایست معمای اتاق را حل کنند.

فرآیند حل کردن معمای اتاق برای بیرون آمدن باید در مدت زمان محدود حداکثر یک ساعت انجام شود؛ به همین خاطر اگر در حین بازی گمراه شوید و یا از مسیر اصلی حل معما خارج شوید، مدیر اتاق فرار به کمک شما خواهد آمد. درست است که شما و هم تیمی هایتان برای رهایی از اتاق فرار زمان محدودی دارید؛ اما این به معنای آن نیست که برای بیرون آمدن از اتاق به زور متوسل شوید. تمام مراحل حل معما و فرار از اتاق، فکری است و کاملا بدون دخالت قدرت بدنی قابل حل شدن است. پس به جای استفاده از زور باید به ذهن خود رجوع کنید.

مزایای اتاق فرار چیست؟

شما می‌توانید از اتاق‌های فرار برای بهبود سلامتی خود استفاده کنید؛ چرا که هر معمایی که در این بازی حل می‌کنید، یک درمان کوچک برای مغز شماست. سایر مزایای اتاق فرار به شرح زیر است:

  • میزان دوپامین را در مغز افزایش می‌دهد.
  • مهارت‌های ارتباطی شما را بهبود می‌دهد.
  • مهارت حل مسئله را در شما تقویت می‌کند
  • شما را وارد یک ذهنیت تنظیم محور کار تیمی می‌کند.

رده سنی مناسب برای استفاده از اتاق فرار کدام است؟

افراد برای شرکت در اتاق فرار باید حداقل ده سال سن را داشته باشند که این عدد در بعضی اتاق‌های فرار به 12 سال نیز می‌رسد. برای این موضوع دو دلیل وجود دارد:

اول اینکه فرزند شما باید بتواند دستورالعمل‌ها و قوانین اتاق فرار را دنبال کند و نظم بازی را به هم نزند. دوم اینکه فرزند شما باید در سنی باشد که بتواند کار تیمی انجام دهد؛ در غیر اینصورت پس از گذشت مدتی از بازی کسل و خسته می‌شود.

از آنجایی که اتاق‌های فرار تم و موضوعات مختلفی دارند، بسیار مهم است اتاق فراری را انتخاب کنید که برای سن فرزند شما مناسب باشد. همچنین توجه داشته باشید که اتاق‌های فرار ترسناک برای سنین پایین مناسب نیستند و ممکن است در آینده مشکلات جدی نظیر کابوس دیدن برای فرزند شما به وجود آورند.

Cap1ture

جویا شوید و از بین انتخاب‌هایی که دارید، بهترین مورد را برای این موضوع برگزینید.

همچنین این نکته را مدنظر داشته باشید که بازی اتاق فرار به تمرکز حدود یک ساعته برای حل معما‌ها نیاز دارد. این زمان برای یک فرد ده ساله زمان زیادی است و اگر نتواند در نیم ساعت اول بازی، حداقل نصف معما‌ها را حل کند، بعد از مدتی به شدت کسل و خسته خواهد شد و تمایلی برای ادامه بازی پیدا نخواهد کرد. از این رو بهتر است قبل از مراجعه به اتاق فرار با مسئولین آن ارتباط برقرار کنید و بپرسید آیا نوع معما‌ها برای فرزند شما مناسب است یا خیر؟

چه افرادی نباید از اتاق فرار استفاده کنند؟

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، معمولا اتاق‌های فرار قبل از ثبت نام و ورود شما به آن‌ها، اعلام می‌کنند که رده سنی مناسب برای بازی در آن اتاق فرار کدام است. همچنین اتاق‌های فرار از قبل اعلام می‌کنند که تم بازی آن‌ها برای چه افرادی مناسب نیست تا از رخ دادن حوادث غیرمترقبه پیشگیری کنند.

توجه داشته باشید که خانم‌های باردار و افرادی که ناراحتی قلبی دارند یا افرادی که بیماری خاصی دارند که استرس و هیجان برایشان مضر است، نمی‌توانند در اتاق‌های ترسناک شرکت کنند. به یاد داشته باشید که در صورت عدم اطلاع این موضوع، مسئولیت جانی بر عهده خودتان است و اتاق فرار مسئولیتی را در این باره قبول نمی‌کند.

همچنین اگر نسبت به جا‌های تنگ، در بسته و تاریک فوبیا دارید، بهتر است در اتاق فرار شرکت نکنید؛ چرا که اتاق فرار معمولا در محیط‌های تنگ و تاریک برگزار می‌شود تا هیجان شرکت کنندگان را افزایش دهد. 

سخن پایانی

در این مطلب تلاش کردیم تا به سوال " آیا بازی اتاق فرار برای همه افراد مناسب است؟" به طور مفصل پاسخ دهیم. شما می‌توانید بلیط اتاق فرار‌های مختلف نظیر اتاق فرار را از سایت یا اپلیکیشن تخفیفان تهیه کنید.

تخفیفان به عنوان اولین بستر تخفیف گروهی، همیشه تخفیف‌های جذابی از انواع اتاق‌های فرار را در بازه‌های مختلف سال به شما پیشنهاد می‌کند. همچنین تیم پشتیبانی تخفیفان، همه‌روزه از ساعت ۱۰ الی ۱۸ به ‌صورت تلفنی و یا از طریق ایمیل، پاسخگوی شما بوده و به سؤالات‌تان در رابطه با اتاق فرار پاسخ می‌دهد.

از طریق لینک زیر می توانید بلیط اتاق فرار را با تخفیف خریداری نمایید:

https://takhfifan.com/tehran/recreational-sports/escape-roo

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: