جراحی کاشت مو طی 25 سال گذشته پیشرفت های مهمی داشته است که باعث افزایش رضایت بیماران شده است. البته هنوز افراد زیادی درباره عوارض جانبی کاشت مو نگران هستند.

مقالات زیادی درباره ویژگی های مثبت کاشت مو وجود دارد و افرادی معروف زیادی که با کاشت مو زیبایی خود را بازیافته اند وجود دارند. اما مانند هر عمل جراحی دیگری کاشت مو هم عوارض جانبی احتمالی دارد که باید از آن آگاه باشید. در این مقاله با تمام عوارض جانبی احتمالی کاشت مو و همچنین افرادی که نباید این عمل را انجام دهند آشنا میشوید.

عوارض جانبی شایع کاشت مو

C33apture

برخی عوارض کاشت مو رایج هستند در حالی که برخی عوارض دیگر غیر معمول هستند. برخی عوارض موقتی هستند و برخی برای مدت طولانی تری دوام می‌آورند. در ادامه به شایع ترین عوارض جانبی کاشت مو اشاره می‌کنیم:

 • ریزش مو
 • عفونت ها
 • خارش
 • بی حسی
 • کیست
 • خون ریزی
 • درد
 • تورم
 • جای زخم
 • سکسکه

هر یک از روش‌های کاشت مو دارای عوارض جانبی مخصوص به خود هستند اما در این مقاله به هر یک از عوارض ذکر شده در کاشت مو به روش‌های FUE یا FUT  اشاره کنیم و راه های بهبودی سریع را مورد بحث قرار دهیم.

ریزش مو

C22apture

کسانی که کاشت مو انجام انجام میدهند تصور دارند که موهایشان فقط رشد میکند و ضخیم تر میشود. اما حقیقت این است که بسیاری از بیماران ابتدا دچار ریزش مو میشوند. این یک فرایند طبیعی پس از کاشت مو است. ریزش مو به این دلیل اتفاق میافتد که ریشه های مو کامل میشوند و ساقه مو میریزد و رشد دوباره از ریشه شروع میشود. موهای کاشته شده در عرض 2 تا 3 هفته میریزند و رشد جدید در 3 تا 4 ماه بعد شروع میشود. در برخی موارد معدود ممکن است موهای موجود به دلیل جراحی دچار ریز شوند. این یک عارضه نادر است و در عرض چند ماه مو ها دوباره رشد میکنند.

خون ریزی

برای کاشت مو برش هایی ایجاد میشود که باعث خونریزی خواهد شد. در حالی که اکثر پزشکان با تجربه اطمینان حاصل میکنند که خونریزی بسیار خفیف خواهد بود اما ممکن است پس از جراحی هم مقداری خونریزی وجود داشته باشد که با فشار دادن یک تکه گاز کنترل میشود. بنابراین در صورتی که از دارو های رقیق کننده خون استفاده میکنید یا مشکلاتی ناشی از خونریزی دارید با پزشکاتان صحبت کنید.

عفونت‌ها

اگر برای کاشت مو به یک پزشک با تجربه مراجعه کنید قطعا دچار هیچ گونه عفونتی نمیشوید اما حتی با وجود بهترین امکانات ممکن است برای مدت کوتاهی نیاز به مصرف آنتی بیوتیک داشته باشید.

درد

برای کاشت مو از روش FUE یا FUT استفاده میشود. پکاشت مو نوعی جراحی است و به خصوص در روش FUT تا حدی دردناک است. در حالی که در بیشتر موارد پزشک دارو های آرامبخش و بیهوشی تجویز میکند اما موارد نادری وجود دارد که حتی پس از جراحی هم درد وجود دارد. پزشک برای جلوگیری از درد برای دوره مشخصی مسکن تجویز میکند. گاهی اوقات ممکن است در روش FUT بیمار احساس درد داشته باشد.

خارش

خارش شاید شایع ترین عارضه جانبی باشد که اکثر بیماران آن را تجریه میکنند. خارش به دلیل ایجاد دلمه در محل کاشت مو ایجاد میشود. ساده ترین روش برای رسیدگی به این وضعیت این است که محلول خاصی را روی محل کاشت مو اسپری کنید و یک هفته بعد از جراحی پوست سر را با شامپو ملایم یا دارویی خاصی بشویید. خارش هم مانند سایر عوارض جانبی در طی چند روز از بین میرود. گاهی اوقات خارش به دلیل استفاده از ماینوکسیدل ایجاد میشود، در این صورت باید مصرف آن را متوقف کنید.

تورم

تورم یکی دیگر از عوارض جانبی است بسیار شایع است و اکثر بیماران آن را تجربه میکنند. با این حال محل تورم احتمالا از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. بنابراین ممکن است برخی افراد در ناحیه پیشانی دچار تورم شوند اما برخی دیگر تورم را در اطراف چشم تجربه کنند. در موارد خاص حتی ممکن دور چشم بیمار سیاه شود. به طور معمول تورم در عرض چند روز کاهش میابد اما اگر طی این مدت برطرف نشد بهتر است با پزشکتان صحبت کنید.

بی‌حسی

بی حسی اغلب ناشی از قطع اعصاب در روش FUT است. با این حال اکثر جراحان پلاستیک از آسیب  به عصب و در نتیجه بی حسی اجتناب میکنند.

جای‌زخم

اگر از روش FUE برای کاشت مو استفاده کرده اید اسکارهای بسیار کوچکی روی سر شما ایجاد میشود که در عرض چند هفته برطرف خواهند شد. علاوه بر این با رشد موهای جدید جای زخم ها پوشیده میشوند. اما اگر از روش FUT برای کاشت مو استفاده کرده اید مطمئنا جای زخم شما به صورت خط خواهد بود که با رشد مناسب مو پوشیده میشود. هنگامی که این نوع روش‌ها برای کاشت ابرو هم به کار روند، جای زخمی که به جای می‌گذارند به همین صورت خواهد بود.

کیست‌ها

بیمار زمانی به کیست مبتلا میشود که برخی موها به درستی از پوست خارج نشوند. با وجود اینکه اغلب اوقات این کیست ها به شکل جوش ظاهر میشوند اما در برخی موارد نادر وضعیت شدید تر خواهند داشت. به طور کلی این کیست ها در عرض چند هفته ناپدید میشوند در غیر اینصورت باید دوباره به پزشک مراجعه کنید.

سکسکه

شاید عجیب به نظر برسد اما سکسکه یکی دیگر از عوارض جانبی است که ممکن است برخی بیماران خاص را درگیر کند. سکسکه یک عارضه بسیار نادر است و معمولا بعد از چند روز برطرف میشود.

چگونه عوارض کاشت مو را کاهش دهیم؟

دوران نقاهت و نتایج پس از درمان کاشت مو تا حد قابل توجهی به مهارت جراح، کلینیک کاشت موی معتبر و بیمارستانی که شما برای انجام جراحی  کاشت مو نزد آنها مراجعه می‌کنید، بستگی دارد. بنابراین میزان مراقبت شما پس از فرایند کاشت مو دومین عامل تاثیرگذار بر عوارض جانبی این جراحی است.

جراح ممکن است برای چند روز اول بعد جراحی موارد زیر را تجویز کند:

 • داروهای ضد درد مانند ایبوپروفن (ادویل)
 • آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت
 • داروهای ضد التهاب مانند استروئید خوراکی برای کاهش تورم
 • داروهایی مانند فیناستراید (Propecia) یا ماینوکسیدل (Rogaine) برای کمک به تحریک رشد مو

در ادامه به چند نکته مراقبتی پس از کاشت مو اشاره می‌کنیم:

 • تا چند روز بعد از جراحی موهای خود را نشویید. در چند هفته اول فقط از شامپوها ملایم استفاده کنید.
 • شما باید بتوانید در عرض 3 روز به کار یا فعالیت های عادی خود بازگردید.
 • حدودا تا سه هفته از فشار دادن برس یا شانه روی موهای کاشته شده خودداری کنید.
 • تا زمانی که پزشکان اجازه نداده از پوشیدن کلاه یا ژاکت خودداری کنید
 • حدود یک هفته ورزش نکنید.

اگر ریزش مو داشتید نگران نشوید. ریزش مو یک عارضه طبیعی است. موهای کاشته شده ممکن است تا چند ماه رشد زیادی نداشته باشند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: