شاید راه حل مشکلات 99 درصد اختلالات جنسی جلوگیری از تماشای فیلم‌های پورن باشد، اتفاقی که تازگی ندارد اما این روزه با توجه به گسترش استفاده از شبکه اینترنت هر لحظه بیش ‌از پیش می‌شود و حتی سن آن نیز به کم‌تر از 18 سال در تمامی جوامع رسیده است. این مسئله در یک شرایط حادتر از چیزی خواهد بود که فکرش را می‌کنید. وقتی فرد متأهلی وابسته به فیلم‌های پورن باشد مدام تصورات این فیلم‌ها را در ذهن خود تداعی می‌کند.

در نتیجه نمی‌تواند به آرامش ذهنی در حین رابطه برسد. معمولاً تکنیک‌ها و روش‌های زیادی برای درمان این اختلال و این علاقه در نظر گرفته شده است اما مشکل اینجاست که عده‌ای انتظار دارند که صرفاً تماشای فیلم پورن باید توسط خود فرد جلوگیری شود و دیگر هیچ عامل بازدارنده‌ای نمی‌تواند به این موضوع کمک کند. در صورتی که چنین نیست. سه تکنیک کلی برای جلوگیری از این اتفاق وجود دارد که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. ترک پورن و تماشای این ویدئوها دغدغه امروزی تمامی انسان‌ هایی است که به هر حال به نحوی از رسانه استفاده می‌کنند. رسانه جنبه‌های مثبت و منفی دارد و به طبع جنبه منفی آن صنعت پورن است.

چرا باید پورنوگرافی را ترک کرد؟

ممکن است هنوز بسیاری از افراد این درک را نداشته باشند که پورنوگرافی تا چه حد می‌تواند برای افکار و تصورات آن‌ها در مورد رابطه جنسی خطرساز باشد. در نتیجه نخست باید با این موضوع روبرو شوند که چرا پورنوگرافی یک سم است.

 افراد زیادی در سراسر دنیا وارد این حرفه می‌شوند و در نهایت پس از مدتی با پدیده‌ای به نام خودکشی مواجه می‌شوند که یک اتفاق تلخ خواهد بود. در مقابل عده‌ای نیز به دلیل استفاده مداوم از این محتواها دچار مشکلات جدی و حتی اعتیاد شدید می‌شوند. در واقع تماشای محتوای پورن روی اثرات روانی و انواع مشکلات اعصاب و مغز تصورات به‌ شدت منفی می‌گذارد.

این موضوع در مورد کسانی که متأهل هستند می‌تواند سبب به ‌وجود آمدن یک اپیدمی شود. علائم دقیق اعتیاد به پورن، مشاهده مکرر و هر روز یا چند ساعت تماشای پورن است که احتمالاً در افراد زیادی این روزها وجود دارد.

درمان اعتیاد به پورنوگرافی

روان درمانی

روان درمانی راهی عالی برای کشف آنچه که کاربر را به اعتیاد به پورن سوق داده است. روان درمانی که به عنوان گفتگو درمانی حمایتی نیز شناخته می‌شود، می‌تواند به بیمار کمک کند تا رابطه خود را با پورن را در درجه اول کشف و درک کند. همچنین روان درمانی می تواند در ترک استمناء یا همان ترک خودارضایی مفید باشد.

رویکردهای زیادی برای روان درمانی وجود دارد، مانند مشاوره فردی، گروهی و خانوادگی. با کمک یک متخصص سلامت روان. انتظار می‌رود که فرد خودش هم در این مسیر قدم بردارد. فرد می‌تواند یاد بگیرد که چه چیزی منجر به رفتارهای ناسازگار و نیازهای برآورده نشده گردیده است و تا جایی که می‌تواند آن‌ها را حل و فصل کند.

البته فرد با ورود به حوزه درمان روحی، می‌تواند مشکلات و اختلالات دیگر خود را نیز حل کند. علاقه به یک گرایش خاص و یا همین‌طور علاقه به عضو خاصی از بدن نیز در این‌ گونه روش‌ها تا حد زیادی قابل ‌کنترل و درمان است. البته هر دو طرف باید تعارف را در این مورد کنار بگذارند. با گذشت زمان به‌عنوان یک تیم، هم بیمار و هم مشاور می‌توانند استراتژی‌هایی را برای کمک به فرد در مدیریت و غلبه بر اعتیاد خود به پورن ایجاد کنند. روان درمانی همچنین برای درمان دو اختلال در یک زمان مؤثر است.

ورود به گروه ‌های حمایتی

گروه‌ هایی هستند که حرف‌های شما را می‌شنوند و به شما در مورد این موضوعات مشاوره می‌دهند. در واقع این روش‌های درمانی به شما اجازه می‌دهند که هر چه زودتر، مشکلات و اختلالات زیستی خود را شناسایی کنید و درک کنید که چرا مدام فیلم پورن می‌بینید و این اختلال از کجا نشئت گرفته است. حتی روان‌ درمان گرانی نیز در این گروه‌ها حضور دارند. افرادی با هدف مشابه رهایی از اعتیاد به پورن یا شرایط مشابه، بینش، تجربیات در کنار شما قرار می‌گیرند.

مطالعات نشان می‌دهد که خدمات پشتیبانی به این شکل مهم و قابل‌ توجهی،  دیدگاه ‌های شخصی و احساسات شرکت‌ کنندگان را در مورد خودشان بهبود می‌بخشد. این باعث می‌شود که افراد نسبت به هم حس همزاد پنداری پیدا کنند و حتی برای رفع مشکلات این‌ چنینی قدم‌ های مشابه هم بردارند. با گذشت زمان، آنها می‌توانند به بهبود قابل توجهی در پیشگیری از رفتارهای پرخطر، کاهش آسیب برای هم ایجاد کنند. حتی این افراد با هم پیمان می‌بندند که محرم اسرار هم باشند و بتوانند در مسیری که هر دوی آن‌ها قرار گرفته‌اند به صورت یکسان پیش بروند.

روش های درمان به واسطه دارو

در برخی شرایط وضع آن قدر وخیم است که فرد به‌ واسطه تماشای فیلم‌ های مستهجن و پورن، زندگی خود را به  هم ریخته است و حتی شریک جنسی او نیز از شرایطی که دارد به هیچ عنوان رضایت نخواهد داشت. عده‌ای نیز بدون این که در خفا این محتوا را مشاهده کنند آن را تبدیل به یک روتین در زندگی خود کرده و درکی از این قضیه ندارند که این ویدئوها تا چه حد می‌تواند سبب بروز مشکلات جدی در روابط شود.

گاهی اوقات اعتیاد به پورن به دلیل یک مشکل اساسی ایجاد می‌شود. برای افراد مبتلا به این عارضه شایع است که یک اختلال هم زمان داشته باشند. مثلاً ممکن است در آن ها علائم سادیسم، پارانوئید و... به ‌صورت هم زمان دیده شود. یک منبع عالی برای کمک به مقابله با این مشکل، درمان با کمک دارو (MAT) است. این یک درمان مؤثر برای بسیاری از مصرف مواد و اختلالات روانی است. دارو به تنهایی باعث بهبودی بیمار نمی‌شود، بلکه معمولاً لازم است که پزشک در این مورد نظر نهایی را بدهد و به صورت ترکیبی، آن را با داروهای دیگر تجویز کند.

درمان اعتیاد به پورن

راه ‌حل نهایی

در نهایت یکی از مهم‌ترین و کلیدی‌ترین مسائلی که باید به آن دقت داشت این است که هر فرد، خودش می‌تواند از شرایطی که در آن دارد خودش را نجات دهد. روش‌های درمانی و استفاده از انواع تکنیک‌های روان‌شناسی در نهایت زمانی انجام خواهد شد که فرد خودش بخواهد کاری را انجام دهد و با بار قلبی به سمت یک روش درمانی هدایت شود. این در مورد اعتیاد به هر چیزی نیز وجود دارد.

  • هیپنوتیزم
  • مشاوره معنوی
  • آموزش شخصی
  • طب سوزنی
  • هومیوپاتی
  • ماساژ درمانی
  • طبیعت درمانی

و بسیاری از موارد مشابه نیز از جمله کلیدی‌ترین و اساسی‌ترین راهکارها و روش‌هایی هستند که می‌توان از آن‌ها برای درمان سریع‌تر انواع بیماری‌ها و اختلالات استفاده کرد. هیپنوتیزم نیز باید تحت ‌نظر یک پزشک متخصص انجام شود در غیر این صورت می‌تواند اثر عکس داشته باشد.

منبع