قیمت مرغ امروز در خرده فروشی‌ها بیش از 46هزار تومان شد. قیمت مرغ باعث هرج و مرج بسیاری در بازار شده است. قیمت مرغ در چند وقت اخیر با روند صعودی مواجه بوده است. قیمت مرغ گویا با هیچ کنترلی مواجه نیست. قیمت مرغ در روزهای آینده در انتظار نظارت بر توزیع مناسب است.

قیمت مرغ امروز نسبت به روز گذشته تغییر چندانی نداشته و ثابت بوده است.

قیمت انواع مرغ در چهاردهم آذر ۱۴۰۱ به شرح زیر است:

نوع مرغ

قیمت(تومان)

ران مرغ بدون پوست بدون دنبالچه چربی سر ساق

۸۸,۵۰۰

مغز ران بدون پوست بدون استخوان

۹۹,۵۰۰

ساق مرغ بدون پوست و سر ساق

۹۹,۰۰۰

سینه مرغ بدون پوست، شش، گردن، بال

۹۹,۴۰۰

سینه مرغ بدون پوست، شش، گردن، بال، بازو

۹۵,۵۰۰

ران و سینه بدون پوست بدون دنبالچه شش گردن بال

۸۸,۰۰۰

بال کبابی ساده – بدون نوک بال

۶۷,۰۰۰

بازوی کبابی ساده

۴۴,۵۰۰

مخلوط بال و بازو کبابی ساده

۵۹,۰۰۰

فیله مرغ

۱۲۹,۷۰۰

گردن مرغ بدون پوست

۲۰,۰۰۰

شنیتسل بدون آرد

۱۲۰,۲۰۰

جوجه کباب بی استخوان و بدون بازو ساده

۱۲۲,۲۰۰

دل مرغ پاک کرده

۱۹,۰۰۰

جگر مرغ

۱۸,۰۰۰

سنگدان مرغ

۱۹,۰۰۰

پای مرغ

۹,۰۰۰

بلدرچین منجمد بسته ۱۰۰۰گرمی

۱۱۰,۰۰۰

بلدرچین منجمد بسته ۵۰۰گرمی

۶۸,۰۰۰

بلدرچین کامل تازه(بسته ۱۰۰۰گرمی)

۹۹,۰۰۰

مرغ کامل تازه، بسته بندی کیسه ای(پوشش کیسه نایلونی)

۶۲,۵۰۰

تخم مرغ بسته بندی ۱۵ عددی بسته بندی

۵۵,۹۰۰

تخم مرغ بسته ۲۰ عددی بسته بندی

۴۸,۹۰۰

تخم مرغ بسته ۹ عددی بسته بندی

۲۹,۹۰۰

تخم مرغ بسته ۶ عددی بسته بندی

۲۲,۹۰۰

مهدی یوسف خانی، رئیس اتحادیه پرنده و ماهی گفت: قیمت مرغ زنده هر کیلو هم اکنون درب مرغداری ۳۸ هزار تومان و مرغ گرم در خرده‌فروشی‌ها ۵۵ تا ۶۰ هزار تومان است.

او قیمت کنونی هر کیلو ران مرغ را ۵۰ هزار تومان، سینه با کتف ۱۱۰ هزار تومان و فیله مرغ ۱۲۰ هزار تومان اعلام کرد.

یوسف خانی افزود: در شرایط کنونی تولید داخل بیش از تقاضاست، لذا پیش بینی می‌شود که تا پایان سال قیمت نوسانی نداشته باشد یا حداکثر به نرخ مصوب برسد.

رئیس اتحادیه پرنده و ماهی از توزیع روزانه هزار تن مرغ گرم در تهران خبر داد و گفت: بنابر آمار، عرضه مرغ گرم به دلیل افت تقاضا نسبت به قبل ۳۰۰ تا ۴۰۰ تن کاهش یافته است.

او گفت: با توجه به ازدیاد تولید مرغ گرم و عرضه کمتر از نرخ مصوب، تقاضایی برای خرید مرغ منجمد در بازار نیست.

این روزها قیمت مرغ در بازار به حدی کاهش یافته که از نرخ مصوب دولتی ۱۱ هزار تومان کمتر شده است. بررسی میدانی از بازار تهران نشان می دهد که در برخی مناطق این شهر، مرغ هم اکنون کیلویی ۵۲ هزار تومان است. این در حالی است که قیمت مصوب مرغ پس از حذف ارز ترجیحی کیلویی ۵۹ هزار و ۵۰۰ و پس از آن با انتقاد تولیدکنندگان ۶۳ هزار تومان تعیین شد. با این اوصاف بدیهی است اگر چه کاهش نرخ مرغ در بازار موجب رضایتمندی مصرف کنندگان است، اما با توجه به کمتر بودن آن نسبت به قیمت اعلامی و تعادلی، به قیمت ضرر تولیدکنندگان تمام می شود. علت این موضوع و وعده وزارت جهاد برای رفع آن چیست؟

عرضه زیاد مرغ منجمد: اولین موردی که وی اشاره می کند، مربوط به عرضه زیاد مرغ منجمد به بازار در عین وجود مازاد مرغ است. به گزارش مهر، وی توضیح داد: کشور به لحاظ تولید مرغ خودکفاست و حتی ظرفیت صادرات تا یک میلیون تن مرغ در سال فراهم است. با این حال متأسفانه بر اساس سیاست‌گذاری که به دلیل شرایط آبان سال گذشته انجام شد، مجوز واردات بیش از ۲۳۰ هزار تن مرغ منجمد به کشور صادر شد. اسدا...نژاد ادامه داد: یک ماه پس از این موضوع ضرورت آن از بین رفت و کشور گوشت مرغ مازاد داشت؛ بنابراین شرکت پشتیبانی امور دام ناگزیر به جمع‎ آوری آن ها از بازار شد. از این ‎رو درخواست شد تا واردات مرغ منجمد متوقف شود. هم اکنون نیز چالش، مربوط به عرضه مرغ‌هایی است که بدون عقبه کارشناسی، برنامه‎ ریزی و وارد شده و تاریخ مصرف آن ها رو پایان است.آن هم در شرایطی که قیمت از نرخ مصوب، پایین تر آمده است. بنابراین باید توزیع گوشت مرغ منجمد وارداتی به طور کامل متوقف شود.

نبود تناسب برنامه تولید با مصرف: مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران، دومین دلیل وجود مرغ مازاد را نبود تناسب میان برنامه تولید و مصرف بیان کرد و افزود: میزان جوجه ریزی در آبان ۱۲۰ میلیون قطعه بوده که این رقم بیش از مصرف کشور با ۱۰۵ میلیون قطعه است. در نتیجه وزارت جهاد باید اقدام لازم را برای ایجاد تعادل عرضه و تقاضا انجام دهد.

تمرکز صرف روی مرغ لاین آرین: سومین عامل برای وضعیت موجود از نظر وی، تمرکز وزارت جهاد کشاورزی روی نژاد مرغ آرین است. این مقام بخش خصوصی توضیح داد: فقط صادرات مرغ نژاد آرین به کشورهای همسایه انجام می شود یا این که مرغ نژاد آرین توسط شرکت پشتیبانی امور دام جمع آوری می شود. گفتنی است، وزارت جهاد برای حمایت از تولید نژاد مرغ لاین ایرانی آرین که سال ها فراموش شده بود، ایران را جزو معدود کشورهای صاحب این نوع مرغ در دنیا کرده و خرید آن را در اولویت قرارداده است. این در حالی است که برخی تولیدکنندگان به عملکرد این نژاد انتقاد دارند و می گویند باید اصلاحاتی در آن صورت بگیرد و به این دلیل تعداد مرغدارانی که از این نژاد استفاده می کنند، کمتر است.

۴ برنامه دولت برای ایجاد تعادل در بازار

در این حال، معاون امور دام و طیور وزارت جهاد کشاورزی، ۴ برنامه این وزارتخانه را برای ایجاد تعادل در بازار مرغ اعلام کرد. به گزارش ایسنا، حسین دماوندی نژاد ابتدا درباره واردات مرغ گفت: مجوز واردات هیچ نوع مرغی از سال گذشته صادر نشده است. سال گذشته هم چون شرایط عرضه مرغ بسیار نابسامان و دولت موظف بود که کمبود مرغ را با واردات تامین کند، مجوز سال گذشته صادر و البته عدد آن هم اصلاح شد.

تولیدکنندگان درباره تبعات کاهش قیمت و زیان تولیدکنندگان و در نتیجه کاهش جوجه ریزی، کمبود مرغ و افزایش قیمت در ماه های آینده هشدار داده اند.

اصلاح قیمت و میزان عرضه مرغ منجمد به بازار: معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در خصوص مرغ های منجمد در بازار اظهار کرد: فروشگاه های زنجیره ای طی ماه های پیش، مقادیری مرغ دریافت کردند که در سردخانه ها موجود است و به صورت محدود عرضه می شود. همچنین قیمت مرغ منجمد را اصلاح کردیم و به ۵۰ هزار تومان افزایش دادیم تا تقاضا به سوی مرغ گرم هدایت شود. گفتنی است، پیش از این شرکت پشتیبانی امور دام ۸ آبان، از توزیع روزانه هزار تن مرغ منجمد در بازار به قیمت هر کیلو ۴۵ هزار تومان خبر داده بود.

اصلاح میزان جوجه ریزی: وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به وضعیت تولید جوجه یک روزه نیز اشاره کرد و گفت: برای آبان کاهش میزان جوجه ریزی به ۱۰۹ میلیون قطعه انجام شده تا تعادل در بازار ایجاد شود.

پیگیری برای جمع آوری و مجوز صادرات برای دیگر نژادها: دماوندی‌نژاد با اشاره به این که دولت از سویه مرغ آرین حمایت می‌کند، گفت: برای دیگر سویه‌ها نیز وزارت جهاد پیگیری‌های لازم را انجام داده و به دنبال جمع آوری و گرفتن مجوز صادرات برای دیگر نژادهای غیر از آرین هستیم. در ستاد تنظیم بازار این موضوع مطرح شده و امیدواریم در دو سه روز آینده مصوبه لازم را دریافت کنیم.

ارائه مجوز ذخیره سازی به زنجیره های عرضه و تولیدکنندگان: وی بیان کرد: به تولیدکنندگان و زنجیره‌های بزرگ گوشت اجازه دادیم که گوشت مرغ تولیدی را ذخیره کنند، زیرا از ما درخواست کرده بودند که اجازه ذخیره‌سازی را به آن ها بدهیم تا در پایان سال بتوانند، آن را عرضه کنند.

سقوط آزاد قیمت مرغ به ۱۱ هزار تومان زیر نرخ مصوب

اما سوال این جاست که چه اتفاقی موجب این وضعیت ناپایدار شده است؟ اسدا...نژاد مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران در این باره به ۳ دلیل عمده اشاره می کند:

کاهش قیمت مرغ موقتی است

به نقل از تحلیل بازار، مرغ و تخم‌مرغ مدتی است که با کاهش قیمت و پائین‌تر از نرخ مصوب در بازار عرضه می‌شود اما برخی از صاحب‌نظران بر این باورند که این قیمت‌ها موقتی است و احتمال افزایش قیمت وجود دارد.

درحالی‌که قیمت یک کیلوگرم مرغ زنده کشتار روز کیلویی ۵۹هزار تومان از طرف دولت نرخ‌گذاری شده است اما این قیمت در بازار خریدار نداشته و در حال حاضر هر کیلوگرم گوشت مرغ بین ۵۱ تا ۵۴هزار تومان در بازار مشهد نوسان دارد.

این در حالی است که قیمت ران مرغ در بازار هنوز به مرز ۵۰هزار تومان هم نرسیده و به قیمت هر کیلو ۴۸هزار تومان در فروشگاه‌های مواد پروتئینی مشهد به فروش می‌رسد.

قیمت تخم‌مرغ نیز باوجود نرخ مصوب به میزان ۳۹هزار ۸۰۰ تومان در حال حاضر در بازار با نوسان قیمت از ۳۴ تا ۳۹هزار تومان مواجه است. این در حالی است که بسیاری از تولیدکنندگان ادعا می‌کنند این قیمت‌ها صرفه اقتصادی نداشته و در آینده‌ای نزدیک به حذف گله‌های مرغ تخم‌گذار و اتمام ذخایر نهاده‌های دامی به قیمت دولتی به‌طور حتم شاهد افزایش قیمت خواهیم بود.

مهدی یوسف خانی گفت: قیمت کنونی هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۳۸ هزار تومان و مرغ گرم در خرده فروشی ها ۵۹ هزار و ۸۰۰ تومان است.

او قیمت هر کیلو ران مرغ با کمر ۵۰ هزار تومان، ران مرغ بدون کمر ۵۹ هزار و ۸۰۰ تومان، سینه بی استخوان ۱۱۰ هزار و فیله مرغ را ۱۲۰ هزار تومان اعلام کرد.

یوسف خانی می‌گوید: با وجود افزایش هزینه های تولید مرغداران‌ خواستار اصلاح نرخ مرغ هستند که به سبب نبود تقاضا و کشش بازار بعید است که ستاد تنظیم بازار قیمت مرغ را افزایش دهد.

رئیس اتحادیه پرنده و ماهی گفت: روزانه حدود ۱۶۰۰ تن مرغ در تهران عرضه می شود، درحالیکه قبل از آزادسازی نرخ میزان عرضه به ۲ هزار تن در روز هم‌ می رسید.

بررسی ها از سطح بازار نشان می دهد که قیمت کنونی هر کیلو مرغ ۵۸ تا ۶۵ هزار تومان، ران مرغ ۵۵ تا ۶۵ هزار تومان، سینه ۱۱۰ تا ۱۲۰ هزار تومان و فیله ۱۲۰ تا ۱۳۰ هزار تومان است‌ که رئیس اتحادیه پرنده و ماهی عرضه بالاتر از نرخ مصوب را گرانفروشی می داند.

بنابر‌ گفته اتحادیه پرنده و ماهی تا روز گذشته مرغ کمتر از نرخ مصوب در خرده فروشی ها عرضه می شد که امروز با کمی افزایش به نرخ مصوب رسیده است.

آیا گوشت‌های آزمایشگاهی آینده غذا هستند؟

به نقل از بازار، جلوگیری از کشتار سالانه ۷۰ میلیارد حیوان، مصرف آب زیاد همراه با آلودگی های زیست محیطی و انتشار شیوع بیماری های مشترک حیوان و انسان بخش هایی از استفاده از گوشت های آزمایشگاهی است.

مطالعه‌ای که توسط Post انجام شد و مردم را وادار به آزمایش محصولات کرد، نشان داد که اکثریت قریب به اتفاق مردم آماده خرید آن‌ها حتی با قیمت ۴۰ درصد در مقایسه با گوشت سنتی هستند.

با این حال، هدف نهایی بدست آوردن برابری طعم و قیمت است. در مورد طعم و مزه، متاسفانه هنوز نتوانسته‌ایم محصولات را امتحان کنیم.

نرخ هر کیلو مرغ در میدان بهمن کمتر از ۴۰هزار تومان و در خرده فروشی‌ها ۴۰ تا ۴۵هزار تومان است.

محمد یوسفی، رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی گفت: روزانه ۷هزار تن مرغ در سطح کشور و ۱۳۰۰ تا ۱۴۰۰تن در تهران توزیع می‌شود.

به‌گفته او، با توجه به شرایط عرضه و تقاضا پیش‌بینی می‌شود که دوره گذر برای ایجاد تعادل در بازار طی ۴۵روز تا ۲ماه آینده ادامه یابد.

گفتنی است در راستای اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ای، قیمت مصوب هر کیلو مرغ گرم برای مصرف کننده ۵۹ هزار و ۸۰۰ تومان شده است.

۲۲ اردیبهشت خبر افزایش نرخ ۴ کالای اساسی مرغ، تخم مرع، لبنیات و روغن منتشر شد. پس از پرداخت یارانه جدید دولت، بلافاصله گرانی‌ها راهی بازار شد. از همان روز بازار خالی از مرغ، تخم‌مرغ، پنیر و روغن شد و بسیاری از فروشگاه‌های زنجیره‌ای با هجوم مردم مواجه شدند. نرخ مرغ از هر کیلو ۲۸ تا ۳۱ هزار تومان به ۵۹۸۰۰ تومان رسید. در تمام استان‌های کشور صف و انتظاری چند ساعته برای دریافت دو عدد مرغ ایجاد شد.لازم به ذکر است که مرغداران درخواست افزایش نرخ مرغ به دلیل افزایش هزینه‌های شیرینگ پک، انجماد و بسته‌بندی، پشتیبانی امور دام را داشتند.حال با توجه به این افزایش نرخ باید دید رضایت مرغداران جلب شده است یا خیر؟

مهدی یوسف خانی گفت: قیمت کنونی هر کیلو مرغ در عمده فروشی ها ۳۸ هزار تا ۴۰ هزار تومان و در خرده فروشی ها ۴۵ هزار تومان است.

او عرضه مازاد نسبت به تقاضا را علت اصلی فروش مرغ کمتر از نرخ مصوب در بازار اعلام کرد.

یوسف خانی می گوید: مصرف عادی روزانه مرغ تهران ۱۵۰۰ تا ۱۶۰۰ تن است که اکنون مصرف به حدود یک هزار تن رسیده است.

با اصلاح نظام یارانه قیمت مصوب هر کیلو مرغ ۵۹ هزار و ۸۰۰ تومان اعلام شد که به سبب ازدیاد مرغ کمتر از این نرخ در بازار عرضه می‌شود.

با توجه به اصلاح نرخ ارز و توزیع عادلانه نظام یارانه‌ای، وضعیت بازار نشان دهنده ی این است که امروز قیمت مرغ و تخم مرغ زیر قیمت جدید مصوب دولت در بازار عرضه شد؛ بنابراین مردم نگرانی در خصوص قیمت‌ها و عرضه نداشته باشند.

در نخستین روز اجرای طرح توزیع عادلانه یارانه کالاهای اساسی، قیمت برخی کالا ها به دلیل عرضه کالاها به خصوص روغن و گوشت مرغ با قیمت‌های قبلی، تقاضا به شدت افزایش یافت؛ به طوری که عرضه این دو کالا با مشکلاتی مواجه شد، اما این مشکل نه‌تنها در دو روز گذشته برطرف شده، بلکه قیمت مرغ روند کاهشی داشته است.

«مسعود امرالهی» سرپرست دفتر بازرسی و نظارت بر کالای اساسی وزارت جهاد کشاورزی گفته بود که کالاهای اساسی مورد نیاز کشور تامین است.

آقای حبیب اسداله نژاد (مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی)، در رابطه با قیمت مرغ اظهار داشت: روزانه هزار تا هزار و ۲۰۰ تن مرغ در تهران و ۷ هزار تن در سطح کشور توزیع می‌شود و حجم توزیع آن در تهران نسبت به قبل تغییری نداشته است. چنانچه مرغی به بازار عرضه نمی‌شود، دستگاه‌های نظارتی باید ورود کنند.

بر اساس اطلاعیه شماره دو ستاد مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها، افزایش قیمت کالا‌ها بدون طی فرآیند قانونی ممنوع است و همچنانکه در اطلاعیه شماره یک این ستاد تأکید شد، سازمان‌های تعزیرات و حمایت تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان مکلف به رصد مستمر بازار و برخورد با هرگونه تخلف هستند و افراد در صورت مشاهده تخلف، می‌توانند موضوع را از طریق سامانه‌های ارتباطات مردمی (شماره‌های ۱۲۴ و ۱۳۵) به نهاد‌های مذکور اطلاع دهند.

قیمت مرغ تصویب شده حدود ۶۰ هزار تومان اعلام شده است.  اما به دلیل توافقی که با مرغداران انجام گردید و نهاده ارزان تحویل آنها شد، قرار بر آن شد که قیمت تدریجی به عدد ۶۰ هزار تومان برسد، بنابراین امروز قیمت میدان بهمن ۳۸ و خرده فروشی ۴۳ هست.